Maokai Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Sezon 9 için en iyi Maokai build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Diken vuruşuyla rahatsız et, uğursuz ilerleyiş ile doğanın hükmünü göster.

Bu rehber Maokai nasıl oynanır sorusuna, Maokai build, Maokai eşya ve Maokai rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek dayanıklılık becerisiyle ön plana çıkar. Kitle kontrol yeteneği çok olan bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Maokai Sezon 9 Build

Bu sezon Maokai için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere büyü hasarı vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra takım arkadaşlarını olabildiğince hasardan korumana yardımcı olacak tercihler yapmalısın.

Maokai için eşya seçimleri konusunda tank eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması kolay olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Maokai – Benzer Şampiyonlar
Alistar Malphite Sion Leona Rammus

Maokai Rün (Rune)

Maokai için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Maokai için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Azim ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Artçı Şok seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Azim) Rün (İlham) Nitelik

Maokai Eşyalar (Item)

Maokai eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
   

Maokai Yetenekler

Bu kısımda en iyi Maokai sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra W yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 2 > 8 > 10 > 12 > 13

(E) 3 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih için en güvenli seçim hızlıca rakipten kaçma veya rakibi yakalama konusunda sana yardımcı olan Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih haritada dilediğin yere hızlıca geçiş yapmanı sağlayan Işınlan büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Işınlan

Maokai nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneğine ve mücadele başlatma ile tank olabilme becerilerine sahiptir. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu büyü hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Maokai özellikle oyunun erken ve orta evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Öz Büyüsü

Bu pasif yetenek koridor aşamasında ayakta kalmanı sağlayan yetenektir. Belirli aralıklarla yapmış olduğun her basit saldırı canının iyileştirir. Bununla birlikte rakibin hasarına maruz kaldığında veya yetenek kullandığında bu pasifin tekrar kullanım süresini azaltabilirsin.

Can yenileme oranı doğrudan maksimum can miktarından güç alır. Bu nedenle oyunun son evresinde bir vuruşla epey bir can yenileme şansına sahip olursun. Koridor aşamasında etkili olan bu yetenek oyunun sonuna doğru etkili kalmaya devam eder.

Q – Diken Vuruşu

Bu yetenek, bu şampiyonla oynarken ana silahın olacaktır. Koridorda bu yeteneği kullanarak rakibi rahatsız edebilirsin. İstersen çok yoğun baskı kurarak rakibi bunaltma yoluna gidebilirsin. Rakip minyon için son vuruş gerçekleştirmeye çalıştığında onu bu yetenekle rahatsız edebilirsin.

Yeteneği kullanırken dikkatli olmanı gerektirecek en önemli durum minyon birliklerinin varlığıdır. Çünkü tüm minyon birliklerinin olduğu yere doğru yeteneğini kullanırsan hepsini kendine doğru çekersin ve koridordaki sürekliliğini azaltmış olursun.

W – Uğursuz İlerleyiş

Bu yetenek oyundaki en iyi yeteneklerden biridir. Bir rakibi hedefleyerek ona doğru gider ve onu belirli bir süre yere çakılı bırakırsın. Aynı zamanda hedefe büyü hasarı vermeyi başarırsın. Q yeteneğin ile doğru kombinasyon içerisinde bu yeteneği kullanırsan ondan ekstra verim almış olursun.

Takım savaşlarında ise bu yeteneği kullanıp rakibin taşıyıcı şampiyonlarını hedeflemenin yolunu bulmalısın. Böylece takım savaşlarının seyrini değiştirebilirsin. Tek dikkat etmen gereken bu tür bir hamle yaparken takım arkadaşlarının seni takip ettiğinden emin olmaktır.

E – Fide Atışı

Bu yeteneğin kullanımı oldukça zordur. Özellikle koridor aşamasında yeteneği takip etmek çok güçtür. Basit bir biçimde çalılıklara fırlattığın fidanlarla rakibe baskı kurabilirsin. Aynı zamanda ona ciddi olabilecek seviyelerde hasarlar verebilirsin.

Üst koridorda oynarken bu yetenekten verim alman çok kolay olmayabilir. Genellikle çalılıkları kontrol etmek ve kendini garantiye almak için bu yeteneği kullanmaya çalışırsın. Mana kullanım bedeli biraz fazla olduğu için ardı ardına kullanımlardan kaçınman gerekir.

R – Doğanın Hükmü

Bu yetenek özel yeteneğindir. Yeteneğin koridor aşamasında çok iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak baskın düzenlemek ve takım savaşlarının seyrini değiştirmek için mükemmel bir yetenektir. Göndermiş olduğun ağaç dalları rakibi yakalar ve onu belirli süre çakılı bırakır.

Takım savaşları için mükemmel olmasının sebebi geniş bir alana etki etmesinden kaynaklıdır. Yeteneği kullandığın zaman dalların dışında kalan rakipleri Q yeteneğin ile dalların içine atabilirsin. Ayrıca kaçmasını istemediğin rakibi W yeteneğinle tutabileceğini unutmamalısın.

Kitle kontrolüyle öne çıkan bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Maokai ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap