LoL TS (TFT) en iyi 8 kompozisyon (9.16b)

lol taktik savaşları en iyi takımlar
Görsel Kaynağı: l2pbomb

LoL TFT için en güçlü kompozisyon ve takımları oluşturup bir adım öne geçmeyi başarabilirsin. İşte en iyi kompozisyonlardan bazıları.

League of Legends‘ın oyun modu Taktik Savaşları (Team Fight Tactics) içerisinde doğru takımları kullanabilmek galibiyet için en önemli adımdır. Birbiriyle uyumlu olan şampiyonları bir araya getirmen gerekir. Aşağıdaki önerilerimi göz önünde bulundurarak bunu başarabilirsin.

1. Seçkin Muhafızlar

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Seçkin Buzul Draven Darius Swain Katarina Braum Leona Sejuani

Bu TFT kompozisyonu Seçkin sinerjisi ile iş yapar. Rakibin ön hattını hızlı bir şekilde ortadan kaldıran bu kompozisyonda Muhafız sınıfındaki şampiyonları doğru yerleştirmek çok önemlidir. Onların karşıladığı hasar ve Draven’ın eşsiz hasar potansiyeli ile maçları kazanabilirsin.

 • Seçkin şampiyonların tamamını aktif hale getirmek için çaba göstermene gerek yoktur. Bunun yerine 2 tane Dövüşçü veya 2 tane Kılıç Ustası tercih edebilirsin.
 • Oyunun erken safhasında çok fazla harcama yapmana gerek yoktur. İhtiyaç duyacağın pek çok şampiyon oyunun son evresinde karşına çıkacaktır.
 • Oyunun erken safhasında Darius, Garen ve Blitzcrank almalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Darius ve Garen kombinasyonu başlangıçta seni taşıyacaktır. Üçüncü ve dördüncü şampiyonlar daha çok seni orta evrede ayakta tutacak şampiyonlar olmalıdır. Braum ve Leona ile karşılaştıktan sonra asıl kompozisyona doğru yönelebilirsin.

2. Soylu Draven

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Kılıç Ustası Vayne Fiora Garen Leona Kayle Draven Gangplank

Bu TFT kompozisyonu Soylu sinerjisi ile iş yapar. Ancak bunu başarabilmek çok kolay değildir. Özellikle 6. Soylu şampiyonu alabilmek çok zorlayıcıdır. Bir şekilde Kayle bulman durumunda bu kompozisyona yönelebilirsin. Kompozisyon seni oyun sonuna taşımayı başaracaktır.

 • Şövalye şampiyonlar ile oluşturulan sinerji Soylu şampiyonlar bir araya gelene kadar son derece işe yarar.
 • Kayle olmadan bu kompozisyonun işe yaraması oldukça zordur. Bir şekilde onu almaya çalışmalısın.
 • Oyunun erken safhasında Darius, Garen ve Fiora almalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Darius ve Garen kombinasyonu başlangıçta seni taşıyacaktır. Daha sonra onları Lucian ve Gangplank ile desteklemelisin. Bu hamle orta evreyi en iyi şekilde geçmeni sağlayacaktır. Son hedefin ise 6. Soylu şampiyonu bulabilmek olmalıdır.

3. Kolcu Ablukası

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Buzul Ashe Varus Vayne Kindred Aatrox Sejuani

Bu TFT kompozisyonu diğerlerine göre biraz daha esnek bir seçimdir. Birçok Kolcu kompozisyonunda her ne kadar Statikk Hançer gerekli olsa bile burada böyle bir gereksinim yoktur. Bu eksiği Aatrox ve Sejuani ikilisi ile kapatabilirsin.

 • Statikk Hançer eşyasını alabilirsen oyunun erken safhasında onu Vayne’e koymayı ihmal etmemelisin.
 • Kolcu şampiyonlar sayesinde birbirinden farklı kompozisyonlara geçiş yapabileceğini unutmamalısın.
 • Oyunun erken safhasında Statikk Hançer bulamıyorsan Morellonomikon veya Koruyucu Melek bulmaya çalışabilirsin.
 • Oyunun erken safhasında Garen, Vayne ve Fiora almalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Garen, Vayne ve Fiora üçlüsüyle başlattığın kompozisyonu Ashe, Aatrox, Varus ve Mordekaiser ile güçlendirmeye çalışmalısın. 6. seviyeye ulaştıktan sonra yeniden roll atmayı denemeli ve ihtiyacın olan şampiyonları toplamalısın.

3. Avcı ve Yırtıcı

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Warwick Vi Cho'Gath Rek'Sai Kha'Zix Rengar Akali

Bu TFT kompozisyonu çift hamleleri bir kompozisyondur. Rakip hem Rengar hem de Cho’Gath ile uğraşmak zorunda kalır. Yapman gereken Dövüşçü şampiyonlarla gücünü göstermek ve Cho’Gath’ı bulur bulmaz onu savaş alanına sürmektir.

 • Akali ve Cho’Gath bulana kadar Zed ve Volibear ile idare edebilirsin.
 • Saldırı hızı veren eşyalar bu kompozisyon için çok önemlidir.
 • Başlangıcı Kassadin, Rek’Sai ve Kha’Zix üçlüsüyle yapabilirsin.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Başlangıcı Hiçlik kökenine sahip şampiyonlar ile yapmalısın. Daha sonra ise Suikastçı ve Dövüşçü sınıflarını takip etmelisin. Erken safhada yaptığın tüm eşyaları Kassadin’e verebilirsin. Çünkü Cho’Gath ve Rengar geldikten sonra ona ihtiyacın kalmayacaktır.

4. Soylu Jinx

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Vayne Fiora Garen Leona Kayle

Bu TFT kompozisyonu daha çok oyun sonunu hedefleyen güçlü bir kompozisyondur. Soylu kompozisyonuna bağlı kalmak takımın hayatta kalmasını sağlayacak en önemli etkendir. Jinx ise oyunu taşımana yardımcı olacaktır.

 • Muhafız, Şövalye ve Silahşor şampiyonlar bu kompozisyona başlamak için ideal seçimlerdir.
 • Oyun çok uzarsa ikinci bir Hextech şampiyonunu eklemeyi veya Jinx’i Kılıç Ustası yapmayı deneyebilirsin.
 • Oyunun erken safhasında Garen, Fiora ve Darius almalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Şövalye ve Soylu şampiyonlar oyunun başlangıcında sana yardımcı olacaklardır. Daha sonra kompozisyona Lucian’ı dahil etmelisin. Oyunun orta evresinde Gangplank gibi şampiyonlardan destek alabilirsin. Hedefin ise daima Jinx olmalıdır.

5. Ahri ve Dövüşçüler

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Warwick Cho'Gath Rek'Sai Kassadin Ahri Lulu

Bu TFT kompozisyonu orta evreye kadar sorunsuz geçiş yapmanı sağlayacak Ahri üzerine kuruludur. Sadece bir eşya ile oyunu taşımasına yardımcı olabilirsin. Oyunun sonuna doğru ise Cho’Gath eklemesini yaparak takımını durdurulması güç bir ekibe dönüştürebilirsin.

 • Oyunun erken safhasında mutlaka bir eşya tamamlamış olman gerekir. Luden’in Feryadı, Morellonomikon veya Koruyucu Melek üçlüsünden birini seçmelisin.
 • Bu kompozisyonda oyunun erken safhasında bulunabilen şampiyonlar vardır. Bu nedenle karşına çıkanları hızlıca toplamalısın.
 • Oyunun erken safhasında Warwick, Rek’Sai ve Ahri almalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Oyunun erken safhasında dilersen Soylu veya Dövüşçü şampiyonlara yönelebilirsin. Ancak Cho’Gath takıma katıldıktan sonra mutlaka 3 Hiçlik şampiyonu sahada olmalıdır. Bu kompozisyonda altın biriktirmeyi ihmal etmemelisin.

6. Kolcular ve Şövalyeler

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Buzul Ashe Varus Kindred Vayne Poppy Sejuani

Bu TFT kompozisyonu oldukça klasik bir kompozisyondur. İlk hedefin daima bir Spatula bulmak olmalıdır. Onu almayı başarabilirsen Şövalyenin Adağı eşyasıyla bir Kolcu şampiyonu aynı zamanda bir Şövalye yaparak takımına güç katabilirsin.

 • Kolcu sınıfı oyundaki en esnek sınıf durumundadır ve bunu avantajlı bir şekilde kullanmaya çalışmalısın.
 • Kindred son derece güçlüdür çünkü özel yeteneğiyle oyunun kaderini değiştirme şansına sahiptir.
 • Oyunun erken safhasında Garen, Vayne ve Fiora almalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Oyunun başlangıcında Soylu şampiyonlara yatırım yapabilirsin. Her maçta olduğu gibi bu şampiyonlar oyunun erken evresinde takımını taşıyacaklardır. Daha sonra takıma Lucian’ı dahil etmeli ve ardından Varus ve Mordekaiser ile takımını güçlendirmeye çalışmalısın.

7. Seçkin Şövalyeler

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Seçkin Darius Garen Poppy Sejuani Kayle Swain Varus

Bu TFT kompozisyonu fazlasıyla esnek bir kompozisyondur ama Büyücü kompozisyonlarına karşı sıkıntı yaşamana neden olabilecek bir seçimdir. Bu nedenle rakiplerini gözlemeli ve Büyücü yolunda gidenler olursa kompozisyonun esnekliğini kullanıp farklı seçimler yapmalısın.

 • Bu oldukça esnek bir kompozisyon olduğundan ekonomik olarak güçlü kalmanı sağlayacaktır.
 • Oyunun orta evresinde taşıyıcı olarak seçtiğin şampiyonda eşyalarını kullanmaya çalışabilirsin.
 • Oyunun erken safhasında Garen, Darius ve Mordekaiser alabilirsin.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Oyunun erken evresinde ne kadar Şövalye alırsan senin için bir o kadar iyi olacaktır. Daha sonra onların yanına Lucian gibi hasar potansiyeli olan şampiyonları eklemeye çalışmalısın. Swain aldıktan sonra kompozisyon çok daha etkili olacaktır.

8. Elemental Büyücüler

Kökenler Sınıflar Şampiyonlar
Kennen Lulu Morgana Brand Lissandra Poppy

Bu TFT kompozisyonu daha çok Twisted Fate’in mana kazandırma özelliğine bağlıdır. Önemli olan olabildiğince kısa süre içerisinde maksimum düzeyde özel yetenek kullanmaktır. Bunu başarmak için ön safları Yordle şampiyonları tutacaktır.

 • Koruyucu Melek eşyası oldukça önemlidir ve mutlaka Kennen’de olmalıdır.
 • Eşyalarla güçlendirilmesi gereken bir diğer şampiyon Brand olmalıdır.
 • Garen, Darius ve Kennen üçlüsüyle başlangıç yapmalısın.

Bu kompozisyon nasıl oynanır? Oyunun erken evresinde temel amacın oyun boyunca ihtiyaç duyacağın eşyaları toplamak olmalıdır. Bunun için Şövalye sinerjisiyle başlangıç yapmak önemlidir. Daha sonra Lissandra, Brand ve Kennen gibi şampiyonları takıma dahil edebilirsin.

Bu rehber sayesinde Taktik Savaşları için en işe yarar kompozisyonları bulabileceğini umut ediyorum. Rehberi beğendiysen aşağıdan puan verebilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

2 Responses

 1. ibrahim dedi ki:

  lan agustosa girdik yenisi nerde

Yorum Yap