Shaco Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Shaco nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Shaco build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Soytarı kutusuyla korkut, rakibi kandır ve işi bitir.

Bu rehber Shaco nasıl oynanır sorusuna, Shaco build, Shaco eşya ve Shaco rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon güçlü baskın potansiyeliyle ön plana çıkar. Oynaması keyifli bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Shaco Sezon 9 Build

Bu sezon Shaco için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere fiziksel hasar vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra fiziksel anlık hasar vermeni sağlayacak tercihler yapmalısın.

Shaco için eşya seçimleri konusunda anlık hasar eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması orta zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Shaco – Benzer Şampiyonlar
Evelynn Zed Nocturne Kha’Zix Ekko

Shaco Rün (Rune)

Shaco için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Shaco için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Elektrik Ver seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Shaco Eşyalar (Item)

Shaco eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Shaco Yetenekler

Bu kısımda en iyi Shaco sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 2 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 1 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 3 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih için en güvenli seçim rakibe hasar verip onun iyileştirme becerilerini azaltacak olan Tutuştur büyüsüdür. İkinci tercih ormancı şampiyonların hepsinde olması gereken Çarp büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Tutuştur Sihirdar Büyüsü: Çarp

Shaco nasıl oynanır?

Bu şampiyon rol bakımından herhangi bir ek niteliğe sahip değildir. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Shaco özellikle oyunun erken evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Arkadan Vuruş

Bu pasif yetenek son derece kullanışlıdır. Bir rakibe arkasından hasar verdiğin zaman kritik vuruş gerçekleştirme şansına sahip olursun. Verilen kritik hasar çok güçlü olmasa bile aldığın eşyalarla onu çok daha güçlü hale getirebilmek mümkündür.

Bu yeteneği sadece arkadan saldırma avantajı olarak görmemelisin. Çünkü bu yetenek sayesinde orman kamplarını çok daha kolay bir şekilde temizleme fırsatını elde edersin. Maksimum hasara ulaşmak ve kamp temizleme hızını yükseltmek için bu yetenekten güç almalısın.

Q – Kandırmaca

Bu yetenek, bu şampiyon ile özdeşlemiş en güçlü yetenek konumundadır. Yeteneği kullandığın zaman belirli bir alan sıçramış olursun ve aynı zamanda görünmezlik kazanırsın. Bu sayede çeşitli oyunlar gerçekleştirebilir ve aynı zamanda güvenli hasar verebilirsin.

Yeteneğin en önemli dezavantajı ise erken seviyelerde etki süresinin çok kısa olmasıdır. Seviye atladıkça etki süresi yükselmeye başlar. Rakipler bu yeteneği kullandığını kırmızı bir sis ile öğrenirler. Bu nedenle kaçmak için kullandığında doğru noktaya doğru ilerlemen çok daha doğrudur.

W – Soytarı Kutusu

Bu yetenek sürpriz yeteneğindir. Etrafa bıraktığın kutulan görünmezdir. Bununla birlikte çok hızlı bir şekilde hasar verir. aynı zamanda rakipleri korkutarak onları bir adım geriye doğru iter. Oyunun erken evresinde her şampiyona ve her orman kampına karşı işe yarayan bir beceridir.

Rakibin yanı başına bıraktığın kutularla bire bir mücadelede işini kolaylaştırmış olursun. Takım savaşlarında taşıyıcı şampiyonunu korumak için bu sürpriz kutulardan yararlanabilirsin. Takım savaşlarında özellikle bir veya iki tane kutu bırakmayı ihmal etmemelisin.

E – Çift Zehirli Bıçak

Bu yetenek doğru kullanıldığı zaman ekstra etkili bir yetenektir. Yavaşlatma etkisine sahip olduğu için hedefe kolay bir şekilde ulaşma konusunda sana yardımcı olur. Son vuruş yapma konusunda bundan daha iyisini bulamayacağından emin olabilirsin.

Bu yeteneği mücadele başlatmak için kullanmamalısın. Eğer bu yola gidersen büyük bir amatörlük yapmış olursun. Bu yeteneğin rakibin kaybedilmiş canına göre ekstra hasar vereceğini unutmamalısın. Yeteneği doğru hedefte kullanırsan çok büyük verim alabilirsin.

R – Halüsinasyon

Bu yetenek özel yeteneğindir. Senden iki tanesi olması senin için avantajlı olabilir ama rakip için tam bir kabustur. Kopyayı oluşturduğun zaman insanları daha kolay bir şekilde kandırmayı başarabilirsin. Aynı zamanda hedefine daha fazla hasar verebilirsin.

Tek dikkat etmen gereken durum klonu en iyi şekilde kontrol etmektir. Aynı anda iki şampiyonla oynadığını düşünebilirsin. Bu konuda kendini geliştirmen gerekir. Bire bir mücadele yaparken klonu rakibin arkasına gönderip ona çok daha fazla hasar verme şansına sahip olabilirsin.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar yetenek kitinden en iyi şekilde faydalanmasını sağlayan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Baskın potansiyeli çok güçlü bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Shaco ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap