Rekabet açısından League of Legends mı Overwatch mı?

League of Legends ve Overwatch. Bugün hangi oyun sitesini veya forumunu ziyaret etsen karşına çıkabilecek en önemli iki oyunun ismidir. Bu iki oyun her ne kadar aynı kulvarda bile sık sık karşılaştırılır. Sebebi ise her iki oyunun da kendisini rekabetçi ortama yönelik oyunlar olarak tanımlamasıdır.

Genellikle birbirinden farklı kulvarlarda yer alan oyunların karşılaştırılması bana çok anlamlı gelmez. Bu nedenle en başından belirtmem gereken bir husus var. Buradaki karşılaştırmada veya değerlendirmede oyunları rekabetçi ortamlarına göre ele aldım. Biri MOBA öteki FPS diye karşı çıkacaklara önemle duyurulur.

League of Legends mı Overwatch mı?

İster sevin ister sevmeyin Overwatch belirli bir başarı elde etmiş durumda. Özellikle e-spor alanında büyük etkileri söz konusu. Resmi rakamlarla ilgili çok detaylı rakamlara sahip değilim. Ancak açıklandığına göre oyunda 35 milyondan fazla aktif oyuncu var ve bu rakam giderek artış göstermekte.

Bu tür güçlü rakamlara sahip olması ister istemez akıllara yeni bir e-spor devinin doğum doğmadığı sorusunu getirir. E-spor alanında her şeyin rakamlarla ifade edilemez çünkü oyunun yapısının ve oyuncu kitlesinin etkileşim düzeyinin hesaba katılması lazım. Overwatch mı yoksa League of Legends mı? Bu soruya cevap verebilmek için oyunlar “rekabetçi ortam” açısından detaylı ele alınmalıdır.

League of Legends ne kadar rekabetçi?

Beta sürecini çok fazla hesaba katmazsak League of Legends, 2009 yılından bu yana aktif olmayı başaran bir oyun. MOBA oyun türünde ise en büyük isim. Aylık 100 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısıyla adeta karşı konulamaz bir oyun konumunda. Özellikle birkaç kişilik arkadaş grubuyla vakit geçirmek isteyenlerin ilk uğrak noktası.

League of Legends‘ın kendine özgü bir derecelendirme sistemi vardır. Oyuncular birbiriyle mücadele ederek %1 paya sahip olan en iyi oyuncular arasına girmeye çalışırlar. 100 milyon rakamını hesaba kattığın zaman League of Legends‘ın rekabet düzeyini hayal etmeyi başarabilirsin.

League of Legends‘ta dikkat çekilmesi gereken bir diğer unsur sunucuların bölgelere göre ayrılmış olması. Dolayısıyla her oyuncu aslında kendi bölgesindeki oyuncular arasında en iyi olmak için yarışabilme fırsatına sahip. Bunun artıları ve eksileri mevcut ancak rekabet açısından çok anlamlı bir durum olduğunu söylemem lazım.

Bu oyunda en önemli aşama “Şampiyonluk” kısmına ulaşabilmektir. Bu aşamaya ulaşan her oyuncunun “profesyonel oyuncu” olabilme şansı vardır. Profesyonel oyuncu olmak ise ödüller peşinde koşmak anlamına gelir.

İstisnasız bir biçimde dünyanın her bir yanımda her ay League of Legends turnuvası gerçekleştirilir. Her yıl ise “Dünya Şampiyonası” gerçekleştirilerek milyonlarca insanın takip etmesi sağlanır. League of Legends bu anlamda ilklerin oyunudur. Rekabetçi oyun denildiğinde daha uzun süre hafızalarda kalacağı garantidir. En önemlisi daha uzun süre oynanan ve izlenen oyun olmayı başaracaktır.

Overwatch ne kadar rekabetçi?

Beta sürecini biraz es geçersek Overwatch, 2016 yılından beri aktif olarak oynanan bir oyun. Onu en güçlü kılan unsur en başından beri Blizzard Entertainment etiketi. Oyun dünyasının en kaliteli işlerinin altına imza atan bu ekip soluğu yeni bir macera olarak FPS alanında aldı ve Overwatch ortaya çıktı.

Tıpkı League of Legends gibi Overwatch‘ın kendine özgü bir derece sistemi vardır. Oyuncular dereceli tırmanarak oyun içerisinde yer alan “altın eşyaları” toplamaya çalışırlar. Oyunun en yüksek derecesi son 500 olarak nitelendirilir. En iyi 500 oyuncudan birisi olmayı başarırsan Overwatch‘u en iyi oynayanlardan birisin demektir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum sezonların belirli periyotlarla sıfırlanmasıdır. League of Legends‘ta bir sezon yaklaşık 8-9 ay sürse bile Overwatch‘ta bu çok daha kısadır. Dolayısıyla üst sıralarda yer almak için oyunu daha sık bir biçimde oynamak gerekir.

Son 500 veya en iyi 500 oyuncu arasına giren oyuncular ilk fırsatta gözlerini Overwatch turnuvalarına dikerler. Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan turnuvalar sayesinde en iyi oyuncular profesyonel mecraya adım atarlar ve gelir elde etmeye başlarlar. Ancak her şey bununla sınırlı değildir.

Overwatch‘ta her yıl Overwatch League -OWL- olarak ifade edilen uzun soluklu bir turnuva düzenlenir. Bu turnuvada 12 takım yer alır ve turnuva 6 ay boyunca aralıksız bir biçimde devam eder. Dünyanın farklı yerlerinden gelen takımlarla oluşturulan turnuvanın dikkat çeken bir diğer yanı ise Blizzard Arena adı verilen kalıcı bir turnuva merkezine sahip olmasıdır.

Hangisi daha rekabetçi?

Her iki oyunun rekabetçi yapısını ben bu şekilde özetledim. Belki es geçtiğim farkı noktalar olabilir. Milyonlarca oyuncunun bu oyunları oynadığını kabul etmek gerekir. Bu nedenle kazananı belirlemek çok kolay değil. Her iki oyunun farklı kulvarlarda olduğunu söyleyerek işin içinden çıkmak ise en kestirme yol diyebilirim.

MOBA türünde en rekabetçi oyunu oynamak istiyorsan tercihin elbette League of Legends olmalıdır. E-spor alanında sunmuş oldukları ve düzenli olarak profesyonel mecraya yeni isimler kazandırması ilgini çekebilecek durumlardır. Ancak FPS türünde en rekabetçi oyunu arıyorsan CS: GO gibi bir oyunu dahi geride bırakmaya hazır olan Overwatch‘u tercih etmelisin. Şimdilik lider belli olsa bile önümüzdeki yıllarda çok şeyin değişebileceğini unutmamalısın.

Sence League of Legends mı Overwatch mı daha rekabetçi? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap