Meta şampiyonlar listesi [10.11]

League of Legends 10.11 yaması özellikle alt koridoru hedefleyen bir yama oldu. Birkaç eşyada yapılan değişiklik ve beraberinde gelen nişancı düzenlemeleriyle birlikte özellikle alt koridorun biraz sarsıldığını söyleyebilirim. Yine de meta şampiyonlara güvenmeni öneririm.

League of Legends’ın şampiyon koleksiyonu çok ama çok geniştir. Bunca şampiyon arasından hangisini seçmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Bu durumda meta şampiyonlara yani oyunun en iyi şampiyonlarına güvenebilirsin. Aşağıdaki şampiyonlara kesinlikle şans vermelisin.

Üst koridor

Üst koridorda genelde manzara çok fazla değişmez. 10.11 yaması için öne çıkan şampiyonların Darius, Fiora, Wukong ve Maokai olduğunu söyleyebilirim. Bu şampiyonları seçtiğin zaman çok fazla problem yaşayacağını düşünmüyorum. Ama karşındaki rakibe çok dikkat etmelisin.

Darius

Bir önceki yamada dünya genelinde tam 1.8 milyon maçta Darius vardı. Bununla birlikte maçların %49.99’da kazanan taraf o oldu. Potansiyel hasarı son derece yüksektir. Dayanıklı olduğu için öldürülmesi oldukça zordur. Hataları affetmez yapısı nedeniyle çok ama çok güçlüdür.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Yenilmez + Büyücülük (%53.98)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Üçlü Kuvvet, Sterak’ın Güvencesi ve Ruh Gömleği

Fiora

fiora-soaring-swordBir önceki yamada dünya genelinde tam 1.3 milyon maçta Fiora seçildi. Hasar potansiyeli çok ama çok yüksektir. Hasar potansiyeline ek olarak son derece hareketlidir. Son eşya değişikliklerinin ardından çok daha etkili olacağını söyleyebilirim.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Yenilmez + Azim (%55.39)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Vahşi Hydra, Üçlü Kuvvet ve Ölümün Dansı

Wukong

Bir önceki yamada dünya genelinde tam 523 bin maçta Wukong alındı. Öldürülmesi son derece zor bir şampiyondur ve oldukça hareketlidir. Bu nitelikler onu üst koridorun en iyi şampiyonlardan biri yapmaya yetmişti. Unvanını korumaya devam edecek.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Yenilmez + İlham (%51.25)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Kara Balta ve Ölümün Dansı

Maokai

Bir önceki yamada dünya genelinde tam 806 bin maçta Maokai seçildi. Tank şampiyonları seven herkesin gözdesidir. Kitle kontrolü, hasar absorb edebilme ve can yenileme gibi bir dizi becerisi vardır. En iyi üst koridor şampiyonlarının arasında. Bu başarısını sürdürmeye devam edecek.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Artçı Şok + Büyücülük (%51.25)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Günateşi Pelerini, Ruh Gömleği ve Çivili Zırh

Orman

Orman bölgesinde hemen hemen her şey bir önceki yamayla aynı kaldı. 10.11 yaması için öne çıkan şampiyonların Graves ve Fiddlesticks olduğunu söyleyebilirim. Bu şampiyonları seçtiğin zaman çok fazla problem yaşayacağını düşünmüyorum. Ama karşındaki rakibe çok dikkat etmelisin.

Graves

Bir önceki yamada dünya genelinde 1.8 milyon maçta Graves seçildi. Takımının yapısı ne olursa olsun uyum sağlayacaktır. Oyunu taşıma potansiyeli açısından fazlasıyla güçlüdür. Muazzam derece hasar potansiyeli sürdüğü sürece listede olmaya devam edecek.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Sürat Coşkusu + İsabet (%55.36)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Akıncı Palası (Cengaver), Umbra Kılıcı ve Ölümün Dansı

Fiddlesticks

Bir önceki yamada dünya genelinde 780 bin maçta Fiddlesticks seçildi. Sürdürülebilirlik konusunda avantajlı olan bu şampiyonun orman temizleme hızı oldukça yüksektir. Yetenekleriyle mücadele başlatma potansiyeli vardır. Ayrıca oynaması oldukça kolaydır.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Elektrik Ver + Büyücülük (%22.86)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Sinsi Kılıç (Rün Feryadı), Zhonya’nın Kumsaati ve Morellonomikon

Orta Koridor

Orta koridorda bulldozer dediğim iki şampiyon var. Birisi tekli hedefleri anında ortadan kaldırma konusunda uzman, öteki ise çoklu hedefler için aynısını yapabilme potansiyeline sahip. Fizz ve Vladimir güçlüler ve onları durdurmak gerçekten kolay değil.

Fizz

Bir önceki yamada dünya genelinde 1.3 milyon maçta Fizz seçildi. Oldukça güvenli bir şampiyondur. Yüksek hasar potansiyeline sahiptir ve baskın düzenleme konusunda iddialıdır. Gerçekten inanılmaz güçlü ve doğru ellerde olduğunda sinir bozucu; başka sözüm yok.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Elektrik Ver + İsabet (%69.88)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Hextech Roketkemer-01, Lich Boğan ve Zhonya’nın Kumsaati

Vladimir

Bir önceki yamada dünya genelinde 870 bin maçta Vladimir alındı. Sürdürülebilirlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadığı için koridor aşaması genelde güvenlidir. Toplu hedefleri imha etme konusunda muazzam iş çıkarttığı sürece listede olmaya devam edecek.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Sürat Coşkusu + İlham (%62.38)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Hextech Roketkemer-01, Rabadon’un Şapkası ve Zhonya’nın Kumsaati

Alt koridor

Alt koridorda metanın kendini belli eden şampiyonlardan yana olduğunu söyleyebilirim. Daha çok kaçış mekanizması olan ve hasar potansiyeli yüksek Ezreal, Kai’Sa ve Varus gibi şampiyonların meta şampiyonlar arasında yer aldığını söylemeliyim.

Varus

Bir önceki yamada dünya genelinde tam 1.8 milyon maçta Varus vardı. Uzun mesafeli saldırıları onu benzersiz yapar. Fakat asıl olayı maksimum cana göre verdiği hasar ve aynı zamanda melez yapılı eşya seçimleridir. Oyunun erken evresini atlatmayı başardığı sürece sorun yaşamamaktadır.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Sihirli Yıldız + İlham (%45.93)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Umbra Kılıcı, Youmuu’nun Hayaletkılıcı ve Gecenin Kıyısı

Ezreal

Bir önceki yamada dünya genelinde tam 4.4 milyon maçta Ezreal seçildi. Maçın belirli bölümünde kurduğu yoğun hakimiyet sayesinde oyunu taşıma potansiyeli vardır. Oyunun sonuna doğru bir miktar oyundan düşecek olsa bile ağaçtan düşen meyveleri toplamaya devam edebilecek güce sahiptir.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Yenilmez + Büyücülük (%65.37)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Manaveren, Üçlü Kuvvet ve Mahvolmuş Kralın Kılıcı

Kai’Sa

Bir önceki yamada dünya genelinde tam 2.1 milyon maçta Kai’Sa alındı. Pasif yeteneğiyle çok iyi hasar verebilen bir şampiyondur. Ayrıca hasarının melez olması karşısında eşya seçme konusunda işleri zorlaştırır. Bir çeşit kaçış yeteneğine sahip olduğu unutulmamalıdır.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Kara Hasat + İsabet (%60.67)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Manaveren, Guinsoo’nun Hiddeti ve Nashor’un Dişi

Destek

Destek rolünde alışılagelmiş senaryonun devam ettiğini söyleyebilirim. Burada dikkat edilmesi gereken durum işlevselliği yüksek olan şampiyonların ön plana çıkması. Leona, Blitzcrank ve Senna destek rolünde güçlerini gösterecek şampiyonlar.

Leona

Bir önceki yamada dünya genelinde 2 milyon maçta Leona seçildi. Bu şampiyon temel nitelikleri doğrultusunda oldukça dayanıklı olan bir şampiyondur. Bu durum onu mükemmel bir tanka dönüştüren en önemli etkendir. Ayrıca kitle kontrolü açısından avantajlı olduğu unutulmamalıdır.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Artçı Şok + İlham (%76.67)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Zeke’nin Ahengi, Şövalyenin Adağı ve Demir Solari’nin Broşu

Blitzcrank

Bir önceki yamada dünya genelinde 1.9 milyon maçta Blitzcrank seçildi. Bu şampiyon ne zaman hamle yapması gerektiğini bildiği sürece her maça etki etme potansiyeline sahiptir. Ayrıca oyunda güvenilirlilik sunan en etkili pasif yeteneğe ve özel yeteneğe sahiptir.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Artçı Şok + İlham (%76.57)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Zeke’nin Ahengi, Şövalyenin Adağı ve Demir Solari’nin Broşu

Senna

Bir önceki yamada dünya genelinde 1.3 milyon maçta Senna seçildi. Bu şampiyon aslında bir tür nişancıdır. Takım arkadaşlarına işlevsellik kazandırdığı kadar hasar verebilme potansiyeli vardır. Hemen hemen her takıma uyum sağlayabildiğinden en iyiler arasında yer almaktadır.

 • En çok tercih edilen rün yolu – Buzul Takviyesi + İsabet (%67.32)
 • En çok tercih edilen eşyalar – Umbra Kılıcı, Draktharr’ın Gece Kılıcı ve Gecenin Kıyısı

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu
Kapalı