Teamfight Tactics 101: Başlangıç Rehberi

Teamfight Tactics için geniş kapsamlı başlangıç rehberi. Yeni bir oyuncuysan bu oyun ile ilgili aradığın tüm bilgileri burada bulabileceksin.

Teamfight Tactics (Taktik Savaşları), Riot Games’in League of Legends için çıkarmış olduğu bir kalıcı oyun modudur. Bu oyun modu “Autobattler” olarak adlandırılan bir oyun tarzını yansıtır. Bu rehber sayesinde TFT oyun modunun ne olduğunu, nasıl oynandığını ve en önemlisi tam olarak nelere dikkat etmen gerektiğini öğrenmeyi başarabilirsin.

Teamfight Tactics Nasıl Oynanır?

Teamfight Tactics oynamaya yeni başlayanlar için aşağıdaki bilgiler son derece faydalı olacaktır. Önce temel bilgileri öğrenmeli daha sonra diğer detaylı bilgilere dalış yapmalısın. Aklına takılan sorular olursa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şimdi, öncelikle bu oyunun dinamiklerine bir göz atalım.

 • Taktik Savaşları maçında 7 farklı oyuncuyla mücadele edersin. Her oyuncu kendi tahtasını kontrol ederek sahip olduğu şampiyonları tahtaya yerleştirir. Oyundaki hemen hemen her şey bu tahtalarda gerçekleşir.
 • Maçın başında herkes aynı tahtada olur ve herkes bir “Minik Efsane” kontrol eder. Bunları oyundaki avatar olarak düşünebilirsin. Ortada bulunan alanda bir şampiyon havuzu vardır. Buradan bir şampiyon seçerek maça ilk adımı atmış olursun.
 • Kendine ait tahtaya geçiş yaptığın zaman iki tane “minyon” ile karşılaşırsın. Bekleme alanında yer alan şampiyonu tahtaya koyarak ilk hamleni yapabilirsin. Tur işleme alındığında mücadele otomatik olarak başlar.
 • Her turun başında rastgele bir şampiyon havuzuyla karşılaşırsın. Bunları altın kullanarak satın alabilirsin. Buradan alınan her şampiyon ekranın alt kısmında yer alan bekleme alında olacaktır.
 • Tahtaya koyabileceğin şampiyon miktarı tamamen karakterinin seviyesine bağlı olacaktır.
 • İlk üç turda tüm maçlar minyon birliklerine karşı yapılır. Burada amaç oyuncuya hamle yapabilmeleri için ekstra altın, tecrübe puanı ve eşya sunabilmektir.
 • Maçın tamamında ilerlerken çeşitli minyon birlikleriyle karşılaşma şansın olacaktır. Ama her seferinde biraz daha güçleneceklerini unutmamalısın.
 • Her turun sonunda performansına göre tecrübe puanı ve altın kazanırsın. Altınları yeni şampiyonlar almak için kullanabilirsin.
 • Bir maçta temel hedefin maç sonuna kadar ayakta kalmak olmalıdır. Bunun için takımını en iyi şekilde kurmaya çalışmalısın.

Teamfight Tactics: İlk Adımlar

Maça başladığında kendini bir adada bulursun. Kimisi buraya panayır der. Diğer 7 oyuncu ile birlikte ilk şampiyonunu seçmeye çalışacaksın. Burada kontrol edebildiğin bir Little Legend (Küçük Efsane) vardır. Bunu kullanarak ortada dönüp duran 10 şampiyondan birini seçmen gerekir. Little Legend etrafındaki sarı ışık kaybolduğu zaman seçmek istediğin şampiyona doğru ilerleyebilirsin.

Bu seçim ekranında herhangi bir şampiyon seçmezsen oyun otomatik olarak sana bir şampiyon verir. Bu aşamadan sonra kullanacağın ilk şampiyon ve beraberinde gelen ilk eşya belli olacaktır. Seçim aşaması tamamlandıktan sonra sana ait olan tahtaya geri dönersin. Alt kısımdaki alanda seçtiğin veya sana verilen şampiyonu görürsün.

Bu şampiyonu savaş alanına sürükleyerek ilk turlarda karşılaşacağın canavarlarla mücadele edebilirsin. İlk uç turu birer hazırlık aşaması olarak düşünebilirsin. Her turu bilgisayara karşı oynarsın ve standart canavarlarla karşılaşırsın. Bu üç tur içerisinde ek şampiyon, eşya veya altın kazanmayı başarabilirsin. Ayrıca her tur geçişi sırasında mağazada sana sunulan şampiyonlardan birini satın alabilirsin.

Şimdilik ilk tura geri dönelim. Seçtiğin şampiyon ne olursa olsun ilk turu kazasız belasız atlatırsın. İkinci tura başlamadan önce ikinci bir şampiyon almaya özen göstermelisin. Böylece ikinci turda karşılaşacak olduğun canavarları öldürebilirsin. Mümkünse bu turlarda takımının temellerini atmaya çalışmalısın. Bu konuda düzenli olarak paylaştığım en iyi takım kompozisyonlarını kullanmayı deneyebilirsin.

Teamfight Tactics’te sahip olduğun seviye miktarı savaş alanında yer alabilecek şampiyon miktarını belirleyecektir. Dolayısıyla ilk üç turun sonunda 3. seviye olmayı başarırsın ve aynı anda 3 farklı şampiyonu kullanma şansı elde edersin. Bu şampiyonları seçerken sinerjiye dikkat etmen çok önemlidir. Böylece dördüncü turdan itibaren başlayacak olan asıl mücadelelerde ekstra hasar almak zorunda kalmazsın.

Teamfight Tactics: 4. Tur Başlangıcı

Oyundaki ilk üç turu bitirdikten sonra dördüncü tura başlarsın. 4. tur ilk kez bir rakiple yani oyuncuyla karşılaşacağın turdur. Bu turu kazanırsan ekstra altın kazanırsın. Turu kaybedersen belirli bir miktar sabit hasar ve aynı zamanda rakibin ayakta kalan birliği kadar hasar alırsın. Tüm oyuncuların can miktarları ekranın sağ köşesinde gösterilir. Canı 0 olan oyuncu maçı kaybetmiş olur.

4. turdan itibaren sürekli olarak oyuncularla rekabet etmezsin. Aynı zamanda araya karıştırılmış olan çeşitli normal turlar vardır. Bunlarla ilgili tüm bilgileri aşağıda paylaşmış olduğun tur tablosu üzerinden öğrenebilirsin. Bu turları bilmek ve ne zaman neyin geleceğini anlamak çok önemlidir. Bu sayede ekstra hasar almak veya ekstra altın biriktirmek gibi stratejileri uygulayabilirsin.

Karşına çıkacak olan nötr turlarda mutlaka bir canavarla karşılaşırsın. Canavarlar bildiğin gibi sana eşya, altın veya şampiyon kazandırabilirler. Ancak maç ilerledikçe karşılaşacak olduğun canavarın gücü artış gösterir. Dolayısıyla takımının bu canavarlarla mücadele edebilecek güce sahip olması şarttır. Aksi durumda canavarlardan hasar alabilecek ve çeşitli eşyaları kaçırmış olacaksın.

Teamfight Tactics: Şampiyonlar

Teamfight Tactics içerisinde şampiyonlar üç farklı özelliğe sahiptirler. Her şampiyonun kendine özgü bir yeteneği vardır. Yeterli miktarda mana doldurmayı başardığı zaman bu yeteneği otomatik olarak devreye girer. Diğer taraftan her şampiyonun Köken ve Sınıf gibi iki farklı özel niteliği vardır. Bu özel nitelikler belirli sinerjiler doğrultusunda takımın neler kazanacağını ve ne kadar güçleneceğini belirler.

Her Köken ve Sınıf birbirinden farklı avantajlara sahiptirler. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgileri rehberin diğer bölümlerinden kolayca elde edebilirsin. Şimdilik bilmen gereken Köken ve Sınıf sinerjileri ile takımını daha üst seviyeye taşıyabilecek olmandır. Ayrıca şampiyonların tahtaya bırakılma durumlarını yakından takip etmelisin. Çünkü taşıyıcı şampiyonların en iyi şekilde korunması gerekir.

Şampiyonları rastgele tahtaya yerleştirmek gibi bir hata yapmamalısın. Belirli şampiyonlar yanında veya arkasında yer alan şampiyonlara çeşitli özellikler kazandırabilirler. Ayrıca sahip olduğun şampiyonları Suikastçı gibi sınıflarda yer alan şampiyonlardan korumak için onların etrafında boşluk bırakmaman gerekir. Tüm bunlar uygulayacağın stratejiye göre değişiklik gösterecek durumlardır.

Teamfight Tactics: Altın Kazanma

Altın, Teamfight Tactics içerisinde en önemli kaynaklardan biridir. Altın ile çok farklı şeyler yapabilirsin. Maç içerisindeki stratejini sahip olduğun altın miktarına göre belirlemen şarttır. Örneğin, bazı oyuncular maçın ilk aşamalarında hasar alarak ekstra altın biriktirme yoluna giderler. Daha sonra sahip oldukları ekstra altın ile mağazayı bol bol yenileyerek şampiyon avına çıkarlar.

Bazı oyuncular ise çok daha agresif bir oyun tarzını tercih ederler. Basit bir biçimde kazandıkları her altını mağazayı yenilemek için kullanırlar. Bu sayede erkenden şampiyonlarının seviyelerini yükselterek avantaj elde etmeye çalışabilirler. Sahip oldukları bu avantajı dengeli bir şekilde kullanma yoluna giderek maçın erken ve geç evresine başarılı bir biçimde geçiş yaparlar.

 • Her ne olursa olsun her turun sonunda bir miktar net altın kazanırsın.
 • Her turun sonunda galibiyet serisine veya mağlubiyet serisine bağlı olarak ekstra altın kazanırsın.
 • Her turun sonunda elinde bulunan her 10 altın için 1 altın kazanırsın. Örneğin, elinde 41 altın varsa o tur faiz olarak 4 altın kazanırsın. Kazanabileceğin maksimum faiz oranı 5 altındır. Dolayısıyla 80 altının bile olsa 5 altın kazanırsın.
 • Bir başka oyuncuya karşı turu kazanman durumunda ekstra altın kazanırsın.
 • Satın aldığın her şampiyonu tekil olduğu sürece satın aldığın bedele geri satmayı başarabilirsin.

Altın konusunu kapatmadan önce tecrübe puanı adı verilen duruma göz atmak gerektiğini düşünüyorum. Tecrübe puanı karakterinin maçtaki seviyesini belirler. Her tur sonunda belirli bir miktar tecrübe puanı kazanabilirsin. Ancak daha hızlı seviye atlamak için dilersen altın karşılığında tecrübe puanı satın alabilirsin. Maç içerisindeki oyuncu seviyen yüksekse tahtada yer alabilecek şampiyon sayın da yüksek olacaktır.

Teamfight Tactics: İki Temel Strateji

Çok fazla detaya giriş kafanı bulandırmak istemiyorum. Ancak TFT maçlarında kullanabileceğin iki farklı temel strateji vardır. Bunlardan ilki sürekli mağazayı yenileyerek ekstra şampiyon sahibi olmak, ikincisi ise ekonomi odaklı oynayıp güçlenmeye çalışmaktır. Bunlardan hangisini kullanmak istediğin tamamen oyun stiline göre değişiklik gösterecektir. Örneğin ben genelde ekonomiyi güçlü tutacak şekilde oynarım.

TFT: Sürekli Yenileme Stratejisi

Bu stratejide temel hedefin sürekli altın harcayıp yenileme yaparak ekstra şampiyon toplamaktır. Özellikle 5. seviye olmadan önce bu stratejiyi uygulaman gerekir. Çünkü 5. seviyeden önceki seviyelerde 1 altın maliyetli şampiyon bulma olasılığın çok daha yüksektir. Kazandığın maksimum altını yenileme yaparak ve istediğin şampiyonları satın alarak harcayabilirsin.

