Yasuo CT » Yasuo Counter

Yasuo karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Ağırlıklı olarak orta koridorda seçilen bu şampiyonu durdurmak için Yasuo CT seçimlerinden faydalanmaya çalışmalısın. Yasuo için güncel build arıyorsan Yasuo build kısmına göz atabilirsin. Bu içerikte sadece Yasuo CT konusunda bilgiler yer alır.

Yasuo counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Yasuo counter konusunda yardımcı olacaktır.

Yasuo CT (Yasuo Counter)

Yasuo Counter / Yasuo CT
Malzahar Kayle pantheon Ekko
Malzahar Kayle Karthus Pantheon Ekko

Yasuo farm yapmak için Q yeteneğini kullanır. Bu yeteneği kullanılamaz durumda olduğunda bekleme süresini iyi değerlendirmen gerekir. Hasar takasında bulunmak için en doğru anlardan biri budur. Çünkü karşılık verebilmek için Yasuo tüm avantajını yitirmiş olacaktır. Bu aralıkları hasar takasında kullanırsan koridorda avantaj elde edebilirsin.

Yasuo’nun E yeteneğini kullanarak hızlıca sana yaklaşabileceğini unutmaman gerekir. Koridor aşamasında doğru konum almak bu nedenle çok önemlidir. Minyon dalgalarını iyi kontrol etmeli ve onun nerelerden gelebileceğini tahmin etmeye çalışmalısın. Gerekirse geri adım atmalı ve onun hamle şansını azaltmaya çalışmalısın.

Yasuo’ya karşı mücadele alanını iyi değerlendirmen şarttır. Agresif oyun tarzını benimsediği zaman hata yapmasını beklemelisin. Özellikle E yeteneğini kullandığı zaman sana yaklaşmak için farklı bir seçeneğe sahip olmadığını bilmeli ve buna göre hamleler yapmalısın. Gerek duyarsan ormancı takım arkadaşından destek alıp baskın düzenlemeye çalışmalısın.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Yasuo son derece hareketli bir şampiyondur. Bu nedenle mücadele ederken mesafeni koruman gerekir. Takım savaşında dayanıksız olan takım arkadaşlarını bu konuda uyarmalısın. Bu sayede Yasuo’nun erişim potansiyelini engellersin. Yasuo taşıyıcı şampiyonlara ulaşamadığı zaman etkisini gösterme şansını yitiren bir şampiyondur.

Kitle kontrolü Yasuo’ya karşı en etkili çözümdür. Takım savaşlarında özel yeteneğini kullanmadan önce onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın. Çünkü bu yetenek ona ekstra kalkan ve zırh delme kazandıracaktır. Bu senaryodan olabildiğince uzak durmalısın. Bu senaryonun işlediği hemen hemen her koşulda avantajlı çıkacak taraf o olacaktır.

Yasuo’nun W yeteneği oyunun gidişatını değiştirebilen bir yetenektir. Ancak yeteneğin bekleme süresi çok yüksektir. Onun bu yeteneği kullanma durumuna dikkat etmelisin. Ek olarak iş bitirici yeteneklerini kullanmadan önce bu yetenekten mahrum kaldığından emin olman gerekir. Bunu yapmazsan Yasuo duvarını kullanarak en etkili yeteneklerini engellemeyi başarabilecektir.

Potansiyel

Yasuo çizmelerini tamamladıktan sonra önemli bir güç artışı yaşar. Elde ettiği hareket hızı ve saldırı hızı onun için paha biçilemez değerdedir. Çizmeler tamamlanmadan önce hamle potansiyeli çok daha kısıtlıdır. Güçlü hasar takası yapmak istiyorsan oyunun başlangıç evresini bu şekilde kullanmayı denemelisin. Elbette elinde oyunun erken evresinde güçlü bir şampiyon olmalıdır.

İkinci güç artışı ise Statikk Hançer (Statikk Shiv) eşyasını aldığında gerçekleşir. Bu eşyayı tamamladığı zaman ekstra hasar verme şansı elde eder. Üstelik ekstra olarak uygulayacağı bu hasar büyü hasarı niteliği taşır. Ayrıca ekstra saldırı hızı ve kritik şansı kazanır. Tüm bunlar Yasuo’nun yetenek kitiyle uyumlu olan niteliklerdir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısın.

Son olarak kesin ama kesin olarak Ebedi Kılıç (Infinity Edge) eşyasına dikkat etmelisin. Bu eşyayı tamamlamış bir Yasuo’yu durdurabilmek çok kolay olmayacaktır. Bire bir mücadelelere kalmamaya çalışmalısın. En önemlisi yeteneklerini kullanarak seni köşeye sıkıştırmasına izin vermemelisin. Bulunduğun konuma dikkat etmeli ve pozisyon hatası yapmamaya çalışmalısın.

Bu Yasuo counter rehberi sayesinde Yasuo karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Yasuo için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

“Yasuo CT » Yasuo Counter” hakkında 4 yorum

    1. Merhaba,

      Öncelikle değerli yorumun için çok teşekkür ediyorum. Yasuo burada “Top” değil “Mid” için kullanılmıştır. Çünkü şu anda en yüksek kullanım alanı orta koridordur. Şayet ileride durum değişirse gerekli güncelleme yapılacak ve gerekli şampiyonlar eklenecektir. 🙂

    1. Merhaba,

      Teşekkürler bu bilgi için. Ancak Garen buradaki şampiyonların çok gerisinde kaldığından onu buraya eklemem mümkün değil. Garen CT değil demiyorum ama buradakiler kadar iyi bir Yasuo CT seçimi değil maalesef.

Yorum Yap