Varus CT » Varus Counter

Varus karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Ağırlıklı olarak alt koridor bölgesinde seçilen bu şampiyonu durdurmak için Varus CT seçimlerinden faydalanmaya çalışmalısın. Varus için güncel build arıyorsan Varus build kısmına göz atabilirsin. Bu içerikte sadece Varus CT konusunda bilgiler yer alır.

Varus counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Varus counter konusunda yardımcı olacaktır.

Varus CT (Varus Counter)

Varus Counter / Varus CT
Caitlyn Kai’Sa Xayah Lucian Jhin

Varus’un W yeteneği Q ve E yetenekleriyle uyumlu bir şekilde çalışır. Bu nedenle özellikle otomatik saldırılarını tamamladıktan sonra bu yeteneklerden birini kullanmaya çalışacaktır. Koridor aşamasında bunun için dikkatli olman gerekir. Ekstra hasar almak pek işine gelmeyeceği için mesafeyi koruyarak saldırı düzenleme yoluna gitmelisin.

Varus bir birim öldürdüğü zaman pasif yeteneği sayesinde saldırı hızı kazanır. Genel olarak bir minyon öldürdükten sonra hasar takasına girişmeye çalışmasının sebebi budur. Pasif yeteneği devreye gireceği zaman onunla hasar takası yapmaya çalışmamalısın. Hasar takası aralıklarını pasif yeteneğinin aktif olmadığı dönemlere denk getirmelisin.

Varus için iki farklı build seçeneği vardır. Oyuncuların hangisini seçeceği tamamen takım stratejisine ve oyuncunun kendi yeteneklerine bağlıdır. Dürtme üzerine kurulu olan build tercih ettiği zaman Q ve E yetenekleriyle çok fazla hasar verebilecektir. Bu sebepten ötürü her ne zaman fırsat bulursan bu yeteneklerden kaçmaya çalışmalısın.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Varus’un R yeteneği oldukça güçlü bir takım savaşı aracıdır. Takım arkadaşlarından birisi bu yetenek tarafından etki altında bırakıldığı zaman kaçmanın yollarını bulmalısın. R yeteneğinin aynı zamanda W yeteneğinden gelen etkileri ekleyebildiğini unutmamalısın. Ekstra hasar almak istemiyorsan çok dikkatli olmalısın.

Takım savaşı başlamadan önce Varus’u ortadan kaldırmak çok işe yarayabilir. Anlık hasar potansiyeline sahip olan takım arkadaşlarını ona doğru yönlendirmeye çalışmalısın. Çünkü Varus oldukça dayanıksız bir şampiyondur ve aynı zamanda hareketsizdir. Herhangi bir kaçış yeteneği olmadığı için onu yakalamak ve işini bitirmek çok daha kolaydır.

Varus özellikle dürtme üzerine kurulu build tercihi yaptığı zaman takım savaşlarındaki gücünü yitirir. Bu build ile yola devam ettiğini fark edersen karşı takımı takım savaşlarına zorlamayı düşünebilirsin. Böylece seni sürekli rahatsız edecek hasarlarla uğraşmak zorunda kalmazsın. Varus uzak mesafelerden çok ciddi ve çok rahatsız edici hasarlar verebilme potansiyeline sahiptir.

Potansiyel

Varus özellikle Mahvolmuş Kralın Kılıcı (Blade of the Ruined King) eşyasını satın aldığı zaman güç artışı yaşar. Aslında her aldığı eşya sonrasında güç artışı yaşaması mümkündür. Temel eşyalarını tamamladıktan sonra tam anlamıyla bir canavara dönüşür. Takım savaşlarından önce onu ortadan kaldırmalı veya kitle kontrol etkisi yeteneklerinle onu yavaşlatmayı düşünmelisin.

Temel eşyalar açısından Guinsoo’nun Hiddeti (Guinsoo’s Rageblade) ve Runaan’ın Kasırgası (Runaan’s Hurricane) eşyalarına çok dikkat etmek gerekir. Bu eşyalar Varus’un sahip olduğu gücü neredeyse iki veya üç katına çıkaran eşyalardır. Onun vereceği hasar çok şaşırtıcı olabilecektir. Mücadelelerden önce onun eşyalarına dikkat etmeli ve durumu dengeleme fırsatın olmadığı sürece savaşmamalısın.

Varus’un en önemli güç artışı Guinsoo’nun Hiddeti eşyasını tamamladığı zaman gerçekleşir. Genellikle bir mücadeleye başlamadan önce bu yeteneğin dolumlarını doldurmaya çalışacaktır. Böylece Q ve E yeteneğini kullanarak anlık hasar verebilme şansı elde edecektir. Bunun için takım savaşlarını başlatmadan önce doğru anı yakaladığından emin olmalısın.

Bu Varus counter rehberi sayesinde Varus karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Varus için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Yorum Yap