Zed Counter (CT) rehberi

Zed counter rehberi sayesinde Zed karşısında seçilebilecek en doğru şampiyonları bulabilirsin. Ölümcül darbelerden kaçma zamanı.

Zed karşı oyun konusunda en çok sıkıntı yaşanan şampiyonlardan biridir. Yüksek hareketlilik potansiyeli koridor aşamasında işini kolaylaştırır. Özel yeteneği sayesinde ölümcül etkilere sahip pek çok yetenekten sıyrılmayı başarır. Güçlü hasarı ile rakiplere üstünlük sağlayan bir şampiyondur.

Not: Zed için güncel build arıyorsan Zed build kısmına göz atabilirsin. Buradaki sadece karşı seçim yani counter için bilgiler vardır.

Zed Counter (Karşı Seçim)

Zed için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) yapmayı düşünüyorsan öncelikle mevcut yamada onun karşısında güçlü bir konuma sahip şampiyonları değerlendirmelisin. Bu şampiyonlar mevcut yamada şu şekildedir:

 • Neeko
 • Heimerdinger
 • Anivia
 • Malzahar

İstatistiksel verileri bir kenara bırakıp mekanik durumlara göz atıldığında ise öne çıkan üç farklı şampiyon vardır. Bu şampiyonların her birisinin Zed karşısında çeşitli avantajları vardır. Yukarıda yer alan istatistiksel seçimlere güvenmiyorsan bunlara yönelebilirsin.

Malphite

Zed karşısında güçlü olmasının sebebi tamamen zırha dayalı bir build tercih edebilmesinden kaynaklanır. Bu sayede onun uygulayacağı hasarı karşılamaya başarır. Zed’in elinde sürdürülebilirlik açısından herhangi bir beceri olmadığı için Malphite kolayca üstünlük kurabilir.

Malphite için güncel bir build arıyorsan Malphite nasıl oynanır kısmına göz atabilirsin.

Nocturne

Zed karşısında güçlü olmasının sebebi yakın dövüş şampiyonlarının tamamına karşı üstünlük kurabilmesinden kaynaklanır. Özellikle büyü kalkanının getirmiş olduğu etki Zed’i zor durumda bırakır. Çünkü Zed özel yeteneği olmadan hasar potansiyelini kaybeder.

Nocturne için güncel bir build arıyorsan Nocturne nasıl oynanır kısmına göz atabilirsin.

Anivia

Zed karşısında güçlü olmasının temel sebebi pek çok koşulda hayatta kalabilmesidir. Her ne kadar hareketlilik konusunda sıkıntıları olsa bile pasif yeteneği ile bu eksikliği kapatan bir şampiyondur. Mekanikleri sayesinde Zed’i daha basit hamleler yapmaya itebilmesi büyük avantajdır.

Anivia için güncel bir build arıyorsan Anivia nasıl oynanır kısmına göz atabilirsin.

Zed Karşısında Ufak İpuçları

Zed karşısında iyi bir oyun çıkarmak istiyorsan onun yeteneklerini iyi bir biçimde kullanmasına engel olman gerekir. Yukarıdaki şampiyonlar bunu başarman için sana yardımcı olacaktır. Ancak buna ek olarak aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsin.

 • Zed hasar verebilmek için özel yeteneğinin ardından uyguladığı saldırıları kullanır. Bunlara engel olarak onun etkisini kırmayı başarabilirsin.
 • Rahatsız edici hasarının menzili oldukça düşük olduğundan ona rahatsız edici hasar ile karşılık vermeyi düşünebilirsin.
 • Zed’in hamleleri klasiktir. Ondan ekstra bir şeyler beklemek doğru olmadığından bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışmalısın.
 • Hasarı anlıktır ve bu nedenle saniye başına hasar potansiyeli düşüktür. Bunu değerlendirmeye çalışırsan kolay bir koridor aşaması geçirirsin.
 • Beceri atışına sahip şampiyonlardan uzak durmalısın çünkü Zed beceri atışlarından kolayca sıyrılan bir şampiyondur.
 • Hasarından kaçabilmek mümkün değildir. Bunun yerine hasarını azaltacak eşya tercihlerine yönelmelisin.
 • Menzil avantajına sahip olacak şampiyonları seçerek işini kolaylaştırma yoluna gidebilirsin.

Bu Zed counter rehberi sayesinde Zed karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Zed için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap