Vayne CT S9 » Vayne Counter rehberi

vayne counter

Vayne CT rehberiyle en doğru counter seçimleri öğrenip son evrede etkili bu şampiyon karşısında kazanma şansını yükseltmek ister misin?

Vayne karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Ağırlıklı olarak alt koridor bölgesinde seçilen bu şampiyonu durdurmak için Vayne CT seçimlerinden faydalanmaya çalışmalısın. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Not: Vayne için güncel build arıyorsan Vayne build kısmına göz atabilirsin. Burada sadece karşı seçim yani counter için bilgiler vardır.

Vayne CT (Vayne Counter)

Vayne Counter / Vayne CT
Tristana
Kai’Sa Lucian Jhin Tristana Miss Fortune

Vayne sürekli olarak Q yeteneğini kullanıp ileri doğru atılarak sana hasar vermeye çalışacaktır. Koridor aşamasında hasar potansiyelini etkileyen en önemli faktörlerden biri budur. Genel olarak bunu rahatsız edici hasar olarak uygulamaya çalışacaktır. Yanındaki destek şampiyonundan destek alarak onu kitle kontrolü ile etkisiz bırakmaya çalışmalısın.

Vayne koridor aşamasında oldukça güçsüzdür. Ayrıca ona baskın düzenlemek oldukça kolaydır. Mümkünse ormancı takım arkadaşından destek almalı ve bu skorların peşinde koşmalısın. Ona baskın düzenlemek için en iyi zaman Q yeteneğini boşa kullandığı zamandır. Bu yeteneğin bekleme süresi oldukça yüksek olduğu için bunu değerlendirmeye çalışabilirsin.

Vayne kendisine uzak kalan minyon birliklerini öldürebilmek için Q yeteneğini kullanacaktır. Dolayısıyla bu anlardan faydalanarak ona doğru hamleler yapmayı düşünebilirsin. Rahatsız edici hasarla onu minyon birliklerinden uzak tutabilir veya yanındaki takım arkadaşınla güçlü dalışlar yaparak skor almaya gidebilirsin. Her iki durumda da avantajlı çıkacak taraf sen olursun.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Vayne genellikle takım savaşları öncesinde çeşitli hamleler yaparak pozisyon kaybetmeni bekleyecektir. Bunun için R yeteneğini kullanıp etrafta ileri, geri veya yana doğru sıçramayı deneyecektir. Onu etkisiz bırakmanın tek yolu güçlü bir kitle kontrol yeteneğinden destek almaktır. Aksi durumda Vayne potansiyel hasarının tümünü yansıtmayı başarabilecektir.

Vayne diğer tüm nişancı şampiyonlar gibi dayanıksızdır. Onu yüksek hasara sahip olan yeteneklerle etki altında bırakmak oldukça iyi bir fikirdir. Takımında anlık hasar potansiyeli en yüksek olan oyuncudan bu konuda destek almalısın. Takım savaşı başlamadan önce ona odaklanmak çok iyi bir fikirdir. Bu sayede mükemmel bir avantaj elde edebilirsin.

Potansiyel

Vayne özellikle 6. seviye olduğu zaman ilk güç artışını yaşar. Çünkü bu seviyede özel yeteneğinle erişim sağlamış olur. Doğru pozisyon almaya çalışmak çok önemlidir. Aksi durumda Vayne hiç zahmete girmeden sana hasar vermeye çalışacaktır. Sadece birkaç vuruş dahi Vayne karşısında çaresiz kalmanı sağlayabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısın.

İkinci güç artışı Guinsoo’nun Hiddeti (Guinsoo’s Rageblade) eşyası alındığında gerçekleşir. Onunla çarpışmaya girmek için en iyi an kesinlikle bu eşyada dolum elde etmediği zamandır. Ona çeşitli tuzaklar kurmaya çalışabilir veya takım savaşlarında ilk onu hedeflemeyi düşünebilirsin. Hangi strateji işine daha fazla yarayacaksa onun peşinden gitmen daha doğru olacaktır.

Vayne oyunun son evresinde tam bir canavara dönüşür. Onu durdurmak neredeyse imkansız hale gelir. Hasar vermeyi sürdürdüğü sürece hiçbir şey yapamazsın çünkü tank şampiyonlar dahil herkesi eritme şansına sahip olacaktır. Tek çözüm takım savaşı başladığında ona odaklanmak ve ilk olarak onu ortadan kaldırmaya çalışarak avantaj elde etmektir.

Bu Vayne counter rehberi sayesinde Vayne karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Vayne için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Yorum Yap