Mutlaka seçilmesi gereken 10 şampiyon

Dikkat edilmesi gereken şampiyonlar serisiyle karşındayım. Evet, meta şampiyonlar kısmında zaten en iyi şampiyonlardan söz ediyorum. Burada ise mutlaka seçilmesi veya yasaklanması gereken bazı şampiyonlardan söz edeceğim. Dereceli oyunlarda galibiyet peşinde koşacaksan bunları ya seçmeli ya da yasaklamalısın.

Aşağıda her ana rol için birkaç şampiyon vardır. Bu şampiyonları seçtiğin zaman rakibin kim olursa olsun (aynı rekabet seviyesinde) ona karşı avantaj elde etmiş olursun. Bu yüzden onlara seçilmesi veya yasaklanması gereken şampiyonlar adını veriyorum. Hazırsan listemizi incelemeye başlayalım.

1. Ornn – Üst Koridor

Ornn için söyleyecek çok şey bulabilirim. Fakat onu klasik güçlü şampiyonlardan biri olarak görmemek gerek. Peki bu şampiyonu bu kadar önemli yapan ne? Elbette pasif yeteneğiyle takıma ekstra katkı sağlaması. Güçlü hamle olanağı ve kitle kontrolü ise üzerinde durulması gereken ufak bir detay.

Ornn ile oynayacaksan ondan hasar anlamında pek bir beklentin olmamalıdır. Aynı zamanda zırh delme konusunda da pek becerikli olmadığını söyleyebilirim. Fakat iş fiziksel hasar dayanıklılığına geldiğinde on numara iş çıkaracaktır. Ornn hakkında daha fazla detay için Ornn build kısmına göz atabilirsin.

2. Darius – Üst Koridor

Darius karşısında karşı seçim yapmak pek kolay değil. Minyon dalgalarını temizledikten sonra artık orman kamplarına yönelip onları temizlemeye çalışabilirsin. Rün tercihlerinden gelecek olan ekstra hızı ile hareket alanını genişletmeyi başarabilirsin.

Darius hayatta kalma becerisi oldukça yüksek olan şampiyonlardan biridir. Zırh ve büyü direnci açısından belirli bir dayanıklılığa sahiptir. Ayrıca belirli miktarda hasar potansiyeli vardır. Darius hakkında daha fazla detay için Darius build kısmına göz atabilirsin.

3. Rek’Sai – Orman

Rek’Sai kendi kendini şekillendiren bir şampiyon olduğunu söyleyebilirim. Orman bölgesinde düello açısından çok avantajlı olduğunu unutmamak gerek. Elde ettiği hareket hızını en iyi şekilde kullanan bu şampiyon karşısında durmak pek kolay değil. Aşırı noktalara ulaşan hasar potansiyeli iyi değerlendirmek gerek diyebilirim.

Darius hayatta kalma becerisi oldukça yüksek olan şampiyonlardan biridir. Zırh ve büyü direnci açısından belirli bir dayanıklılığa sahiptir. Ama özellikle zırh anlamında daha ön plandadır Ayrıca belirli miktarda hasar potansiyeli vardır. Rek’Sai hakkında daha fazla detay için Rek’Sai build kısmına göz atabilirsin.

4. Shaco – Orman

Shaco oldukça önemli bir şampiyon. Özellikle çeşitli farklı baskın yönleri olduğunu hesaba katarsak oyun içerisinde çok daha önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebilirim. Rakibe kamp kurma konusunda ondan iyisini bulmak çok kolay değildir. Ona karşı geri düştüğünde toparlanmak pek mümkün olmayabilir.

Shaco hayatta kalma becerisi neredeyse hiç olmayan şampiyonlardan biridir. Zırh ve büyü direnci açısından çok ciddi sıkıntıları vardır. Diğer taraftan oldukça işlevsel bir biçimde kullanılabilir bir şampiyondur. Ayrıca hasar potansiyeli muazzam derecede yüksektir. Shaco hakkında daha fazla detay için Shaco build kısmına göz atabilirsin.

5. Zed – Orta Koridor

Zed özellikle koridor kontrolü konusunda iyi bir şampiyondur. Bununla birlikte, orta koridordaki orman alanına yakın oynayarak avantaj elde etmesi mümkün diyebilirim. Orta koridorda saldırı gücü ağırlıklı bir şampiyon kullanmak istiyorsan en doğru seçenek bu şampiyon olacaktır.

