Şampiyonlara ufak avantajlar kazandıran 20 kostüm

League of Legends’ta kostümlerin sadece çok daha şekil gözüktüklerini mi düşünüyorsun? Eğer öyleyse maalesef yanılıyorsun. Bazı kostümler şampiyonlarına çok çok ufak bile olsa belirli avantajlar kazandırır. Oyuncuların bir kısmı bunlardan haberdardır ama bazıları kostümleri sadece şekil olarak görmeye devam ederler.

League of Legends‘ta pek çok kostümün ufak tefek avantajları vardır. Bazı kostümler çok ufaktan ziyade biraz daha fazla avantaj sunabildikleri için dikkat çekicidirler. Bir kostüm almak istiyorsan elbette hangisi gözüne güzel gözüküyorsa onu seçmelisin. Ancak olay tamamen oyunculuğunu geliştirmek ise o zaman burada yer alan kostümlere göz atmalısın.

Şampiyonlara ufak avantajlar kazandıran kostümler

League of Legends‘ta şampiyonlara ufak avantajlar kazandıran kostümlerin bir kısmına aşağıda değindim. Buradaki liste en belirgin avantajları sunan kostümlerden oluşur. Hangi kostümün ne tür avantaj sunduğunu ve neden kullanılması gerektiğini belirtmeye çalıştım. Umarım bu bilgilerden faydalanıp oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Ufak bir detay daha paylaşayım. Bu kostümleri kullanmak bir hile veya hata kullanmak anlamına gelmez. Riot Games bu kostümlerin sunduğu ufak avantajların farkındadır. Teknik olarak beceri atışı mesafesini, saldırı mesafesini falan artırma gibi avantajlar sunmazlar. Tek işe yarar yanları oyuncuya yeteneklerini kullanırken ufak bile olsa avantaj sağlamalarıdır.

Arcade Sona

Arcade Sona kostümünü diğer Sona kostümlerinden ayıran en büyük özellik güçsüzleştirme yeteneklerini kullanırken Sona’ın etrafında yer alan harenin daha geniş olmasıdır. Sona’nın yetenekleri belirli bir mesafede yer alan şampiyonları etkiler ancak klasik kostüm gibi kostümlerde etki mesafesi ile harenin maksimum ulaşım noktası arasında görsel fark vardır. Arcade Sona kostümü bu farkı kapatarak yeteneklerin etki alanını daha net biçimde gösterir.

Karanlık Güç Jayce

Karanlık Güç Jayce kostümünde Q yeteneği kullanıldığında gerçekleştirilen atış çok daha incedir. Diğer kostümlerle karşılaştırıldığında ise bu yeteneğin daha uzak mesafeye etki edebildiğin düşünülür. Ortada böyle bir durum olmasa bile rakipleri bu şekilde kandırabilmek mümkündür. Yeteneğin daha uzak mesafeye etki ettiğini düşünen rakipleri tereddütte bırakabilirsin.

Meka Aatrox

Meka Aatrox kostümünün renkleri diğer kostüme göre çok daha canlı gözükür. Aatrox’un W yeteneğini aktif ettiğin zaman elindeki kılıcın rengi değişir. Her ne kadar klasik kostümde bu net gözükmese bile Meka Aatrox kostümünde bu net bir biçimde gözükür. Takımınla daha uyumlu olmak istiyorsan Aatrox ile oynarken bu kostümü seçmeye çalışmalısın.

Alevlerin Hakimi Aurelion Sol

Alevlerin Hakimi Aurelion Sol renk açısından muazzam avantaj sunar. Klasik kostümde oyunun belirli bölgelerinde şampiyonun etrafında dolaşan yıldızlar belirginliğini yitirir. Özellikle yeni oyuncular veya Aurelion Sol’a alışmak isteyen oyuncular için bu çok büyük problemdir. Yıldızları daha iyi takip etmek istiyorsan renkleri çok daha belirgin olan Alevlerin Hakimi kostümünü kullanmanı öneririm.

Super Galaksi Rumble

Super Galaksi Rumble kostümünde basit saldırıların animasyonu daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilir. Bununla birlikte diğer yetenekler çok daha akıcı animasyonlara sahiptir. Bu her ne kadar muazzam avantaj gibi gözükmese bile Rumble oynayan oyuncuların performansını etkileyebilecek bir etkendir.

Özel Harekat Gangplank

Özel Harekat Gangplank kostümünün en önemli avantajı kullanılan fıçıların geri sayım seslerinin çok daha belirgin olmasıdır. Yeni oyuncular için bu fıçıların seslerini takip etmek zaten yeteri kadar zordur. Özel Harekat kostümünü kullanarak bu zorluğu önemli ölçüde azaltabilirsin.

Altın Kanat Kayle

Altın Kanat Kayle akıcı animasyon avantajına sahip olan kostümlerden birisidir. Bu kostümde basit saldırı animasyonu çok daha akıcı bir biçimde olduğundan saldırının ne zaman başlayıp sonlanacağını daha kolay takip edebilirsin. Kayle ile daha iyi oynamak istiyorsan kesinlikle Altın Kanat kostümünü kullanmanı öneririm.

Meka Kha’Zix

Meka Kha’Zix kostümünün diğer kostümlere göre ufak bir ses avantajı vardır. Bildiğin üzere Kha’Zix rakiplerini izole edebilme kabiliyetine sahip bir şampiyondur. Diğer tüm kostümlerde rakibin izole edildiğine dair ses çok daha cılız çıkarken Meka kostümünde bu ses çok daha belirgin biçimde çıkar.

Kod Adı: Ashe

Kod Adı: Ashe kostümünün avantajlı olmasını sağlayan durum özel yeteneğinin görünürlüğünün düşük olmasıdır. Diğer tüm yeteneklerde büyük ok çok daha belirgin olduğundan atlatılması biraz daha kolaydı. Ancak Kod Adı kostümünde bu oku fark etmek ve doğru noktaya doğru kaçabilmek çok daha zordur.

Havuz Partisi Rek’Sai

Havuz Partisi Rek’Sai kostümü ses avantajı bulunan kostümlerden birisidir. Yere gömülü olduğu zaman şampiyonun çıkarmış olduğu korku sesi bu kostümde çok daha belirgindir. Rek’Sai ile yeni oynamaya başladıysan ve mekaniklerini çözmek istiyorsan bu kostümü kullanarak işini kolaylaştırmayı başarabilirsin.

Eternum Nocturne

Eternum Nocturne ses avantajı sunan kostümler arasında yer alır. Her ne kadar sunduğu avantajlar muazzam olmasa bile özellikle yeni oyunculara karşı kolaylıkla kullanılabilen niteliktedir. Bu kostümde çıkan sesler daha ürpertici ve etkileyicidir. Dolayısıyla daha önce Nocturne oynamamış oyuncuları tedirgin etmek için fazlasıyla kullanışlıdır.

Derin Dehşet Thresh

Derin Dehşet Thresh kostümünün avantajı ilginç bir yemleme avantajı sunmasıdır. Bu kostümün geri dönüş efektinin başlangıcı ile Q yeteneğinin kullanıma başlangıç animasyonu aynıdır. Dolayısıyla bu kostümle daha önce karşılaşmamış oyuncuları Q yerine R’ye basarak kandırabilmek mümkündür. Her zaman işe yaramasa bile kendi becerine bağlı olarak zaman zaman işe yarayan bir avantajdır.

Işık Oku Varus

Işık Oku Varus kostümünde yeteneklerin renkleri biraz soluktur. Bu nedenle rakipler zaman zaman Varus’un kullandığı yetenekleri görmekte zorlanabilirler. Işık Oku kostümü sayesinde rakibi görsel olarak kandırmayı başararak az dahi olsa kendine avantaj sağlayabilirsin.

Adalet Işığı Syndra

Adalet Işığı Syndra yetenekleri silik gösteren kostümlerden birisidir. Kullandığın yeteneklerin rakip tarafından net bir biçimde seçilmesine engel olmak istiyorsan bu kostümden faydalanmaya çalışmalısın. Yetenek efektlerinin sarı olması ve yüzeyle kontrast oluşturmaması nedeniyle Adalet Işığı kostümünü kullanan Syndra’nın yeteneklerini takip etmek epey zorlaşır.

Elementalist Lux

Elementalist Lux görsel efekt avantajı olan kostümlerden birisidir. Bu kostümü kullanan Lux’ın attığı yetenekleri fark edebilmek ciddi anlamda zordur. Bunun sebebi yetenekler ile zemin arasında kontrast oluşmaması ve yeteneklerin silik gözükmesidir.

Çelik Kuvvet Lux

Çelik Kuvvet Lux kostümü görsel avantaj sunan bir diğer kostümdür. Bu kostümde basit saldırı ile Q yeteneğinin başlangıç animasyonları aynıdır. Rakibi şaşırtmak için bunu avantajlı bir biçimde değerlendirmeyi başarabilirsin. Belki onların boş yere büyü veya kaynak kullanmasını dahi sağlayabilirsin.

Gragas Baba

Gragas Baba kostümüyle oynayan Gragas oyuncuları ufak bir avantaja sahip olurlar. Gragas’ın yere fırlattığı fıçı normal boyutundan biraz daha ufaktır. Her ne kadar etki alanı değişmese görsel olarak rakibe daha dar bir alanı etkileyecekmiş gibi gelir. Gragas Baba kostümünü kullanarak özellikle koridor aşamasında rakibini bol bol kandırmayı başarabilirsin.

Kan Beyi Vladimir

Kan Beyi Vladimir kostümü diğer Vladimir kostümlerine göre daha akıcı animasyonlara sahiptir. Akıcı animasyonlar sayesinde basit saldırıların ne zaman başladığını ve ne zaman sona erdiğini fark edebilmek oldukça kolaydır. Vladimir ile daha etkili oynamak isteyen oyunculara Kan Beyi kostümünü almalarını öneririm.

iBlitzcrank

iBlitzcrak kostümünün marifetini bir şekilde duymuş olmalısın. Pek çok oyuncu bu kostümde Blitzcrank’ın uzanan kolunun daha uzun mesafeyi etkilediğini düşünür ama avantajın bununla ilgisi yoktur. Bu kostümde uzanan kol diğer kostümlere göre daha soluk gözüktüğünden rakip tarafından fark edilmesi çok daha zordur.

Kara Buz Anivia

Kara Buz Anivia kostümü diğer Anivia kostümlerine göre daha akıcı animasyonlara sahiptir. Bu akıcılık sayesinde basit saldırının ne zaman sona ereceğini fark edebilmek çok daha kolaydır. Yeni bir Anivia oyuncusu olduğunu söylüyorsan bu kostümü mutlaka denemeni öneririm.

League of Legends’ta yer alan ve ufak avantajlar sunan daha farklı kostümler biliyor musun? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Yorum Yap