Zed Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Zed nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Zed build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Bir gölge gibi rakibi takip edin ve sinsi saldırılarla onları alt edin.

Bu rehber Zed nasıl oynanır sorusuna, Zed build, Zed eşya ve Zed rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek hareketlilik kabiliyetine ve düello beceresine sahiptir. Kolayca ayrık ittirme yapabileceğin bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Zed Sezon 9 Build

Bu sezon Zed için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere fiziksel hasar vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra ise hasar miktarını maksimum düzeye çıkaracak tercihler yapmalısın.

Zed için eşya seçimleri konusunda anlık hasar eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması zor olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Zed – Benzer Şampiyonlar
Evelynn Nocturne Kha’Zix Shaco Ekko

Zed Rün (Rune)

Zed için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Zed için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Elektrik Ver seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Zed Eşyalar (Item)

Zed eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Zed Yetenekler

Bu kısımda en iyi Zed sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 2 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 3 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih rakibe zaman içerisinde hasar veren ve onun iyileştirme niteliklerini kısıtlayan Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Zed nasıl oynanır?

Bu şampiyon hızlı minyon temizleme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Zed özellikle oyunun orta evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Düşene Tekme

Bu yetenek son vuruşlarda oldukça işine yarayacaktır. Basit bir biçimde özetlemek gerekirse, bu yetenek canı %50 oranının altında olan rakip birliklere ekstra büyü hasarı vermeni sağlar. Böylece koridor aşamasında minyon öldürme konusunda daha az problem yaşarsın.

Q – Keskin Shuriken

Bu yetenek uzak mesafeden beslenme konusunda sana yardımcı olur. Aynı zamanda rakibi rahatsız etmeni sağlar. W ve R yetenekleriyle kombinasyon halinde kullanarak bu yeteneğin ekstra hasar vermesini sağlayabilirsin.

Bu yetenek özellikle oyunun başlarında sana çok yardımcı olur. Koridor aşamasında menzilli şampiyonlar ile başa çıkman çok kolay olmayabilir. Bu nedenle, bu yeteneği koridor aşamasında minyon öldürmek için kullanmaya çalışmalısın.

W – Canlı Gölge

Bu yetenek alan hakimiyeti konusunda sana avantaj sağlar. Özellikle bu yeteneği kullanarak rakibi kolay bir biçimde rahatsız edebilirsin. Ortaya çıkan gölge senin yaptıklarının aynısını kopyalayarak gerçekleştirir.

Diğer taraftan bu yeteneğin sahip olduğun tek kaçış yeteneği olduğunu unutmamalısın. Sadece güvende olduğunu hissettiğin zaman bunu agresif olarak kullanmaya çalışmalısın. Aksi durumlarda baskınlar karşısında zayıf kalabilirsin.

E – Gölge Darbesi

Bu yeteneğin en önemli özelliği her türlü kombinasyona uyum sağlamasıdır. Bunun sebebi ise otomatik saldırı animasyonunu rahatsız etmemesidir. Ayrıca bu yeteneği W yeteneğin ile bir arada kullanırsan rakiplerini kısa süreliğine yavaşlatmayı başarabilirsin.

R – Ölüm İşareti

Suikastçı rolünü hakkıyla yerine getirmeni sağlayan temek yetenektir. Bu yeteneği kullandığın zaman kısa süreliğine hedeflenemez olur ve bir anda rakibin arkasından ortaya çıkarsın.

Ortaya çıktıktan bir süre sonra rakibin üzerinde biriken hasar yansıtılır. Arada geçen sürede rakibe hasar vermeye devam edersen R yeteneğinin hasarı artış gösterir. Bu yeteneği kullanırken özellikle Q ve W yeteneğin ile kombinasyon yapmayı ihmal etmemelisin.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar daha çok hızlı orman kampı temizleyen tarzda şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Ayrık ittirme taktiğinde çok güçlü bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Zed ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap