Malphite Rün ve Eşya Dizilimi » Top Build

Bu rehber Malphite rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Malphite hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Malphite için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Malphite Build S10

Malphite ile oynarken maçın başlarında güvenli oyunu tercih etmelisin. Koridorda karşında kim olursa olsun çok fazla mücadele taraftarı olmamalısın. Sadece farm yapmaya ve güç toplamaya çalışmalısın. Bu sayede maçın geri kalan evrelerinde çok daha rahat edersin.

Takım savaşlarında R yeteneğini kullanırken zayıf hedefleri yakalamaya çalışmalısın. Takımın gerideyse R yeteneğini takım arkadaşlarını kurtarmak için kullanabilirsin. Ayrıca bu yeteneğin kullanılabilir olmadığı zaman takım savaşlarına girişme konusunda çok istekli davranmamalısın.

Malphite Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar
Sihirdar Büyüleri

Malphite için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Malphite Tam Build

Birincil yetenek ağacı için Büyücülük, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Sihirli Yıldız olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-E-W sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Malphite Rün

Malphite nasıl oynanır?

Malphite gerçekten duruma göre değişen bir güce sahip şampiyonlar arasında yer alır. Takım savaşı potansiyeli çok ama çok yüksektir. Ancak yetenek gücü odaklı oluşturulmuş takımlar karşısında ciddi problemler yaşar. Bu şampiyonla oynuyorsan takım savaşlarını başlatma görevinin sana düşeceğini bilmen gerekir.

Bunun sebebi Malphite’ın özel yeteneğidir. Bu şampiyon birçok farklı şampiyon karşısında rahat bir seçim olma özelliğini taşır. Belirli eşyalar alındığında ölümsüz bir tanka dönüşebilir. Özellikle ayrık ittirme yapan şampiyonlar karşısında çok ama çok iyi bir kozdur.

Pasif – Granit Kalkan

Koridor aşamasının daha kolay geçmesini sağlayan bir pasif özelliktir. Belirli bir süre hasar almadığın zaman belirli miktarda kalkan kazanırsın. Bunu doğru şekilde kullandığın zaman koridor aşamasında kalma süreni yükseltmiş olursun. Çünkü koridorda kalmak demek rakip üzerinde daha fazla baskı kurmak demektir.

Bu yetenek her kullanılabilir olduğunda hasar takasında bulunmak bir opsiyon olabilir. Fakat zorda kalmadığın sürece bunu yapmanı önermem. Malphite’ın koridorda kalması ve farm yapması gerekir. Maçın erken evresinde bunu riske edecek herhangi bir tercihte bulunmayı pek doğru bulmuyorum.

Q – Sismik Parça

Koridor aşamasında rahat etmeni sağlayacak yetenektir. Çünkü bu yeteneğin seviyesini yükselttikçe koridordaki rakibini daha fazla rahatsız edebilirsin. Diğer yeteneklerine göre bu yetenek seviye aldıkça daha fazla güçlenir. Bu nedenle ilk olarak yükseltilmesi gereken yeteneğindir.

Oyunun erken evresi en zayıf dönemlerinden biridir. Burada ikili mücadelelere çok fazla girmemelisin. Girdiğin zaman ise avantajlı çıkacak taraf olmak için bu yeteneğini kullanmalısın. Bu yetenek ile vereceğin hasar rakibin geri çıkmasına veya en azından tamamlayıcı hamle yapmasına engel olacaktır.

W – Gök Gürültüsü

Kullanışlı olma durumu çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Genel olarak tam tank olan build seçeneklerinde daha fazla işe yarar. Özellikle yavaşlatma etkisi uygulayan eşyalarla çok işe yarar. Aynı zamanda basit saldırıların ile ekstra hasar vermeni sağlar. Genellikle doğru kombinasyonları yaptığında rakibe karşı üstünlük kurmuş olursun.

Bu yetenek farm yaparken çok işine yarar. Çok az miktarda hasar verdiği için minyon birliklerine son vuruş yapma konusunda oldukça etkilidir. Her ne kadar hasarı az olsa bile farklı durumlarda da işe yarar. Örneğin, koridor aşamasında hasar takasına giriştiğin zaman ufak ufak avantajlar kazanmış olursun.

E – Yeri Sars

Üzerinde durulması gereken önemli bir yetenektir. Çünkü temel yetenek kombinasyonun içerisinde yer alır. Bu yetenek özellikle basit saldırı gerçekleştiren yakın dövüş şampiyonlarına karşı çok etkilidir. Çünkü onların saldırı hızını azaltarak etkilerinin daha düşük olmasını sağlar.

Bazı oyuncular ilk olarak bu yeteneği yükseltirler. Özellikle karşında saldırı hızına dayalı bir şampiyon varsa bu iyi bir seçim olabilecektir. Saldırı hızını azaltacak olduğun her yakın dövüş şampiyonu seninle hasar takasına girmekten çekinecektir. Bu sayede daha rahat farm yapabilirsin.

R – Önlenemez Güç

Malphite’ın özel yeteneğidir. Oldukça standart bir yetenek olup maçın seyrine etki etme potansiyeline sahiptir. Tek dikkat etmen gereken nokta onu nerede ve nasıl kullanacağını bilmektir. Genelde oyuncuların birçoğu bu yeteneği yanlış kullandıkları için şampiyonun potansiyelini düşürürler.

Yapman gereken canı ve savunma gücü düşük şampiyonlara karşı bu yeteneği kullanmak, onları savunmasız bırakmak ve işlerini bitirmektir. Bu taktiği önde olduğun zaman dilediğin kadar kullanabilirsin. Geride olduğun zaman ise özel yeteneğini takım arkadaşlarını korumak için kullanmaya çalışmalısın.

Burada yer alan Malphite rün ve eşya seçimleri hakkında ne düşünüyorsun? Malphite hakkında genel düşüncen nedir? Daha iyi tercihlerin bulunduğuna inanıyorsan yorum yapıp onları bana ulaştırır mısın?

Geçmiş Dönemler – Sezon 9

Malphite rün ve eşya dizilimi tercihlerinde geçmiş dönemlerde ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyor olabilirsin. En üst kısımda bir önceki yama yer alır. Böylece güncel durum ile bir önceki yama arasındaki farkı görme şansın olacaktır. Malphite rün ve eşya diziliminde her zaman güncel olana bağlı kalmanı öneririm.

 • 9.24 Malphite Rün ve Eşya Dizilimi
  • Rünler
   • Sihirli Yıldız, Mana Akışı Yüzüğü, Yücelik, Kızart
   • Peksimet Teslimatı, Zaman Büken Karışım
  • Eşyalar
   • Ninja Tabisi, Ateş Pelerini, Buzdoğan Eldiveni, Çivili Zırh, Randuin’in Alameti, Gargoyl Taşzırhı

Yorum Yap