League of Legends’ta oyununu geliştirmenin 10 yolu

League of Legends’ta iyi bir oyuncu olmanın bazı temel kuralları vardır. Bu temel kuralları yerine getirmeyi başardığın zaman her sezon ligi arzu ettiğin aşamada bitirmeyi başarabilirsin. Oyununun hızlı bir biçimde gerçekleşmesi çok kolay değildir ama bunu başarmanın belirli yolları vardır. Bu yolları takip ederek oyununu geliştirebilir ve daha iyi bir oyuncu olabilirsin.

League of Legends’ta oyunumu nasıl geliştiririm?

League of Legends’ta oyununu geliştirmenin bir kısa yolu yoktur. Elde edeceğin bilgiler senin kademeli olarak daha iyi bir oyuncu olmana yardımcı olacaktır. Bunu başarmak için çok fazla çaba göstermen gerekebilir ama sonunda değeceğine emin olabilirsin. Aşağıda senin için hazırlanmış olan önerileri gözden geçirerek League of Legends’ta daha iyi bir oyuncu olmayı başarabilirsin.

10. Minyon skorunu geliştirmelisin

Minyon skorunu iyileştirmek demek koridor aşamasında oyunu önde götürmeye yakın taraf olmak demektir. Son vuruş yapabilme becerisine sahip olmak kolay değildir. Birçok oyuncu ilk olarak bu yeteneğini geliştirmeye çalışır. Profesyonel oyuncuların maçlarını izlersen eğer onların minimum oranda minyon kaçırdığını görürsün. Bunun sebebi oyunda altın kazanımının pek çok şeyden önemli olmasıdır. Kazandığın altın miktarı ne kadar yüksekse oyunda bir o kadar güçlü olursun.

9. Rakibe rahatsız verme becerine dikkat etmelisin

Son vuruş konusunda kendini geliştirdikten sonra ilk öğrenmen gereken şey son vuruşlar arasında rakibe rahatsızlık vermektir. Son vuruşun her şeyden önemli olduğunu kabul etmek doğru olabilir ama koridor aşamasında rakibine rahatsızlık veremezsen onun geriye düşmesini sağlaman çok kolay olmayacaktır. Koridor aşamasında rakibi öldürerek skor elde etmek en iyi senaryo olsa bile onun minyon skorunu azaltmaya çalışmak da iyi bir hamledir.

8. Yapılandırmanın doğruluğundan emin olmalısın

Bu konuda ekstra ekstra bir şey söylemeye aslında gerek yok. Hangi şampiyonu seçersen seç oyun başlamadan önce doğru yapılanmayla oyuna dahil olduğundan emin olmalısın. Koridor aşamasında karşında büyü hasarı veren bir şampiyon varsa gidip tamamen zırh ağırlıklı bir yapılandırmayla oyuna dahil olmanın mantıksız olduğunu öğrenmelisin. Oyundaki yapılanmanın her zaman esnek olması gerekir. Her yapılanmanın temel eşyaları vardır ve bunları aldıktan sonra diğerlerini oyunun gidişatına göre kendin belirlemeye çalışmalısın.

7. Şampiyon havuzunu güçlendirmelisin

Şampiyon havuzun zayıf ise üst liglerde kendine yer bulamayabilirsin. Evet, belirli şampiyonlarda çok iyi oynamak önemlidir ama rakip bu şampiyonları yasakladığı zaman çaresiz kalabilirsin. Benzer şekilde hangi şampiyonun hangi şampiyona karşı koridor aşamasında sıkıntılı olduğunu bilirsen şampiyon seçim ekranında rahat edebilirsin. Belki doğrudan oyunu kazanamazsın ama rakibinin stratejisine sekteye uğratmayı başarabilirsin.

6. Ormancı hislerine sahip olmalısın

Bir ormancının başarılı olabilmesi için onun doğru koridorlara baskın düzenlemesi gerekir. Eğer ormancı şampiyon sensen kendi takım arkadaşlarından kulesine hapsedilmiş olanları bulmalı ve öncelikle onlara yardım etmeyi düşünmelisin. Benzer senaryoda tam tersini de düşünebilirsin. Takım arkadaşların koridoru fazlasıyla ittirmiş durumdaysa gidip oraya baskın düzenlemenin bir anlamı yoktur. Bu ormancının genel oyun stilidir ama koridor aşamasında oynayan biri olarak bu stilin farkında olursan rakibe bedavadan skor vermekten kendini kurtarabilirsin.

5. Kombinasyon bilgini iyileştirmelisin

Belirli şampiyonları kombinasyon bilgisi olmadan kullanabilmen imkansızdır. Her şampiyonun belirli kombinasyonları vardır ve bunları gerçekleştirerek onlardan ekstra verim almayı başarabilirsin. Bu oyunda verimlilik ilk hedefin olmalıdır çünkü sana oyun kazandıracak en önemli etken o olacaktır. Kombinasyonlar konusunda bilgi sahibi olduğun zaman rakiplerine baskı kurman çok daha kolay olur ve anlık olarak verdiğin hasarlarla onları beklemedikleri anda vurarak skor elde edebilirsin.

4. Pozisyon bilgini geliştirmeye çalışmalısın

Koridor aşamasında ve takım savaşlarında pozisyon alabilmek çok önemlidir. Bununla birlikte bu konuda kendini geliştirmek oldukça zordur. Bol bol tecrübeye sahip olman gerektiğinden bu hızlıca öğrenilen bir şey değildir. Dikkat etmen gereken rakipten gelen dürtücü hasarların kolay olmamasını sağlamaktır. Yani aldığın pozisyonla rakibin risksiz bir biçimde sana hasar vermesine engel olmalısın. Bu konuda kendini geliştirmek istiyorsan ARAM oyun tarzında bolca vakit geçirmeyi düşünebilirsin.

3. Beceri atışlarını geliştirmelisin

Pozisyon bilgisi gibi beceri atışları da son derece önemlidir. Beceri atışlarını iyileştirmenin en kolay yolu ARAM oyun tarzında bolca vakit geçirmektir. Beceri atışlarını pozisyon almak için değil rakip şampiyonlara hasar vermek için kullanmalısın. Normal oyunlarda beceri atışlarını kaçırırsan kullandığın şampiyonun etkinliğini azaltmış olursun. Bu konuda kendini geliştirerek hem oyununu hem kullandığın şampiyonun verimliliğini iyileştirmeyi başarabilirsin.

2. Oyuncu davranışlarını iyileştirmelisin

Oyun içerisinde sağa sola sataşan biriysen, durmadan takım arkadaşlarına laf söyleyen biriysen, her hatada takım arkadaşını aşağılayıp onun moralini darmaduman ediyorsan, sinirlenip oyundan çıkıyorsan, sinirlenip oyunda hareketsiz kalıyorsan, her şeyi bırakıp karşı takıma bedavadan skor veriyorsan üzülerek söylemek istiyorum ki bu oyun sana göre değil demektir. Bu davranışlarla asla oyun kazanamazsın ve en önemlisi bu davranışlarla asla ama asla arzu duyduğun yüksek lig aşamalarına ulaşamazsın. Oyun becerilerini geliştirdiğin kadar oyuncu davranışlarını da geliştirmeye vakit ayırmalısın.

1. Mevcut metaya uyum sağlamalısın

Profesyonel mecrada gördüğün her şeyi normal oyunlarda uygulaman söz konusu değildir. Normal oyunların dinamikleri çok daha farklıdır ama bir şey profesyonel mecrada kullanılıyorsa bunun bir sebebinin olduğunu bilmelisin. Profesyonel oyuncuların takip ettikleri yollar ve oyun içerisinde yaptıkları hamleler her zaman ama her zaman geride yoğun miktarda analiz içerir. Bu nedenle oyunun mevcut metası hakkında bilgi sahibi olmalı ve mevcut metaya uygun olan şampiyonları kullanma konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın.

İncele: League of Legends’ta meta şampiyonlar

League of Legends’ta kendini geliştirmek istiyorsan bu önerileri dikkate almanı öneririm. Bu önerilerin hepsini yerine getirmek çok kolay olmayabilir ama bunu başarırsan hayallerindeki oyuncu olmayı başarabilirsin. League of Legends’ta oyununu geliştirmek için daha farklı yöntemler biliyorsan bunları yorum yaparak paylaşabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap