TFT meta sinerjiler listesi [10.12]

TFT oynamak bir yandan keyifli bir iştir ama diğer taraftan çok farklı şeylerle başa çıkmak zorunda kalabilirsin. Kombinasyonlar, eşyalar, şampiyonlar, sınıflar, kökenler derken bir anlamda boğulmuş olursun. Tüm bu şartlarda doğru yöne doğru yönelmek pek mümkün olmayabilir.

TFT meta sinerjiler ile yapmak istediğim şu anda oyunda yer alan en güçlü sınıf ve kökenlere yer vermek. Bu sınıf ve kökenlerin yer aldığı bir kompozisyon oluşturduğunda maç kazanabilirsin. Diğer taraftan 10.12 yaması için en iyi kompozisyonlar yazısına göz atabilirsin.

S-Tier

S-Tier olarak adlandırılan bu ölüm en iyi köken ve sınıfları içerir. Dolayısıyla seçim yapmak istediğinde bana göre bunlar arasından iki üç şampiyon belirlemen daha doğru olacaktır. Özellikle bu gruptaki taşıyıcılar sayesinde çok şey başarabilirsin.

Öncü (Vanguard)

Öncü grubundaki şampiyonlar şu anda metaya karar veren taraf durumdalar. Bu şampiyonlar ön hatta çok dayanıklı ve güçlüler. Bu durum arka tarafta kalan taşıyıcılara ekstra hamle alanı sunmaktadır. Özellikle dikkat etmen gereken şampiyonlar ise sırasıyla şu şekilde:

Mistik (Mystic)

Mistik grubundaki şampiyonlar en az Önce grubunun şampiyonları kadar güçlüler. Metaya şekil verme konusunda oldukça istekliler ve kendilerini gösteriyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken tek önemli şampiyon var. Bu da Mistik grubunun taşıyıcısı konumunda:

Sibernetik (Cybernetic)

Sibernetik grubundaki şampiyonlar aslında 6 tane olduklarında çok işi yaparlar. Önceki yamalarda olduğu gibi bunu yapmak için çok fazla beklemene gerek yok. Çünkü yeni eklenmiş bir şampiyonla bunu kolayca yerine getirebilirsin:

A-Tier

S-Tier grubunun ardından gelen en güçlü sinerjiler bu kısımda yer alır. Bunlar metada belirli bir yere sahipler ancak S-Tier grubu kadar etkili değiller. Bir şekilde elindeki seçenekler S-Tier kompozisyonlara doğru gitmiyorsa bunlara bir şans verebilirsin.

 • Astro (Astro) – Astro grubundaki şampiyonlar kendilerine yer bulma konusunda oldukça iyiler. Her ne kadar yeni olmalarına rağmen metaya önemli ölçüde etki ettiklerini söyleyebilirim.
 • Zaman Bükücü (Chrono) – Zaman Bükücü grubunun en önemli yanı kesinlikle tamamen esnek olması diyebilirim. Bu esneklik sayesinde hemen hemen birçok kompozisyonda yer alabilirler.
 • Dövüşçü (Brawler) – Öne çıkmasının en önemli gerekçesi şampiyonların diğer kompozisyona uyumu diyebilirim. Ancak bir ön saf sınıfı olarak Öncü grubu kadar iyi değiller.
 • Kılıç Ustası (Blademaster) – Eskisi kadar güçlü değil çünkü en iyi taşıyıcısı kaybetmiş durumda. Tek iyi yanının ise gruptaki şampiyonların metaya tutunma arzusu olduğunu söyleyebilirim.
 • Asi (Rebel) – Asi grubunu öne çıkaran tek gücün Jinx olduğunu söylersem yanılmam. Hala çok güçlü bir taşıyıcı durumunda. Taşlar yerine oturduğu zaman beklenenden fazlasını yapabilme gücüne sahip diyebilirim.
 • Uzay Gemisi (Starship) – Tek kişilik ordu biçimindeki bu grubun metada çok arka planlara düşmemiş olması son değişikliklerden kaynaklı diyebilirim. Son evrede çok ciddi bir taşıyıcıya dönüştüğünü unutmamak gerek.
 • Tetikçi (Blaster) – Metada sert düşüşe uğrayan en önemli grup burası. Jinx her ne kadar varlığı sebebiyle önemli bir etken olsa bile ondan en fazla son evreye geçmeden faydalanmak mümkün diyebilirim.

B-Tier

B-Tier ortalama olan sinerjileri ifade eder. Her ne kadar böyle olsa bile ben burayı yolun sonu olarak görürüm. Yani seçim yaparken burada yer alanlar son tutunacağın dal olmalıdır. Yukarıdakiler ve bunlar dışında kalanlara pek dokunmanı önermem.

 • Büyücü (Sorcerer) – Büyücü grubundaki şampiyonların her ne kadar Mistik karşısında pek şansları olmasa bile bazen ideal bir seçim durumunda olabiliyorlar.
 • Keskin Nişancı (Sniper) – Önceden pek esnek değildiler. Ancak iki yeni şampiyonun eklenmesiyle daha esnek duruma geldiler. Özelliğin öne çıkmasındaki en büyük engel ise Öncü grubunun varlığı diyebilirim.
 • Meka Pilotu (Mech Pilot) – Meka Pilotu grubunun öne çıkmasının en önemli sebebi Büyücü grubuyla olan mükemmel uyumu diyebilirim. Şampiyonları uygun şekilde topladığında süper makine ile çok şey yapabilirsin.
 • Semavi (Celestial)Kassadin gibi bir şampiyondan olmak bu grubu epey bir etkiledi. Hala alan hasarı ve can yenileme bazı kompozisyonlar için ideal olsa bile şimdilik geri planda kaldığını söyleyebilirim.
 • Mana Yağmacısı (Mana-Reaver) – Kassadin gibi bir şampiyonun gitmiş olmasından etkilenen bu grubun işe yarar olduğunu söyleyebilirim. Ancak karşıda Sibernetik gibi bir tehlike varsa (metada güçlüler) işlevselliğini yitirdiğini unutmamak gerekir.
 • Casus (Infiltrator) – Metada yeri olduğunu düşünmüyorum ama bunun birçok farklı sebebi var. Özellikle metada arkaya sarkabilecek tarzda kompozisyonlar görmenin çok kolay olmadığını unutmamak gerekir. Bu açıdan Casus içeren kompozisyonlar aşırı riskliler.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap

Başa dön tuşu