Varus Rün ve Eşya Dizilimi » ADC Build

Bu rehber Varus rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Varus hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Varus için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Varus Build S10

Varus daha çok saldırı hızından güç alan bir taşıyıcı şampiyondur. Saldırı hızını takip eden en önemli niteliği ise kritik hasar verme şansıdır. Build oluştururken bu iki niteliği merkeze alıp seçimler yapmak çok daha önemlidir. Bu şampiyonun zırh delme niteliğinden uzak olduğu ise es geçilmemelidir.

Varus’un en önemli yanı melez hasar vermesidir. Ayrıca bir maçın hemen hemen her evresinde ortalama güce sahip olduğunu bilmek gerekir. Menzil avantajını en iyi şekilde kullanmak önemlidir. Ayrıca maksimum cana göre yüzdesel hasar verme özelliğinden fayda sağlamaya çalışmanı öneririm.

Varus Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar Mahvolmuş Kralın Kılıcı (Blade of the Ruined King)  
Sihirdar Büyüleri

Varus için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Varus Tam Build
Mahvolmuş Kralın Kılıcı (Blade of the Ruined King)

Birincil yetenek ağacı için İsabet, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Ölümcül Tempo olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-W-E sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Varus Rün

Varus nasıl oynanır?

Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Varus ile oynarken maksimum oranda hasar vermeni sağlayacak seçimler yapmalısın. Varus oynaması orta zorlukta olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun son evresinde çok daha güçlüdür.

Bu şampiyon ile oynarken W yeteneğini kullanarak rakiplerin yolunu kapatmaya çalışman çok önemlidir. Takım savaşlarında en yakındaki şampiyonun üzerinde Q yeteneğini kullanmayı denemelisin. Ardından R yeteneğini kullanarak rakibi takımından uzak tutmayı başarabilirsin.

Pasif – Canlı İntikam

Bu pasif yetenek en önemli ihtiyacını karşılar. Her katletme skoru elde ettiğinde ekstra saldırı hızı kazanırsın. Ayrıca mekanik gereği bonus sayılan saldırı hızı da kazanmış olursun. Bu nedenle kazandığın bonus değeri yükseltmek için saldırı hızı odaklı eşya seçimleri yapılır.

Şampiyon katlettiğin zaman daha yüksek saldırı hızı kazanırsın. Minyon katletme durumunda ise normal kazancının yarısı kadar değer elde edersin. Bu farklılığı anlamak çok önemlidir. Koridor aşamasında sürekli ekstra saldırı hızı kazanabilirsin. Bunu hedef hızlıca hedef değiştirmek için kullanabilirsin.

Q – Deşen Ok

Bu yetenek sadece rakibi rahatsız etmeni sağlamaz. Aynı zamanda hızlı bir biçimde koridoru ittirme konusunda sana yardımcı olur. Çünkü bu yetenek sayesinde karşıdan gelen 6 minyon birliğine hasar vermen mümkündür. Koridor aşamasında kullanırken buna dikkat etmelisin.

Takım savaşlarında bu yeteneği kullanırken yayı maksimum oranda çekmeye çalışmaman önemlidir. Sadece basit saldırılar arasında geçişi sağlamak ve aynı zamanda W yeteneğinin yüklerini patlatmak için bu yeteneği kullanmalısın. Böylece saniye başına hasar potansiyelini yükseltmiş olursun.

W – Maraz Sadağı

Bu yetenek aslında pasif özelliğiyle iş yapan bir yetenektir. Yeteneğin pasif özelliği basit saldırılarının büyü hasarı vermesini sağlar. Bu saldırı hızının neden önemli olduğunu açıklayan bir diğer yetenektir. Ekstra saldırı hızı sayesinde yükleri hızlıca bitirebilir ve diğer yeteneklerini kullanarak yüklerin patlamasını sağlayabilirsin.

Koridor aşamasında bu yetenek özellikle son vuruş yapma ve hasar takasında bulunma konusunda sana yardımcı olur. Takım savaşlarında saniye başına vereceğin hasar miktarını yükseltir. Kullanımı oldukça basit bir yetenek olduğu için özelliklerini etkinleştirmek için pek bir problem yaşamazsın.

E – Ok Yağmuru

Bu yetenek basit bir işleyişe sahiptir. Fakat rakip için yeteneğin etkisinden kaçınmak neredeyse imkansız gibi bir şeydir. Bu nedenle hasar takası söz konusu olduğunda muazzam bir etkiye sahiptir. Özellikle rakibin üzerinde W yeteneğinin pasifini biriktirmiş durumdaysan muazzam verimlilik elde edersin.

Yeteneğin can yenileme oranını yarı yarıya düşürdüğünü unutmamalısın. Koridor aşamasında kullanımı sırasında bundan ekstra fayda sağlayabilirsin. Tek yapman gereken rakibin hareket yönüne doğru yeteneği kullanmak ve can doldurmasına kısmen engel olmaktır.

R – Musibet Zinciri

Varus için uygun görülmüş özel yetenektir. Yetenek isabet ettiği ilk hedefi hareketsiz bırakır. Hedef rakibin etrafında diğer şampiyonlar varsa onları da etkiler. Diğer şampiyonlara etkinin geçişi ilk kullanımdan daha yavaş olur. Hareketsiz bırakılmış olan her rakibin üzerinde W yeteneğinin pasifi birikir.

Genel olarak bu yeteneği rakibi pozisyon dışı bırakmak için kullanman gerekir. Ayrıca mücadele başlatmak için bu yeteneği kullanıp takımının hamle yapmasını sağlayabilirsin. Alternatif olarak, rakip takım senin takımına doğru hücuma geçtiğinde bu yeteneği kullanıp onları durdurmayı başarabilirsin.

Burada yer alan Varus rün ve eşya seçimleri hakkında ne düşünüyorsun? Varus hakkında genel düşüncen nedir? Daha iyi tercihlerin bulunduğuna inanıyorsan yorum yapıp onları bana ulaştırır mısın?

Yorum Yap