Amacın en güçlü 1 altın maliyetli şampiyonları bulmak ve onları hızlı bir biçimde 3. seviye yapmaktır. Oyun stratejin bunun üzerine dayalı olacaktır. Krug turuna kadar gerekmediği sürece altın harcamamalı ve kazanacağın faiz miktarını yükseltmeye çalışmalısın. Krug turunun hemen ardından tüm altının harcayarak mağazayı yenileyerek şampiyon almalısın.

 • Bu strateji maçın erke evresinde güç kazanmanı ve birden fazla turda galip gelmeni garanti altına alırsın.
 • Sahip olduğun şampiyonların güçleri yüksek olacağı için altın peşinde koşan rakiplerin çok ciddi hasar alırlar.
 • Ardı ardına tur kazanmayı başarabilirsen fedakarlık yaptığın ekonomiyi toparlayarak tempo yakalayabilirsin.
 • Maliyeti 1 altın olan şampiyonlardan kurulu bir kompozisyon oluşturmak istiyorsan takip etmen gereken en doğru strateji bu olacaktır.
 • Maç içerisinde birden fazla oyuncunun bu stratejiyi uygulamaya çalışması şampiyon havuzunu daraltacak ve altınların boşa harcanmasına neden olacaktır.
 • Her ne kadar 3. seviye bir şampiyona sahip olmak çok iyi bir şeymiş gibi gözükse bile tüm paranı buraya harcamak çok mantıklı bir hamle değildir.
 • Bu stratejiyi takip etmen durumunda 4 altın maliyetine sahip olan şampiyonları kaçırma riskiyle karşı karşıya kalırsın.

Sürekli yenileme stratejisi adını taşıyan bu stratejiyi uygulamaya çalışırken güçlü bir 2. seviye şampiyona sahip olman gerekir. Ayrıca almış olduğun eşyaları birleştirerek çok güçlü bir taşıyıcı eşyası elde edebiliyorsan bu stratejiyi uygulamayı düşünebilirsin. Rakipleri takip ettiğinde ekonomik stratejiyi uygulayanların sayısı fazlaysa yine bu stratejiyi uygulamak sana avantaj kazandıracaktır.

TFT: Ekonomi Stratejisi

Bu strateji olabildiğince hızlı bir şekilde 50 altın toplamaya ve faiz üzerinden gelir elde etmeye yöneliktir. Bu stratejiyi uygulamak için belirli bir miktarda hasar almayı göze alman gerekir. Eğer çok fazla miktarda hasar alırsan takip ettiğin strateji zarar görecektir. Her şey yine Krug turundan sonrasına bağlıdır. Krug turunda 5. seviye olduktan sonra altın harcamamaya çalışman gerekir.

Her canavar turunda dikkatli olmalısın. Çünkü canavar turlarını kazanmak çok önemlidir. Ekstra altın, ekstra şampiyon ve ekstra eşya kazanmak için bu turları kazanman gerekir. Başka türlü eşya alabilme şansın yoktur. Krug turunda kazanamayacağını düşünüyorsan mutlaka seviye atlamalı ve ardından altın kazanmaya çalışmalısın.

50 altına ulaştıktan sonra her tur kazandığın altını tekrar 50 altın kalana kadar harcaman gerekir. Bunu tekrar tekrar gerçekleştirerek istediğin şampiyonları toplamaya çalışmalısın. Ancak ilk önceliğin mutlaka 6. seviye olmak olmalıdır. 6. seviye olduktan sonra 4 altın maliyetine sahip şampiyonları bulma şansın artış gösterir. Bu sayede takımını çok daha güçlü bir hale getirebilirsin.

 • Birçok oyuncu senin kadar hızlı bir biçimde 6. ve 7. seviye olamaz.
 • Elinde bulundurduğun altın sayesinde her türlü takım kompozisyonunu kullanma şansı elde edebilirsin.
 • Hızlı bir şekilde seviye aldığın ve daha fazla altın kazandığın için maçın son evresinde çok daha güçlü olursun.
 • Maçın erken evresinde hasar almayı düşünebilirsin. Böylece kaybetme serisini altın avantajına çevirebilirsin ama burada çok fazla hasar alma riskiyle karşı karşıya kalabilirsin.
 • Canının az olmasını sağlamak panayır aşaması için avantajlı olsa bile elinde 50 altın varken maçı kaybetme problemiyle karşı karşıya kalabilirsin.
 • Seviyen hızlı bir şekilde yükseldiği için düşük maliyetli birlikleri bulma şansın çok daha az olacaktır. Bu riski göze alman gerekir.

Teamfight Tactics: Maç Evreleri

Buraya kadar gelmiş durumdaysan artık büyük olasılıkla oyunun temel özellikleri konusunda bilgi sahibi olmalısın. Şampiyonlar ve altın gibi çok önemli kaynaklar hakkında bilgiler sadece teorik olarak sana yardımcı olurlar. Artık tüm öğrendiklerini uygulamaya koyman gerekir. Fakat bunu yapmadan önce bir maçın evrelerini en iyi şekilde anlaman şarttır. Çünkü tüm stratejiler buna uygun olarak belirlenir.

TFT: Erken Evre

Maçın erken evresi oldukça basit geçer. Ancak vereceğin kararlarla maçın gidişatına etki edebilmen mümkündür. Erken evrede hata yaparsan çok fazla endişelenmene gerek yoktur. Çünkü belirlediğin kompozisyonu değiştirme şansın vardır. Başlangıçta ne kadar doğru hamleler yaparsan maçın gidişatında bir o kadar rahat edersin.

Başlangıçtaki hamlen oldukça basit olmalıdır. Elinde bulunan tüm altını bir araya getirmek istediğin sınıfta ve kökende yer alan şampiyonları toplamak için harcaman gerekir. Bir tur içerisinde aynı sınıfa veya kökene ait birkaç şampiyon toplayabilirsen başarılı bir maç geçirme şansın bir o kadar yüksek olacaktır. Özellikle bu aşamada iki yıldızlı bir şampiyona sahip olursan orta evreye geçişi çok daha kolay hale getirebilirsin.

Erken evrede kazandığın altınları doğru şekilde harcaman gerek. Erken evrede 20 altın gibi bir rakama ulaşmak çok kolay değildir. Altından alacağın faizi şimdilik görmezden gelmelisin. Çünkü erken evrede ihtiyacın olan tek şey olabildiğince şampiyon toplamaktır. Topladığın şampiyonları geri satabileceğin için altını çok fazla düşünmene gerek yoktur.

TFT: Orta Evre

Erken evreyi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra orta evrede artık takımını büyütmeye çalışman gerekir. Peki burada tam olarak neler yapman gerek? Basit bir biçimde söylemek gerekirse her şey duruma göre değişiklik gösterir. Çünkü TFT yapısı gereği her maçta farklı bir durumu ortaya koyar. Orta evreye geçiş yaptıktan sonra aklında bir planın olması şarttır.

Oyunun sana sunmuş olduğu şampiyonları ve eşyaları kullanarak maç planını oluşturmaya çalışmalısın. Tam olarak ne yapmak istiyorsun? Hangi sınıfları veya hangi kökenleri içeren bir kompozisyon ortaya koymak istiyorsun? Tüm bunları düşünmelisin. İstediğin sınıf ve kökenleri içeren 4-5 farklı şampiyona sahip olman gerekir.

Maçın orta evresi tüm planlarını belirleyecek olduğun alandır. Burada ciddi kararlar vermelisin. Altınları harcayıp şampiyon alabilir veya altınları saklayıp faiz kazanma yoluna gidebilirsiniz. Burada vereceğin karar maç için kırılma noktası olacaktır. Seviye atladıkça daha yüksek aşamadaki birliklere erişim sağlayabilirsin. Ama daha fazla altın sahibi olursan şampiyon alma konusunda daha rahat edersin.

TFT: Geç Evre

Orta evrede yapmış olduğun planı geç evreye taşıman gerekir. Geç evre artık her şeyi büyük ölçüde tamamladığın ve hamlelerin ile farklılık yarattığın kısımdır. Artık elinde 8 şampiyon olmalı ve bir şekilde 50 altın sınırını zorlamak zorundasın. Bu garip gelebilir ancak geç evreye ulaşıp başarılı olmak istiyorsan bu şartları yerine getirmiş olman gerekir.

Geç evrede plan açısından yapabileceğin çok fazla bir şey yoktur. Daha doğrusu tek yapman gereken takımını daha yüksek aşamalara sahip şampiyonlarla desteklemek ve aynı zamanda mevcut şampiyonların seviyesini atlatmaktır. Seviyeli ve seviyesiz olan birlikler arasındaki hasar ve dayanıklılık farklı gerçekten çok fazla olabilir. Bu nedenle önceliğin daima takımını bir üst seviyeye taşımak olmalıdır.

Geç evrede artık eşyalar konusunda net bir planın olmak zorundadır. Çok basit gibi gözükse bile doğru eşyaları doğru şampiyonlarla bir araya getirmek çok önemlidir. Bu rehber serisini takip edersen bu konuda çeşitli önerilerle karşılaşabilirsin. Şimdilik geç evreye odaklanacak olursak, maçın bu evresi tüm her şeyin belirleneceği evre olacaktır.

taktik savaşları paylaşımlı seçim rehberi

Teamfight Tactics: Turlar

Teamfight Tactics içerisinde sürekli olarak oyuncularla rekabet etmezsin. Aynı zamanda çeşitli canavarlarla mücadele edersin ve zaman zaman panayır gibi alanlara geçiş yaparsın. Bu aşamaları iyi bilmek gerekir. Çünkü bunlar nefes alıp stratejini tekrar gözden geçirmeni sağlayacak alanlardır. Aşağıdaki tablodan tüm canavar ve panayır turlarının neler olduğunu öğrenebilirsin.

Tur Karşına Çıkan Özellik
0 Carrousel
1 (2) Yakın Dövüş Minyonu
2 (2) Yakın Dövüş Minyonu
(1) Menzilli Minyon
3 (2) Yakın Dövüş Minyonu
(2) Menzilli Minyon
6 Carrousel
9 (3) Kayacıl
12 Carrousel
15 (4) Murk Wolf
(1) Greater Murk Wolf
18 Carrousel
21 (4) Raptor
(1) Crimson Raptor
24 Carrousel
27 (1) Ejder
30 Carrousel
33 (1) Herald
36 Carrousel
39 (1) Kadim Ejder

Turlarla ilgili tüm bilgiler bu şekilde diyebilirim. Özellikle Carrousel yani panayır turlarıyla ilgili dikkat etmen gereken ise tur geçtikçe çıkacak olan şampiyonların ve eşyaların çok daha güçlü olacak olmasıdır. Dolayısıyla bir anda stratejini değiştirmek zorunda kalabileceğini unutmamalısın. Maça odaklanmalı ve seçimlerini doğru şekilde yapmalısın.

Teamfight Tactics 101 Serisi

Aşağıdaki başlıkları kullanarak Teamfight Tactics 101 serisi içerisinde yer alan diğer rehberlere göz atabilirsin. Her sayfada birbirinden farklı bilgilere ulaşabileceğini unutmamalısın. Eğer Teamfight Tactics için en iyi kompozisyonları arıyorsan aşağıdaki bağlantıdan buna ulaşabilirsin.

 1. Set 3: Galaksiler rehberi
 2. TFT en iyi kompozisyonlar

Umarım bu rehber Teamfight Tactics konusunda bilgi sahibi olmanı sağlamıştır. Rehberi beğendiysen aşağıdan puan verebilir, arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

“Teamfight Tactics 101: Başlangıç Rehberi” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba,

   Oyuna şu an sadece PBE sunucusunda erişim var. Önümüzdeki hafta oyunun çıkması bekleniyor. PBE hesabın yoksa maalesef beklemek zorundasın.

Yorum Yap