Xerath Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Xerath nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Xerath build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Sihir darbesi ile kışkırt, sihir ayini ile işi bitir.

Bu rehber Xerath nasıl oynanır sorusuna, Xerath build, Xerath eşya ve Xerath rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon oyun sonuna en iyi şekilde adapte olan şampiyonlardan biridir. Saldırı menzili çok yüksek bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Xerath Sezon 9 Build

Bu sezon Xerath için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere büyü hasarı vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra sürekli yeteneklerini kullanmanı sağlayacak tercihler yapmalısın.

Xerath için eşya seçimleri konusunda mana veren yetenek gücü eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması orta zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Xerath – Benzer Şampiyonlar
Vel’Koz Jayce Ziggs

Xerath Rün (Rune)

Xerath için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Xerath için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Büyücülük ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Sihirli Yıldız seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Büyücülük) Rün (İlham) Nitelik

Xerath Eşyalar (Item)

Xerath eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
   

Xerath Yetenekler

Bu kısımda en iyi Xerath sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra W yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 2 > 8 > 10 > 12 > 13

(E) 3 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih anlık olarak hasar engelleyen kalkan kazanmanı sağlayan Bariyer büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Bariyer

Xerath nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneğine ve rahatsız edici hasar verme ve hızlı minyon temizleme becerilerine sahiptir. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu büyü hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Xerath özellikle oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Mana Akını

Bu pasif yetenek sayesinde hiçbir zaman mana problemi yaşamazsın. Her basit saldırıda mana kazanırsın ve bu mana miktarı seviyen yükseldikçe artış gösterir. Buna ek olarak saldırdığın hedef bir şampiyon ise kazandığın mana miktarı iki katına çıkar.

Bu yeteneği önemli yapan diğer yeteneklerini hızlı ve sürekli bir şekilde kullanma fırsatı sunmasıdır. Bu şampiyonla oynarken yerinde durmazsın. Çeşitli bekleme süresi azaltma etkilerinden yararlanarak yeteneklerini çok daha sık kullanmanın yollarını ararsın.

Q – Sihir Darbesi

Bu yetenek ihtiyaç duyduğun uzun menzilli saldırı yeteneğindir. Bekleme süresi oldukça azdır. Elinde olması gereken temel yeteneğin olsa bile kullanırken çeşitli kombinasyonları aklında bulundurman gerekir. Bu sayede yetenekten ekstra verim almayı başarabilirsin.

Yeteneği kullanırken hareket edemeyeceğini ve diğer yeteneklerini kullanamayacağını unutmamalısın. Yeteneği kullanmak için çok beklersen iptal edileceğini bilmelisin. Yeteneğin iptal edilmesi durumunda mananın bir miktarını geri kazanırsın.

W – Yıkım Bölgesi

Bu yeteneğin asıl kullanım amacı rakibi rahatsız etmektir. Çok yavaş kullanıldığı için rakiplerin kurtulması kolay olsa bile doğru zamanlama ile kullandığın zaman rakibi epey rahatsız edebilirsin. Buna ek olarak Q yeteneğini kullanabilmek için bu yetenekten ekstra verim alabilirsin.

Koridor aşamasında rakibini rahatsız etmek için yapman gereken rakibin minyon temizlemeye çalıştığı sırada bu yeteneği kullanmaktır. Dolayısıyla ona daha az hareket alanı bırakmış olursun. Hem onun minyon öldürmesini engellersin hem de hasar almasını sağlarsın.

E – Şok Küresi

Bu yetenek diğer yeteneklerin ile uyumlu çalışır. Yakın mesafeden etkinliği oldukça düşüktür. Fakat mesafe arttıkça çok daha etkili hale gelir. Bu yeteneği kullanırken özellikle W yeteneğin ile bir kombinasyon oluşturmaya çalışmalısın.

Eğer bu yeteneği doğru zamanlama ile kullanırsan rakibine ekstra hamle tanımamış olursun. Bu konuda kendini geliştirmen biraz zaman alacaktır. Ama yeterli oranda pratik yapman durumunda klasik kullanımdan çok daha fazlasını yapabileceğini bilmelisin.

R – Sihir Ayini

Bu yetenek özel yeteneğindir. Oyunda yer alan en acımasız yeteneklerden biridir. Çok uzun bir mesafede saldırı düzenlemeyi başarabilir ve rakibini ne olduğunu anlamadan ortadan kaldırabilirsin. Bazı durumlarda rakibe yoğun hasar verip onu uzaklaştırmak için bu yeteneği kullanabilirsin.

Bu yeteneği kullandığın zaman rakibini geriye doğru itmiş olursun. Bir başka ifadeyle hareket etmeyen rakibini çok uzak mesafeden avlamayı başarabilirsin. Eğer rakibinin canı çok azsa veya çok dayanıksızsa bu yetenek ile fark yaratacağını bilmelisin.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar yetenek kitinden en iyi şekilde faydalanmasını sağlayan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Yüksek saldırı menziline sahip bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Xerath ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap