Maokai Rün ve Eşya Dizilimi » Top Build

Bu rehber Maokai rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Maokai hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Maokai için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Maokai Build S10

Maokai pasif yeteneğini kullanarak can yenileyebilen bir şampiyondur. Mücadelelerde sakin kalmaya çalışmalı ve her fırsat bulduğunda basit saldırı gerçekleştirmelisin. Böylece hayatta kalma şansını yükseltebilirsin. Ayrıca devamında gelecek hamlelerle işini kolaylaştırmayı başarabilirsin. Bu şampiyonla oynarken yeteneklerin sonrasında basit saldırı gerçekleştirmeye alışman gerekir.

Mümkün olduğunda kısa süre içerisinde takım arkadaşlarınla bir araya gelmelisin. Maokai takım savaşları için mükemmel bir seçimdir. Takım savaşlarında, savaş başlatmaktan ziyade takımını korumaya çalışmalısın. Bunun temel sebebi ise bu şampiyonun hareketlilik konusunda eksikliklerinin olmasıdır. Hamle yapmadan önce bunu göz önünde bulundurman gerekir.

Maokai Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar
Sihirdar Büyüleri

Maokai için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Maokai Tam Build

Birincil yetenek ağacı için Azim, ikincisi için Büyücülük seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Hortlağın Pençesi olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-W-E sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Maokai Rün

Maokai nasıl oynanır?

Öncelikle Maokai için tercih edebileceğin build hakkında bir şey söylemek istiyorum. Build seçenekleri zaman içerisinde değişebildiği için onlara detaylı bir şekilde burada yer veremiyorum. Ancak Maokai ile oynarken takım arkadaşlarını hayatta tutmana yardımcı olacak seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde tank eşyalarına yönelmen gerekir.

Maokai oynaması kolay olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun orta ve geç evrelerinde çok daha güçlüdür. Bu nedenle söz konusu evrelerde avantaj elde edecek şekilde bir build tercih etmelisin. Ancak her şeyden önce Maokai’ın yeteneklerinin ne işe yaradığını öğrenmelisin. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Öz Büyüsü

Bu pasif yetenek koridor aşamasında ayakta kalmanı sağlayan yetenektir. Belirli aralıklarla yapmış olduğun her basit saldırı canının iyileştirir. Bununla birlikte rakibin hasarına maruz kaldığında veya yetenek kullandığında bu pasifin tekrar kullanım süresini azaltabilirsin.

Can yenileme oranı doğrudan maksimum can miktarından güç alır. Bu nedenle oyunun son evresinde bir vuruşla epey bir can yenileme şansına sahip olursun. Koridor aşamasında etkili olan bu yetenek oyunun sonuna doğru etkili kalmaya devam eder.

Q – Diken Vuruşu

Bu yetenek, bu şampiyonla oynarken ana silahın olacaktır. Koridorda bu yeteneği kullanarak rakibi rahatsız edebilirsin. İstersen çok yoğun baskı kurarak rakibi bunaltma yoluna gidebilirsin. Rakip minyon için son vuruş gerçekleştirmeye çalıştığında onu bu yetenekle rahatsız edebilirsin.

Yeteneği kullanırken dikkatli olmanı gerektirecek en önemli durum minyon birliklerinin varlığıdır. Çünkü tüm minyon birliklerinin olduğu yere doğru yeteneğini kullanırsan hepsini kendine doğru çekersin ve koridordaki sürekliliğini azaltmış olursun.

W – Uğursuz İlerleyiş

Bu yetenek oyundaki en iyi yeteneklerden biridir. Bir rakibi hedefleyerek ona doğru gider ve onu belirli bir süre yere çakılı bırakırsın. Aynı zamanda hedefe büyü hasarı vermeyi başarırsın. Q yeteneğin ile doğru kombinasyon içerisinde bu yeteneği kullanırsan ondan ekstra verim almış olursun.

Takım savaşlarında ise bu yeteneği kullanıp rakibin taşıyıcı şampiyonlarını hedeflemenin yolunu bulmalısın. Böylece takım savaşlarının seyrini değiştirebilirsin. Tek dikkat etmen gereken bu tür bir hamle yaparken takım arkadaşlarının seni takip ettiğinden emin olmaktır.

E – Fide Atışı

Bu yeteneğin kullanımı oldukça zordur. Özellikle koridor aşamasında yeteneği takip etmek çok güçtür. Basit bir biçimde çalılıklara fırlattığın fidanlarla rakibe baskı kurabilirsin. Aynı zamanda ona ciddi olabilecek seviyelerde hasarlar verebilirsin.

Üst koridorda oynarken bu yetenekten verim alman çok kolay olmayabilir. Genellikle çalılıkları kontrol etmek ve kendini garantiye almak için bu yeteneği kullanmaya çalışırsın. Mana kullanım bedeli biraz fazla olduğu için ardı ardına kullanımlardan kaçınman gerekir.

R – Doğanın Hükmü

Bu yetenek özel yeteneğindir. Yeteneğin koridor aşamasında çok iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak baskın düzenlemek ve takım savaşlarının seyrini değiştirmek için mükemmel bir yetenektir. Göndermiş olduğun ağaç dalları rakibi yakalar ve onu belirli süre çakılı bırakır.

Takım savaşları için mükemmel olmasının sebebi geniş bir alana etki etmesinden kaynaklıdır. Yeteneği kullandığın zaman dalların dışında kalan rakipleri Q yeteneğin ile dalların içine atabilirsin. Ayrıca kaçmasını istemediğin rakibi W yeteneğinle tutabileceğini unutmamalısın.

Temel Yetenek Kombinasyonları

  • R + AA + W + AA + Q + AA: R yeteneğini kullanarak uzaktaki rakipleri yakalayabilirsin. Daha sonra yeteneklerini doğru süreyle kullanarak hedeflediğin rakibi ortadan kaldırabilirsin.
  • W + AA + Q + AA + R + AA: Uygulaması zor bir kombinasyondur. W yeteneğini kullanarak rakibe yaklaşmalı ve Q yeteneğini kullanarak onu takımına doğru yaklaştırmaya çalışmalısın. Ardından R yeteneğini kullanarak karşı takımın pozisyonunu bozabilirsin.

Burada yer alan Maokai rün ve eşya seçimleri hakkında ne düşünüyorsun? Maokai hakkında genel düşüncen nedir? Daha iyi tercihlerin bulunduğuna inanıyorsan yorum yapıp onları bana ulaştırır mısın?

Yorum Yap