Riven Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Riven nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Riven build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Yüksen hareketlilik ve yüksek anlık hasar ile rakipleri korkutun.

Bu rehber Riven nasıl oynanır sorusuna, Riven build, Riven eşya ve Riven rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek hasara ve yüksek hareketliliğe sahiptir. Koridor aşamasında aşırı güçlü olan bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Riven Sezon 9 Build

Bu sezon Riven için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere fiziksel hasar vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra ise anlık hasarını yükseltecek ama seni daha dayanıklı hale getirecek tercihler yapmalısın.

Riven için eşya seçimleri konusunda güçlü düello eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması orta zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Riven – Benzer Şampiyonlar
Kayn Jax Yasuo Tryndamere Fiora

Riven Rün (Rune)

Riven için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Riven için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak İsabet ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Yenilmez seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (İsabet) Rün (İlham) Nitelik

Riven Eşyalar (Item)

Riven eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Riven Yetenekler

Bu kısımda en iyi Riven sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 2 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih haritada istediğin yere hızlı bir şekilde geçiş yapmana yardımcı olan Işınlan büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Işınlan

Riven nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği ve mücadele başlatma becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Riven özellikle oyunun son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Rünlü Kılıç

Bu yeteneğin dolumları sadece 5 saniye içerisinde ortadan kaybolur. Pasif yeteneğinden faydalanmak istiyorsan bunu unutmamalısın. Ayrıca yetenek binalara karşı etki göstermez. Bu nedenle yükleri binalarda harcamaya çalışmak gibi bir hata yapmamalısın.

Bu yetenekten gelen ekstra hasar kritik vuruşlara dahil edilmez. Ancak hasar can çalma becerine etki sağlar. Bu nedenle rakip şampiyonla hasar takasına girmeye çalışırken yük biriktirmeye çalışmalısın.

Q – Kırık Kanatlar

Bu yetenek vuruş etkilerini harekete geçirmez. Kullanırken bunu mutlaka aklında bulundurman gerekir. Genelde koridor aşamasında oto saldırıyı sıfırlamak için bu yeteneği kullanabilirsin. Yetenek ile hareketlilik kazanabilirsin ama bu hareketliliğin hıza yansıması yoktur.

Yeteneğin sunduğu hareketliliğin hıza yansıması olmadığı için rakipten kaçarken düz hareket etmeyi düşünmelisin. Yeteneğin tekrar kullanımı arasında yer alan kısa süreyi değerlendirmelisin.

W – Ki Patlaması

Bu yetenek vuruş etkilerini harekete geçirmez. Koridor aşamasında rakibin minyon öldürmesini engellemek için bu yeteneği kullanabilirsin. Aynı zamanda olası baskınlarda rakibi durdurup oradan uzaklaşmaya çalışabilirsin. Yetenek bire bir mücadelelerde fazlasıyla işine yarayacaktır.

E – Yiğitlik

Yeteneği kullandığın zaman ileriye doğru sıçramış olursun. Bu rakibi yakalamak veya rakipten uzaklaşmak için son derece kullanışlıdır. Bu yeteneği kullanarak duvarlardan geçemezsin. Rakipten kaçmaya çalışırken hatalı bir kullanıp yapıp yem olmamaya dikkat etmelisin.

R – Sürgün Kılıcı

Yeteneği aktif hale getirdiğin zaman bir süreliğine ekstra saldırı menzili ve ekstra saldırıcı gücü kazanırsın. Buna ek olarak Q ve W yeteneklerinin etki alanlarını genişletirsin. Anlık hasar potansiyelinin büyük bir kısmı bu yeteneğe bağlı olduğunu unutmamalısın.

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar daha çok hızlı orman kampı temizleyen tarzda şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Ayrık ittirme taktiğinde çok güçlü bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Riven ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap