Malzahar CT » Malzahar Counter

Malzahar karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Ağırlıklı olarak orta koridor bölgesinde seçilen bu şampiyonu durdurmak için Malzahar CT seçimlerinden faydalanmaya çalışmalısın. Malzahar için güncel build arıyorsan Malzahar build kısmına göz atabilirsin. Bu içerikte sadece Malzahar CT konusunda bilgiler yer alır.

Malzahar counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Malzahar counter konusunda yardımcı olacaktır.

Malzahar CT (Malzahar Counter)

Malzahar Counter / Malzahar CT
Talon
Mordekaiser Talon Xerath Malphite Orianna

Malzahar sahip olduğu güçlü koridor ittirme yeteneği sayesinde koridor aşamasını oldukça güvenli bir şekilde geçirir. Malzahar genel olarak E yeteneğini kullanarak minyon temizlemeye çalışacaktır. Bu nedenle minyon birliklerinin yanında çok fazla vakit geçirmemeye çalışmalısın. Bu sayede sana vereceği rahatsız edici hasar miktarını azaltmayı başarabilirsin.

Malzahar’ın hareket kabiliyeti oldukça düşüktür. Bu nedenle 6. seviye olmadan önce çok fazla agresif oyun stilinde olmayacaktır. Koridoru ittirmesine izin vererek onu cezalandırma yoluna gidebilirsin. Bunu yaparken minyon dalgalarını kulene yakın bir mesafede dondurmayı ihmal etmemelisin. Bunu başarıyla yerine getirirsen Malzahar’ın risk almasını sağlarsın.

Malzahar genel olarak E > W kombinasyonu ile minyon dalgalarını ittirmeye çalışacaktır. Bunu yaptığı zaman haritada gezme fırsatı elde edecektir. Bunun için ortaya çıkan Hiçlik yaratıklarını hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya çalışmalısın. Böylece Malzahar’ın koridoru ittirme ve haritada gezintiye çıkma becerisini önemli ölçüde azaltmış olursun.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Malzahar genel olarak hedef seçici bir şampiyondur. Özel yeteneğini kullanarak orta koridor veya alt koridor şampiyonunu etkisi altına almaya çalışacaktır. Bundan kurtulmak için kitle kontrol etkilerine engel olabilecek eşyalar almaya çalışabilirsin. Hayatta kalmak istiyorsan buna fazlasıyla ihtiyacın olacaktır.

Malzahar özel yeteneğini kullandığı zaman alana çakılı kalır. Yeteneğini kullandığı süre zarfında onu cezalandırmayı düşünebilirsin. Elbette bunu yaparken tüm fırsatları değerlendirme yoluna gitmeli ve anlık hasar potansiyelini kullanarak onu ortadan kaldırmayı denemelisin. Bunun dışındaki çabalarının pek işe yaramayacağını bilmelisin.

Malzahar, Hiçlik yaratıklarından aldığı güçle hemen hemen her kuleyi hızlı bir şekilde imha etme başarısını gösterebilir. Çünkü Hiçlik yaratıkları kulelerden gelen hasar için tank olabilecektir. Malzahar’ın koridoru ittirmesi için minyon dalgasına pek ihtiyaç yoktur. Bunun gerçekleşmesine engel olmaya çalışarak kulelerini korumayı denemelisin.

Potansiyel

Malzahar ilk güç artışını özel yeteneğini açtığı zaman elde eder. 6. seviye olduğu zaman ciddi bir tehdide dönüşmüş olur. Ancak 6. seviye olmadan önce koridorda pek etkin olamaz. Bu aralığı iyi değerlendirmeli ve bir şekilde ona baskı kurmaya çalışmalısın. Malzahar 6. seviye olduktan sonra buna bir daha fırsat bulamayabilirsin.

Malzahar’ın minyon dalgalarını hızlı bir şekilde ittirme becerisi oldukça önemlidir. Bu sayede haritada özgürce dolaşma şansı elde eder. Ancak bunu yapabilmesi için eşyalarından destek alması gerekir. Çünkü oyunun başlangıcında çok fazla yetenek kullandığı için mana problemi yaşayabilir. Mana problemi yaşadığını fark ettiğin zaman onu cezalandırma yoluna gitmelisin.

Malzahar önemli eşyalarını tamamlamayı başardığı zaman hedeflerini kolayca yakalama fırsatı elde eder. Özellikle R yeteneğini kullanabilmek için aradaki mesafeyi çok daha hızlı bir şekilde kapatabilme fırsatı elde edecektir. Bunun için Q ve E yeteneğinden olabildiğince kaçmaya çalışman gerekir. Malzahar’dan kaçmanın başka bir yolu yoktur.

Bu Malzahar counter rehberi sayesinde Malzahar karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Malzahar için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Yorum Yap