Farkında olmadan takımını sabote edeceğin 10 durum

Normal oyun veya dereceli oyun fark etmeksizin hangi tür oyun oynuyorsan oyna aklında her zaman bir gerçeğin yer etmesi gerekir. Oyunda bulunan herkes “kazanmak” istemektedir. Bazısı bunu standart yollardan halletmeye çalışır, bazısı ise becerilerine çok güvenerek farklı yollara başvurur. Bu tip durumlarda kaybedilen oyun için birilerini suçlamak işin en kolayıdır.

Takımı sabote etmene neden olan 10 durum

Özellikle dereceli oyunlarda herkesin mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı maçlarda takım arkadaşlarına söylenmeye başlamadan önce aşağıdaki durumları gözden geçirmeni öneririm. Bunlardan herhangi birisini yapıyorsan farkında olmadan takımını sabote ediyor olabilirsin. Oyununu geliştirmek ve daha üst liglere çıkmak istiyorsan bu hataları yapmamalısın.

10. Görevleri göz ardı edip minyon katletme makinesi olmak

Bu hatayı zaman zaman birçoğumuz yaparız. Haritada rakibin ejdere doğru yöneldiğini görüp hala koridorda amansızca minyon katletme gayreti içerisine girdiğin andan itibaren takımının geri düşmesine neden olabilirsin. Bu özellikle üst koridor ve orta koridor oyuncuları için geçerli bir durumdur. Global görevler her zaman bireysel olarak katledilen minyon birliklerinden daha değerlidir.

9. Şartlar olumsuz olmasına rağmen ayrık ittirme taktiğini uygulamak

Ayrık ittirme oyundaki favori taktiklerim arasında yer alır ama bunu haritada yer değiştirmeni kolaylaştıracak büyüler veya yetenekler ile gerçekleştirmek tam anlamıyla kabusa davetiye çıkartmaktır. Takımın 5 kişiye karşı etkin savunma yapabilecek bir kompozisyona sahip değilse bu takımın geri düşmesinin temel sebebi senin ölçüp bitmeden ayrık ittirme taktiğini uygulama yoluna gitmenden kaynaklıdır.

8. Sürekli bahane üretmeye çalışmak

Bir oyuncunun hata yapmasını büyük tepkiyle karşılamamak gerekir ama bir oyuncunun ardı ardına hata yapmasını da normal karşılamamalı. Sen sürekli hata yapıyorsan ve yaptığın hatadan sonra “ormancıyı görmedim” gibi bahaneler üretiyorsan bu takımın kazanma başarısını düşüren en önemli kişisin demektir. Oyunun içerisinde başarılı hamlelerinden çok bahanelerin yer alıyorsa daha öğrenecek çok şey olduğunu bilmelisin.

7. Role uygun şampiyonları seçmemek

Bu aslında en basit hatalardan birisidir. Farklı şeyler denemekte özgür olduğun kadar takıma uyum sağlama konusunda da özgürsün. Yakın arkadaşlarınla oynadığın sürece oynayacağın role uygun olmayan şampiyonlar seçip denemeler yapabilirsin. Fakat tanımadığın kişilerle oynarken role uygun şampiyonlar seçmemek en basit tabiriyle “oyunu satmak” ile eşdeğer anlama gelmektedir.

6. Sürekli totem almaya çalışmak

Harita kontrolü bu oyunun en önemli unsurlarından birisidir ama kazanılan altın da bir diğer önemli unsurdur. Oyundaki her oyuncu gerektiğinde totem almak zorundadır. Ancak sen sürekli her geri gittiğinde üstüne 2-3 tane totem alıp koridora geri dönüyorsan bu işte ciddi bir sıkıntı var demektir. Kazandığın altını temel niteliklerini ve eşyalarını güçlendirmek yerine gidip ihtiyaç fazlası totem almaya ayırmayı tercih ediyorsan güçsüz kaldığında söyleyecek çok fazla şey bulamayabilirsin.

5. Zamansız takım savaşı başlatmak

Her takım kompozisyonunda nitelikleri birbirinden farklı şampiyonlar vardır. Oluşturulan bir takım kompozisyonu oyunun son evrelerinde etkin olabilecek niteliklere sahipse erkenden takım savaşı başlatmak yapılacak en büyük hatadır. Benzer şekilde takım oyunun erken safhalarında etkin şampiyonlarla doluysa oyunun uzamasını arzu etmek doğru değildir.

4. Büyüleri kullanmamak

Bazı oyuncular aşırı cimridirler. Kendilerinde can yenileyebilecek yetenek veya büyü vardır ama bekleme süresinin fazla olması nedeniyle bunları kullanmaktan çekinirler. Bir anda takım arkadaşının öldüğünü gördüklerinde ise yaptıkları tek şey “çok dayanıksız kaldın savunma eşyası al” şeklinde olur. Oysa zamanında yetenek veya büyüsünü kullanmış olsan takım arkadaşını hayatta tutabilirdin.

3. Rakibin ekmeğine yağ sürmek

Oyunda gerçekleştirilen sayısız taktik vardır ve bu taktiklere karşı koyabilirsen çok daha başarılı bir oyun çıkartmış olursun. Mesela rakibin koridor değiştirme yaptığında sen hala yerinde sayıyorsan rakibin ekmeğine yağ sürmüş olursun. Rakibin elinde harita gezgini bir şampiyon varsa ve sen inatla koridor dondurma yoluna gidiyorsan yaptığın yine aynı şeydir. Rakibin taktiklerine doğru bir biçimde karşılık vermen gerekir.

2. Erkenden teslim olmak

Bu tür sayısız oyuncu görmüş olabilirsin, belki sen de onlardan birisin. Kaybedilen ilk takım savaşının ardından oyunun gittiğini düşünen bir oyuncu erkenden teslim olmuş demektir. Takım inatla Baron öldürmek isterken bunun kötü bir fikir olduğunu söyleyip Baron gibi bir ödülü rakibe bırakmak yine erkenden teslim olmak demektir. Bu bir takım oyunudur ve takımda çoğunluğa ayak uydurmak zorundasın. Bunu yapmazsan herkes sana söylenirken onlara verebilecek bir cevabın kalmaz.

1. Şampiyon seçiminde uyumsuz şampiyon almak

Eskiden olsan aşırı güçlü şampiyonun tek başına oyunu taşıyabileceğini söylemek çok daha mümkün olabilirdi. Ama bugünlerde takım kompozisyonu temel başarı için gerekli bir durumdur. Sırf aşırı güçlü diye oynamayı bilmediğin bir şampiyonu almak, karşı oyunda avantajlı diye bir şampiyon seçmek veya “onu al yoksa kaybederiz” diyen takım arkadaşına uymak demek takımı oyunun hemen başında sabote etmek demektir.

Sihirdar Okulu’ndan şimdilik bu kadar. Burada yer almayan ve takımı sabote eden birbirinden farklı etkenler olabilir. Yorum yaparak bunları paylaşıp katkı sağlayabilirsin. Farkında olmadan kendi takımını sabote etmene neden olmak istemiyorsan buradaki uyarıları dikkate almalısın.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap