Sezon 10’da kullanılabilecek 6 orman rotası

Sezon 10’da kullanılabilecek en etkili orman rotalarını öğrenmek ister misin? En etkili orman rotalarıyla ilgili tüm detayları burada bulabilirsin.

Sezon 10 birkaç büyük yeniliği beraberinde getirecek. Bunlardan en önemlisi ise orman bölgesinde yapılan değişiklikler diyebilirim. Tüm değişiklikleri göz önüne aldığımız zaman ormancılar için yeni rotaların keşfedildiğini belirtmek istiyorum. Bugün bunlardan bahsedeceğim. Eğer senin bildiğin ve daha etkili olduğuna inandığın rotalar varsa bunları yorum kısmında paylaşabilirsin.

1. Güç Toplama Rotası

jungle-camps-lol-fandom

Bu rotanın aslında klasik rota olduğunu söyleyebilirim. Burada amaç güç toplamak için farm yapmak ve fırsat bulduğun zaman baskın gerçekleştirmektir. Ayrıca isteğe bağlı olarak bu rotada karşı ormanı ziyaret etmeyi düşünebilirsin. Öncelikle bu rotanın nasıl olduğuna göz atmalısın. Eğer orman canavarlarını aşağıda yer aldığı gibi temizlersen bu rotayı takip etmiş olursun.

 1. Mavi Güçlendirme (Blue) – Başlangıç
 2. Gromp
 3. Alacakurtlar (Murkwolves)
 4. Keskingagalar (Raptors)
 5. Kırmızı Güçlendirme (Red)
 6. Kayacıllar (Krugs)

Kampları bu rotada temizlemiş olursan güç toplama rotasını takip etmiş olursun. 6. adımdan sonra mümkünse alt koridora baskın düzenlemeyi düşünmelisin. Alt koridor baskın için müsait değilse kendi ormanından doğru orta koridora ilerlemeli ve burada baskın yapmaya çalışmalısın. Bu da mümkün değilse tekrar rotaya başlangıç noktasına geri dönmeli ve aynı rotayı takip etmelisin.

Bu rota en güvenli rotalardan biridir. Her ne kadar takım arkadaşların baskın yemiş olsalar bile güç toplama odaklı olacağın için geriye düşme olasılığın çok fazla olmayacaktır. Eğer rakibin erken evrede gerçekleştirdiği baskınlarda başarısız olursa ve seviye olarak geri düşerse hemen bunu değerlendirmelisin. Basit bir biçimde rakibin ormanını işgal etmeli ve burada ona karşı üstünlük elde etmeye çalışmalısın.

2. Beş Kamp + Yampiri Yengeç

jungle-camps-lol-fandom

Öncelikle bu rotanın özellikle mavi tarafta olduğun zaman çok daha fazla işe yaradığını belirtmeliyim. Çünkü rotayı çizerken ekstra zaman kaybı yaşamazsın. Bunu güç toplama rotasından ayıran en önemli özellik ise Yampiri Yengeç durağına uğramaktır. Ama dediğim gibi mavi tarafta olduğun zaman rotayı çok daha hızlı bir biçimde tamamlamayı başarabilirsin.

 1. Mavi Güçlendirme (Blue) – Başlangıç
 2. Gromp
 3. Alacakurtlar (Murkwolves)
 4. Keskingagalar (Raptors)
 5. Kırmızı Güçlendirme (Red) – 3. Seviye
 6. Yampiri Yengeç – 4. Seviye
  • Orta koridora veya alt koridora baskın
 7. Kayacıllar (Krugs)

Bu noktadan sonra nehrin tam ortasında yer alırsın. Duruma ve ihtiyaca göre orta koridora veya alt koridora baskın düzenleyebilirsin. Arkadaşlarından gelen sinyallere dikkat etmeli veya onların durumlarını gözlemlemeye çalışmalısın. Ancak herhangi bir şekilde baskın fırsatı elde edemiyorsan rotayı Kayacıllar kampına çevirmelisin.

Kırmızı tarafta olduğun zaman bunu yapabilmek çok kolay değildir. Çünkü mavi tarafta, Mavi Güçlendirme ile Gromp arasındaki mesafe çok daha kısadır. Rotada Yampiri Yengeç hedefinin en sona bırakılması ise tamamen seviye ile ilgilidir. Seviyeni yükselttiğin zaman bu hedefi ortadan kaldırma hızın çok daha yüksek olur.

3. Üç Kamp + Yampiri Yengeç

jungle-camps-lol-fandom

Bu rotayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik biraz daha beceri odaklı olmasıdır. Baskın düzenleme konusunda çok daha etkili bir şampiyonla oynuyorsan ve mekanikleri en iyi şekilde kullanabiliyorsan bu rotayı tercih edebilirsin. Alternatif olarak orta koridordaki oyuncu ile ortaklaşa bir şekilde maça giriş yaptıysan bu rota senin için oldukça kazançlı olabilir.

 1. Mavi Güçlendirme (Blue) – Başlangıç
 2. Gromp
 3. Alacakurtlar (Murkwolves)
  • Orta koridora baskın
 4. Yampiri Yengeç – Alt tarafa yakın olan
 5. Keskingagalar (Raptors)
 6. Kırmızı Güçlendirme (Red)
 7. Kayacıllar (Krugs)

Bu rota özellikle Sezon 9’un en çok tercih edilen rotalarından biriydi. Bu rotayı takip ettiğin zaman orta koridordaki arkadaşından biraz tecrübe puanı kırpmış olursun. Aynı zamanda takip ettiğin orman rotasını en açık bir şekilde rakibine belli etmiş olursun. Ayrıca, bu rotada rakipten daha güçsüz olman durumunda ani baskınlara karşı dikkatli olman gerekir.

Senin nerede olduğunu bildikleri için sana karşı çeşitli taktikler kullanmaya çalışabilirler. Buna ek olarak, karşı takıma rotaya başlangıç tarafındaki koridora baskın düzenleme özgürlüğü tanımış olursun. Başlangıç yaptığın rotada yer alan kampların yeniden doğuş süreleri ile karşı ormandaki kampların yeniden doğma süreleri arasında dağınıklılık oluşur. Bu açıdan rotayı iki ucu keskin bıçak olarak nitelendirmek mümkündür.

4. Yırtıcı Rotası

jungle-camps-lol-fandom

Bu rota geçtiğimiz sezon kullanılan bir rotaydı. Fakat orman bölgesinde yapılan değişikliklerin ardından rotanın gözden geçirilmesi gerekti diyebilirim. Yırtıcı rotası adını taşıyan bu rotayı takip etmek için kırmızı güçlendirmenin olduğu taraftaki kampları temizlemek gerekir. Bu nedenle söz konusu rotanın önceki rotalardan ayrılan yönü budur.

 1. Kırmızı Güçlendirme (Red) – Başlangıç
 2. Keskingagalar (Raptors)
 3. Kayacıllar (Krugs)
  • Geri dönme ve çizme satın alma
 4. Mavi Güçlendirme (Blue)
 5. Yampiri Yengeç
  • Başarı şansın %99 ise orta koridora veya alt koridora baskın
 6. Gromp
 7. Alacakurtlar (Murkwolves)

Yırtıcı rotasını kullanabilmek için bazı gereksinimler vardır. Öncelikle kullanacağın şampiyonun Yırtıcı rününden destek alabilmesi önemlidir. Bununla birlikte bir ormancı olarak agresif oyun tarzını tercih ediyor olman kilit bir öneme sahiptir. Agresif bir oyun stiline sahip değilsen bu rotayı kullanmana pek gerek yoktur. Çünkü oyun stilinle uyuşmayacaktır.

Her ne kadar bu rotada orman alanının çeyrek bölümüne sıkışmış olsan bile farm yapabilmek için yeterli fırsatı elde etmen mümkün olacaktır. Bunun sebebi ise yeni sezon için orman kamplarının yeniden doğma sürelerinin azaltılmış olmasıdır. Bu rotanın en büyük dezavantajı ise baskın yapmaya çalıştığın zaman aktif olmadığın orman alanını tamamen rakibe bırakmış olmandır.

5. Çift Yampiri Yengeç

jungle-camps-lol-fandom

Çift Yampiri Yengeç rotasının kolay olmadığını söyleyebilirim. Hızlı bir şekilde seviye almanı sağlar. Ancak harita kontrolü konusunda sana ekstra avantaj sunması büyük bir getiridir. Elbette rotayı takip edebilmek için biraz deneyimli olman gerektiğini unutmamalısın. Buna rağmen gerçekleştirdiğin zaman çok büyük bir avantaj elde edeceğini bilmelisin.

 1. Kırmızı Güçlendirme (Red) – Başlangıç
 2. Alacakurtlar (Murkwolves)
 3. Mavi Güçlendirme (Blue)
 4. Gromp
 5. Yampiri Yengeç – Birinci
 6. Yampiri Yengeç – İkinci

Bu rotayı takip edip edemeyeceğini belirleyen en önemli durum ise rakibin ne yapacağını önceden tahmin etmektir. Örneğin, karşında Hecarim varsa onun Yırtıcı Rotası şeklinde bir tercih yapacağını bilmelisin. Bu durumda ikinci yengeci ortadan kaldırmak senin için probleme dönüşebilir. Çünkü burada onunla karşı karşıya kalabilirsin.

Doğru zamanda doğru noktalara totem yerleştirmeyi başararak rakibi kolayca takip edebileceğini unutmamalısın. Bunu başardığın zaman karşındaki oyuncunun tam olarak nerede olduğunu anlayabilirsin. Dolayısıyla oldukça riskli ama aynı zamanda çok iyi ödül veren bu rotayı takip edebilirsin. Bu rotayı kullanabilmek için takım arkadaşlarından olabildiğince bilgi alman gerektiğini unutmamalısın.

6. Seviye 3 Baskını

jungle-camps-lol-fandom

Bunun çok sağlıklı bir rota olduğunu söyleyemem. Ancak amacın hızlı bir şekilde baskın düzenlemekse ve rakibe görünmeden işini halletmek istiyorsan bu rotayı kullanabilirsin. Bu rota Yampiri Yengeç gibi hedeflere hiç bulaşmadan doğrudan koridora gidip bir baskın düzenleme girişimini içerir. Bunda başarılı olup olamayacağını ise yeteneklerin belirleyecektir.

 1. Kırmızı Güçlendirme (Red) – Başlangıç
 2. Mavi Güçlendirme (Blue)
 3. Gromp

Bu rotayı takip ettiğin zaman 3. seviye olmuş olursun. Ancak aklına şöyle bir soru gelebilir: “Zaten ormanın bir tarafındaki kampları temizleyince 3. seviye oluyorum. Neden bu rotayı takip edeyim?”. Bu sorunun cevabı ise oldukça nettir. Bu rota senin her iki güçlendirmeyi de koruman anlamına gelir. Dolayısıyla rakibe herhangi bir şekilde güçlendirme kaptırmamış olursun.

Bu rotayı kullanırken başladığın noktanın tam tersinde kalan koridora baskın düzenlemek önemlidir. Dolayısıyla aslında bu rotayı Mavi Güçlendirme, Gromp ve Kırmızı Güçlendirme şeklinde tamamlayıp alt koridora baskın düzenlemeyi düşünebilirsin. Her şey maç genelindeki duruma bağlı olacağı için seçimini ona göre yapmalısın. Örneğin, üst koridordaki oyuncuyu öne geçirmek istiyorsan kırmızıdan başlamalısın.

Sezon 10’da fazlasıyla sık bir biçimde kullanılabilecek önemli orman rotalarını seninle paylaşmaya çalıştım. Umarım bu paylaşımım oyununa katkı sağlayabilir. Dilersen yorum yaparak kendi tercihlerini veya önerilerini paylaşabilirsin. Ayrıca listeyi ve bilgileri beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşmanı rica ediyorum. Bu şekilde bana destek olabilirsin.

Yorum Yap