En sinir bozucu 10 şampiyon [S10]

League of Legends karakterlerinin birbirinden güzel tasarımlara sahip olduğu bir gerçektir. Fakat bu şampiyonlardan bazıları ne kadar güzel tasarımlara (hem mekanik hem görsel) sahip olursa olsunlar tam anlamıyla gıcık bir yapıdadırlar.

Bu şampiyonlardan bazılarını aşağıda listeliyorum. Senden ricam en sinir bozucu, en gıcık olduğun ve karşısında oynamaktan en hoşlanmadığın şampiyonları yorum yaparak bana ulaştırır mısın? Belki listenin yeniden şekillenmesine yardımcı olabilirsin.

1. Yuumi

Yuumi liste başı şampiyonlardan birisi. Koridor aşamasında rahatsız edici hasarından kaçınmak neredeyse imkansız diyebilirim. Buna ek olarak, rakip taşıyıcı şampiyona hasar versen bile ona kalkan kazandırması ve canını yenilemesi işin en gıcık tarafıdır.

Güvenli oyunu tercih eden bir taşıyıcı şampiyonla birlikte oynadığında onu hedeflemek neredeyse imkansızdır. Takım arkadaşına yapışması işin en sinir bozucu kısmıdır. Ayrıca kazandırdığı hareket hızı sayesinde hareketsiz şampiyonlara ekstra katkı sağladığı unutulmamalıdır.

2. Teemo

Teemo oyundaki varlığı oyuncularla kafa bulmak olan bir şampiyon. Her saldırısı canından biraz götürür. Fakat her şey bununla sınırlı kalmaz biraz da zehir ile uğraşmak zorunda kalırsın. Bu nedenle rahatsız edici hasar verme potansiyeli olağanüstü derecede yüksektir.

Basit saldırı odaklı bir şampiyon ile oynadığında Q yeteneğini kullanıp seni etkisiz bırakır. Böylece kendi öfkenin kurbanı olmuş olursun. Doğru yerleştirilmiş olan mantarlara hiç girmiyorum bile. Mantarlar nedeniyle harita görevlerine veda eden çok sayıda ormancı olduğuna eminim.

3. Zoe

Zoe aslında benim favorim bunu çok net söylemeliyim. Bir baloncuk tutturduğu zaman saniyeler içerisinde yok olursun. Baloncuğu tutturduktan sonra kullanacağı bir Q yeteneğinin ardından klavyeyi yumruklamaya başlayabilirsin.

Aktif edilen eşyalar ve yerden topladığı büyüler ile takımın yarısını hızlıca yok edebilir. Bunun için beceri atışlarını isabet ettirmesine bile gerek yoktur. Ne olduğunu anlamadan ölmek istemiyorsan bu şampiyona karşı doğru counter seçimini (Zoe ct) yapmayı deneyebilirsin.

4. Lulu

Lulu doğal sinir bozuculardan biridir. Bunun sebebi yetenek kitinin tamamen bu iş için biçilmiş kaftan olmasıdır. Ne kadar çok beslenmiş olursan ol bir anda seni kuzuya çevirebilecek olduğunu unutmamalısın. Öndeyim derken bir anda geriye dönüşebilirsin.

Diğer taraftan rahatsız edici hasarıyla canını sıkabilir. Ondan kaçmaya çalışırken özel yeteneğini kullanıp yakınındaki şampiyonu büyüterek daha tehlikeli bir şampiyona dönüştürebilir. Kısacası çok şey yapabilir ama bir şey yapamaz; oyunu sakin oynamanı sağlayamaz.

5. Blitzcrank

Blitzcrank ne olursa olsun sinir bozucu şampiyonlar arasında yer alır. Bunun en büyük sebebi ise elbette Q yeteneğinin varlığıdır. Bu yeteneğin bekleme süresi uzun olsa bile sinir bozucudur. Çünkü seni çekmeyi başardığı zaman skor vermen neredeyse kaçınılmazdır.

Koridorda baskı uygulamaya çalıştığında tek bir yanlış adımında seni kulenin altına çekebilecek ve işini bitirecektir. Ona karşı oynamak gerçekten kolay değildir. Bazen counter seçim (Blitzcrank ct) yapsan bile roket elle mücadele etmekte zorluk çekebilirsin.

6. Fizz

Fizz alışılmışın dışında olan suikastçı şampiyonlardan biridir. Neden böyle söylüyorum? Birçok suikastçı şampiyon yetenek kullanım becerisiyle gücünü gösterir. Bu şampiyon ise oldukça düzdür ve kullanan oyuncuyu bir anda skor abidesi haline dönüştürebilir.

Diğer taraftan, fırlattığı köpek balığına yakalandığın zaman ölmen neredeyse kaçınılmazdır. Seni artık denizin soğuk sularına gömmeyi başaracaktır. Bu nedenle ona karşı oynamak son derece sinir bozucudur. Bir de %40 bekleme süresi azaltmaya ulaşınca… gerisini tahmin edersin.

7. Tryndamere

Tryndamere aslında kritik vuruşların şahıdır. Oyuncuların sinirlerini bozan en önemli nokta ise tam olarak burasıdır. Rakibin şansı yaver giderse daha oyunun hemen başında 2 veya 3 defa kritik vuruş gerçekleştirip canına okuyabilecektir. Üstelik buna karşı koymak imkansızdır.

Oyunun hemen başında ona hakimiyeti teslim ettiğin zaman koridoru kaybetmiş olursun. Artık kartopu etkisiyle oyunda var olacak ve seni rahatsız etmeye devam edecektir. Rahatsız etmek mi dedim? Pardon seni koridordan silecektir.

8. Singed

Singed eşsiz bir kabiliyete sahiptir. Bu yüzden “Singed’ı takip etme” isimli bir slogan dahi ortaya atılmıştır. Buna uymazsan zehriyle işini bitirmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca diğer şampiyonlara nazaran proxy farm yapabilen en doğru şampiyondur.

Bir bakıma, onu takip edersen altın ve tecrübe puanı kaybedersin. Onu kulesine hapsettiğinde farm yapmasına engel olamazsın. Her türlü koridor aşamasında avantajsız çıkacağın doğrudur. Bir tek doğru counter seçimiyle (Singed ct) istediğini alabilmek mümkün olabilir; o da bazen.

9. Quinn

Quinn şampiyon seçimiyle sinir bozucu hale gelen bir şampiyondur. Rakibin bekleyip sana karşı counter seçim yapmadığı sürece sorun yaşamazsın. Ancak yakın dövüş şampiyonu seçtiğinde karşına bu şampiyon gelirse vay senin haline diyebilirim.

Peki neden böyle bir durum var? Ona karşı mesafe kapatıcı yeteneğini kullandığında E yeteneğini kullanıp yine mesafeyi aşar. Onu takip etmeyi sürdürdüğün zaman Q yeteneğini devreye sokar ve adeta neye uğradığını şaşırırsın.

10. Morgana

Morgana karşısında oynamak yakar top oynamak gibidir. Sürekli onun fırlattığı Q yeteneğinden kaçmak zorunda kalırsın. Bir tanesine bile yakalanmak ölüp gitmene neden olabilecektir. Çünkü kitle kontrolünün etki süresi muazzam derecede yüksektir.

Diyelim ki agresif bir oyun ortaya koymak istedin. Bu sefer kara kalkanı ile seni engelleyecektir. Ne yaparsan yap koridorda ekstra şeyler düşünmek zorunda kalacaksın. Bu açıdan onun karşısında oynamak tam anlamıyla bir sinir harbi gerçekleştirmek gibidir.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu
Kapalı