Taliyah CT S9 » Taliyah Counter rehberi

taliyah ct counter

Taliyah CT rehberi sayesinde seçilebilecek en doğru şampiyonları ve eşleşmede kazanan olmak için gerekli taktikleri öğrenebilirsin.

Taliyah karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Ağırlıklı olarak orman bölgesinde seçilen bu şampiyonu durdurmak için Taliyah CT seçimlerinden faydalanmaya çalışmalısın. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Not: Taliyah için güncel build arıyorsan Taliyah build kısmına göz atabilirsin. Burada sadece karşı seçim yani counter için bilgiler vardır.

Taliyah CT (Taliyah Counter)

Taliyah Counter / Taliyah CT
Volibear Rengar Olaf Kha'Zix
Volibear Rengar Xin Zhao Olaf Kha’Zix

Taliyah oyunun erken evresinde çok ciddi bir baskın potansiyeline sahiptir. Koridor aşamasındaki arkadaşlarının minyon birliklerinin arkasında kalmaya çalışması çok önemlidir. Bu sayede Taliyah’ın Q yeteneğinin etkisi altında kalmaktan kurtulabilirsin. Taliyah’ın Q yeteneği oyunun erken evresinde çok ciddi boyutlarda hasar verebilen bir yetenektir.

Taliyah E yeteneğini kullandığı zaman dikkatli olmalısın. Çünkü tek kitle kontrol etkisi yeteneği budur. Genelde kampları temizlemek için bu yetenekten yararlanır. Yeteneği tekrar kullanılabilir duruma gelene kadar herhangi bir saldırıya karşı açık olacaktır. Bunu avantajlı bir şekilde kullanmayı deneyebilirsin. Ancak bunun için onun hareketlerini takip edebilmek çok önemlidir.

Taliyah öne geçebilmek için sürekli olarak baskın düzenlemeye çalışacak bir şampiyondur. Onun oyunu taşıma potansiyeline engel olabilmek için kamplarını çalmaya çalışmalısın. Özellikle haritada durumunu kontrol etmeli ve üst taraftaysa alt tarafa gidip kamplarını çalmalısın. Böylece deneyim kazanma şansını önemli ölçüde azaltmış olursun.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Taliyah karşısında oynarken büyü direnci almak çok önemlidir. Çünkü eşyalarını tamamlamaya başladıkça çok fazla hasar verebilme şansı elde eder. Buna engel olmak için büyü direnci eşyaları almalısın. Koridorlarda minyon birliklerinin arkasında durman gerekir. Böylece onun bedavadan hasar vermesine engel olabilirsin.

Taliyah’tan kaçarken duvarlara yakın olmamaya çalışmalısın. Çünkü Taliyah’ın pasif yeteneği duvarların yanındayken ona ekstra hareket hızı kazandırır. Ona karşı hamle planı geliştirdiğin gibi ondan kaçış planına da sahip olman gerekir. Ne olursa olsun duvara yakın taraftan kaçmamaya özen göstermelisin.

Taliyah’ın yere bıraktığı dairelere dikkat etmelisin. Taliyah bunların üzerinde durduğu zaman aynı anda sadece bir kaya fırlatma şansına sahip olacaktır. Taliyah dairelerin üzerinde olduğunda onunla savaşırsan onun hasar potansiyelini önemli ölçüde azaltmış olursun. Taliyah karşısında pozisyon alabilmek ve onun pozisyonunu kontrol etmek çok değerlidir.

Potansiyel

Taliyah özellikle Seraph’ın Şefkati (Seraph’ın Embrace) eşyasını tamamladığı zaman çok ciddi hasarlar vermeye başlar. Çünkü bu eşya ona yetenek gücü, mana ve eşsiz bir pasif kalkan kazandırır. Canı az olmasına rağmen bu kalkanın devreye girmesiyle birlikte hayatta kalma şansını elde edecektir. Bunun için öldürücü hamleni yapmadan önce dikkatli olmalısın.

Taliyah’ın baskın potansiyeli çok ama çok güçlüdür. Çünkü R yeteneği sayesinde belirli giriş ve çıkışları kapatabilme şansına sahiptir. Bu nedenle harita üzerinde görüş kontrolüne sahip olmak çok değerlidir. Onun geldiği yöne dikkat etmeli ve baskın düzenlemeye çalıştığını anladığın zaman hemen kendini uygun pozisyona çekmeye çalışmalısınız.

Taliyah, Zhonya’nın Kumsaati (Zhonya’s Hourglass) eşyasını aldığı zaman çok ciddi bir probleme dönüşür. Çünkü bu eşya sayesinde zırh kazanır ve aynı zamanda kısa süreliğine dokunulamaz şampiyonlardan biri haline gelir. Onun gücünü hafife almamalısın. Çünkü yetenek gücü kazandıkça hasar potansiyeli artacak ve en önemlisi ya hep ya hiç hamlelerine karşı kendini korumayı başarabilecektir.

Bu Taliyah counter rehberi sayesinde Taliyah karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Taliyah için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Yorum Yap