Vayne Build S9 » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

vayne nasıl oynanır

Sezon 9 için en iyi Vayne build. Gece avcısı olduğunu unutma; rakipleri kovala, gümüş okları sapla ve son hazırlık ile gecenin karanlığında onları avla.

Bu rehber Vayne nasıl oynanır sorusuna cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dilersen Vayne hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Vayne için en güçlü eşya dizilimini bulabileceksin.

Vayne nasıl oynanır?

Vayne için tercih edebileceğin build hakkında detaylı bilgiyi yeteneklerden sonra gelen build kısmından öğrenebilirsin. Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Vayne ile oynarken hasar potansiyelini maksimum düzeye çıkaran seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde dayanıklı düello eşyalarına yönelmen gerekir.

Vayne oynaması zor olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun geç evresinde çok daha güçlüdür. Bu nedenle söz konusu evrede avantaj elde edecek şekilde bir build tercih etmelisin. Ancak her şeyden önce Vayne’nin yeteneklerinin ne işe yaradığını öğrenmelisin. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Gece Avcısı

Sana hareketlilik kazandıran bir yetenektir. Ancak bu hareketlilik sadece hedef şampiyonlara doğru hareket ettiğin zaman geçerlidir. Bu yetenek sayesinde kafaya koyduğun bir şampiyonu elinden kaçırmamış olursun. Bu şampiyonun mükemmel bir avcı olmasını sağlayan ilk parçadır.

Q – Takla

Ekstra hareketlilik sunan bir yetenektir. İyi bir oyuncu olmak istiyorsan bu yeteneği geriye doğru veya yanlara doğru kullanma becerisine sahip olmalısın. Asla ileriye doğru kullanmaya çalışmamalısın. Çünkü bunu yaparsan rakibe yem olabilirsin.

W – Gümüş Ok

Bu yetenek sayesinde en güçlü tankları bile etkisiz hale getirebilirsin. Ardışık üç saldırı sonunda üçüncü saldırı ekstra hasar vermeni sağlar. Verdiğin hasar hedefin maksimum sağlık miktarına göre belirlenir. Saldırı hızı odaklı seçimler yapılmasının temel sebebi bu yetenektir.

E – Kazıkatar

Belki sana kaçış imkanı tanıyan tek yetenek durumundadır. Bu yeteneğini sana doğru hamle yapan rakipleri geriye ittirmek için kullanabilirsin. Bunu bir rakibin üstünde kullandığın zaman onları duvara yapıştırırsan sersemletme etkisi uygulayabileceğini unutmamalısın.

R – Son Hazırlık

Kısa süreliğine seni büyük bir hasar makinesine dönüştürür. Bu yetenek aktif durumdayken Q yeteneğini her kullandığında 1 saniyeliğine görünmezlik elde edersin. Aynı zamanda pasif yeteneğin kazandırmış olduğu ekstra hareketliliği maksimum düzeye çıkarmış olursun.

Temel Yetenek Kombinasyonları

  • AA + E + Q + AA: Bu kullanabileceğin en hızlı kombinasyondur. Bu kombinasyonu kullanarak rakibi duvara doğru yapıştırabilir ve ona ekstra hasar verebilirsin.
  • AA + Q + AA: Q yeteneğini kullanmadan önce basit saldırı gerçekleştirdiğinden emin olmalısın. Bu sayede Q yeteneğini kullandıktan sonra gerçekleştirecek olduğun basit saldırıda ekstra hasar imkanı elde edebilirsin.
  • AA + Q + AA + E: Hem farm yapmak hem de rakibi rahatsız etmek istiyorsan bu kombinasyonu kullanabilirsin.

Vayne Build S9

Vayne ile oynarken maçın erken evresinde rakibine saygı göstermek zorundasın. Tek yapman gereken bu evrede farm yapmak ve geri düşmemeye çalışmaktır. Yeterince altın kazanana kadar farm yapmaya devam etmelisin. Böylece geri dönüşlerde istediğin eşyaları satın almayı başarabilirsin. Bu sayede oyunun diğer evrelerine daha güçlü bir şekilde geçmeyi başarabilirsin.

Her zaman rakibe üst üste üç kez hasar vermeye çalışmalısın. Bu sayede W yeteneğinin etkinleşmesini sağlayabilirsin. Bu yetenek etkinleştiği zaman rakibe ekstra hasar vermeyi başarabilirsin. Takım savaşlarına hazırlık aşamasında veya takım savaşları sırasında Q yeteneğini boş yere kullanmamak için çaba göstermen gerekir.

Başlangıç Çizme İlk Eşya Vayne Temel Eşyalar
Mahvolmuş Kralın Kılıcı (Blade of the Ruined King)

Vayne için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun güçlenmesine ve maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin. Buna rağmen ihtiyacın olması durumunda aşağıdaki tam build seçeneğini kullanabilirsin.

Vayne Tam Build – S9
Mahvolmuş Kralın Kılıcı (Blade of the Ruined King)

Harici bir siteye gidip build bulmak için uğraşmak istemiyorsan bu önerilerimi kullanabilirsin. Birincil yetenek ağacı için İsabet, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Saldırıya Devam olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini W-Q-E sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Vayne Rün

Oyunun geç evresinde güçlü, oynaması kolay olmayan bir nişancı şampiyon arıyorsan Vayne senin için en doğru seçimlerden biri olacaktır. Bu rehberi beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşarak bana destek olabilirsin. Ayırca sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Yorum Yap