Sona Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Sona nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Sona build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Baskın akoru kullan ve kreşendo ile rakibin işini bitir.

Bu rehber Sona nasıl oynanır sorusuna, Sona build, Sona eşya ve Sona rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek güçlü iyileştirme becerisi ve çok yönlü güçlendirmelerle öne çıkan bir şampiyondur. Çok yönlü bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Sona Sezon 9 Build

Bu sezon Sona için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere büyü hasarı vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra alt koridordaki takım arkadaşına en iyi şekilde destek olmanı sağlayacak tercihler yapmalısın.

Sona için eşya seçimleri konusunda destek eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması kolay olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Sona – Benzer Şampiyonlar
Nami Janna Soraka Lulu Karma

Sona Rün (Rune)

Sona için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Sona için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Büyücülük ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Aery’yi Çağır seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Büyücülük) Rün (İlham) Nitelik

Sona Eşyalar (Item)

Sona eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Sona Yetenekler

Bu kısımda en iyi Sona sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra W yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 2 > 8 > 10 > 12 > 13

(E) 3 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih rakibe hasar vermeni ve iyileştirme becerilerini kısıtlamanı sağlayan Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Sona nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneğine ve mücadelelerden geri çakma ile rahatsız edici hasar verme becerilerine sahiptir. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu işlevsel hasar ve büyü hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Sona özellikle oyunun orta ve son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Baskın Akor

Bu pasif yetenek güçlü olmanı sağlayan en önemli yetenektir. Yüksek derecede hasar vermeni sağlar ve aynı zamanda belirli etkileri rakibe uygulamana yardımcı olur. Her kombinasyon farklı şeyler kazanmanı sağladığı için doğru yerde doğru hamleyi yapabilmen gerekir.

Q – Cesaret İlahisi

Bu yetenek rahatsız edici hasar vermeni sağlayan yetenektir. Pasif yeteneğin kullanıma hazırsa yüklü miktarda hasar vermen mümkün olabilir. Bu yetenek sayesinde rakipleri hasar takasından uzak tutabilirsin.

W – Metanet Aryası

Bu yetenek özellikle oyunun son evresinde daha etkilidir. Başlangıçta iyileştirme niteliği az kalsa bile zaman geçtikçe çok daha güçlü hale gelir. Takım savaşlarında ve aynı zamanda koridor aşamasında en çok ihtiyaç duyacağın yeteneklerden biridir.

E – Sürat Şarkısı

Bu yetenek sayesinde kaçan rakibi yakalayabilir veya rakipten kaçabilirsin. Hızlı bir şekilde takım arkadaşlarını anlık hamlelerden geri kaçırabilirsin. Hatta pasifin yükleri hazırsa kaçma olasılığın neredeyse maksimum seviyededir.

R – Kreşendo

Bu yetenek oyun değiştirebilen etkiye sahiptir. Bu şampiyonun çok güçlü bir destek şampiyonu olmasını sağlayan en önemli etkendir. Kullanması zordur ama etkisi çok büyüktür. Rakipleri doğru konumdayken yakalarsan takımına büyük bir iyilik yapmış olursun.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar yetenek kitinden en iyi şekilde faydalanmasını sağlayan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Çok yönlü olan bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Sona ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap