League of Legends 10.1 yama analizi

League of Legends 10.1 yaması birkaç değişikliği ve yeniliği beraberinde getirdi. Burada, gelen değişiklikleri elimden geldiğince yorumlamaya çalıştım. Değişikliklerin metaya nasıl etki edeceğini merak ediyorsan notlarıma göz atabilirsin.

Bu notlar sayesinde şampiyonlar, eşyalar ve haritanın kendisi gibi alanlarda yapılan değişikliklerin ne anlama geldiğini kolayca öğrenebilirsin. Ayrıca, meta şampiyonlar kısmını inceleyerek metada yer alan şampiyonların neler olduğuna bakabilirsin.

10.1 yama özeti

 • Üst Koridor
  • Sezon öncesi dönemin başlangıcıyla birlikte çeşitli şampiyonların oynanış oranı ve kazanma oranı değişiklik göstermişti.
  • Alt koridorun ve ejder bölgesinin önem kazanması nedeniyle global etkiye sahip şampiyonların çok önemli bir noktaya geldiğini söyleyebilirim.
  • Özellikle Shen ve Quinn gibi şampiyonları jokerin de jokeri olarak kullanabilirsin.
 • Orman
  • Sejuani uzun bir süredir en zayıf halkalardan birisiydi ve bu yamayla birlikte güç kazandı.
  • Shyvana bir süredir herhangi bir role uyum sağlayamıyordu. Gelen değişikliklerin onun uyum problemini çözebilecek.
  • Vi için yapılan kalite güncellemesi işe yarar olacak.
  • Meta açısından çok ufak değişiklikler olduğunu söyleyebilirim.
 • Orta Koridor
  • Aurelion Sol en güçlü şampiyonlardan biriydi ve biraz güç kaybedecek.
  • Kassadin hareket hızı açısından problemli bir şampiyon haline gelecek.
  • Azir rekabetçi oyunların en istenen şampiyonu durumunda ve yapılan değişiklik ona fazlasıyla yardımcı olacak.
  • Corki aldığı güçlendirme ile kendini daha fazla gösterecek.
  • Sylas için bir mini yeniden yapılandırma gerçekleştirildiğini söyleyebilirim.
 • Alt Koridor
  • Aphelios tartışmasız bir biçimde oyunun en güçlü şampiyonu durumunda ve bunun engellenmesi gerek.
  • Kalista kendine yer bulmaya çalışıyor ve gelen değişiklikler ona bu konuda yardımcı olacak.
  • Varus için yapılan değişiklik özellikle dürtme hasarına yönelik build için işe yarayacak.
  • Meta açısından çok büyük değişiklikler olmadığını söyleyebilirim.
 • Destek
  • Nami çok güçlü durumdaydı ve gelen değişikliklerle daha güçlü hale gelecek.
  • Zyra her ne kadar tekli hamlelerde zayıf kalsa bile bitkiler çoğaldıkça güç kazanacak.
  • Meta açısından destek rolünde biraz değişiklik söz konusu. Soraka ve Janna meta şampiyonlar arasında.

Şampiyon değişiklikleri

Aşağıda yer alan şampiyonlarla ilgili değişiklikleri incelemeye başlamadan önce resmi yama notlarına göz atıp rakamlara ve daha fazlasına ulaşabilirsin. Burada rakamlara yer vermedim. Sadece yapılan değişikliğin etkilerinden söz etmeye çalıştım.

Aphelios

Aphelios, bugüne kadar çıkarılmış olan en tartışmalı şampiyon unvanına sahiptir. Şampiyonun hareket hızı ve can miktarı düşürüldü. Bu değişiklikler onun daha kolay ölmesini sağlayacak. En azından artık sayı avantajının olmadığı mücadelelerde daha etkisiz kalacak.

Aurelion Sol

Aurelion SolAurelion Sol aslında uzun bir süredir uyuyan bir şampiyon diyebilirim. Her ne kadar çok güçlü bir seçim olsa bile oynayan kişi sayısı çok azdı. Pasif yeteneğinde yapılan bu güç kaybı onu derinden etkilemeyecek. Dolayısıyla kaldığı yerden etkisini göstermeye devam edecek.

Azir

Azir özel yeteneğine biraz güç aldı. Özel yeteneğinin oyundaki en önemli yeteneklerden biri olduğunu unutmamalısın. Genel olarak söz konusu değişikliğin sadece rekabetçi oyunlarda etkili olacağı söylense bile daha fazlasının yaşanması mümkün görünüyor.

Corki

Corki özel yeteneğine güç alan şampiyonlardan bir diğeri. Bu değişikliklerin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bir süredir tekli dereceli oyunlarda problem yaşıyordu. Her ne kadar güç kazanmış olsa bile aşırı rekabetçi oyunlarda biraz dengesiz olabileceği unutulmamalıdır.

Jax

JaxJax için yapılan güçlendirme biraz garip diyebilirim. Bir eşyadan güç alamaması büyük bir dezavantajdı. Ama artık Guinsoo’nun Hiddeti eşyasından güç alabilecek. Bu onu biraz daha iyi duruma getireceği için bir sonraki müdahaleye kadar fırsatı değerlendirebilirsin.

Jayce

Jayce özellikle orta ve geç evrede kendisini etkileyecek bir güçlendirme aldı. Q yeteneğinde yapılan dengeleme zaten güçlü olan yanını çok daha güçlü hale getirdi diyebilirim. Buna rağmen metada bulunan yeri pek fazla değişmeyecek.

Kalista

Kalista zaman içerisinde artış gösteren bir güçlendirme periyotuna sahip. Destek şampiyonların ön plana çıktığı meta içerisinde kendine yer bulması kaçınılmaz. Onu iyi bir biçimde kullanmayı başaran biriysen çok avantajlı bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim.

Kassadin

KassadinKassadin için yapılan değişiklik biraz garibime gitti. Bu şampiyonun hareket hızını azaltmak ne gibi bir fayda getirecek emin değilim. Hareketlilik için zaten özel yeteneğine güvenen bu şampiyonu pek etkileyeceğini zannetmiyorum.

Mordekaiser

MordekaiserMordekaiser için yapılan güçsüzleştirme hamlelerini iyi okumak önemli. Bu değişiklikler özellikle orta koridorda kullanılan halini etkileyecek. Yakın dövüş şampiyonlarına karşı avantajlı olmaya devam edecek ama menzilli şampiyonlar karşısında sorunlar yaşaması çok olası diyebilirim.

Nami

Nami çok uzun bir süredir güçlü olan şampiyonlardan birisi. 9. sezon boyunca bu şampiyonun etkin bir role sahip olduğunu söyleyebilirim. Yeni sezona başlarken güç kazanması biraz garip oldu. Onun yer aldığı maçlarda artık ekstra dikkatli olmak gerekecek.

Sejuani

SejuaniSejuani maalesef tekli dereceli oyunlarda sorun yaşayan şampiyonlardan birisi. Gerçek anlamda iyi bir dokunuşa ihtiyaç vardı. Geliştiriciler bunu es geçmediler ve bu dokunuşu gerçekleştirdiler. Onun eskisinden çok daha iyi durumda olacağından emin olabilirsin.

Shyvana

ShyvanaShyvana yetenek kitinin mevcut koşullara uyum sağlamasına yardımcı olan bir güçlendirme aldı. Bu güçlendirme sayesinde düello becerisi çok daha yüksek olacak diyebilirim. Ormanda karşısına çıkmak isteyenlerin artık ekstra dikkat etmesi gerek.

Sylas

Sylas bu yamada en fazla değişikliği alan şampiyonlardan birisi. Genel özet olarak onun güçlendirildiğini söyleyebilirim. Bu güçlendirmeler anlık hasar potansiyelini epey bir yükseltecek. Ama yapılan değişiklikleri dikkatlice incelemeni öneririm.

Varus

VarusVarus bir süredir seçilip seçilmeme arasında kalan şampiyonlardan biri diyebilirim. Yapılan bu değişiklikler biraz hareketlenmesine yardımcı olacak. Eskisinden daha iyi durumda olması seni şaşırtmasın. Çünkü metada yeri aynı kalmaya devam edecek.

Zyra

Zyra için yapılan değişikliğin teknik olarak bir güçlendirme olduğunu söyleyebilirim. Artık tek bir bitki daha etkisiz durumdayken, iki bitki çok daha etkili olacak. Bunun ideal bir değişiklik olup olmadığını bilmiyorum. Ama güçlendirilmiş hali çok daha fazla ilgi çekebilir.

Eşya değişiklikleri

Aşağıda yer alan değişikler sadece eşyaları ilgilendiren değişikliklerdir. Elimden geldiğince durumu özetlemeye çalıştım. Dilersen resmi yama notlarına göz atarak gelen değişikliklerin rakamsal düzeyde nasıl olduğunu görebilirsin.

Çelik Omuzluk serisi

Bu kapsamda yer alan eşyalar can yenileme değeri kazandılar. Bu değer orantısal olacağı için oyunun her evresinde etkili olması söz konusu olacak. Ancak bunların özellikle erken ve orta evrede çok işe yarayabileceğini söyleyebilirim.

Yadigar Kalkan serisi

Bu kapsamda yer alan eşyalar can yenileme değeri kazandılar. Bu değer orantısal olacağı için oyunun her evresinde etkili olması söz konusu olacak. Ancak bunların özellikle erken ve orta evrede çok işe yarayabileceğini söyleyebilirim.

Hayalet Orak serisi

Bu kapsamda yer alan eşyalar mana yenileme değeri kazandılar. Bu onlara erken ve orta evrede yardımcı olacak. Ancak eşyaların gelişmiş halleri can ve yetenek gücü kaybettiler. Bu onların son evrede problem yaşamalarına neden olabilecek bir değişiklik diyebilirim.

Büyü Hırsızının Marifeti serisi

Bu kapsamda yer alan eşyalar mana yenileme değeri kazandılar. Bu onlara erken ve orta evrede yardımcı olacak. Ancak eşyaların gelişmiş halleri can ve yetenek gücü kaybettiler. Bu onların son evrede problem yaşamalarına neden olabilecek bir değişiklik diyebilirim.

Rün değişiklikleri

Aşağıda yer alan değişikler sadece rünleri ilgilendiren değişikliklerdir. Elimden geldiğince durumu özetlemeye çalıştım. Dilersen resmi yama notlarına göz atarak gelen değişikliklerin rakamsal düzeyde nasıl olduğunu görebilirsin.

Prototip: Heptaş

Prototip: Heptaş uzun süredir geliştiricilerin gündeminde diyebilirim. Sürekli bir takım düzeltmeler yapılıyor. Her ne kadar belirli şampiyonlar onu çok iyi kullansa bile tüm şampiyonlara uygun olabilmesi maalesef şimdilik mümkün gözükmüyor.

Umarım bu içerik League of Legends 10.1 yaması değişikliklerini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Yamayla ilgili görüşlerini paylaşmak ve varsa sorularını iletmek için yorum yapmaya ne dersin?

Geçmiş Dönemler – Sezon 9

Aşağıdaki başlıklardan daha önce yapılmış olan şampiyon değişikliklerine yönelik yorumları öğrenebilirsin. Bunları sunmaya devam ediyorum çünkü hem oyunun hem de benim yorumlama tarzımın zaman içerisinde geliştiğini görmeni istiyorum.

9.24 yama analizi

Şampiyonlar değişiklikleri (9.24)

Akali

 • Q yeteneğinde yer alan işaret kutucuğunun kaldırılması oyun kalitesi açısından iyi bir şey diyebilirim. Akali oyuncuları buna pek sevinmeyecekler ama becerikli oyuncuların daha fazla ödül toplaması şart.
 • Minyon temizleme konusunda yapılan değişikliğin etkileri çok daha fazla olacak. Çünkü arkada duran menzilli minyon birliklerini otomatik olarak öldürmesi söz konusu olmayacak.

Amumu

 • Q yeteneğinin bekleme süresinin azaltılmış olması ikili mücadelelerde Amumu’nun epey işine yarayacak.
 • Birçok oyuncu bu yeteneğe öncelik tanımıyordu ama bu değişiklikler sonrasında bir şeylerin farklı olacağını görebiliriz.

Braum

 • Taban nitelikleri yükseltildiği için Braum artık çok daha dayanıklı olacak ama W yeteneğinde yapılan değişiklikler takım arkadaşı için koruma gücünü azaltacak.
 • R yeteneğinde hasar artışı söz konusu ama havaya fırlattığı birliklerden artık ilk isabet alan daha fazla havada kalmış olacak.

Diana

 • Basitçe söylemek gerekirse W yeteneği artık daya dayanıklı olmasını sağlayacak. E ve R yeteneklerinin yeri değiştirildi.
 • Yeni hali onu anlık hasar şampiyonuna dönüştürebilir. Ayrık ittirme ve takım savaşı becerisinin elinden alındığını ama karşılığında muazzam hasar avantajı verildiğini söyleyebilirim.

Garen

 • Garen’in varlık sebebi koridoru kazanmak olduğu için getirilen bu değişiklikler onu önemli ölçüde etkileyecek.
 • Artık koridorda eskisi gibi çok daha güçlü bir hakimiyet kurmasını beklemiyorum.

Karma

 • Bir süredir Karma diğer destek şampiyonları tarafından ezilen ve örselenen taraftaydı. Aldığı bu değişiklik onun biraz daha öne çıkmasını sağlayabilir.
 • Birçok oyuncu artık E yeteneğini maksimum seviyeye getirerek bu güçten faydalanmak isteyecek diye düşünüyorum.

Kassadin

 • Bu değişikliklere bir anlam verememiş olabilirsin. Son dönemde oyuncular Yenilmez + tank eşyaları + mana eşyaları şeklinde bir build kullanıyordu. Hedef bunu ortadan kaldırmak diyebilirim.
 • Onu daha önce de yetenek gücü ağırlıklı olarak kullanıyorsan bu değişiklikler seni pek etkilemeyecek.
 • Q yeteneğinde yapılan değişikliğin bir anlamı yok. Çünkü zaten genel olarak ilk bu yeteneği yükseltilir.
 • W yeteneğinin rün seçimlerinden dolayı çok büyük bir kayıp olmadığını söyleyebilirim.

Rammus

 • Tank ve ormancı olan şampiyonlar arasında yer alan Rammus’ta yapılan bu değişiklik onun gücüne güç atacak ama çok fazla etki beklememek gerek.
 • Canının güçlendirilmiş olması çok önemli değil ama E yeteneğindeki bekleme süresi değişikliği onun epey işine yarayacak.

Ryze

 • Ryze her zaman güçlü olan bilmem kaçıncı şampiyon diyebilirim. Ancak sezon öncesi dönemde çok öne çıkmasının bir karşılığı olmalıydı.
 • Sonuç olarak, Ryze ortalama hasar potansiyelini kaybetti. Bu aynı zamanda koridor ittirme becerisinin azalması anlamına gelecek.

Senna

 • Hiç öyle çok olduğunu düşünmeyin. Bu değişikliklerin tamamı gerekliydi. Ama Senna en çok kullanılan şampiyonlar arasında olmaya devam edecek.
 • Artık pasif yeteneğinin dolumlarını minyon birliklerinden kolayca elde edemeyecek.
 • Q yeteneğindeki değişiklik sonrasında dürtme hasarında bir azalma olacak ve W yeteneği işlevsellik kaybedecek.

Sivir

 • Geçtiğimiz sezonun bitişine doğru epey güç kaybetmiş olan bu şampiyona ufak bir dokunuş gerekliydi.
 • Yapılan değişiklikle taban saldırı gücü yükseltildi ama bunun çok büyük etkiye sahip olacağını düşünmüyorum.

Yuumi

 • Yapılan değişikliklerin özeti, Yuumi bir şampiyona bağlı olduğunda güçlü, bir şampiyona bağlı olmadığında güçsüz olacak.
 • Tank şampiyonlarda artık daha etkisiz olacağını söyleyebilirim. Ama genel olarak tüm değişiklikler onun için güç geçişi anlamına gelecek.

9.23 yama analizi

Şampiyonlar değişiklikleri (9.23)

Senna

 • Pasif özelliği ile Büyü Hırsızının Marifeti eşyası arasındaki sinerji kaldırıldı. Artık eşyadan kazanılan yetenek gücü değişken kuvvete dönüşmeyecek.
 • ARAM, URF ve diğer oyun modlarında Senna artık çift sis yükü kazanmayacak.

9.22 yama analizi

9.22 yama özeti

 • Üst Koridor
  • Bu yamada üst koridoru ilgilendiren çok fazla değişiklik olmadı ama gelen değişikliklerden birini hesaba katmak çok önemli diyebilirim.
  • Kayle için uygulanan dengeleme değişikliği biraz acımasız oldu. Her ne kadar maçın geç evresini etkileyecek bir değişiklik olmasa bile maçın erken evresinde biraz daha dikkatli olmak gerekecek.
  • Kayle için yapılan bu değişikliğin ardından artık onu sürekli yasaklamak gerekmeyecek. Gücünün azaldığını unutmamak gerek.
 • Orman
  • Sezonun bitmesine çok az süre kalmasına rağmen ormanda durum hala aynı diyebilirim. Yeni sezon belki bir şeyleri değiştirebilir.
  • 3. seviyede baskın düzenleyebilecek şampiyonlar en etkili şampiyonlar durumundalar.
  • Maçın başından itibaren haritadaki etkinliğini göstermen çok önemli. Haritaya baskı kurmayı başarırsan maçta kolayca öne geçebilirsin.
 • Orta Koridor
  • Orta koridordaki metada çok fazla bir değişiklik yok çünkü haritada gezmeyi seven şampiyonlar ön plandalar.
  • Koridor kontrolünde iyi olan şampiyonları hesaba katmak gerek. Bu tür şampiyonlar her zaman durumu değiştirebilme gücüne sahiptirler.
  • Özellikle minyon dalgası temizleyebilen şampiyonlara yönelmeyi düşünebilirsin. Bunun için Talon, Ryze ve Rumble gibi şampiyonlar ideal seçim durumundalar.
 • Alt Koridor
  • Alt koridorda dengeleme değişikliklerinin ardı arkası kesilmiyor. Gelen yeni dengeleme değişikliklerinin ardından Ashe, Kai’Sa ve Xayah güç kaybettiler. Ancak bunlar arasından Ashe’i ayrı planda tutmak gerek. Çünkü kendisi hala çok güçlü durumda.
  • Takımının geri kalmasını istemiyorsan mutlaka en güvenilir seçimlere yönelmeye çalışmalısın. 9.22 meta şampiyonlar kısmından bunlara kolayca ulaşabilirsin.
 • Destek
  • Destek şampiyonlarında uzun süredir var olan durum hala geçerliliğini koruyor diyebilirim.
  • Özellikle maç içerisinde skor alabilen ve haritada gezinmeyi seven şampiyonları seçmek iyi bir fikir olabilir.
  • Garanti seçimlere yönelmek istiyorsan destek rolünde büyücü şampiyonları seçmeyi düşünebilirsin.

9.21 yama analizi

9.21 yama özeti

 • Üst Koridor
  • Üst koridorda metasında yaşanan değişliklerin daha çok menzilli şampiyonlardan yana olduğunu söyleyebilirim.
  • Vladimir, Kayle, Jayce ve hatta Heimerdinger gibi şampiyonlar koridorda kurdukları maksimum hakimiyet ile ön plana çıkıyorlar.
  • Bu tür şampiyonları rahat bırakman durumunda oyunu tek başlarına taşıyabilecek noktaya gelebileceklerini unutmamalısın.
  • Üst koridorda geçerli bir seçim yapmak istiyorsan hem erken evrede hem de geç evrede etkili olan şampiyonlara yönelmeni öneririm.
 • Orman
  • Ormanda meta birkaç yamadır sabit durumda diyebilirim.
  • 3. seviyede baskın düzenleyebilecek şampiyonlar en etkili şampiyonlar durumundalar.
  • Orman bölgesinde etkin olmak istiyorsan farm yapmaktan çok baskın yapmaya vakit ayırmanı tavsiye ederim.
 • Orta Koridor
  • Orta koridordaki metada çok fazla bir değişiklik yok çünkü haritada gezmeyi seven şampiyonlar ön plandalar.
  • Ancak tüm seçimler arasından sivrilmeyi başaran Zoe’ye dikkat etmek gerekir. Sahip olduğu yeteneklerle fark yaratabilecek seviye olduğunu söyleyebilirim.
  • Buna ek olarak orta koridorda son evreye doğru ilerledikçe güçlenen şampiyonlara öncelik tanıyabilirsin.
 • Alt Koridor
  • Alt koridorda maalesef işler biraz karışık. Çünkü şampiyonlar arasındaki denge çok ama çok açık durumda. En iyiler ile ortalama durumda olanlar arasında güç farklı belirgin düzeyde olduğundan belirli şampiyonlara bağlı kalmak zorunda kalabilirsin.
  • Takımının geri kalmasını istemiyorsan mutlaka en güvenilir seçimlere yönelmeye çalışmalısın. Meta şampiyonlar kısmından bunlara kolayca ulaşabilirsin.
 • Destek
  • Destek şampiyonlarında artık işini şansa bırakmamalısın. Mutlaka takımını taşıyabilecek şampiyonları seçmeye çalışmalısın.
  • Alt koridorda büyücü tarzındaki destek şampiyonlarının iyi durumda olduğunu unutmamalısın. Ancak ne olursa olsun metayı yakından incelemeli ve doğru şampiyonlara yönelmelisin.

9.20 yama analizi

9.20 yama özeti

 • Üst Koridor
  • Bir önceki yamaya göre çok bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün değil.
  • Riot Games uzun bir aradan beri buradaki menzilli şampiyonların kullanılabilirliğini artırmak için çaba gösteriyor.
  • Bunun bir sonucu olarak üst koridorda çok fazla çeşitlilik oluştuğunu söylemek mümkün. Nişancılar, tanklar, büyücüler, taşıyıcılar ve dövüşçüler gibi çok farklı stilde şampiyon seçimi yapabilirsin.
 • Orman
  • Ormanda meta baskın potansiyeline göre değişkenlik gösteriyor.
  • Daha fazla baskın yapan ve bu konuda daha fazla başarılı olan şampiyonlar ön planda.
  • Orman bölgesinde özellikle Krug kampını sürekli temizlemek ve bekleme süresinde tutmak çok önemli. Buradan gelecek ekstra deneyime fazlasıyla ihtiyacın olacaktır.
  • Sadece 3. seviyeye kadar sürekli ormanda kalmalı ve bunun ardından bol bol baskın denemelisin. Haritada baskı kurabilmek fazlasıyla değerli.
 • Orta Koridor
  • Orta koridorda meta ilk defa pek değişmedi. Buradaki şampiyonların maçlara yüksek etki göstermesi beklenen bir durum.
  • Özellikle haritada gezinmeyi seven şampiyonlar ön planda. Bu açıdan çeşitli şampiyonların tekrar metaya girdiğini görebilmek mümkün.
  • Kontrol büyücülerinde biraz hareketlenme oldu ama devam gelmedi. Haritada gezmeyi seven şampiyonlar varken bunların pek başarılı olabileceğini söylemek maalesef mümkün değil.
 • Alt Koridor
  • Rekabetçi düzeyde oyunları pek dikkate almamak gerek. Orada sürekli Xayah görüyoruz ama Xayah standart oyunlar için seçilebilir seviyede değil.
  • Bunun yerine Caitlyn’e yönelmeni öneririm. Bu şampiyonu sen seçmezsen rakibin seçecek ve fark yaratacaktır.
  • Cailtyn’in yükselişte olması nedeniyle dikkatli olman gerek. Caitlyn karşısında seçilebilecek doğru şampiyonlara yer vermelisin. Bu açıdan Caitlyn counter konusunda bilgi sahibi olmak önemli.
 • Destek
  • Destek şampiyonları bakımından güçlü sayılabilecek pek çok şampiyon mevcut ama sadece birkaçı çok iyi durumda.
  • Bu yama kapsamında bulunduğun ligden yukarı çıkmak istiyorsan mutlaka en iyiler arasından seçim yapmalısın.
  • Koridor aşamasında kartopu etkisini hissettirebilecek bir destek şampiyonu seçmeli ve koridor aşamasında agresif bir oyun stiline sahip olmalısın.

9.19 yama analizi

9.19 yama özeti

 • Üst Koridor
  • Bir zamanlar menzilli olan şampiyonları üst koridorda görebilmek neredeyse hayal gibiydi.
  • Üst üste nerf alan menzilli şampiyonlar üst koridoru tamamen yakın dövüş şampiyonlarına teslim etmişlerdi.
  • Artık bu senaryo çok geçerli değil çünkü menzilli şampiyonları burada görebileceğiz.
  • Üst koridorda şampiyon çeşitliliği artmaya başlayacağı için seçimleri esnek tutmak çok iyi bir fikir olabilir.
 • Orman
  • Ormanda meta tamamen eşleşen seçimlere doğru gitmiş durumda.
  • Örneğin, orta koridorda yetenek gücü bir şampiyon varsa senin saldırı gücü şampiyonu almak gerekir.
  • Özellikle 3. seviye olduğunda düzenlenecek baskınlar çok önemlidir.
  • Kırmızı taraftaki ormanı temiz tutmalı ve o aralığı baskın yapmak için kullanmalısın.
 • Orta Koridor
  • Orta koridorda meta sürekli renk değiştiriyor diyebilirim.
  • Çarpışmaya girme potansiyeli yüksek olan şampiyonlar artık diğer şampiyonlardan çok daha kullanışlılar.
  • Suikastçı şampiyonların ön plana çıkmasına aldırış etmemek gerek çünkü onlar karşısında karşı seçim yapabilmek mümkün.
 • Alt Koridor
  • Bir önceki yamada hedef olan Xayah yine hedef. Artık metanın dışına çıktı diyebilirim.
  • Caitlyn yükselişte ve bir sürede buradaki seçimleri çok meşgul edecek.
  • Nişancı şampiyon dışında seçim yapmak hoşuna gidiyorsa bunu devam ettirebilirsin. Özellikle Syndra ve Yasuo seçimlerine dikkat etmelisin.
 • Destek
  • Destek şampiyonu açısından işe yarar şampiyon sayısı artık eskisinden çok daha fazla durumda.
  • Destek şampiyonlardan yararlanarak maçı belirli bir noktaya getirebilmek artık mümkün.
  • Bu rolde oynayan bir oyuncuysan artık agresif oyun stiline geçiş yapman ve önleyici bir oyun oynaman şart.

9.18 yama analizi

9.18 yama özeti

 • Üst Koridor
  • Bu yamada doğrudan üst koridora etki eden bir değişiklik yapılmadı. Sadece Aatrox ve Akali’nin biraz canı yandı.
  • Bu iki şampiyonda yapılmış dengelemeler eşleşmeler konusunda işleri biraz kolaylaştırabilecek.
  • Üst koridorda Quinn gibi menzilli şampiyonların koridorda hakimiyetlerini yükseltmeleri söz konusu olabilecek.
 • Orman
  • Ormanda yetenek gücü odaklı şampiyonların biraz daha uygun seçim olduğunu görebileceğiz.
  • Ormancıların artık mavi güçlendirmenin yer aldığı orman bölgesini temizlerken iki kez düşünmesi gerekecek.
  • Kırmızı güçlendirmenin yer aldığı orman bölgesi bekleme süresindeyken ilk hedefin artık baskın olmalıdır.
 • Orta Koridor
  • Orta koridor mevcut haliyle suikastçı şampiyonlara yaramaya devam edecek.
  • Dayanıksız olan yakın dövüş şampiyonlarının karşısında artık Pantheon gibi güçlü bir rakip olacak.
  • Orta koridorda seçimler önceden olduğu gibi counter üzerinden gerçekleştirilecek.
 • Alt Koridor
  • Xayah maalesef epey güç kaybedecek.
  • Metanın yakın dövüş şampiyonlarına yaradığını unutmamak gerekir.
  • Alt koridor şampiyonları açısından acımasız olan bu değişiklikler nişancı şampiyonların etkisini azaltabilecek.
  • Syndra ve Swain gibi nişancı olmayan şampiyonlara dikkat etmek gerekecek.
 • Destek
  • Önceki yamaya göre çok fazla değişiklik olmadı.
  • Mücadeleden kaçmayan şampiyonlar hala yükselişte olduğundan agresif oynayanlar daha avantajlı olacaklar.
  • Miss Fortune tekrardan destek şampiyonları arasında kendine yer bulacak.

Yorum Yap