10.4 meta şampiyonlar

League of Legends 10.4 yamasına göre meta şampiyonları (en güçlü şampiyonlar, en iyi şampiyonlar vb.) bu listede bulabilirsin. Kimi yerde bu tür listeleri tier listesi veya tier list adıyla görebilirsin. Bu listeler güncel yamaya göre en iyi şampiyonları sıralarlar.

Bu liste tamamen 10.4 yamasına ve tekli dereceli maçlara (solo queue) göre oluşturulmuştur. Burada yer alan meta şampiyonları ve meta ikilileri kullanarak lig tırmanma işini kolaylaştırmış olursun. Burada yer almayan herhangi bir şampiyonun kötü olduğunu düşünmemelisin.

10.4 meta şampiyonlar

League of Legends 10.4 Meta
Üst Koridor Ornn Shen Darius Renekton Fiora
Orman Lee Sin Olaf Karthus Rek’Sai Zac
Orta Koridor Qiyana Katarina Ekko Cassiopeia Kassadin
Alt Koridor Miss Fortune Vayne Ezreal Lucian Jinx
Destek Thresh Pyke Senna Nami Bard

Üst Koridor – OP

Mordekaiser özellikle koridor hakimiyetine güvenen şampiyonlardan birisi. Yetenekleri ve nitelikleri doğrultusunda koridor hakimiyeti denildiğinde muazzam avantajlara sahip. Bunun sebebi ise hasar potansiyeli ve aynı zamanda koridorda kalma süresi diyebilirim.

1’e 1 mücadelelerde hayatta kalma şansı çok yüksek olduğu için bunu da bir avantaj olarak görmek mümkün. Bu şampiyonun özel yeteneği sayesinde takım savaşlarında çok daha etkili olabileceğini unutmamak gerek. Mordekaiser hakkında daha fazla detay için Mordekaiser build kısmına göz atabilirsin.

Üst Koridor – Joker

Sett koridor aşamasını en güçlü şekilde tamamlayan şampiyonlardan birisi. Oyuncuların onu çok sevmesinin temel nedeni zaten bu. Her ne kadar pek çok karşı seçim ve karşı oyun fırsatı olsa bile koridorda çok güçlü olduğunu söyleyebilirim. Düello avantajından yararlanmalı veya onu mutlaka yasaklamalısın.

Sett hasar potansiyeli olan bir şampiyondur. Özellikle hayatta kalma becerisi açısından onun epey bir fırsata sahip olduğunu söyleyebilirim. Ancak fiziksel hasara dayanıklı bir şampiyon arıyorsan doğru seçim olmayacaktır. Sett hakkında daha fazla detay için Sett build kısmına göz atabilirsin.

Orman – OP

Elise orman bölgesi için çoğu zaman ideal olan şampiyonlardan biri. Ormanda kontrolü ele alan ve bunu uzun süre bırakmayan bir şampiyon olarak garanti seçimlerden birisi. Bu nedenle ona joker kısmında yer veriyorum. Hedefin takımına en hızlı şekilde uyum ve katkı sağlamak ise kullanman gereken şampiyon budur.

Elise ile oynarken elbette dikkat etmen gereken belirli kurallar var. Öncelikle karşıdaki rakibi iyi analiz etmelisin. Bu şampiyon düello konusunda pek avantajlı değil. Dolayısıyla karşıda hangi şampiyonun orman bölgesinde oynayacağı çok önemli. Elise hakkında daha fazla detay için Elise build kısmına göz atabilirsin.

Orman – Joker

Ekko ile oynarken nelere dikkat etmen gerektiğini bilmen çok önemli. Takım savaşlarında yan kısımlardan gelerek karşı takımın arka planına sızmaya çalışmalısın. Bunu doğrudan yapmak kolay değildir. Fakat yan bölgelerden gelmek işini kolaylaştıracaktır.

Orman bölgesinde kamp temizlerken W yeteneğini önceden kullanabilir ve kampa yaklaştığın zaman aktif ederek kalkan kazanabilirsin. Böylece kamptan hasar almadan temizleme yapabilirsin. Koridorda ise W yeteneğini rakibin arkasına doğru kullanmalısın. Ekko hakkında daha fazla detay için Ekko build kısmına göz atabilirsin.

Orta Koridor – OP

Fizz her zaman dikkat edilmesi gereken şampiyonlardan birisi diyebilirim. Maçın erken evresinde tutuk bir görüntü çizmesine rağmen 6. seviye olduktan sonra gerçekten absürt bir güce kavuşuyor. Ekstra hareketlilik ve ekstra hasar potansiyeli bir araya gelince korkutucu bir silah ortaya çıkıyor.

Tek yapması gereken özel yeteneğini rakibe isabet ettirmek. Sonra skor alması neredeyse garanti durumda. Hareketli olması ve mevcut metada orta koridorun doğasına uygun olması sebebiyle en güçlü seçimlerden biri diyebilirim. Fizz hakkında daha fazla detay için Fizz build kısmına göz atabilirsin.

Orta Koridor – Joker

Diana sahip olduğu güçlü skor potansiyeli sayesinde kendini göstermeye devam ediyor. Bu baskı karşısında ayakta durmak gerçekten çok ama çok zor. Onun için koridorda bekleyip kötü bir şeyler olmaması için dua etme günleri geride kaldı. Mevcut koşullarda hasar potansiyeli hafife alınmamalıdır.

Diana hasar potansiyeliyle ön plana çıkar. Hayatta kalma becerisi hem hasar potansiyeline hem de bir miktar mana yönetimine bağlıdır. Bekleme süresi azaltma gibi niteliklerle avantaj sağlayamayan bir şampiyon olduğu unutulmamalıdır. Diana hakkında daha fazla detay için Diana build kısmına göz atabilirsin.

Alt Koridor – OP

Senna eskisi kadar olmasa bile hala güçlü. Birçok şampiyona karşı sorun çıkarabilir durumda. Pasif dolumlar ile yavaş yavaş güç kazanır. Uzak mesafelerden gerçekleştireceği basit saldırılarla çok can sıkıcı olabilir. Ayrıca özel yeteneğinin çok güçlü olduğunu unutmamak gerekir.

Senna hayatta kalma becerisi düşük bir şampiyondur. Zırh deşme potansiyeli neredeyse yok denecek kadar azdır. Temel gücü hasar potansiyelinden ve onu destekleyen saldırı hızından ve kritik şansından gelir. Senna hakkında daha fazla detay için Senna build kısmına göz atabilirsin.

Alt Koridor – Joker

Caitlyn tam gaz devam. Bazı şeyler değişmez. Tıpkı onun gibi. Çok dikkatli olmazsan ekstra hasar alabilirsin. Eşyalar sayesinde çok daha işlevsel hale gelir. Koridorda herkese kafa tutabilir. Özellikle erken ejder hedeflerinde dikkat etmek gerektiğini bilmelisin. Erken bir ejder söz konusu olduğunda bu şampiyon orada olacaktır.

Caitlyn hayatta kalma veya zırh deşme potansiyellerinden pek faydalanmaz. Bir miktar hasar gücü vardır. Fakat sahip olduğu gücün büyük bir kısmı saldırı hızı ve kritik şansından gelir. Caitlyn hakkında daha fazla detay için Caitlyn build kısmına göz atabilirsin.

Destek – OP

Nautilus muazzam bir güce sahip. Bunu en iyi şekilde kullanmayı başarırsan hemen hemen birçok maçta en azından koridordaki karşılaşmayı kazanma konusunda avantaj elde edebilirsin. Bu sayede destek rolünde etkinliğini korumayı başarabilirsin.

Nautilus takımına hayatta kalma anlamında ekstra katkı sağlamaz. Bekleme süresi azaltma gibi niteliklerle işi yoktur. Temel gücü fiziksel dayanıklılık ve büyü direnci gibi konularda sahip olduğu avantajlardan gelir. Nautilus hakkında daha fazla detay için Nautilus build kısmına göz atabilirsin.

Destek – Joker

Leona destek rolü her zaman gözde bir isim. Şu anda çok iyi durumda. İşin özü bazı oyuncular onu orta koridorda denemeye başladılar. Artık ne kadar iyi olduğunu bu tür tercihlerden görebilirsin. Hamle yapma avantajının olması, dayanıklılığı ve aynı zamanda harita kontrolü sayesinde onu ideal seçim haline getirebilirsin.

Tek yapman gereken yanındaki oyuncuyla iyi bir şekilde iletişim kurmaktır. Bunun onu en iyi şekilde kullanman için en önemli gereksinim durumundadır. Zaman zaman unutulmuş bir şampiyon olsa bile şu anda çok gülü. Leona hakkında daha fazla detay için Leona build kısmına göz atabilirsin.

League of Legends meta şampiyonlar, en güçlü şampiyonlar ve en iyi şampiyonlar açısından benim paylaşabileceklerim bunlardan ibaret. Kendi tercihlerini ve düşüncelerini yorum olarak benimle paylaşır mısın?

Yorum Yap