Zed özellikle hasar potansiyeliyle ön plana çıkan şampiyonlardan biridir. Ayrıca hasar potansiyeli yüksek olmasına rağmen biraz hayatta kalma becerisine de sahip olduğunu unutmamak gerek. Zed hakkında daha fazla detay için Zed build kısmına göz atabilirsin.

6. Talon – Orta Koridor

Talon elde ettiği altın avantajıyla ön plana çıkar. Onunla kolayca kartopu etkisi oluşturmak mümkündür. Güç artışı açısından aldığı eşyalar ve takip ettiği aşamaların bedeli oldukça düşüktür. Onun oldukça hareketli olduğunu es geçmemek gerek. Bu hareketliliği kullanarak çok farklı oynanış stilleri geliştirebilirsin.

Talon hasar potansiyeliyle ön plana çıkan şampiyonlardan biridir. Yüksek hareketliliği ona hayatta kalma konusunda çeşitli fırsatlar sunar. Bununla birlikte, bir orta koridor şampiyonu olmasına rağmen mana ve bekleme süresi gibi niteliklerden güç almaz. Talon hakkında daha fazla detay için Talon build kısmına göz atabilirsin.

7. Jinx – Alt Koridor

Jinx özellikle rün seçiminden gelen hasar potansiyeliyle muazzam noktalara ulaşma başarısı gösteren bir şampiyon. Koridor aşamasında yapacağı hamlelere karşılık vermek kolay değildir. Onun oyundaki en iyi hiper taşıyıcılardan biri olduğunu düşünürsek maçın geç evresi için muazzam bir seçime sahip olabilirsin.

Jinx hayatta kalma veya zırh deşme potansiyellerinden pek faydalanmaz. Bir miktar hasar gücü vardır. Fakat sahip olduğu gücün büyük bir kısmı saldırı hızı ve kritik şansı niteliklerinden gelir. Jinx hakkında daha fazla detay için Jinx build kısmına göz atabilirsin.

8. Senna – Alt Koridor

Senna eskisi kadar olmasa bile hala güçlü. Birçok şampiyona karşı sorun çıkarabilir durumda. Pasif dolumlar ile yavaş yavaş güç kazanır. Uzak mesafelerden gerçekleştireceği basit saldırılarla çok can sıkıcı olabilir. Ayrıca özel yeteneğinin çok güçlü olduğunu unutmamak gerekir.

Senna hayatta kalma becerisi düşük bir şampiyondur. Zırh deşme potansiyeli neredeyse yok denecek kadar azdır. Temel gücü hasar potansiyelinden ve onu destekleyen saldırı hızından ve kritik şansından gelir. Senna hakkında daha fazla detay için Senna build kısmına göz atabilirsin.

9. Nami – Destek

Nami oyunda yer alan saldırı gücü taşıyıcısı ve aynı zamanda büyücü şampiyonlarla oldukça iyi anlaşan bir destek şampiyonudur. Yavaşlatma etkisini kolayca uygulayabileceği her koşulda onu kullanabilirsin. Takım arkadaşlarını hayatta tutarak her basit saldırıda onların rakibi yavaşlatmasını sağlayabilirsin.

Nami fiziksel dayanıklılık konusunda pek avantajlı değildir. Fakat büyü direnci açısından biraz avantaj sahibidir. Bu şampiyonun asıl önemli yanı ise işlevsellik konusunda ön plana çıkmasıdır. Nami hakkında daha fazla detay için Nami build kısmına göz atabilirsin.

10. Bard – Destek

Bard oldukça fazla hasar verebilen destek şampiyonlarından biridir. Ayrıca haritada gezinme konusunda sahip olduğu avantaj birçok maç için kritik öneme sahiptir. Diğer destek şampiyonlarına göre daha hızlı bir biçimde zırh dayanıklılığı elde eder. Bununla birlikte hasar potansiyelini yükselterek fark yaratmayı başarır.

Bard takımına hayatta kalma anlamında çok az katkı sağlar. Bekleme süresi azaltma gibi niteliklerle işi yoktur. Temel gücü fiziksel dayanıklılık ve büyü direnci gibi konularda sahip olduğu avantajlardan gelir. Bard hakkında daha fazla detay için Bard build kısmına göz atabilirsin.

Mevcut yamada güçlü olan, her oyunda ya seçilmesi ya da yasaklanması gereken şampiyonlardan söz ettim. Umarım bu liste oyununa katkı sağlayabilir. Senin için mutlaka seçilmesi veya yasaklanması gereken şampiyonlar neler? Yorum yapabilir misin?

Yorum Yap