Legends of Runeterra: Freljord rehberi

the pilgrim site of rakelstake freljord

Bu diyarda hayatta kalmanın kolay olmadığını ispat et. Legends of Runeterra dünyasındaki Freljord kabilelerinin saflarına katılarak bunu başarabilirsin.

Legends of Runeterra oynamaya hazır mısın? İlk bölgeni seçtin ve bunun Freljord olması gerektiğine mi karar verdin? Buzların diyarı olan vahşi topraklara hoş geldin. Kabileler ile saldırabilir, hayvanları evcilleştirmeyi başarabilir ve doğal yaşamın tüm gücünü düşmanlarına gösterebilirsin. Tundra senin emrinde olmaya devam ettiği sürece sırtın yere gelmeyecektir.

Legends of Runeterra: Freljord

Freljord, Legends of Runeterra dünyasının en ilkel topluluklarından biridir. Burada insanlar çok zorlu bir ortamda yaşarlar. Vahşiler ve oldukça sertler ancak hepsinden önemlisi her koşula karşı epey dayanıklıdırlar. Buna rağmen burayı çok ilkel bir kabile olarak görmemek gerek. Halkı lidersiz hareket etme eğiliminde değildir. Sadece kabile yaşamını tercih etmişlerdir.

Frejlord için karma bir bölge yorumunu yaparsam yanılmış olmam. Noxus ve Demacia gibi temel askeri bölgelerden biraz, Ionia gibi sihir odaklı bölgelerden biraz bir şeyler almıştır. Müritleriyle inanılmaz bir baskı unsuru oluşturabilen bu bölge olağanüstü güçlere ulaştığında durdurulamaz hale gelir. Tüm bunları tundranın sunduğu eşsiz fırsatlarla yerine getirirler.

Avantaj: Mana kazanma becerisi

wyrding-stones-freljord catalyst-of-aeons-freljord

Doğa ile son derece iç içe olan bu bölge onun sunduğu tüm imkanlardan yararlanmayı bilir. Bu sayede mana kazandıran çeşitli büyülere ve müritlere erişme şansı kazanır. Zaman içerisinde güçlenme imkanı sunacak olan bu tür kartlarla güçlü müritlerini savaşa çağırmayı başarabilirsin. Çünkü bu bölgenin ivmeli olarak mana kazanma gibi bir becerisi vardır.

 • Wyrding Stones
 • Catalyst of Aeons

Avantaj: Frostbite etkisi

icevale archer freljord rimetush shaman freljord

Freljord, Frostbite etkisine sahip olan tek bölgedir. Bu kart mekaniği rakibin gücünü 0’a indirir. Bu tür kartlar sayesinde birçok kazanılmaz gibi gözüken mücadeleleri ve hasar takaslarını kazanmayı başarabilirsin. Freljord bölgesinde Frostbite etkisine sahip olan çok fazla kart vardır. Hangisini kullanacağına karar verirken bir sonraki hamleni düşünmek zorunda olduğunu unutmamalısın.

 • Brittle Steel
 • Icevale Archer
 • Shatter
 • Flash Freeze
 • Rimetusk Shaman
 • Harsh Winds
 • Winter’s Breath
 • Icy Yeti

Avantaj: Overwhelm etkisi

scarmaiden reaver freljord scarthane steffen freljord

Freljord bölgesi oyunun belki en sinir bozucu ama bir o kadar güçlü olan Overwhelm mekaniğe kolayca erişim sağlayan bir bölgedir. Bu etki sayesinde hasar engelleyen bir rakibe verdiğin hasarın aynısını rakip Nexus’a vermiş olursun. Overwhelm çok dikkat edilmesi gereken etkilerden biridir. Freljord bölgesinin güçlü müritleri bu etki sayesinde son hamlelerini yapmadan önce can acıtıcı olurlar.

 • Scarmaiden Reaver
 • Alpha Wildclaw
 • They Who Endure
 • Scarmother Vrynna
 • Ancient Yeti
 • Pack Mentality

Avantaj: Poro gücü

lonely poro freljord poro herder freljord

Aslına bakarsan Freljord, Poro gücüne erişebilen tek bölge değildir. Fakat bu bölgede Poro yaratıklarıyla hamle yapabilme olasılığın çok daha fazladır. Çünkü kullanabileceğin kart sayısı genel olarak çok daha fazladır. Poro canavarlarından oluşan bir birlik kurarak rakibi şaşırtabilirsin. Freljord sevimli yaratıklarla çok şey başarmanı sağlayacak doğal bir bölgedir.

 • Lonely Poro
 • Mighty Poro
 • Poro Herder
 • Poro Snax
 • Heart of the Fluft

Avantaj: Regeneration etkisi ve Survive özelliği

scarmaiden reaver freljord she wo wanders freljord

Buzlarla kaplı olan Freljord doğası gereği zorluklarla çevrili bir yerdir. Bu nedenle, burada yaşayan varlıkların doğal olarak güçlü ve dayanıklı olacağını tahmin etmek zor değildir. Freljord birlikleri bunu iki farklı özellik sayesinde gerçekleştirirler. Bunlardan ilki Regeneration etkisidir. Regeneration etkisine sahip çok fazla birlik yoktur ama Freljord en fazla seçeneğe sahip bölge durumundadır.

 • Braum -> Şampiyon
 • Scarmaiden Reaver
 • She Who Wanders

unscarred reaver freljord scarthane steffen freljord

Freljord’un dayanıklılık gücünü gösteren bir diğer etken ise Survive özelliğidir. Bu özellik adından anlaşılabileceği gibi çok basit bi şekilde çalışır. Survive özelliğine sahip olan müritler hayatta kaldıkları zaman ekstra nitelik kazanırlar. Freljord doğası gereği çok fazla güçlendirme ve can yenileme mekaniğine sahip olduğu için bunu başarmak diğer bölgelere göre çok daha kolaydır.

 • Unscarred Reaver
 • Scarthane Steffen
 • Scarmother Vrynna

Freljord’un Liderleri: Şampiyonlar

Freljord bölgesinin mücadelesine öncülük eden birkaç farklı lider vardır. Bu liderlerin ortak özelliği hayatta kalma becerilerinin yüksek olmasıdır. Şampiyonların nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Bunun için öncelikli olarak Legends of Runeterra mekaniklerini incelemek gerekir. Çünkü elinde bulundurabilecek olduğun şampiyon sayısı bellidir. Aşağıdan Freljord bölgesinin şampiyonlarıyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsin.

Braum

braum freljord braum leveled freljord

Braum için aslında söylenecek çok fazla bir şey yok. Sahip olduğu 0|5 nitelikliği her şeyi anlatıyor olmalı. Bu şampiyon saldırmaktan çok saldırıları karşılamak için kullanılır. Regenerate ve Challenger etkileri sayesinde hayatta kaldığı her tur boyunca biraz daha güçlenir. Bu nedenle zayıf olan birlikleri onunla ortadan kaldırmak oldukça kolaydır.

Bu durum onu özellikle Noxus bölgesiyle uyumlu yapar. Bu bölgede yer alan ve daha çok Crimson olarak nitelendirilen müritler sayesinde çok şey başarabilirsin. Braum’un bu birliklerle olan uyumu Regeneration ve Overwhelm etkilerinden ekstra destek almanı sağlar. Bu nedenle onu Survive yeteneğine sahip birliklerle bir araya getirmek oldukça önemlidir.

 • Challenger: Hangi rakip birliğin hasarı engelleyeceğini seçebilirsin.
 • Regeneration: Her tur başında canının tamamını yenilersin.

Braum hayatta kaldığı sürece çok büyük bir probleme dönüşecektir. Zaman içerisinde seviye alabilecek ve daha sonra aldığı seviyeyi hasar karşılayarak maksimum düzeyde güce dönüştürebilecektir. Braum özellikle savunarak kazanmak isteyen oyuncular tarafından tercih edilmesi gereken bir şampiyondur. Braum’a seviye aldırmak için 10 hasarı karşılamasını sağlamalısın.

braum's take heart freljord mighty poro freljord

Braum seviye aldığı zaman 0|7 niteliğine sahip olur. Challenger ve Regeneration etkilerini taşımaya devam eder. Ancak en önemlisi artık hasar karşıladıkça Mighty Poro çağırmaya başlar. Bu sayede onu hayatta tutmayı başardığın sürece ondan ekstra verim alman mümkün hale gelir. Braum’un şampiyon büyüsü ise kendine özgü dinamiklere sahiptir:

 • Braum’s Take Heart: Burst türünde bir büyüdür. Hasar almış bir dost birliğe +3|+3 nitelik kazandırır.

Ashe

ashe freljord ashe leveled freljord

Ashe agresif stratejilerde çok işe yarar. Sahip olduğu 5|3 niteliği sayesinde çok ciddi bir saldırı gücüne dönüşebilme potansiyeline sahiptir. Ayrıca saldırı gerçekleştiğinde en güçlü rakibe Frostbite etkisi uygulaması ise göz ardı edilmemesi gereken bir yetenektir. Bu yetenek sayesinde hem seviye alabilecek hem de oyunun kaderini değiştirebilecektir.

Bu durum onu özellikle Ionia bölgesiyle uyumlu yapar. Bu bölgeden gelenler büyüler ve müritler onun agresif oyun stiline katkı sağlayabilirler. Tek yapman gereken onu destekleyecek en doğru şampiyonu seçebilmektir. Burst, Slow ve Fast dahil olmak üzere her türlü büyü türünden destek alabilirsin. Ancak en önemlisi Challenger, Overwhelm ve Regeneration etkilerinden destek bulmaktır.

 • Yetenek: Saldırdığı zaman en güçlü rakip birliğe Frostbite etkisi uygular.

Ashe oynaması en kolay şampiyonlardan birisidir. Bunun temel sebebi ise yeteneği ve seviye atlama koşulu arasındaki muazzam uyumluluk ve dengedir. Yapman gereken ilk turlarda onu korumayı başarmak ve seviye almasını sağlamaktır. Ashe’e seviye atlatmak için 5 veya daha fazla rakibe Frostbite etkisini uygulamış olman gerekir.

ashe's flash freeze freljord crystal arrow freljord

Ashe seviye aldığı zaman 6|4 niteliğine sahip olur. Saldırılarıyla Frostbite etkisini uygulamaya devam eder. Ama en önemlisi gücü 0 olan rakip birliklerin hasar engelleme özelliklerini devre dışı bırakır. Bu özelikler sayesinde maçı bitirmen oldukça kolay olur. Özellikle rakibinin elinde hamlelerini durdurabilecek seçenekler azalmışsa kısa sürede sonuç alabilirsin. Ashe’in şampiyon büyüsü ise kendine özgü dinamiklere sahiptir:

 • Ashe’s Flash Freeze: Burst türünde bir büyüdür. Bir rakip birliğe Frostbite etkisini uygular.

Anivia

anivia freljord anivia leveled freljord

Anivia çok garip bir kart. Sahip olduğu 4|3 niteliği seni yanıltmasın. Çünkü bu kartın saldırı engelleme olasılığı yoktur. Ayrıca saldırdığı zaman tüm rakip birliklere hasar verir. Buna ek olarak Last Breath adını taşıyan bir etkiye sahiptir. Bu etki sayesinde öldüğü zaman Eggnivia olarak tekrardan canlanır. Tüm rakiplere hasar verebilme özelliğini çeşitli kartlarla bir araya getirerek çok faydalı bir biçimde kullanabilirsin.

Bu durum onu özellikle Shadow Isles bölgesiyle uyumlu yapar. Daha çok kendisini destekleyen büyülerle iş görebilecek olan bu kartı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle aynı anda birden fazla rakibe hasar verebilen kartları kullanabilmek önemlidir. Overwhelm ve Regeneration etkileri Anivia ile oluşturacak olduğun destelerde sana ekstra yardımcı olacaktır.

 • Can’t Block: Bu etki sayesinde Anivia hasar karşılayan birlik olamaz.
 • Last Breath: Bu birlik öldüğü zaman belirtilen koşullar dahilinde tekrar etki gösterir.

Anivia ile oynamak sürekli olarak hasar vermeyi gerektirir. Özellikle karşı masada çok fazla birlik kalmasına izin vermemelisin. Anivia masada olduğu sürece tehdit unsuru olacaktır. Çünkü öldüğü zaman dahi tekrar hayata tutunma şansı vardır. Bunu kullanarak onu daha güçlü hale getirebilirsin. Anivia’nın seviye atlaması için Eggnivia olması ve oradan tekrar canlanması gerekir.

anivia's harsh winds freljord eggnivia freljord

Anivia seviye atladığı zaman 4|3 niteliğine sahip olur. Saldırdığı zaman tüm rakip birliklere aynı anda hasar vermeye devam eder. Ayrıca Can’t Block etkisini ve Last Breath özelliğini korur. Dolayısıyla hayatta kaldığı sürece tehdit olmaya devam edecek ve rakip üzerinde çok güçlü bir baskı kurmanı sağlayacaktır. Anivia’nın şampiyon büyüsü ise kendine özgü dinamiklere sahiptir:

 • Anivia’s Harsh Winds: Burst türünde bir büyüdür. 2 rakip birliğe Frostbite etkisi uygular.

Tryndamere

tryndamere freljord tryndamere leveled freljord

Tryndamere seni Freljord dünyasıyla tanıştıracak en doğru karttır. Sahip olduğu 8|4 niteliği ile çok güçlü olduğunu gösterir. Ancak tek gücü buradan gelmez. Aynı zamanda Overwhelm etkisine sahiptir. Vurduğu zaman çok can sıkıcı olur çünkü onun hasarının karşısında durabilmek neredeyse pek mümkün değildir. Masaya sürüldüğü zaman ortadan kaldırılması gereken bir tehdittir.

Bu durum onu özellikle Shadow Isles bölgesiyle uyumlu yapar. Bu bölgedeki müritler ve büyüler tam onun istediği türde niteliklere sahiptirler. Yüksek kullanım bedeline sahip büyüler doğrultusunda sonuç almaya gidebilirsin. Çünkü bu büyüler Tryndamere ile ekstra hamle yapmana izin verecek kartlardır. Overwhelm ve Regeneration etkileri Tryndamere ile taktiklerde sana ekstra destek olacaktır.

 • Overwhelm: Hasarını engelleyen rakibe verdiğin hasarı rakip Nexus’a yansıtır.

Tryndamere ile oynamayı zor kılan durum tamamen kullanım bedelidir. Çünkü maçı bir şekilde onu masaya sürebileceğin noktaya getirmen gerekir. Bu nedenle genelde kontrol desteleri içerisinde tercih edilen önemli bir şampiyondur. Sahaya sürüldüğü zaman çok ciddi bir tehdit oluşturur ve hemen ortadan kaldırılması gerekir. Tryndamere’ın seviye atlaması için ölmesi yeterlidir.

tryndamere's battle fury

Tryndamere seviye atladığı zaman 9|9 niteliğine sahip olur. Overwhelm etkisini taşımaya devam eder ama buna ek olarak Fearsome ve Tough etkilerini kazanır. Artık eskisinden çok daha güçlü bir tehdit durumundadır. Bu nedenle rakibin ona hemen bir cevap bulması gerekir. Tryndamere’ın şampiyon büyüsü ise kendine özgü dinamiklere sahiptir:

 • Tryndamere’s Battle Fury: Burst türünde bir büyüdür. Bir dost birliğe +8|+4 nitelik kazandırır.

Bu rehber sayesinde Legends of Runeterra içerisinde Freljord bölgesi şampiyonlarını ve müritlerini çok daha iyi bir biçimde kullanabileceğini umut ediyorum. Rehberi beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Yorum Yap