10.6 meta şampiyonlar

League of Legends 10.6 yamasına göre meta şampiyonları (en güçlü şampiyonlar, en iyi şampiyonlar vb.) bu listede bulabilirsin. Kimi yerde bu tür listeleri tier listesi veya tier list adıyla görebilirsin. Bu listeler güncel yamaya göre en iyi şampiyonları sıralarlar.

Bu liste tamamen 10.6 yamasına ve tekli dereceli maçlara (solo queue) göre oluşturulmuştur. Burada yer alan meta şampiyonları ve meta ikilileri kullanarak lig tırmanma işini kolaylaştırmış olursun. Burada yer almayan herhangi bir şampiyonun kötü olduğunu düşünmemelisin.

10.6 meta şampiyonlar

League of Legends 10.6 Meta
Üst Koridor Garen Mordekaiser Shen Kled Sett
Orman Zac Lee Sin Olaf Rek’Sai Karthus
Orta Koridor Kassadin Katarina Ekko Cassiopeia Vladimir
Alt Koridor Vayne Ezreal Lucian Caitlyn Jinx
Destek Blitzcrank Thresh Senna Nami Pyke

Üst Koridor – Meta

Üst koridorda daha çok hayatta kalma becerisi yüksek olan şampiyonlar ön planda. Darius burada seçilebilecek en iyi şampiyon. Onu takip eden joker isim ise Fiora. Bu iki şampiyona ek olarak en güvenli seçimler sırasıyla Garen, Mordekaiser, Shen, Kled ve Sett diyebilirim.

Darius – OP

Darius karşısında karşı seçim yapmak pek kolay değil. Minyon dalgalarını temizledikten sonra artık orman kamplarına yönelip onları temizlemeye çalışabilirsin. Rün tercihlerinden gelecek olan ekstra hızı ile hareket alanını genişletmeyi başarabilirsin.

Darius hayatta kalma becerisi oldukça yüksek olan şampiyonlardan biridir. Zırh ve büyü direnci açısından belirli bir dayanıklılığa sahiptir. Ayrıca belirli miktarda hasar potansiyeli vardır. Darius hakkında daha fazla detay için Darius build kısmına göz atabilirsin.

Fiora – Joker

fiora-soaring-swordFiora koridor aşamasında kazanmak için girişebileceği ne kadar düello olursa o kadar kendini gösteren bir şampiyondur. Doğruyu söylemek gerekirse 1’e 1 mücadele konusunda onunla yarışabilecek bir şampiyon bulmak pek mümkün değildir.

Fiora hayatta kalma becerisi ortalama düzeyde olan bir şampiyondur. Bununla birlikte muazzam ötesi bir hasar potansiyeli vardır. Oyun genelinde hasar potansiyeliyle kendinden konuşturur. Büyü direnci az olmasına rağmen biraz zırha sahiptir. Fiora hakkında daha fazla detay için Fiora build kısmına göz atabilirsin.

Orman – Meta

Orman bölgesinde özellikle kule altına dalış yapabilme becerisi yüksek olan şampiyonlar ön planda. Elise burada seçilebilecek en iyi şampiyon. Onu takip eden joker isim ise Warwick. Bu iki şampiyona ek olarak en güvenli seçimler sırasıyla Zac, Lee Sin, Olaf, Rek’Sai ve Karthus diyebilirim.

Elise – OP

Elise orman bölgesi için çoğu zaman ideal olan şampiyonlardan biri. Ormanda kontrolü ele alan ve bunu uzun süre bırakmayan bir şampiyon olarak garanti seçimlerden birisi. Bu nedenle ona joker kısmında yer veriyorum. Hedefin takımına en hızlı şekilde uyum ve katkı sağlamak ise kullanman gereken şampiyon budur.

Elise ile oynarken elbette dikkat etmen gereken belirli kurallar var. Öncelikle karşıdaki rakibi iyi analiz etmelisin. Bu şampiyon düello konusunda pek avantajlı değil. Dolayısıyla karşıda hangi şampiyonun orman bölgesinde oynayacağı çok önemli. Elise hakkında daha fazla detay için Elise build kısmına göz atabilirsin.

Warwick – Joker

warwick-firefangWarwick kafa karışıklığı yaratabilecek bir şampiyon. Doğru eller tarafından kullanıldığında çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Temel gücü kule altına giriş yapabilme potansiyelinden gelir. Bunu ise hayatta kalma becerisi takip eder. Başarılı baskınlar düzenlemek için ondan daha iyisini bulabilmen pek mümkün olmayabilir.

Warwick hayatta kalma becerisi aşırı güçlü olan bir şampiyon olmasa bile bu konuda becerikli bir şampiyon diyebilirim. Ortalama düzeyde büyü direncini oldukça iyi olan zırh niteliğiyle destekler. Hasar potansiyeli ise oldukça azdır. Warwick hakkında daha fazla detay için Warwick build kısmına göz atabilirsin.

Orta Koridor – Meta

Orta koridorda haritada gezinme becerisi yüksek olan şampiyonların yükselikte olduğunu söyleyebilirim. Fizz burada seçilebilecek en iyi şampiyon. Onu takip eden joker isim ise Diana. Bu iki şampiyona ek olarak en güvenli seçimler sırasıyla Kassadin, Katarina, Ekko, Cassiopeia ve Vladimir diyebilirim.

Fizz – OP

Fizz her zaman dikkat edilmesi gereken şampiyonlardan birisi diyebilirim. Maçın erken evresinde tutuk bir görüntü çizmesine rağmen 6. seviye olduktan sonra gerçekten absürt bir güce kavuşuyor. Ekstra hareketlilik ve ekstra hasar potansiyeli bir araya gelince korkutucu bir silah ortaya çıkıyor.

Tek yapması gereken özel yeteneğini rakibe isabet ettirmek. Sonra skor alması neredeyse garanti durumda. Hareketli olması ve mevcut metada orta koridorun doğasına uygun olması sebebiyle en güçlü seçimlerden biri diyebilirim. Fizz hakkında daha fazla detay için Fizz build kısmına göz atabilirsin.

Diana – Joker

Diana sahip olduğu güçlü skor potansiyeli sayesinde kendini göstermeye devam ediyor. Bu baskı karşısında ayakta durmak gerçekten çok ama çok zor. Onun için koridorda bekleyip kötü bir şeyler olmaması için dua etme günleri geride kaldı. Mevcut koşullarda hasar potansiyeli hafife alınmamalıdır.

Diana hasar potansiyeliyle ön plana çıkar. Hayatta kalma becerisi hem hasar potansiyeline hem de bir miktar mana yönetimine bağlıdır. Bekleme süresi azaltma gibi niteliklerle avantaj sağlayamayan bir şampiyon olduğu unutulmamalıdır. Diana hakkında daha fazla detay için Diana build kısmına göz atabilirsin.

Alt Koridor – Meta

Alt koridorda rakibi güvenli mesafeden rahatsız edebilen şampiyonlar ön planda. Miss Fortune burada seçilebilecek en iyi şampiyon. Onu takip eden joker isim ise Senna. Bu iki şampiyona ek olarak en güvenli seçimler sırasıyla Ezreal, Vayne, Lucian, Caitlyn ve Jinx diyebilirim.

Miss Fortune – OP

Miss Fortune kullanımı kolay gibi gözüken ama çok fazla planlı saldırı gerçekleştirilmesi gereken şampiyonlardan biridir. Bu şampiyon özellikle rahatsız edici hasar verme konusunda çok ciddi bir problemdir. Onu kullanırken her an rakibi etkisiz bırakacakmış gibi hareket edersin. Bu rakip üzerinde doğal bir baskı yaratır.

Miss Forotune zırh deşme potansiyellerinden pek faydalanmaz. Çok az bile olsa hayatta kalma becerisi vardır. Önemli düzeyde hasar gücüne sahiptir. Fakat sahip olduğu gücün büyük bir kısmı saldırı hızı ve kritik şansından gelir. Miss Fortune hakkında daha fazla detay için Miss Fortune build kısmına göz atabilirsin.

Senna – Joker

Senna eskisi kadar olmasa bile hala güçlü. Birçok şampiyona karşı sorun çıkarabilir durumda. Pasif dolumlar ile yavaş yavaş güç kazanır. Uzak mesafelerden gerçekleştireceği basit saldırılarla çok can sıkıcı olabilir. Ayrıca özel yeteneğinin çok güçlü olduğunu unutmamak gerekir.

Senna hayatta kalma becerisi düşük bir şampiyondur. Zırh deşme potansiyeli neredeyse yok denecek kadar azdır. Temel gücü hasar potansiyelinden ve onu destekleyen saldırı hızından ve kritik şansından gelir. Senna hakkında daha fazla detay için Senna build kısmına göz atabilirsin.

Destek – Meta

Destek rolünde daha çok tank tarzı şampiyonların ön planda olduğunu bilmek gerek. Nautilus burada seçilebilecek en iyi şampiyon. Onu takip eden joker isim ise Leona. Bu iki şampiyona ek olarak en güvenli seçimler sırasıyla Blitzcrank, Thresh, Senna, Nami ve Pyke diyebilirim.

Destek – OP

Nautilus muazzam bir güce sahip. Bunu en iyi şekilde kullanmayı başarırsan hemen hemen birçok maçta en azından koridordaki karşılaşmayı kazanma konusunda avantaj elde edebilirsin. Bu sayede destek rolünde etkinliğini korumayı başarabilirsin.

Nautilus takımına hayatta kalma anlamında ekstra katkı sağlamaz. Bekleme süresi azaltma gibi niteliklerle işi yoktur. Temel gücü fiziksel dayanıklılık ve büyü direnci gibi konularda sahip olduğu avantajlardan gelir. Nautilus hakkında daha fazla detay için Nautilus build kısmına göz atabilirsin.

Destek – Joker

Leona destek rolü her zaman gözde bir isim. Şu anda çok iyi durumda. İşin özü bazı oyuncular onu orta koridorda denemeye başladılar. Artık ne kadar iyi olduğunu bu tür tercihlerden görebilirsin. Hamle yapma avantajının olması, dayanıklılığı ve aynı zamanda harita kontrolü sayesinde onu ideal seçim haline getirebilirsin.

Tek yapman gereken yanındaki oyuncuyla iyi bir şekilde iletişim kurmaktır. Bunun onu en iyi şekilde kullanman için en önemli gereksinim durumundadır. Zaman zaman unutulmuş bir şampiyon olsa bile şu anda çok gülü. Leona hakkında daha fazla detay için Leona build kısmına göz atabilirsin.

League of Legends meta şampiyonlar, en güçlü şampiyonlar ve en iyi şampiyonlar açısından benim paylaşabileceklerim bunlardan ibaret. Kendi tercihlerini ve düşüncelerini yorum olarak benimle paylaşır mısın?

Yorum Yap