Vayne Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Vayne nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Vayne build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Rakipleri kovalayın ve gecenin karanlığında onları avlayın.

Bu rehber Vayne nasıl oynanır sorusuna, Vayne build, Vayne eşya ve Vayne rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek hareketlilik kabiliyetine ve tank biçme beceresine sahiptir. Oyun uzadıkça güçlenen bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Vayne Sezon 9 Build

Bu sezon Vayne için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere fiziksel hasar vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra ise hasar potansiyelini maksimum düzeye çıkaracak tercihler yapmalısın.

Vayne için eşya seçimleri konusunda maksimum hasar eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması orta zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Vayne – Benzer Şampiyonlar
Kindred Jhin Miss Fortune Jinx Draven

Vayne Rün (Rune)

Vayne için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Vayne için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak İsabet ve ikinci rün yolu olarak Hakimiyet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Saldırıya Devam seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (İsabet) Rün (Hakimiyet) Nitelik

Vayne Eşyalar (Item)

Vayne eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Vayne Yetenekler

Bu kısımda en iyi Vayne sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak W yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra Q yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 8 > 10 > 12 > 13

(W) 2 > 4 > 5 > 7 > 9

(E) 3 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih zor durumda kaldığında canını doldurmanı sağlayan Şifa büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Şifa

Vayne nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Vayne özellikle oyunun son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Gece Avcısı

Sana hareketlilik kazandıran bir yetenektir. Ancak bu hareketlilik sadece hedef şampiyonlara doğru hareket ettiğin zaman geçerlidir. Bu yetenek sayesinde kafaya koyduğun bir şampiyonu elinden kaçırmamış olursun. Bu şampiyonun mükemmel bir avcı olmasını sağlayan ilk parçadır.

Q – Takla

Ekstra hareketlilik sunan bir yetenektir. İyi bir oyuncu olmak istiyorsan bu yeteneği geriye doğru veya yanlara doğru kullanma becerisine sahip olmalısın. Asla ileriye doğru kullanmaya çalışmamalısın. Çünkü bunu yaparsan rakibe yem olabilirsin.

W – Gümüş Ok

Bu yetenek sayesinde en güçlü tankları bile etkisiz hale getirebilirsin. Ardışık üç saldırı sonunda üçüncü saldırı ekstra hasar vermeni sağlar. Verdiğin hasar hedefin maksimum sağlık miktarına göre belirlenir. Saldırı hızı odaklı seçimler yapılmasının temel sebebi bu yetenektir.

E – Kazıkatar

Belki sana kaçış imkanı tanıyan tek yetenek durumundadır. Bu yeteneğini sana doğru hamle yapan rakipleri geriye ittirmek için kullanabilirsin. Bunu bir rakibin üstünde kullandığın zaman onları duvara yapıştırırsan sersemletme etkisi uygulayabileceğini unutmamalısın.

R – Son Hazırlık

Kısa süreliğine seni büyük bir hasar makinesine dönüştürür. Bu yetenek aktif durumdayken Q yeteneğini her kullandığında 1 saniyeliğine görünmezlik elde edersin. Aynı zamanda pasif yeteneğin kazandırmış olduğu ekstra hareketliliği maksimum düzeye çıkarmış olursun.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar koridor aşamasında ona ekstra dayanıklılık sunan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Oyun uzadıkça güçlenen bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Vayne ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap