Zed CT S9 » Zed Counter rehberi

zed ct counter

Zed CT rehberiyle en doğru counter seçimleri öğrenip özellikle orta evrede etkili bu şampiyon karşısında kazanma şansını yükseltmek ister misin?

Zed karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Ağırlıklı olarak orta koridorda seçilen bu şampiyonu durdurmak için Zed CT seçimlerinden faydalanmaya çalışmalısın. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Not: Zed için güncel build arıyorsan Zed build kısmına göz atabilirsin. Buradaki sadece karşı seçim yani counter için bilgiler vardır.

Zed CT (Zed Counter)

Zed Counter / Zed CT
pantheon Kayle
Fizz Pantheon Malphite Heimerdinger Kayle

Zed koridor aşamasında farm yapma ve ileriye doğru çıkma konusunda problem yaşayan bir şampiyondur. Farm yapmasını sağlayacak tek yetenek Q yeteneğidir. Onu düzenli olarak rahatsız etmek can yenileme açısından problem yaşamasını sağlayacak ve onu geri düşürecektir. Bu açıdan bulduğun her fırsatı değerlendirmen gerektiğini bilmelisin.

Sürekli olarak koridoru ittirmeye çalışmalısın. Daha sonra haritada gezerek skor katkısı yapmaya çalışmalısın. Doğru şekilde onu kule altına hapsetmeyi başarabilirsen farm yapmak zorunda kalacaktır. Bu açıdan sana yetişemeyecek ve yine geri düşecektir. Bunu başarabilmek için haritada gezinme becerisi yüksek şampiyonlar almaya çalışabilirsin.

Koridor aşamasında onu 1 kez öldürmen bile öne geçmek için mükemmel bir hamle olacaktır. Oyunun başlangıcında zırh kazandıran eşyalara yatırım yaparsan onun hasar potansiyelini kısıtlamış olursun. Bununla birlikte gücünün yükseldiği anlara ekstra dikkat etmeye çalışmalısın. Zed, kartopu etkisiyle güçlenen bir şampiyondur. Bu gerçekleşmezse basitçe geri düşmeye başlar.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. En önemlisi rün seçimlerinde hayatta kalmanı sağlayacak rünlere yönelmelisin. Dayanıksız bir şampiyonla oynuyorsan erkenden Zhonya’nın Kumsaati (Zhonya’s Hourglass) almak faydalı olabilir. Söylediğim gibi oyunun erken ve orta evresinde gücü oldukça fazladır. Bunu azaltmanın yollarını bulmalısın.

Zed 6 olduktan sonra özel yeteneğini kullandığı zaman ona uygun zamanlama ile karşılık vermeye çalışmalısın. Burada yapacağın saniyelik bir hata bile ölmene neden olabilecektir. Dolayısıyla ekstra dikkatli olman önemlidir. Zırh almak ve zırh değeri yüksek olan şampiyonlarla oynamak tek hamlede ölmemek için çok değerlidir.

Zed karşısında ne yaparsan yap dayanıksız bir şampiyona sahipsen 1’e 1 mücadelelere girişmeye çalışmaman gerekir. Bu intihar etmekle eşdeğer bir durumdur. R yeteneğinin gücü çok fazladır ve bu yeteneği doğru zamanda kullanarak seni etkisiz bırakarak geri çıkmayı başarır. Takım savaşlarında dayanıksız olan taşıyıcı şampiyonlara yönelmesinin temel sebebi budur.

Potansiyel

Zed, seviye 3 olduğu zaman diş göstermeye başlar. Bunun için dikkatli olmalısın. Sadece bir kombinasyon ile canının büyük bir kısmını götürebilecektir. Ancak bu hamleyi ıskalaması durumunda onun üzerine gidip onu cezalandırmaya çalışmalısın. Çünkü kaçış yeteneğini sana hasar vermek için kullanacağı için tekrar kaçma şansı olmayacaktır.

Zed, 6. seviye olduğu zaman R yeteneğine erişim sağlamış olur. Karşısında zırh değeri düşük bir şampiyon olması durumunda onu kolayca etkisiz bırakma şansı elde eder. Tüm yeteneklerini tek seferde kullanması yeterli olacaktır. Bu nedenle onun karşısında pozisyon hatası yapmamaya özen göstermelisin. Takımındaki diğer taşıyıcı şampiyonları da bu konuda uyarmalısın.

Zed zırh delici bir eşyaya sahip olduğu zaman çok güç kazanır. Bu durumda ekstra dikkatli oynamaya başlaman gerekir. Koridorları ittirirken çok fazla ileri çıkmamalısın. Çünkü fırsatını yakaladığı zaman sana doğru hamle yapmaktan çekinmeyecektir. Minyon dalgalarını doğru konumlarda bırakmalı ve geri çıkmayı düşünmelisin.

Bu Zed counter rehberi sayesinde Zed karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Zed için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Yorum Yap