TFT 10.1 yama analizi

Teamfight Tactics (Taktik Savaşları) için 10.1 yaması çeşitli değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu değişiklikler ile metada değişimler olduğunu söyleyebilirim. Yapman gereken stratejilerini ve taktiklerini en iyi şekilde geliştirerek yamaya uyum sağlamaktır.

Bu yama analizi sayesinde 10.1 TFT yamasının getirdiği değişiklikleri ve etkileri öğrenmeyi başarabilirsin. Dilersen TFT meta kısmına göz atıp meta şampiyonları ve eşyaları inceleyebilirsin. En iyi kompozisyonlara ihtiyacın varsa TFT en iyi kompozisyonlar kısmına bakabilirsin.

TFT 10.1 yama özeti

Teamfight Tactics 10.1 yaması birçok şampiyon ve eşyada değişikliği beraberinde getirdi. Bu değişiklikler ile yeni kompozisyonların ortaya çıktığını söyleyebilirim. Ayrıca, Leona ve Karma gibi şampiyonların oyuna eklendiğini unutmamak gerekir.

 • Leona ve Karma şampiyon havuzuna eklendi. Her ne kadar Ay kökeni meta kırıcı veya meta oluşturucu olmasa bile dikkatli olmak gerekir. Özellikle Karma, Gözü Dönmüş ve Kolcu şampiyonların yer aldığı kompozisyonlarda ön plana çıkacaktır.
 • Eşyalarda önemli değişiklikler söz konusu. Birçok eşyada ufak yeniden yapılandırmalar yapıldı. Bunlar hem kullanım biçimlerini hem kullanım oranlarını değiştirecektir. Eşya seçiminde ekstra dikkatli olmanı öneririm.
 • Bu yama kapsamında sadece birkaç özelliğe dokunuldu. Ancak temel değişimin Işık için yapıldığını söyleyebilirim. Ayrıca Okyanus özelliğinde ufak bir güç azaltma söz konusu oldu. Nocturne ve Sivir gibi şampiyonların gücünün azaldığını unutmamalısın.

TFT 10.1 Analiz – Özellikler

Teamfight Tactics 10.1 yamasıyla özelliklerde ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyor musun? Bu durumda hemen bu kısma göz atabilir ve resmi yama notlarını inceleyebilirsin. Aşağıda bu değişikliklerin oyuna ve metaya olası etkilerine dair notları bulabilirsin.

Güçlendirme

 • Doğa Sakini oyunun erken evresinde daima güçlüydü. Ancak birçok oyuncu bunun yerine Gardiyan ve Gözü Dönmüş şampiyonları seçme taraftarı olmuştu. Gelen bu değişikliklerle metaya tekrardan uyum sağlayacağını söyleyebilirim.
 • Işık çok ufak bir miktar güçlendirme almış oldu. Özellikle rekabetçi oyunlarda bu özelliği çok daha sık görebilirsin. Işık şampiyonlarının elde edeceği güçlendirmenin çok önemli olduğunu söyleyebilirim.
 • Gölge fazlasıyla şaşırtıcı bir güçlendirme aldı. Bu özellik zaten metanın içerisinde yer alıyordu. Fakat Kolcu ve Gözü Dönmüş şampiyonların yanında ona pek ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum.

Güç Azaltma

 • Okyanus özelliğinde yapılan değişiklik mana yenileme niteliğinin etkisini azaltmaya yönelik oldu diyebilirim. Çünkü aşırı güçlü yeteneklere sahip şampiyonlarda bu biraz göz yaşartıcı olabiliyordu. Kompozisyonlar bir miktar değişecek diyebilirim.

TFT 10.1 Analiz – Şampiyonlar

Teamfight Tactics 10.1 yamasıyla şampiyonlarda ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyor musun? Bu durumda hemen bu kısma göz atabilir ve resmi yama notlarını inceleyebilirsin. Aşağıda bu değişikliklerin oyuna ve metaya olası etkilerine dair notları bulabilirsin.

1. Aşama

 • Vayne ufak bir güçlendirme aldı. Hiper arama stratejisini ve Işık şampiyonlarını bir arada kullanma metası ortadan kaybolmuştu. Bu ufak güçlendirme belki bunu geri getirebilir. Ama pek umutlu olmamak gerek.
 • Warwick özellikle hiper arama stratejisini ve Yırtıcı şampiyonları içeren kompozisyonlarda iyi performans gösteriyordu. Bu güçlendirme doğrudan Gardiyan şampiyonlara yönelen oyuncuların aklını çelebilecek cinsten diyebilirim.

2. Aşama

 • Jax oyunda güçlü bir taşıyıcı olmayı asla başaramayacak diyebilirim. Bu güçlendirme onun evreler arası geçişini kolaylaştıracak. Bunun dışında pek bir şey beklemenin doğru olduğuna inanmıyorum.
 • Malzahar özellikle Gölge şampiyonlarından hoşlananları memnun edecek bir güçlendirme aldı. Bu Gölge ve Efendi kompozisyonlarının öne çıkmasına neden olabilir.
 • Neeko için yapılan değişikli olumlu oldu. Onu oyunun erken evresinde bir taşıyıcı olarak kullanmak mümkün hale gelebilecek diyebilirim.
 • Senna bir önceki yamada yerle bir edilmiş durumdaydı. Şimdi ise biraz güç toparlayacak. Fazlasını beklemek pek mümkün değil ama dikkatli olmak gerek.
 • Skarner genel olarak güçlü bir tank olarak kullanılıyordu. Fakat güçlendirme bir güçlendirme olarak kabul edilmelidir. Hiper arama stratejisi için bunun uygun olacağını söyleyebilirim.
 • Syndra uzun bir süredir uykuda olan şampiyonlardan biriydi. Bu güçlendirme nefes almasını sağlayacak. Onu kompozisyonlarda sık sık görebileceğimizi söyleyebilirim.
 • Varus özellikle Gölge kompozisyonlarda çok sık tercih ediliyordu. Bu güçlendirme ile oyuncular erkenden bu şampiyonu maksimum seviyeye çıkartmayı deneyecekler. Buna hazırlıklı olmalısın.

3. Aşama

 • Aatrox uzun bir süredir ortalarda gözükmeyen bir şampiyondu. Bu güçlendirme ona biraz daha öne çıkma konusunda yardımcı olacak diyebilirim.
 • Azir özellikle Efendi kompozisyonları içerisinde çok önemli bir yere sahip. Bu güçlendirme onu kullanan oyuncuların sayısını biraz artıracaktır. Dikkatli olmak gerek.
 • Nocturne bu yamayla birlikte biraz güç kaybetti. Her ne kadar ufak değişiklikler gibi düşünülse bile söz konusu hamle onu meta dışı bırakabilecek.
 • Qiyana oyundaki en cins şampiyonlardan biri diyebilirim. Özellikle yapay zekanın kendini gösterdiği en doğru şampiyon olduğunu söylemeliyim. Bu güç azaltma etkili olsa bile bu şampiyon güçlü kalmaya devam edecek.
 • Sivir yeteneğine yönelik güç kaybı yaşadı. Bunu tek başına yorumlamanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Eşyalarda yapılan değişiklikler ile bunu bir arada düşünmek gerek.

4. Aşama

 • Brand oldukça ihtiyacı olan bir güçlendirme aldı. Onun yer aldığı kompozisyonlar neredeyse oynanamaz durumdaydı. Artık onu daha sık görebiliriz.
 • Ashe ufak bir güçlendirme aldı. Kristal ve Kolcu özelliklerinin bir arada olduğu kompozisyonlarda onu daha sık göreceğimize inanıyorum.
 • Twitch ufak bir güçlendirme alan şampiyonlardan bir diğeri. Ancak mana havuzu değişikliğini iyi okumak gerek. Artık daha hızlı yetenek kullanabilecek.
 • Annie için bu yama talihsiz oldu. Oyunun son evresinde güçlü olan şampiyonun özellikle ayıcığı biraz güç kaybetti. Onu kullanmaya çalışırken dikkat etmek gerek.

5. Aşama

 • Master Yi bir süredir sürekli düşüşte olan şampiyonlardan biriydi. Şimdi ise kendisine yeniden yer bulmaya başlayacak. Yapılan değişiklikler onu çok önemli bir konuma getirebilir.
 • Amumu sürekli kullanılan şampiyonlardan birisi. Yapılan güçsüzleştirme hamlesi tutarsa biraz dengelenmiş olacak. Buna rağmen ona karşı dikkatli olmaya devam etmeni öneririm.
 • Nami son evrede sürekli olarak seçilen şampiyonlardan bir diğeri. Bu güç kaybı onun canını biraz acıtacak olsa bile kullanımını etkilemeyecektir. En iyi şampiyonlardan biri olmaya devam edecek.

TFT 10.1 Analiz – Eşyalar

Teamfight Tactics 10.1 yamasıyla eşyalarda ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyor musun? Bu durumda hemen bu kısma göz atabilir ve resmi yama notlarını inceleyebilirsin. Aşağıda bu değişikliklerin oyuna ve metaya olası etkilerine dair notları bulabilirsin.

Güçlendirme

 • Son Fısıltı eşyası özellikle Gardiyan şampiyonlara karşı epey bir etkilidir. Oyunun son evresinde etkili olan şampiyonları bu eşya ile durdurabilirsin. Ayrıca bu eşyanın Gözü Dönmüş şampiyonlar için çok etkili olacağını söyleyebilirim.
 • Titanın Azmi çok garip özelliklere sahip diyebilirim. Metada kendine yer bulması şimdilik mümkün olmayabilir. Fakat genel olarak Alev ve Kolcu şampiyonlara karşı ideal bir eşya diyebilirim.
 • Dikenli Yelek özellikle Gardiyan şampiyonlar için biçilmiş kaftan diyebilirim. Fakat sadece yakındaki şampiyonları yani hedefleri etkileyebilecek olması kullanım açısından biraz sorun çıkarabilir.
 • Donmuş Yürek yeni dönemin en iyi eşyası olabilir. Saldırı hızında yaptığı etki çok büyük bir kazanım. Bu eşyayı çeşitli farklı şampiyonlarda görebilirsin.
 • Buzdoğan Eldiveni artık saldırı yönlü bir eşya oldu. Özellikle yeteneklerini hızlı bir biçimde kullanabilen şampiyonların işine yarayacaktır. Fakat bunu öncelikli eşya olarak görmenin çok doğru olduğunu düşünmüyorum.
 • İyon Kıvılcımı aslında güç kazanma ve güç azalma arasında bir yerde oldu. Doğru konumda kullanılan pek çok şampiyonda işe yarar bir eşya ama onun dışında pek bir şey beklememek gerek.
 • Cıva yeniden yapılandırıldı ve güç kazandı. Artık kitle kontrolünden kaçınma konusunda çok daha kullanışlı. Bunu özellikle güçlü taşıyıcılar üzerinde kullanmayı düşünebilirsin.

Güç Azaltma

 • Sustur eşyasının gücü ufak bir miktar azaltıldı. Sadece belirli şampiyonlarda işe yarar bir eşya olduğunu söyleyebilirim. Onun dışında bu eşyadan pek bir şey beklememelisin.
 • Morellonomikon eşyası sıkı sıkıya kullanılan eşyalardan biri olmaya devam edecek. Her ne kadar güç kaybetse bile şampiyonlara kazandırdıkları onun tercih sebebi olmasını sağlayacak.
 • Kırmızı Güçlendirme eşyası için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Metada kendine yer bulması çok güç diyebilirim. Belki ama belki birkaç şampiyonda işe yarayabilir.

Umarım bu içerik Teamfight Tactics yama değişikliklerini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Son gelen yamayla ilgili görüşlerini ve düşüncelerini yorum yaparak dile getirmeye ne dersin?

Geçmiş Dönemler – Sezon 9

Aşağıdaki bilgiler sana 9. sezonda yapılan değişikliklerle ilgili bir takım bilgiler verebilecektir. Tüm bunlar oyunun gelişim süreci konusunda seni bilgilendirecektir. Geriye dönük verileri okumak istiyorsan aşağıdaki başlıklardan yararlanabilirsin.

TFT 9.24 yama analizi

TFT 9.24 – Özet

 • Bu yama ile birlikte Lucian, Senna ve Amumu oyuna eklendiler. Şampiyon havuzu biraz daha genişlediği için artık yükseltmeleri bulmak biraz daha zorlaşabilecek diyebilirim. Oyuncular erkenden güç kazanmak için daha fazla altın harcayıp şanslarını deneyecekler. Bunun bir diğer anlamı 8 şampiyondan oluşan kompozisyonları görme şansımızın düşecek olması.
 • Gölge şampiyonlarında yapılan değişikliğe dikkatlice göz atmanı öneririm. Bu değişiklik birçok farklı kompozisyonun ortaya çıkmasını sağlayacak. Özellikle Kindred gibi bir şampiyonun varlığını kullanmaya çalışacak oyunculara çok dikkat etmen gerek.
 • Hayalet Dansçı eşyasında yer alan, rakipten gelen kritik saldırıların sekmesini sağlayan özellik kaldırıldı. Bu birçok kişinin istemediği bir durum diyebilirim. Çünkü bunun kalkması ile birlikte suikastçı şampiyonlar biraz ön plana çıkacaklar.
 • Elektrik ve Bulut niteliklerinde yapılan değişiklikleri iyi anlamak gerek. Bu değişiklikler daha farklı kompozisyonların ortaya çıkmasını sağlayacak. Buna karşı hazırlıklı olmanı öneririm. Aksi durumda maç kazanma konusunda çok büyük sorun yaşayabilirsin.

TFT 9.23 yama analizi

TFT 9.23 – Özet

 • Koruyucu Melek eşyası artık yeniden dirilttiği zaman can yenilemeyecek. Bu değişiklik özellikle Koruyucu Melek ve Kefaret kullanılan meta tercihlerini etkileyecek. Belirli şampiyonların metadan çıkabileceğini söyleyebilirim.
 • Gölge ufak bir güçsüzleştirme aldı. Bunun diğer değişikliklerden farklı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü birçok en üst düzey kompozisyon zaman içerisinde epey bir değişiklik gösterebilecek.
 • Oyuncular dördüncü sıra ve üzerinde olduğun zaman artık LP kaybetmeyecekler.
 • Birçok şampiyonun 3 yıldızlı halindeki yetenekleri güçlendirildi. Bunun metayı etkileyip etkilemeyeceğini net olarak söyleyemem ama bazı değişikliklerin yaşanabileceğini söyleyebilirim.

TFT 9.22 yama analizi

TFT 9.22 – Özet

 • Oyunda birkaç sistematik değişiklik yapıldı. Örneğin, tahta boyutu değiştirildi. Artık tahta çok daha büyük olacak. Oyuncuların verdikleri hasarlar değiştirildi. Dereceli oyunlar kısa süreliğine devre dışı bırakıldı ve LP kazanımında düzenlemeler yapıldı. Tüm bunları dikkate alman gerektiğini bilmelisin.
 • Şampiyon havuzunda değişiklik yapıldı. Aşamalara göre şampiyon havuzunda yer ala şampiyon sayıları düşürüldü. Burada temel hedefin oyuncuların birbirine benzer takımlar oluşturmalarına engel olmak diyebilirim.
 • Bazı eşyalarda tarif değişikliği yapıldı. Ayrıca Lanetli Kılıç eşyası oyundan kaldırıldı. Belirli eşyaların niteliklerinde değişiklikler yapılarak mevcut sete daha uyumlu olmaları sağlandı. Eskiye göre daha farklı kompozisyonlar oluşturmaya çalışırken eşyaların mevcut güçlerinde olmadığını hesaba katmayı unutmamalısın.

TFT 9.21 yama analizi

TFT 9.21 – Özet

 • Hextech etki süresi biraz düşürüldü. Bu özellikle Hextech etkisiyle güçlenen kompozisyonlara karşı koymanın biraz daha kolay olmasını sağlayacak. Ayrıca bu tür kompozisyonlarda birkaç değişiklik yapmak gerekebilir.
 • Muhafız (Guardian) ve Şövalye (Knight) çok ufak değişiklikler aldılar. Bu değişiklikler daha çok güçsüzleştirme yönünde olduğu için ön safları kaplayan şampiyonların biraz daha kırılgan olacağını söyleyebilirim.
 • Kolcu (Ranger) şampiyonlar çok önemli güçlendirme aldılar. Ayrıca Varus’a getirilen güçlendirme onun yer aldığı kompozisyonları ön plana çıkaracak.
 • Taban hasarlarda yapılan değişiklikler nedeniyle oyunun erken evresinde her şeyin biraz daha hızlı gelişeceğini söyleyebilirim. Ancak ekonomi yönetimi ve genel birim kullanımı konusunda pek bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum.

TFT 9.20 yama analizi

TFT 9.20 – Özet

 • Donmuş Yürek (Frozen Heart) ve Ebedi Kılıç (Infinity Edge) eşyalarında ve Akali’de yapılan değişiklikler Suikastçı (Assassin) kompozisyonlarını biraz etkileyecek. Artık çok uygun olduklarını söyleyemem ama iyi performans göstermeye devam edeceklerini düşünüyorum.
 • Muhafız (Guardian) sınıfı güzel bir buff aldı. Bu buff sayesinde Suikastçı kompozisyonlara karşı çok daha etkili olacaklar. Metada değişiklik olursa bu kesinlikle Muhafız sınıfı şampiyonların etkisinden dolayı olacak.
 • Seviyede yapılan değişiklikler oyun stillerini biraz değiştirebilecek. Başlangıç seviyelerinde bu pek fark göstermeyecek olsa bile yüksek rekabetçi oyunlarda seviye atlamak artık gerçek bir strateji gerektirecek.
 • 5 altın maliyete sahip olan şampiyonların 8. ve 9. seviyelerde düşme şansı yükseltildi. Özellikle 5 altın maliyetine sahip olan şampiyonların yer aldığı kompozisyonlarda artışlar olacak.

TFT 9.19 yama analizi

TFT 9.19 – Özet

 • Bir önceki yamada kullanılan takımlar daha çok Büyücü (Sorcerer), Şekil Değiştiren (Shapeshifter) ve Yordle kombinasyonlarını oluşturmaktaydı. Bu yamada söz konusu furyanın devam edeceğini söyleyebilirim.
 • Gnar hala çok güçlü ve dokunulmayacak derecede agresif. Oyunun orta evresinde ve son evresinde hakimiyet kurmaya devam edecek.
 • Dev Katili (Giant Slayer) eşyası yeni metayı belirleyecek eşya olacak. Hasar çıkışının çok yoğun olduğu bu eşya özellikle Silahşor (Gunslinger) sınıfının elinde adeta bir güç gösterisine dönüşecek.
 • Hiçlik Yaratığı (Void) sınıfında yapılan değişiklik onların canını biraz yaktı diyebilirim. Hiçlik şampiyonları düşüşe geçerken Soylu (Noble) şampiyonlar yükselişe geçmeye başlayacak.
 • İdman Eldiveni (Sparring Gloves) eşyası oyun değiştiren cinsten bir seçim olacak. Yeni eşyalara bu eşya yoluyla ulaşmayı başarabilirsin. Bununla birlikte yeni eşyalara alışman gerektiğini bilmelisin.
 • Hayalet Dansçı (Phantom Dancer) eşyasının çok daha sık bir biçimde kullanılabileceğini söyleyebilirim. Çünkü yapılan değişiklikler sıvışma etkisini çok daha önemli hale getirdi. Suikastçı (Assassin) şampiyonlara karşı bu eşyayı kullanabilirsin.

TFT 9.18 yama analizi

TFT 9.18 – Özet

 • Yeni eşya sistemi eşyaları yaygın, sıra dışı ve nadir kutuların içerisine yerleştirecek. Bir turda daha çok varyasyon ile karşılaşmak mümkün olacak ama aynı zamanda oyun boyunca eşya tutarlılığı sağlanmış olacak.
 • Yetiş Neeko bir şampiyonu kopyalama şansı tanıyacak. Bu durumda bir şampiyonu 2 yıldız yapabilmek uzun süre beklemene gerek kalmayacak. Bunun oyun için olumlu bir değişim olduğunu söylemek mümkün. En azından oyuna hareketlilik kazandıracak.
 • Seviye yükselme sisteminde ufak bir değişiklik yapıldı. Artık seviye almak çok daha zor olacaktır. Bu değişiklik ile erken evre şampiyonlarına daha fazla yer açılırken son evre şampiyonlarının etki alanı kısıtlanmış oldu. Bu açıdan oyunun daha keskin erken, orta ve son evrelere sahip olduğunu söylemek mümkün.
 • Vahşi şampiyonlar yeniden buff aldılar. Bu özellikle ilgili sınıfla gerçekleştirilmiş olan kompozisyonların gücünü epey artıracak. Bu konuda dikkatli olmak gerektiğini söyleyebilirim.
 • Eşyalar ve şampiyonlar arasındaki uyumluluk güçlendirildi. Çok güçlü olan Evelynn gibi şampiyonların gücü azaltıldı. Camille gibi güçsüz şampiyonların gücü ise biraz yükselmiş oldu.

Yorum Yap