Şanlı kostüme sahip olacak şampiyon nasıl belirlenir?

League of Legends’ta “Şanlı” kostüme sahip olacak şampiyon nasıl belirlenir? Her sezonun bitimine yakın dönemlerde bu soru ön plana çıkar. Oyuncular “Şanlı” kostümüne sahip olacak yeni şampiyonun kim olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Peki, Riot Games bu kostüme sahip olacak şampiyonu nasıl belirler?

League of Legends‘ta “Şanlı” kostümlerin önemli bir yeri vardır. Riot Games bu kostümleri belirli bir derece yükselmiş olan oyunculara ücretsiz bir biçimde verir. Bir nevi bu kostüm oyuncunun rüşdünü ispat etme aracıdır. Her sezon aynı heyecan vakıf olur ve her sezon yeni bir şampiyon bu kostümün içinde boy gösterir. 2018 yılında hangi şampiyon olacak dersin?

Şanlı kostüme sahip olacak şampiyon nasıl seçilir?

Öncelikle, bunun için elde herhangi bir gizli formül olmadığını belirtmeliyim. Riot Games seçimini yaparken belirli kriterleri göz önünde bulundurur. Bu kriterler ise genellikle bahar mevsiminde gözden geçirilerek “Şanlı” kostüme sahip olacak şampiyon belirlenir. Sezon sonuna kadar ise bu kostüm tamamlanmış olur.

Riot Games kostüme bahar aylarında karar verir çünkü kostümün tasarlanması için epey bir zaman gereklidir. Kostüm çıkarılmadan yaklaşık bir ay önce ufak ipuçları ortalığa serpiştirilir. Dolayısıyla en iyi seçim zaman liglerde bahar mevsiminin (Türkiye için kış mevsimi) oynandığı dönemdir.

Potansiyel şampiyonların belirlenme süreci

Riot Games şampiyonu belirlemek için kolları sıvadığı zaman ilk olarak rekabet ortamına göz atar. Rekabetçi oyunlarda şampiyonların elde ettiği istatistikler incelenir ve potansiyel şampiyonlar ortaya çıkarılır. Bir başka ifadeyle yüksek kazanma oranına, yüksek seçim oranına ve bol bol skora olan şampiyonlar “Şanlı” kostüme sahip olabilmek için her zaman bir adım öndedir.

Potansiyel şampiyonlar belirlendikten sonra Riot Games bu şampiyonların arasından bir ayıklama yapmaya başlar. Ayıklama işleminin ilk aşaması geçtiğimiz sezonlarda “Şanlı” temasına ait kostüme sahip şampiyonları potansiyel şampiyon listesinden çıkarmaktır. Ancak, ayıklama işlemi sadece bununla sınırlı değildir.

Şanlı kostüm için ayıklama süreci

Potansiyel şampiyonlar belirlendikten sonra gerçekleştirilen ilk ayıklama aşamasında geçtiğimiz sezonların “Şanlı” kostümüne sahip olan şampiyonları vardır. Ancak ayıklama aşaması bununla sınırlı değildir. Riot Games aynı zamanda iki farklı kostüm kriterini daha göz önünde bulundurur. “Şanlı” kostüme sahip olacak şampiyonun “Şampiyonlar Şampiyonu” ve “Yenilmez” temasına ait bir herhangi bir kostüme sahip olmaması gerekir.

Potansiyel şampiyon listesinde gerçekleştirilen ilk ayıklama işleminin ardından ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama ise rollerle ilgilidir. Riot Games ardı ardına aynı role sahip bir şampiyona “Şanlı” kostüm eklemeyi düşünmez. Bu nedenle geçtiğimiz sezonun “Şanlı” kostümüne sahip olan şampiyon ile aynı rolde olan tüm şampiyonlar otomatik olarak listeden çıkartılır.

Ayıklama sürecinin üçüncü aşamasında şampiyonların sahip olduğu kostüm miktarı göz önünde bulundurulur. Riot Games “çok az” kostüme sahip olan şampiyonlara “Şanlı” kostümü eklemeyi düşünmez. Çünkü bu şampiyonlar için çıkarılacak kostümlerin herkes tarafından satın alınmasını ister.

Ayıklama sürecinin son aşamasında oyuna eklenecek değişiklikler devreye girer. Bir şampiyon, şampiyon güncelleme haritasında yer alıyorsa ve değişiklikler kısa vadede yapılacaksa Riot Games bu riski elinin tersiyle iter. Bir başka ifadeyle, “Şanlı” kostüme sahip olacak şampiyonun yakın zamanda büyük değişiklikler almayacak olması önemlidir.

2018 yılında “Şanlı” kostüm hangi şampiyonun olacak?

Riot Games‘in bunu çoktan tartışmaya başladığından emin olabilirsin. Öyleyse şimdiden sen de bir tahminde bulunmalısın. İşini kolaylaştırmak için ön araştırmayı biraz yaptım. Artık tahmin konusu sana kalmış durumda diyebilirim.

     

Bu şampiyonlar 2011 yılından bu yana “Şanlı” kostüm almış şampiyonlardır. Dolayısıyla Kai’Sa hariç 139 şampiyonluk potansiyel şampiyon havuzunda bu şampiyonlar olamaz.

Bu şampiyonlar “Şampiyonlar Şampiyonu” kostümüne sahip olan şampiyonlardır. Dolayısıyla geriye kalan 132 şampiyonluk potansiyel şampiyon havuzunda bu şampiyonlar olamaz.

Bu şampiyon “Yenilmez” kostümüne sahip şampiyondur. Bu tema çok yeni bir tema olduğu için henüz pek fazla şampiyon yok. 127 şampiyonluk potansiyel şampiyon havuzunda bu şampiyon olamaz.

 

   

Ornn  

   

 

    

 

 

Burada toplam 40 şampiyon var ve hepsi Riot Games tarafından “Ormancı” olarak kabul edilmiş şampiyonlar. Geriye elimizde sadece 86 şampiyon kaldığına göre seçimleri bunlar arasından yapmamız gerek. Ancak aşağıdaki şampiyonlar, şampiyon güncelleme haritası içerisinde olduğundan onlar da hariç tutmalıyız.

Her şey bununla sınırlı mıdır? Elbette hayır, elimizde seçim yapabileceğimiz 83 şampiyon kaldı. Bunlar arasından az kostümlü şampiyonları çıkardığımız zaman listeyi biraz daha daraltmak mümkün diyebilirim. Bir tahmin yapmak gerekirse, kişisel fikrim 2018 yılında “Şanlı” kostümüne sahip olacak şampiyon “Destek” rolünden bir şampiyon olacak ve en büyük adayım Braum. Bakalım tahminim doğru çıkacak mı?

League of Legends’ta 2018 sezonunun “Şanlı” kostüm şampiyonu kim olacak? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap