Destek oynarken altın nasıl kazanılır?

Altın kazanma konusunda öncelik açısından destek şampiyonları en son sırada yer alırlar. Ancak ne olursa olsun altın onlar için önemlidir! Bir destek şampiyonu olarak oyun içerisinde daha fazla altın kazanmak istiyorsan bu rehberden faydalanabilirsin.

League of Legends’ta destek rolündeki şampiyonların oyunda en az altın kazanan şampiyonlar olduğu apaçık ortadadır. Bu rolde oynarken ihtiyaç duyduğun eşyaları tamamlama konusunda çok büyük sıkıntı yaşarsın. Bu rehber sayesinde söz konusu zorluğu minimum seviyeye indirme konusunda sana yardımcı olmak istiyorum.

Destek oynarken altın kazanma

League of Legends oynarken favori rolün destek olmasına rağmen altın kazanma konusunda canı sıkılan oyunculardan birisi olabilirsin. Destek rolünde ekstra altın kazanmanın çeşitli yolları vardır. Bu yollara başvurarak ihtiyaç duyduğun eşyaları daha hızlı bir biçimde alabilir ve oyuna etki durumunu olumlu yönde geliştirebilirsin.

Skor Katkıları

League of Legends‘ta destek şampiyonunun altın elde etmesini sağlayan en önemli yol skor katkısıdır. İster şampiyon öldürerek ister şampiyon öldüren arkadaşına yardım ederek iyi miktarda altın kazanabilirsin. Karşı takımındaki destek oyuncusuna karşı üstünlük kurmak istiyorsan yanındaki taşıyıcı şampiyonun başarıya ulaşmasını sağlamak zorunda olduğunu unutmamalısın.

Bu oyunda doğal olarak bazı şampiyonların skor katkısı gerçekleştirmesi diğerlerine göre çok daha kolay olabilir. Janna gibi tamamen işlevselliğe dayalı olan şampiyonlar Thresh gibi şampiyonlara karşı skor katkısı açısından çok daha avantajlıdırlar. Bunun sebebi şampiyonun yetenek kiti ve aynı zamanda onun oynanış biçimidir.

Skor katkısı demişken bir destek şampiyonu olarak taşıyıcıların elinden öldürme skoru almamaya çalışmalısın. Taşıyıcı şampiyonlar skor elde etmeye yakın olmadıkları zaman bu hamleyi yaparak skoru garantiye almayı düşünmelisin. Aksi taktirde takımına katkıdan çok zarar vereceğini unutmamalısın.

Skor katkısı yönünden yardımları hesaba katarsak bu tamamen oyun stilinle alakalı olacak bir durumdur. Özellikle takım savaşları söz konusu olduğunda şampiyonun tüm skorlara katkı sağlayabilecek yetenek kitine sahip olması ve senin buna uygun olarak bir oyun stili geliştirmen skor katkısı yapabilmek için en önemli kriterdir.

Yetenek Verimliliği

Birçok destek şampiyonu takım arkadaşının üzerinde kullanılabilecek yeteneklere sahiptirler. Bunlar çeşitli şekillerde olabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse Janna’nın E yeteneğini aklına getirebilirsin. Bu yetenekleri dost şampiyonların üzerinde kullanman durumunda skor katkısını garanti hale dönüştürebilirsin.

Yardım yönündeki skor katkıları genel olarak takım savaşlarında ortalık karışınca kazanılır. Yeteneklerini doğru kullandığından emin olmalı ve takım savaşlarında basit saldırılar gerçekleştirmeyi ihmal etmemelisin. Yeteneklerin neyi gerektiriyorsa gerektiğinde takım arkadaşlarına hasar engelleyen kalkan kazandırmalı veya onların canını yenilemeye çalışmalısın.

Destek rolünde bir şampiyonla oynarken asla unutmaman gereken bir kural vardır. Normal yeteneklerinin bekleme süresi özel yeteneğinin bekleme süresinden çok daha düşüktür. Takım arkadaşlarını korumak ve onların avantaj elde etmesini sağlamak için yeteneklerine başvurmalısın. Bazı durumlarda mana açısından sıkıntı yaşasan bile skor katkısı yapabilmen daha önemlidir.

Yeteneklerin verimliliği açısından verilebilecek en ideal örnek Soraka‘dır. Üst koridorda gerçekleşen bir mücadeleden skor katkısı elde edebilmek için özel yeteneğini kullanan olan Soraka hata yapmış olur. Çünkü Soraka‘nın özel yeteneğinin bekleme süresi çok yüksektir.

Işınlanma Avantajı

Skor katkısı yapabilmek için bu yöntem her zaman işe yaramaz ama kullanılabilen bir yöntemdir. Üst koridor veya orta koridor şampiyonuyla aynı anda ana bölgede yer alıyorsan ve takım arkadaşın ışınlanarak koridoruna geri dönüyorsa onlara kalkan verebilir veya güçlendirme uygulayacak yeteneklerini onlar üzerinde kullanabilirsin.

Bu yöntem sayesinde koridoruna dönen şampiyon kısa süre içerisinde rakip şampiyonu öldürürse sen yardımlaşmadan ötürü skoru katkısı elde etmiş olursun. Tabi bu yöntem her zaman işe yaramaz ve bir rastlantıdan ibarettir. Ancak destek rolünün altın kazanımı göz önünde bulundurulduğunda her fırsatı değerlendirmen gerektiğini unutmamalısın.

Altın Kazandıran Eşya Kullanımı

Skor katkısı oyuna yönelik aktif katkıyı gerektiren bir durumdur. Altın kazandıran eşyalar ise bunun biraz daha pasif versiyonudur. Bu eşyalar sana ilk seviyelerden itibaren pasif bir biçimde altın kazanma konusunda yardımcı olacaktır.

Altın kazandıran eşya seçimi şampiyondan şampiyona ve karşıda yer alan ikiliye göre değişiklik gösterir. Tank şampiyonlar Antika Yadigar Kalkan (Relic Shield) alırlar, koridor aşamasında rakibi sürekli dürtecek olanlar ise Büyü Hırsızının Marifeti (Spellthief’s Edge) eşyasını seçerler. Altın Eski Para (Ancient Coin) eşyası ise oyunun erken aşamasında problem yaşayan şampiyonlar tarafından seçilir.

Bir destek şampiyonu olarak altın verimliliğini üst düzeye çıkarmak istiyorsan doğru eşyayı seçerek oyuna başlaman gerekir. Başlangıç eşyasını yanlış seçersen koridordaki üstünlüğü rakibe devretmiş ve dahası oyunu kaybetmeye yakın taraf olursun. Her ne olursa olsun pasif bir biçimde altın kazandıran eşyayı seçerken ekstra dikkatli olmalısın.

Destek şampiyonu ile oynarken her ne olursa olsun koridor aşamasında doğru pozisyon alma becerisine sahip olman gerekir. Bu kaçınılmaz bir durumdur. Geri düşmek ve tecrübe puanı açısından problem yaşamak istiyorsan her zaman pozisyonunu doğru almalısın. Pozisyon alma konusunda sıkıntı yaşarsan aynı zamanda yanındaki taşıyıcı şampiyonu koruyamayacağını bilmelisin.

Minyon Dalgalarını Engelleme

League of Legends‘ta sürekli karşına çıkabilecek durumlardan birisi yanındaki taşıyıcı şampiyonun ölmesi ve koridora tek başına kalmandır. Özellikle oyunun erken aşamalarında bu tür bir durumla karşı karşıya kalabilirsin. Pek çok oyuncu koridoru ittirmeyi tercih etse bile yapılması gereken en son şeyin koridoru ittirmek olduğunu bilmelisin.

Koridorda tek kalmış durumdaysan ve yeteri kadar cana sahipsen minyon dalgalarını engellemeye çalışmalısın. Bir bakıma minyon dalgasını dondurarak son vuruş yapmaya çalışmalısın. Tek başına olduğun için bu sana ekstra tecrübe puanı kazandıracak ve aynı zamanda bir miktar altın kazanmaya yardımcı olacaktır.

Canın azsa ve tek başına kalmışsan yapman gereken elbette ana bölgeye geri dönmektir. Bunu yapmazsan rakiplere açık hedef olabilir ve onların ekstra avantaj elde etmesine neden olabilirsin. Destek rolünde daha fazla altın kazanmak için ilk seçeneğin minyon dalgalarını engellemek, ikinci seçeneğin ana bölgeye dönmek olmalıdır. Ancak bu kararlar her zaman duruma göre değişiklik gösterebilir.

İlk Kule Avantajını Kullanma

Bu oyunda ilk kuleyi almanın önemli bir avantajı vardır ama bu avantaj verdiği altın ile sınırlı değildir. Yüksek lig aşamalarında yapılan çok basit bir taktik vardır. İlk kuleyi alan taraf hemen üst koridordaki şampiyon ile koridoru değiştirir ve orada bir baskı oluşturur. Bunun sebebi harita genelindeki kontrol noktalarını ele geçirmektir.

Alt koridorun ve üst koridorun ilk kuleleri indirildikten sonra oyunda yer alan “hedef” veya “görev” seçeneklerine erişim kolaylaşır. Bu kuleler yokken daha kolay Ejderha avlarsın. Bu hem takımını öne geçirir hem de global altın avantajını elde ederek senin ekstra altın kazanmana yardımcı olur. Dolayısıyla ilk kuleyi alır almaz hiç beklemeden takım arkadaşınla birlikte koridor değiştirmelisin.

  1. Alt koridorda ilk kuleyi alın.
  2. Takım arkadaşınla birlikte özellikle nehir kısmından geçiş yaparak üst koridora gidin.
  3. Orta koridoru ve üst koridoru nehre bağlayan kesişme noktalarına totem koyun.
  4. Üst kulede baskı kurun ve bir süre sonra onu ortadan kaldırın.
  5. Rift Herald‘a yönelin ve ormancı rolündeki oyuncunun yardımıyla onu alın.
  6. Orta koridora gidip Rift Herald’ı kullanarak orta koridor kulesini imha edin.

Bu taktiğin işe yaramasının iki önemli nedeni vardır. İki kişiyle üst koridorda baskı kurmak orta koridordaki oyuncunun daha rahat hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda üst koridora baskı kurmak rahat bir biçimde Ejderha hedefini ortadan kaldırmak anlamına gelir. Üstelik bu taktiğin işe yaraması destek rolündeki oyuncunun işini iyi yapmasıyla mümkündür.

Bu bilgilerin her birisi destek şampiyonu olarak altın kazanma konusunda ihtiyacın olan bilgilerdir. Bunlara ek olarak belki çok daha farklı taktikler geliştirebilirsin. Özellikle minyon dalgalarından ekstra verim almak için basit saldırılarını ve altın kazandıran eşya dolumlarını iyi yönetmen gerektiğini bilmelisin.

League of Legends’ta destek oynarken daha fazla altın kazanmak istiyorsan bu rehber sana yardımcı olacaktır. Destek şampiyonu olarak ne kadar fazla altın kazanırsan senin için o kadar iyidir. Destek şampiyonlarına özgü altın kazanma taktikleri konusunda önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşabilirsin.

Yorum Yap