TFT 9.22 yama analizi

TFT 9.22 yama analizi sayesinde Elementlerin Yükselişi setinin oyuna nasıl etki edeceğini ve ne gibi değişiklikler getirdiğini öğrenebilirsin.

TFT (Taktik Savaşları) gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. 9.22 yaması kapsamlı birkaç değişikliği beraberinde getirdi. Şampiyonlardan sınıflara kadar pek çok şeyin değiştiğini göreceksin. Yapman gereken stratejilerini ve taktiklerini en iyi şekilde geliştirerek duruma uyum sağlamaktır. Bu yama analizi sayesinde 9.22 TFT yamasının getirdiği değişiklikleri ve etkileri öğrenmeyi başarabilirsin.

9.22 TFT yama analizi ve yama özeti

TFT 9.22 yaması çok kapsamlı değişiklikleri beraberinde getirdi. Öncelikle sınıflar, kökenler ve şampiyonlar değiştirildi. Daha önce bahsedilen TFT Set 2 oyuna eklenmiş oldu. Dolayısıyla takımlar, sinerjiler ve şampiyonlarla uyumlu eşyalar gibi pek çok şey değişim gösterdi diyebilirim. 9.22 yamasının özeti olarak aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsin:

 • Oyunda birkaç sistematik değişiklik yapıldı. Örneğin, tahta boyutu değiştirildi. Artık tahta çok daha büyük olacak. Oyuncuların verdikleri hasarlar değiştirildi. Dereceli oyunlar kısa süreliğine devre dışı bırakıldı ve LP kazanımında düzenlemeler yapıldı. Tüm bunları dikkate alman gerektiğini bilmelisin.
 • Şampiyon havuzunda değişiklik yapıldı. Aşamalara göre şampiyon havuzunda yer ala şampiyon sayıları düşürüldü. Burada temel hedefin oyuncuların birbirine benzer takımlar oluşturmalarına engel olmak diyebilirim.
 • Bazı eşyalarda tarif değişikliği yapıldı. Ayrıca Lanetli Kılıç eşyası oyundan kaldırıldı. Belirli eşyaların niteliklerinde değişiklikler yapılarak mevcut sete daha uyumlu olmaları sağlandı. Eskiye göre daha farklı kompozisyonlar oluşturmaya çalışırken eşyaların mevcut güçlerinde olmadığını hesaba katmayı unutmamalısın.

Bunlar dışında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli durum var. Öncelikle hangi şampiyonların yükselişte olduğunu hesaba katman gerek. Bir önceki sette olduğu gibi bazı şampiyonlar diğerlerinden daha iyi durumdalar. Fırsatını bulduğun zaman Malzahar, Kindred ve Sion gibi şampiyonları asla kaçırmamalısın. Çünkü bu şampiyonlar diğerlerine göre daha iyi durumdalar.

Kökenlerden biraz bahsetmek gerekirse Gölge kökeninin çok güçlü olduğunu söyleyebilirim. Işık, Zehir, Çöl ve Bulut gibi kökenleri ise yakından takip etmek gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca sınıflar açısından Kimyacı sınıfına çok dikkat etmek gerek. Bunları göz önünde bulundursan TFT maçlarında çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.

Genel oyun değişiklikleri

Tahta Boyutu: 7 hücreden oluşan 3 sıra ⇒ 7 hücreden oluşan 4 sıra
Oyuncu Hasarı: 3/3/3/4/5/6 ⇒ 2/3/4/5/6/7
Çağrılan birimler oyunculara hasar vermiyor. Fakat tur sonunda en az biri hayatta kaldığında efendileri de hayattaymış gibi hasar veriyorlar.
8. seviyede şampiyonların aşamaları başına düşme ihtimali: 15/20/35/22/8 ⇒ 15/20/35/24/6
Paylaşımlı seçim sırasında bir şampiyon almanızın ardından artık diğer minik efsanelerin içinden geçebiliyorsunuz.

 • Sanırım bu değişikliklerin ne anlama geldiğini merak ediyorsun. Öncelikle, tahta boyutunda yapılan değişikliklerin amacı tamamen daha farklı kompozisyonlara izin vermek diyebilirim.
 • Oyuncu hasarı değişikliği ise artık maçın erken evresinde arayı açmaya çalışacak oyunculara büyük bir engel olacak. Bir şekilde herkes belirli bir evreye kadar ulaşma konusunda pek sıkıntı yaşamayacaklar.
 • Diğer değişiklikleri yeni set ile uyumluluk değişiklikleri olarak görmek çok daha doğru olur.

Dereceli değişiklikleri

Dereceli 9.22 Yaması’nda devre dışı bırakılacak ve 9.23 Yaması’nda geri geliyor.
4. veya daha yüksek bir sırada bitirmek, hiçbir zaman LP kaybettirmiyor. 5. veya daha düşük bir sırada bitirmek, hiçbir zaman LP kazandırmıyor.
Ustalık ve Şampiyonluk Aşamaları arasındaki oyuncuların dağılımını daha uygun hale getirmek için pek çok sunucudaki Şampiyonluk ve Üstatlık Aşamalarının kontenjanını değiştiriyoruz.
Kore, Vietnam, Çin: 300 Şampiyonluk oyuncusu ve 700 Üstatlık oyuncusu.
AB Batı ve Kuzey Amerika: 200 Şampiyonluk oyuncusu ve 500 Üstatlık oyuncusu.
Diğer tüm bölgeler: 50 Şampiyonluk oyuncusu ve 100 Üstatlık oyuncusu.

 • Aslında Riot Games’in “Yeni sezon, yeni kurallar.” deyimi her şeyi açıklıyor diyebilirim. Dereceli oyunlar bir süreliğine devre dışı bırakıldı. Hedef ise oyuncuların yeni sete uyum sağlayabilecek duruma gelmeleri.
 • LP kazanımında yapılan değişiklikler rekabet durumunu epey bir etkileyecek. Artık ne olursa olsun LP kazanmak gibi bir durum söz konusu olmayacak.
 • Bölgelere göre yapılan kontenjan düzenlemelerini ise özellikle rekabetçi oyunlarda varlık göstermek isteyenlerin dikkate alması gerektiğini düşünüyorum.

Şampiyon havuzu değişiklikleri

1. Aşama: 39 ⇒ 29
2. Aşama: 26 ⇒ 22
3. Aşama: 18 ⇒ 16
4. Aşama: 13 ⇒ 12
5. Aşama: 10

 • Havuzda yer alan şampiyonların azaltılması tamamen oluşturulacak kompozisyon çeşitliliğini güçlendirmekle alakalı diyebilirim. Bir şekilde sürekli rakip oyuncularla aynı kompozisyonu oluşturmak zorunda kalan oyuncular artık bu tür problemler yaşamayacaklar.
 • Ayrıca kompozisyon belirlerken artık çok daha dikkatli olmak gerekecek. Çünkü bazı şampiyonların bol keseden önüne sunulmaması gibi bir problemle karşı karşıya kalabilirsin.

Mana kazanımı

1 Yıldızlı Şampiyonlar: Saldırı başına 6-10 Mana ⇒ Saldırı başına 8 Mana
2 Yıldızlı Şampiyonlar: Saldırı başına 10 Mana
3 Yıldızlı Şampiyonlar: Saldırı başına 10 Mana ⇒ Saldırı başına 12 Mana
Hasar alınması sonucu kazanılan mana %15 azaldı.

 • Bu değişiklikler aslında yeni sete uyumluluk değişiklikleri diyebilirim. Mana kazanımı konusunda yapılan değişikliklerle şampiyonların yetenek kullanımları çok daha dengeli bir hale getirildi.
 • Elbette bunun bir varsayım olduğunu unutmamak gerek. Çeşitli mana eşyalarıyla bir şampiyonun ardı ardına yetenek kullanmasını sağlayabilirsin.

Eşyalar

Lanetli Kılıç kaldırıldı.
Negatron Pelerini + Nişancı Yayı = Runaan’ın Kasırgası
Spatula + Aşırı Büyük Sopa = Kor Alev
Spatula + Tanrıça’nın Gözyaşı = Sihirbaz Şapkası
Spatula + Zincir Yelek = Başgardiyanın Zırhı
Spatula + Negatron Pelerini = Işık Tılsımı
Spatula + İdman Eldiveni = Gözü Dönmüş Baltası

 • Lanetli Kılıç artık aramızda olmayacak. Oyunun dengesini bozduğu düşünüldüğü için kaldırıldığını tahmin ediyorum. En azından yeni set ile uyumsuz olanın artık oyunda tutulmaması güzel bir gelişme.
 • Eşyalarda yer alan tarif değişikliklerini ise yine yeni set ile uyumluluk girişimi olarak değerlendirmek gerek. Artık eşya birleştirirken biraz dikkatli olmalısın. En azından yeni sete uyum sağlamaya çalışana kadar bu konuda titiz davranmalısın.
 • Buna ek olarak bazı eşyaların niteliklerinin değiştiğini belirtmeliyim. Tüm bunlara resmi yama notları üzerinden erişebilirsin. Burada çok fazla detaya girmek istemedim.

Umarım bu içerik TFT için çıkarılmış olan 9.22 yaması değişikliklerini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Rehberi beğendiysen aşağıdan puan verebilir, arkadaşlarınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap