League of Legends’ta en oynanabilir 10 şampiyon

League of Legends’ta birçok oyuncu zaman zaman şampiyon seçmekte aşırı zorlanır. Bu zorlanma durumuyla baş etmek çok kolay değildir çünkü her koşulda doğru şampiyonu seçmeye çalışmak için aşırı çaba gösterilmelidir. Fakat oyunun genel yapısı düşünüldüğü zaman seçim önceliğini belirli şampiyonlara ayırmak gerekebilir.

League of Legends’ta en oynanabilir şampiyonlar

League of Legends’ta oynanabilir şampiyonları bulabilmek için esasında birkaç noktaya daha doğrusu şampiyonların birkaç niteliklerine dikkat edilmelidir. Bir şampiyon birden fazla role ayak uydurabiliyor mu? Yasaklanma oranları ideal seviyelerde mi? Yetenekleri diğer şampiyonlarla kombinasyon yapabilecek kadar uyumlu mu? Bu sorulara olumlu cevaplar verebilen her şampiyon oynanabilir şampiyonlar kategorisinde yer alır.

10. Mordekaiser

Oyunun en farklı şampiyonlarından birisidir. Mordekaiser’in neler yapabileceğini aklının ucuna bile getirmen doğru olmaz. Bir Mordekaiser oyuncusu ne kadar geride olursa olsun oyunu çevirebilecek hamleyi yapma fırsatını elde edebilir. Ejderin kontrolünü ele alması demek rakip için en kötü senaryolardan birisidir. Mordekaiser orta koridor, üst koridor, gerektiğinde orman alanı gibi birbirinden farklı alanlarda kullanılabilir.

9. Tahm Kench

Bu arkadaşı hafife almasan iyi edersin. Hala kullanışlı olduğunu aklından çıkarmamalısın. Oynaması çok zor olmayan bu şampiyon oyunun son evrelerinde ölümsüzlüğe kavuşacak seviyeye dahi gelebilir. Genellikle alt koridorda destek rolünde veya üst koridorda kullanılan bir şampiyon olsa bile kendine güvenenler onu orman alanında da kullanmaktadırlar.

8. Quinn

Bu asil şampiyonun ilk çıktığı günleri hatırlaman gerek. Herkes öyle amaçsız bir biçimde pek çok rolde kullanmaya çalışıyordu. Bugünlerde istediğini elde etti, artık bir takımda dört farklı rolü yerine getirebilecek kadar esnek bir şampiyon. Quinn ana şampiyonların arasında yer alıyorsa bu oyunda aşırı rahat edebilirsin. En azından takım arkadaşlarınla rol kavgasına girişmezsin.

7. Kayle

Adaletin kılıcı rakipleri fazlasıyla üzebilir. Kayle rakipler tarafından her zaman ama her zaman hor görülen şampiyonların başında gelir. Bir Kayle oyuncusu olmak istemenin genel nedeni ise kesinlikle bu olmalıdır. Kayle rakipler tarafından güçsüz görüldüğünden onun potansiyeli hep ama hep görmezden gelinir. İşte bu potansiyeli açığa çıkararak rakiplerini bir anda yerle bir edip oyunları taşıyabilirsin. Orta koridor, üst koridor ve orman alanı gibi çeşitli alanlarda oynanabildiğini ise unutmamalısın.

6. Pantheon

Pantheon saygı duyulması gereken bir şampiyondur. Orta koridor, alt koridor ve üst koridor olmak üzere farklı koridorlarda kullanılabilme esnekliğine sahiptir. Pantheon ana şampiyonlarından birisiyse asla rol seçme konusunda sıkıntı yaşamazsın. Ormancı olmak sana düştüyse bunun üstesinden de gelebilirsin. Pantheon ile harikalar yaratamazsın ama takımının harikalar yaratmasına yardımcı olabilirsin.

5. Jarvan IV

Prensin burada yer almasına çok şaşırmamalısın. Kendisi diğer şampiyonların yetenekleriyle uyumlu olabilme konusunda pek çok şampiyona göre üstün durumdadır. Üst koridor, orman alanı ve zorda kalındığında alt koridorda bile kullanılabilen çok yönlü bir şampiyondur. Tek dikkat etmen gereken takımında onunla kombinasyon yapabilecek farklı şampiyonların bulunmasıdır.

4. Ekko

Ekko gizli kalmayı başarmış esnek şampiyonlardan birisidir. Nişancı olmak dışında her iş elinden gelebilmektedir. Oynaması epey keyifli olan bu şampiyon ile her role ayak uydururken aslında takımının ihtiyaç duyduğu eksikliği de kapatmayı başarabilirsin. Ekko sana hamle özgürlüğü kazandırabilecek en önemli şampiyonlardan birisidir.

3. Gragas

Gragas oynamanın kolay olduğunu söylemeyeceğim ama esneklik konusunda eline kimse kolay kolay su dökemez. Nişancı olmak dışında onu her rolde kullanabilirsin. Eğer nasıl oynayacağını biliyorsan maçları taşıyan oyuncu da olmayı başarabilirsin. Bir Gragas uzmanı olmak zordur ama bunun için çaba gösterirsen, göstereceğine çabaya değeceğinden emin olabilirsin.

2. Jayce

Jayce mükemmel esnekliğe sahip olan şampiyonlardan birisi değildir ama stratejilere uyum sağlamak açısından muazzam kabiliyetleri vardır. Onunla her türlü stratejinin içerisinde yer almayı başarabilirsin. Eğer onu profesyonel seviyede oynamayı başarabilen biriysen zaten yavaş yavaş turnuvalarda boy göstermeye başlayabilirsin. Bu seni şaşırtmamalıdır çünkü Jayce oynaması zor ama öğrenmesi değerli bir şampiyondur.

1. Kennen

Esneklik denildiğinde akıllara gelen ilk şampiyonlardan birisi Kennen olmalıdır. Yıldırımlardan ve şimşeklerden güç alabilen bu şampiyon dört farklı rolde kullanılabilen ilgi çekici bir şampiyondur. Sadece ormanda çok verimli değildir ve bunu anlayışla karşılamak gerekir. Çok yönlü bir şampiyonu ana şampiyonun haline dönüştürmek istiyorsan bu işe Kennen ile başlamak iyi bir fikirdir.

En oynanabilir ve ana şampiyon olarak seçilebilir şampiyonlar konusunda Sihirdar Okulu’nun tercihleri bu şekildedir. Bu şampiyonları oynamayı öğrenmen durumunda oyunda rol ve şampiyon seçme konusunda epey rahatlayabileceğini unutmamalısın. Belki sen daha esnek, daha elverişli ve verimli şampiyonlar biliyor olabilirsin. Yorum yapıp bunları dile getirerek katkı sağlayabilirsin.

Yorum Yap