League of Legends’ta planlanan 4 önemli yenilik

Gelecek günlerde League of Legends’ta ne tür yenilikler olacak? Yeni şampiyon Sett, Volibear ve Fiddlesticks güncellemelerine kadar her şey burada.

Biraz farklı ama bir o kadar heyecanlandırıcı olabilecek bir içerikle karşındayım. Öncelikle burada yer alan tüm bilgilerin planlanan yani kesinleşmiş bilgiler olduğunu unutmamalısın. Başlıklarda yer alan tüm bilgilerin doğru olduğunu söyleyebilirim. Açıklama olarak yazdıklarım ise değişebilecek verilerden ve niteliklerden ibaret. Şimdiden sen sormadan ben söyleyeyim, yeniliklerin geçerli olacağı net tarihler belli değil.

1. Sett (Yeni Şampiyon)

Aşağıdaki iki paragraf 9.24 yaması yayınlanmadan önce paylaştığım bilgilerdi. 9.24 yamasının çıkışıyla birlikte Sett, PBE sunucularına eklendi ve tüm detayları ortaya çıktı. Şampiyon beklediğim gibi bir üst koridor şampiyonu. Ancak esnek bir şampiyon olduğunu söyleyebilirim. Birçok oyuncu onu özellikle orman bölgesinde ve destek rolünde kullanmaya çalışacak diye düşünüyorum.

Sett bir yakın dövüş şampiyonu. Bir sağ, bir sol elinle saldırı yapıyor. Pasifinden gelen özellik doğrultusunda sağ eli çok daha güçlü. Ayrıca bu yetenek şampiyona kaybettiği cana göre can yenileme imkanı sunuyor. Q yeteneği ekstra hasar vermesini sağlarken aynı zamanda hareket hızı kazandırıyor. W yeteneğinin pasif özelliği, alınan hasarı Grit olarak saklamasını sağlıyor. Aktif özelliği ise güçlü bir yumruk savuruyor.

Sett’in sahip olduğu E yeteneği ise her iki tarafında yer alan hedefleri birbirine vurarak hasar vermesini sağlıyor ve onları sersemletiyor. Yetenekten kurtulmak çok kolay olmadığı için rakiplerin çeşitli kaynaklarını tüketmesini gerektirecek diyebilirim. Özel yeteneğini aslında Vi’ın yeteneğine benzetiyorum ama ondan çok daha güçlü etki sunduğunun garantisini verebilirim.


Peşin peşin söyleyeyim hakkında bilinenler çok az. Bu şampiyonun Darius’a benzer bir yapıda olacağını söyleyebilirim. Ayrıca çıkışının Ocak ayında planladığını belirten bazı yorumlar mevcut. Temel olarak üst koridor için çıkarılmış bir şampiyon olacak. Fakat esnek bir seçim haline gelip gelemeyeceğini ise bilmiyorum. Bunun dışında Ionia kökenli olacağı sızan bilgiler arasında.

Biraz İngilizce bilgisine sahipsen yukarıda yer alan videodan daha fazla bilgi edinebilirsin. Özellikle yeni sezon başlamadan önce daha pek çok farklı değişiklikle karşılaşabilecek olduğumuz için bu şampiyonun gelmesi oyundaki dengeleri değişebilecektir. Ancak ondan önce sırada Aphelios’un olduğunu unutmamak gerek. Kısacası, köprünün altından daha çok sular akacak.

2. Wukong (Mini Rework)

Wukong aylardır test edilen şampiyonlar arasında yer alıyor. Bu şampiyonda yapılacak değişikliklerin artık son aşamaya geldiğini söyleyebilirim. Pasif yeteneği artık etraftaki şampiyonlara göre dayanıklılık ve direnç kazandırmayacak. Bunun yerine görünmez olduğu zaman birkaç saniyeliğine fiziksel hasar engelleyen kalkan kazandıracak.

Buna ek olarak Q yeteneğinin mana bedeli ve bekleme süresi azaltıldı; ayrıca her birlik öldürmeye artık mana kazanmış olacaksın. W yeteneğinin sıçrama mesafesi düzeltildi ve klon ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapıldı. E yeteneği ise fiziksel hasar yerine büyü hasarı verecek. R yeteneğinin ise hasarı yükseltilirken aynı zamanda elde edilen ekstra hareket hızı sabit bir değerde olacak.

3. Fiddlesticks (Rework)

fiddlesticks ct counter

Fiddlesticks için iki farklı güncelleme söz konusu olacak. İlk güncelleme görsel güncellemesi, ikincisi ise oynanış güncellemesi içeriklerine sahip olacak. Dolayısıyla çok kapsamlı rework ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunlar asında 2019 yılının Temmuz ayından beri konuşulan değişikliklerden birisi. Riot Games, geliştirici güncellemesi adını taşıyan resmi paylaşımında bundan bahsetmişti.

Peki gerçek anlamda bilinenler neler? Bu şampiyon özel yeteneğini koruyacak ve diğer yetenekleri özel yeteneğiyle mükemmel bir sinerjiye sahip olacak. Ayrıca, korkutma kitle kontrol etkisinin kalacağını söyleyebilirim. Yetenek kitinde herhangi bir şekilde görünmezlik gibi bir özellik yer almayacak. Tüm bunlar belki pek heyecanlandırıcı bilgiler olmaya bilir ama sonuç olarak rework yolda diyebilirim.

4. Volibear (Rework)

volibear build

Volibear için iki farklı güncelleme söz konusu olacak. Zaten güncellemeleri Fiddlesticks ile aynı zamanda duyurulmuştu ve onunla aynı kaderi paylaşacak. Kapsamlı rework sonrasında durumun ne olacağını kestirebilmek güç. Fakat etrafa saçılmış birkaç bilgiyi bir araya getirdiğim zaman ufacık bile olsa bir şeyler bulabilmeyi umut ediyordum ama o da olmadı.

Dolayısıyla Volibear hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilim. Muhtemelen Fiddlesticks için yapılan değişikliklere benzer değişiklikler söz konusu olacak. Yeteneklerinin tamamen değişebileceği zaten belirtilmişti. Haliyle bu tür bir durumdan başka bir şey beklemenin doğru olmayacağına inanıyorum. Bilgiler geldikçe elbette paylaşmaya devam edeceğim.

Paylaşılan ve Gerçekleşen Yenilikler

  • Aphelios – 9.24 yaması | 11 Aralık 2019 tarihinde normal sunuculara eklendi.
  • Diana (Mini Rework) – 9.24 yaması | 10 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi.
  • Lux (Görsel Güncelleme) – 9.24 yaması | 10 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Önümüzdeki zamanlarda bu yenilikler oyuna eklenmiş olacak. Senin yenilikler ve değişiklikler hakkında beklentilerin neler? Dilersen yorum yaparak kendi fikirlerini paylaşabilirsin. Ayrıca listeyi ve bilgileri beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşmayı lütfen unutma. Bu şekilde bana destek olabilirsin.

Yorum Yap