Taktik Savaşları vs Auto Chess

taktik savaşları vs auto chess

League of Legends Taktik Savaşları ve Auto Chess arasında ne fark vardır? Oynanışa etki edecek tüm farklılıkları burada bulabileceksin.

League of Legends’ın yeni oyun modu Taktik Savaşları (Team Fight Tactics) için hala birçok bilgi gizli durumdadır. Şampiyon nitelikleri ve masrafları gibi şeyler tam olarak açığa çıkmış değildir. Bu modun Auto Chess’ten esinlenildiği düşünülürse aradaki farkları bilmek faydalı olacaktır.

Izgara vs altıgen

Auto Chess’te harita bir ızgara oluşturacak şekilde karelere bölünmüştür. Takım Savaşları’nda ise harita altıgenler ile bölünmüştür. “Bunun şimdi oynanış ile ne alakası var?” sorusunu aklından geçirmiş olabilirsin. Ancak bu yapı savaşların akışını önemli ölçüde değiştirebilir bir şeydir.

Karelerle oluşturulmuş ızgara tipi haritada bir birliğin 8 farklı hedef tarafından hedeflenmesi mümkündür. Ancak altıgen olan bir haritada bir birlik maksimum 6 farklı hedef tarafından hedeflenebilir olacak. Böylece birliklerini korumak için daha farklı seçeneklere sahip olabileceksin.

Harita boyutu

Auto Chess haritası Taktik Savaşları haritasından çok daha büyük. Taktik Savaşları haritası toplam 42 altıgen olmak üzere her birinde 7 altıgen yer alan 6 sıradan oluşur. Auto Chess’deki ise harita 8 kareden, 8 satırdan ve toplam 64 kareden oluşur.

Harita boyutunun tartışmalı bir konu olduğunu söyleyebilirim. Birçok oyuncu harita boyutunun bu şekilde olmasını stratejik açıdan sorunlu buluyor. Eğer oyunda değişecek bir şey olursa onlardan birisi kesinlikle harita boyutu olacaktır.

Eşyalar

Takım Savaşları’nda elde ettiğin her eşya daha güçlü bir tane yapabilmek için bir tarifin parçası olacaktır. Böylece bir eşyayı sonsuz sayıda istiflemek pek mümkün olmayacaktır. Örneğin A ve B eşyalarını aldığında bu ikisini bir kombin haline getirme şansına sahip olacaksın.

Eşyalar konusunda çok daha fazla seçeneğe sahip olacağın kesin. Yapabileceklerinin bir sınırı olmayacak. Ama en önemlisi buradaki eşyalar ile karakterlerin sınıflarına sınıf ekleyebilecek ve onların niteliklerini maksimum seviyeye çıkararak tahtaya hükmetmeyi başarabilirsin.

Geri dönüş yapabilme imkanı

Auto Chess’te Losestreaks adını taşıyan bir geri dönüş tekniği vardır. Birkaç tur üst üste kaybettiğin zaman ekstra altın kazanırsın. Taktik Savaşları ise bu sistemi daha farklı hale getirmiştir. Ardı ardına 4 maç kaybetmek yerine 2 savaş kaybetmen yeterlidir.

Bu mekanik oyunun orta evresini daha güçlü ve son evresini daha az riskli bir hale getirecek. Henüz detayları bilinmese bile Carousel adını taşıyan bir sistem daha var. Herkesin donmuş olduğu bir odaya gidiyorsun ve burada yer alan şampiyonlardan seçim yapabileceksin.

En az cana sahip olan oyuncu ilk önce çözülecektir. Bu nedenle seçim yapmak için acele etmesi gerekir. Sadece birkaç saniye içerisinde sıra diğer oyuncuya geçecek. Sonuç olarak kararlarını hızlı bir şekilde alman gerek ve bunu yaparken elindeki takıma dikkat etmen gerekecek.

Dereceli maçlar ve eşleştirme sistemi

Auto Chess’in en çok eleştirilen yanı eşleştirme sistemidir. Bu oyunda eşleştirme sistemi gerçek anlamda çok kötüdür. Lobilerde sürekli hatalar oluşuyor ve başlangıç bir türlü yapılmıyor. Oradaki dereceli sistemi yine eleştirilen şeylerin başında geliyor diyebilirim.

Merdivenleri tırmanıp yukarıya doğru çıkmak isteyen bir oyuncu, oyun bulabilmek için üçüncü taraf sitelerde özel lobiler oluşturma gibi işlemlere başvurmak zorunda kalır. Bu konuların League of Legends bünyesinde sorun olup olmayacağı ise belli değil ama temennim olmaması yönünde.

Not: Bu içerik Team Fight Tactics vs Auto Chess içeriğinden yararlanılarak oluşturulmuştur.

Bu rehberi sayesinde Auto Chess ve Taktik Savaşları arasındaki farklılıkları en iyi şekilde anlamış olduğunu umut ediyorum. Rehberi beğendiysen aşağıdan puan verebilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap