TFT (Taktik Savaşları) 9.20 yama analizi

TFT 9.20 yama analizi sayesinde Donmuş Yürek gibi eşyalarda ve Akali gibi şampiyonlarda yapılan değişikliklerin oyuna nasıl etki edeceğini öğrenebilirsin.

Taktik Savaşları (Team Fight Tactics) gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. 9.20 yaması yeni şampiyon ve yeni eşyalar dahil olmak üzere birçok değişikliği beraberinde getirmiştir. Yeni metanın oluşmaya ve gelişmeye başlamasından önce bu şampiyon ve yeni eşyalarla bol bol karşılaşacağından emin olabilirsin. Bu yama analizi sayesinde 9.20 TFT yamasının getirdiği değişiklikleri ve etkileri öğrenmeyi başarabilirsin.

9.20 TFT yama analizi ve yama özeti

League of Legends Taktik Savaşları (TFT) 9.20 yaması çok ufak değişiklikleri içeren bir yama oldu. Dolayısıyla metayı çok değiştirmesini beklememek doğru olacaktır. Metada değişiklik yaşanırsa bunların zaman içerisinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bu nedenle gelişmeleri takipte kalmakta fayda var diyebilirim. 9.20 yamasının özeti olarak aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsin:

 • Donmuş Yürek (Frozen Heart) ve Ebedi Kılıç (Infinity Edge) eşyalarında ve Akali’de yapılan değişiklikler Suikastçı (Assassin) kompozisyonlarını biraz etkileyecek. Artık çok uygun olduklarını söyleyemem ama iyi performans göstermeye devam edeceklerini düşünüyorum.
 • Muhafız (Guardian) sınıfı güzel bir buff aldı. Bu buff sayesinde Suikastçı kompozisyonlara karşı çok daha etkili olacaklar. Metada değişiklik olursa bu kesinlikle Muhafız sınıfı şampiyonların etkisinden dolayı olacak.
 • Seviyede yapılan değişiklikler oyun stillerini biraz değiştirebilecek. Başlangıç seviyelerinde bu pek fark göstermeyecek olsa bile yüksek rekabetçi oyunlarda seviye atlamak artık gerçek bir strateji gerektirecek.
 • 5 altın maliyete sahip olan şampiyonların 8. ve 9. seviyelerde düşme şansı yükseltildi. Özellikle 5 altın maliyetine sahip olan şampiyonların yer aldığı kompozisyonlarda artışlar olacak.

Seviye atlama değişiklikleri

5. Seviyeye Ulaşmak İçin Gerekli Olan XP Miktarı: 12 -> 10
9. Seviyeye Ulaşmak İçin Gerekli Olan XP Miktarı: 70 -> 66

 • Bir süre önce sözünü ettiğim seviye değişiklikleri. Özellikle 5. seviyeye ulaşmanın kolay olması sebebiyle metada değişiklik olacak.
 • Önceden kurtlar çıktıktan sonra bir seviye farkı oluşturmak mümkündü ama artık böyle bir şey mümkün olmayacak.
 • Bundan en büyük zararı oyunun başında zar atmak yerine seviye atlamaya çalışan oyuncular görecek. Bu tür bir oyuncuysan stratejini değiştirmek zorundasın.

Aşama çıkma ihtimalleri

8. Seviye: 15/25/35/20/5 -> 15/20/35/22/8
9. Seviye: 10/15/33/30/12 -> 10/15/30/30/15

 • Ben artık ne yapmaya karar verdiklerini anlayamıyorum. Kısa süre önce 5 altın maliyetine sahip şampiyonları neredeyse tamamen meta dışı kılmışlardı. Şimdi metaya tekrar sokmaya çalışıyorlar.
 • Bu değişiklik takım kompozisyonlarını önemli ölçüde değiştirecek. Özellikle Muhafız değişikliğini göz önünde bulundurursak bol bol Pantheon görebiliriz.

Eşyalar

Ölüm Kılıcı: 0 yükle başlar -> 1 yükle başlar (+15 SG)
Donmuş Yürek Süresi: 4 saniye -> 1 saniye
Ebedi Kılıç: %150 Kritik Vuruş Hasarı -> %125 Kritik Vuruş Hasarı
Cıva: 5 saniye bekleme süresi -> 3 saniye bekleme süresi
Hırsız Eldiveni: Eşya kombinasyonlarının ortalama kalitesi düşürüldü

 • Buff – Ölüm Kılıcı (Deathblade): Artık ekstra saldırı hızı verecek. Bu değişiklik güzel bir hamle ama diğer TEK Kılıcı eşyalarına yetişebileceğini pek düşünmüyorum.
 • Buff – Cıva (Quicksilver): Bir önceki yamada çok fazla esprisi yoktu. Çünkü kitle kontrolü olayı henüz metaya yerleşmiş değil. Bu değişikliğin çok bir şey etkileyeceğini düşünmüyorum.
 • Nerf – Ebedi Kılıç (Infinity Edge): Kritik hasarı güç kaybetti ancak sunduğu kritik şansını yabana atmamak gerek.
 • Nerf – Donmuş Yürek (Frozen Heart): Etki süresinde önemli bir düşüş söz konusu. Bunun neden yapıldığı apaçık ortada ama eşyanın kullanılabilir olmaya devam edip etmeyeceği büyük bir soru işareti.

Özellikler

Suikastçı
3: %75 Kritik Vuruş Hasarı ve %10 Kritik Vuruş İhtimali -> %75 Kritik Vuruş Hasarı ve %5 Kritik Vuruş İhtimali
Muhafız Zırh İlavesi: 35 -> 45
Silahşor: 1/2/3 İlave Atış -> 1/2/4 İlave Atış
Şövalye: 15/35/65 -> 15/35/60
Vahşi: Yük başına %12 Saldırı Hızı -> Yük başına %10 Saldırı Hızı

 • Buff – Silahşor (Gunslinger): Sadece 6 birimlik özelliğinde değişiklik oldu ama bu değişlik aynı anda 6 birimi kullanmayı daha uygun hale getirecek. Elbette kompozisyon açısından neler değişeceğini zaman gösterecek.
 • Buff – Muhafız (Guardian): Zırh miktarına yapılan değişiklik çok önemli. Bu yamanın ardından onların sık sık kullanıldığını görebileceğiz.
 • Nerf – Şövalye (Knight): 6 birimlik özelliğinde değişiklik oldu. Birçok kompozisyon zaten 4 birimlik haline yöneliyordu. Bu nedenle çok büyük etki etmesini beklemek doğru değil.
 • Nerf – Vahşi (Wild): Saldırı hızında yapılan güç azaltması dikkate alınmalı. Artık uygun bir sinerji olmayacağını söylemek mümkün değil. Çünkü onların asıl esprisi sıvışma mekaniğine etki etmeleri diyebilirim.
 • Nerf – Suikastçı (Assassin): Belirli düzeydeki kritik hasar şansı epey etkili olacak. Özellikle Akali bundan çok etkilenecek ama sonuç olarak pek çok şey değişmeyebilir.

Şampiyonlar

Aatrox’un Zırhı: 25 -> 35
Akali’nin Saldırı Hızı: 0,85 -> 0,8
Fiora’nın Canı: 400 -> 450
Gangplank’in Saldırı Gücü: 55 -> 60
Kai’Sa’nın Yeteneğinin Kazandırdığı Saldırı Hızı: %30/%60/%90 -> %50/%75/%100
Kai’Sa’nın Kalkanı: 300/600/900 -> 400/700/1000
Leona’nın Canı: 750 -> 800
Lucian’ın Yeteneği: 100/225/350 -> 125/250/375
Poppy’nin Canı: 800 -> 700
Volibear’nin Saldırı Hızı: 0,6 -> 0,65

 • Buff – Aatrox: Elde edilen ekstra zırh epey işe yarayacak. Bu yamayla birlikte İblis (Demon) kompozisyonların geri dönebileceğini söyleyebilirim.
 • Buff – Fiora: Ekstra can iyi bir hamle. Özellikle oyunun erken evresinde işe yarayacak ancak sonrası muamma.
 • Buff – Gangplank: Ekstra saldırı gücü iyidir. Silahşor kompozisyonlarında artış görebiliriz.
 • Buff – Kai’Sa: Her ne kadar güçlenmiş olsa bile metada kendine yer bulması zor gibi gözüküyor.
 • Buff – Leona: Muhafız güçlendirmesi ve ardından aldığı ekstra can ile kesinlikle çok iyi duruma geldi.
 • Buff – Lucian: Ufak hasar artışı epey etkili olacak. Özellikle Silahşor kompozisyonlarına dikkat.
 • Buff – Volibear: Saldırı hızı güçlendirmesi güzel gibi gözüküyor ve yeniden güç merkezi olmayı başarabilir.
 • Nerf – Akali: Saldırı hızının düşürülmesi hoş olmadı. Belirli kompozisyonlar bundan etkilenecek. Özellikle Suikastçı tabanlı olanların daha az kullanacağını söyleyebilirim.
 • Nerf – Poppy: Canının azaltılması kullanımına etki edecek ama Şövalye (Knight) kompozisyonu açısından bir şey değişeceğini düşünmüyorum.

Umarım bu içerik Taktik Savaşları için çıkarılmış olan 9.20 yaması değişikliklerini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Rehberi beğendiysen aşağıdan puan verebilir, arkadaşlarınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Yorum Yap