Zed Build S9 » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

zed nasıl oynanır

Sezon 9 için en iyi Zed build. Bir gölge gibi rakibi takip et, düşene bir tekme de sen vur, gölge darbesi ve sinsi saldırılarla onları alt et.

Bu rehber Zed nasıl oynanır sorusuna cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dilersen Zed hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Zed için en güçlü eşya dizilimini bulabileceksin.

Zed nasıl oynanır?

Zed için tercih edebileceğin build hakkında detaylı bilgiyi yeteneklerden sonra gelen build kısmından öğrenebilirsin. Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Zed ile oynarken hasar miktarını maksimum seviyeye çıkaran seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde anlık hasar eşyalarına yönelmen gerekir.

Zed oynaması oldukça zor olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun orta evresinde çok daha güçlüdür. Bu nedenle söz konusu evrede avantaj elde edecek şekilde bir build tercih etmelisin. Ancak her şeyden önce Zed’in yeteneklerinin ne işe yaradığını öğrenmelisin. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Düşene Tekme

Bu yetenek son vuruşlarda oldukça işine yarayacaktır. Basit bir biçimde özetlemek gerekirse, bu yetenek canı %50 oranının altında olan rakip birliklere ekstra büyü hasarı vermeni sağlar. Böylece koridor aşamasında minyon öldürme konusunda daha az problem yaşarsın.

Q – Keskin Shuriken

Bu yetenek uzak mesafeden beslenme konusunda sana yardımcı olur. Aynı zamanda rakibi rahatsız etmeni sağlar. W ve R yetenekleriyle kombinasyon halinde kullanarak bu yeteneğin ekstra hasar vermesini sağlayabilirsin.

Bu yetenek özellikle oyunun başlarında sana çok yardımcı olur. Koridor aşamasında menzilli şampiyonlar ile başa çıkman çok kolay olmayabilir. Bu nedenle, bu yeteneği koridor aşamasında minyon öldürmek için kullanmaya çalışmalısın.

W – Canlı Gölge

Bu yetenek alan hakimiyeti konusunda sana avantaj sağlar. Özellikle bu yeteneği kullanarak rakibi kolay bir biçimde rahatsız edebilirsin. Ortaya çıkan gölge senin yaptıklarının aynısını kopyalayarak gerçekleştirir.

Diğer taraftan bu yeteneğin sahip olduğun tek kaçış yeteneği olduğunu unutmamalısın. Sadece güvende olduğunu hissettiğin zaman bunu agresif olarak kullanmaya çalışmalısın. Aksi durumlarda baskınlar karşısında zayıf kalabilirsin.

E – Gölge Darbesi

Bu yeteneğin en önemli özelliği her türlü kombinasyona uyum sağlamasıdır. Bunun sebebi ise otomatik saldırı animasyonunu rahatsız etmemesidir. Ayrıca bu yeteneği W yeteneğin ile bir arada kullanırsan rakiplerini kısa süreliğine yavaşlatmayı başarabilirsin.

R – Ölüm İşareti

Suikastçı rolünü hakkıyla yerine getirmeni sağlayan temek yetenektir. Bu yeteneği kullandığın zaman kısa süreliğine hedeflenemez olur ve bir anda rakibin arkasından ortaya çıkarsın.

Ortaya çıktıktan bir süre sonra rakibin üzerinde biriken hasar yansıtılır. Arada geçen sürede rakibe hasar vermeye devam edersen R yeteneğinin hasarı artış gösterir. Bu yeteneği kullanırken özellikle Q ve W yeteneğin ile kombinasyon yapmayı ihmal etmemelisin.

Temel Yetenek Kombinasyonları

  • W + R + E + AA + Q + AA: W yeteneğini yakınlaşmak için kullanmalı ve ardından özel yeteneğini kullanmalısın. Ayrıca maksimum hasar verebilmek için Q yeteneğini isabet ettirmeyi unutmamalısın.
  • W + E + Q + W + AA: Gölgeni kullanarak yapman gereken hasar takası kombinasyonudur. İlk üç yeteneğin açıldıktan sonra bu kombinasyonu kolayca gerçekleştirebilirsin.
  • W + E + Q: W yeteneğini kullanıp gölgeni aktif hale getirmeli ardından hızlı bir şekilde E yeteneğini kullanmalısın. Ayrıca Q yeteneğini kullanarak ekstra hasar verebilirsin.

Zed Build S9

Zed ile oynarken gölgelerinden en iyi şekilde faydalanmaya çalışmalısın. W yeteneğini kullanarak gölge oluşturabilirsin. Aynı zamanda Q yeteneğini kullanarak rakibe çift yönlü hasar vermeyi başarabilirsin. Elbette hasar takasından çok daha önemli olan durum anlık hamlelerle rakibin işini bitirmektir. Yetenek kombinasyonlarından yararlanarak bunu kolayca yapabilirsin.

Takım savaşlarında mutlaka yan bölgelerden hamle yapmayı denemelisin. Seni durdurmaya çalışan herhangi birisiyle kolayca düello yapabilirsin. Ancak bunu yaparken W yeteneğini boşa kullanmamaya özen göstermelisin. Çünkü bu yetenek elindeki tek kaçış yeteneğindir. Ayrıca W yeteneğin olmadan potansiyel hamlelerini sınırlamış olursun.

Zed Build Başlangıç – S9
Başlangıç  
Temel Eşyalar   
Sihirdar Büyüleri

Zed için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun güçlenmesine ve maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin. Buna rağmen ihtiyacın olması durumunda aşağıdaki tam build seçeneğini kullanabilirsin.

Zed Tam Build – S9

Harici bir siteye gidip build bulmak için uğraşmak istemiyorsan bu önerilerimi kullanabilirsin. Birincil yetenek ağacı için Hakimiyet, ikincisi için İsabet seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Elektrik Ver olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-E-W sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Zed Rün

Oyunun orta evresinde güçlü, oynaması çok zor olan bir suikastçı şampiyon arıyorsan Zed senin için en doğru seçimlerden biri olacaktır. Bu rehberi beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşarak bana destek olabilirsin. Ayırca sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap