Taric Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Taric nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Taric build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Cüretkar davran, kozmik titreşim ile arkadaşlarını koru.

Bu rehber Taric nasıl oynanır sorusuna, Taric build, Taric eşya ve Taric rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon sürdürülebilirlik becerisi ve yüksek dayanıklılığı olan bir şampiyondur. Öldürülmesi son derece zor bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Taric Sezon 9 Build

Bu sezon Taric için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere büyü hasarı vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra yanındaki takım arkadaşını ayakta tutacak tercihler yapmalısın.

Taric için eşya seçimleri konusunda destek eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması orta zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Taric – Benzer Şampiyonlar
Nami Soraka Janna Sona Lulu

Taric Rün (Rune)

Taric için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Taric için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Azim ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Muhafız seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Azim) Rün (İlham) Nitelik

Taric Eşyalar (Item)

Taric eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Taric Yetenekler

Bu kısımda en iyi Taric sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı E yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak E yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra Q yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 3 > 8 > 10 > 12 > 13

(W) 2 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 1 > 4 > 5 > 7 > 9
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih rakibe hasar vermeni ve aynı zamanda onun iyileştirme becerilerini belirli oranda engellemeni sağlayan Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Taric nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneğine ve tank olabilme becerisine sahiptir. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu işlevsel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Taric özellikle oyunun orta ve son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Cüretkar

Bu pasif yetenek çok çeşitli özelliklere sahiptir. İlk olarak teme yeteneklerin bekleme süresini azaltır. Aynı zamanda Q yeteneği için yük kazandırır. Güçlendirilmiş saldırılar her yetenek kullandığında elde edeceğin bir kazanım olduğu için bunu en iyi şekilde kullanmalısın.

Yetenekten ekstra verim almak için diğer yeteneklerini kullanırken mana havuzuna dikkat etmelisin. Dikkatsiz davranırsan kısa süre içerisinde mana problemi yaşamaya başlayabilirsin. Bu nedenle akıllıca hareket edip mana yönetimine özen göstermelisin.

Q – Yıldız Işıltısı

Bu yetenek sadece can yenilemez. Pasif yeteneğin özelliği sebebiyle bu yeteneği saldırı güçlendirmek için kullanabilirsin. Ancak yeteneğin sahip olduğu mana miktarını hesaba katman gerekir. Bunu hesaplamayı unutursan kısa sürede mana problemi yaşamaya başlarsın.

Yeteneğin can yenileme özelliği ayrı bir parantezdir. Bu özellik koridor aşamasında ihtiyaç duyulan sürdürülebilirlik için gereklidir. Takım arkadaşının düşmemesi için elinden geleni yapmaya çalışmalısın.

W – Kristal Siper

Bu yeteneği en iyi şekilde kullanman gerekir. Koridor aşamasında olabildiğince takım arkadaşına bağlı kalman gerekir. Takım savaşlarında ise taşıyıcı şampiyonu yalnız bırakmadan hareket etmelisin ama takımın tankıyla bağlantı kurmalısın.

Bunu yapmayı başarırsan hem ön taraftaki hem de arka taraftaki takım arkadaşını etkileyecek şekilde özel yeteneğini kullanabilirsin. Koridor aşamasında baskına gelen takım arkadaşın ile bağlantı kurarak ekstra avantaj elde elde edebilirsin.

E – Parıltı

Bu yeteneği kullanmak oldukça zordur. Çünkü yeteneği kullandığın zaman isabet ettirmek güçtür. Bunu başarabilmek için epey bir pratik yapman gerekir. İşin güzel tarafı yeteneği kullanırken sabit kalmana gerek yoktur. Hareket edebilir ve bu sayede riskten kurtulabilirsin.

Koridor aşamasında yeteneği gereksiz yere kullanmamaya çalışmalısın. Çünkü seni ve takım arkadaşını tehlikeli baskınlardan kurtarabilecek en güçlü yetenek budur. Bir gözün her zaman takım arkadaşında olmak durumundadır.

R – Kozmik Titreşim

Bu yetenek özel yeteneğindir. Bu yetenek ile takım arkadaşlarını korursun. Bu nedenle oyundaki en güçlü takım savaşları yeteneklerinden biridir. Mücadele halindeyken mutlaka olabildiğince rakibi etki altında bırakmaya çalışmalısın.

Yeteneği boşa kullanma gibi bir düşünceye asla sahip olmamalısın. Takım savaşlarında bu yeteneğe ihtiyaç vardır. Her ne zaman ihtiyaç duyulduğunda hemen takım arkadaşlarını korumak için hamle yapmalısın. Bu oyunun her alanında geçerli bir kuraldır.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar yetenek kitinden en iyi şekilde faydalanmasını sağlayan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Dayanıklı ve işlevsel bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Taric ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap