Zed Rün ve Eşya Dizilimi » Mid Build

Bu rehber Zed rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Zed hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Zed için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Zed Build S10

Zed ile oynarken gölgelerinden en iyi şekilde faydalanmaya çalışmalısın. W yeteneğini kullanarak gölge oluşturabilirsin. Aynı zamanda Q yeteneğini kullanarak rakibe çift yönlü hasar vermeyi başarabilirsin. Elbette hasar takasından çok daha önemli olan durum anlık hamlelerle rakibin işini bitirmektir.

Takım savaşlarında mutlaka yan bölgelerden hamle yapmayı denemelisin. Seni durdurmaya çalışan herhangi birisiyle kolayca düello yapabilirsin. Ancak bunu yaparken W yeteneğini boşa kullanmamaya özen göstermelisin. Çünkü bu yetenek elindeki tek kaçış yeteneğindir.

Zed Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar
Sihirdar Büyüleri

Zed için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Zed Tam Build

Birincil yetenek ağacı için Hakimiyet, ikincisi için İsabet seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Elektrik Ver olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-E-W sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Zed Rün

Zed nasıl oynanır?

Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Zed ile oynarken hasar miktarını maksimum seviyeye çıkaran seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde anlık hasar eşyalarına yönelmen gerekir. Zed oynaması oldukça zor olan şampiyonlar arasında yer alır.

Özellikle oyunun orta evresinde çok daha güçlüdür. Bu nedenle söz konusu evrede avantaj elde edecek şekilde bir build tercih etmelisin. Ancak her şeyden önce Zed’in yeteneklerinin ne işe yaradığını öğrenmelisin. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Düşene Tekme

Bu yetenek son vuruşlarda oldukça işine yarayacaktır. Basit bir biçimde özetlemek gerekirse, bu yetenek canı %50 oranının altında olan rakip birliklere ekstra büyü hasarı vermeni sağlar. Böylece koridor aşamasında minyon öldürme konusunda daha az problem yaşarsın.

Q – Keskin Shuriken

Bu yetenek uzak mesafeden beslenme konusunda sana yardımcı olur. Aynı zamanda rakibi rahatsız etmeni sağlar. W ve R yetenekleriyle kombinasyon halinde kullanarak bu yeteneğin ekstra hasar vermesini sağlayabilirsin.

Bu yetenek özellikle oyunun başlarında sana çok yardımcı olur. Koridor aşamasında menzilli şampiyonlar ile başa çıkman çok kolay olmayabilir. Bu nedenle, bu yeteneği koridor aşamasında minyon öldürmek için kullanmaya çalışmalısın.

W – Canlı Gölge

Bu yetenek alan hakimiyeti konusunda sana avantaj sağlar. Özellikle bu yeteneği kullanarak rakibi kolay bir biçimde rahatsız edebilirsin. Ortaya çıkan gölge senin yaptıklarının aynısını kopyalayarak gerçekleştirir.

Diğer taraftan bu yeteneğin sahip olduğun tek kaçış yeteneği olduğunu unutmamalısın. Sadece güvende olduğunu hissettiğin zaman bunu agresif olarak kullanmaya çalışmalısın. Aksi durumlarda baskınlar karşısında zayıf kalabilirsin.

E – Gölge Darbesi

Bu yeteneğin en önemli özelliği her türlü kombinasyona uyum sağlamasıdır. Bunun sebebi ise otomatik saldırı animasyonunu rahatsız etmemesidir. Ayrıca bu yeteneği W yeteneğin ile bir arada kullanırsan rakiplerini kısa süreliğine yavaşlatmayı başarabilirsin.

R – Ölüm İşareti

Suikastçı rolünü hakkıyla yerine getirmeni sağlayan temek yetenektir. Bu yeteneği kullandığın zaman kısa süreliğine hedeflenemez olur ve bir anda rakibin arkasından ortaya çıkarsın.

Ortaya çıktıktan bir süre sonra rakibin üzerinde biriken hasar yansıtılır. Arada geçen sürede rakibe hasar vermeye devam edersen R yeteneğinin hasarı artış gösterir. Bu yeteneği kullanırken özellikle Q ve W yeteneğin ile kombinasyon yapmayı ihmal etmemelisin.

Temel Yetenek Kombinasyonları

  • W + R + E + AA + Q + AA: W yeteneğini yakınlaşmak için kullanmalı ve ardından özel yeteneğini kullanmalısın. Ayrıca maksimum hasar verebilmek için Q yeteneğini isabet ettirmeyi unutmamalısın.
  • W + E + Q + W + AA: Gölgeni kullanarak yapman gereken hasar takası kombinasyonudur. İlk üç yeteneğin açıldıktan sonra bu kombinasyonu kolayca gerçekleştirebilirsin.
  • W + E + Q: W yeteneğini kullanıp gölgeni aktif hale getirmeli ardından hızlı bir şekilde E yeteneğini kullanmalısın. Ayrıca Q yeteneğini kullanarak ekstra hasar verebilirsin.

Burada yer alan Zed rün ve eşya seçimleri hakkında ne düşünüyorsun? Zed hakkında genel düşüncen nedir? Daha iyi tercihlerin bulunduğuna inanıyorsan yorum yapıp onları bana ulaştırır mısın?

Yorum Yap