League of Legends’ta Challenger nasıl olurum?

League of Legends’ın her yeni sezonunda değişmeyen tek soru vardır. “Challenger nasıl olurum?” sorusu sürekli olarak karşına çıkabilir. Aslında bu soruya verilebileceğim net bir cevap yok. Tek yapabileceğim bu sorunun cevabını bulmana yardımcı olabilecek bazı bilgiler sunmaktır. Challenger aşamasına çıkmak istiyorsan kendini bu faydalı bilgilerle donatmayı denemelisin.

League of Legends’ta “Bronze” aşamasından başlayarak seni “Challenger” aşamasına kadar çıkartacak bir “gizli formül” yoktur. Yapman gereken sadece maçına odaklanarak elinden geleni maça yansıtmaktır. Her gün yeni bilgiler edinip bu bilgileri pratiklerle pekiştirerek Challenger olma serüvenini başlatmayı başarabilirsin.

Adım adım Challenger olma rehberi

Birçok oyuncu gidip gelip aynı soruyu yöneltir. “Ligleri hızlı bir biçimde nasıl çıkarım?” sorusu sürekli akıllardadır. Bu soruya net bir cevap bulabilmek mümkündür. Ne kadar fazla oyun oynayıp kazanırsan o kadar hızlı çıkarsın… Burada başka türlü bir formül işlemez ama oynamaktan ziyade kazanmanın önemli olduğunu görmek gerekir. “Challenger aşamasına çıkmak için nasıl daha fazla maç kazanabilirim?” diye merak ediyorsan cevabını aşağıda bulabilirsin.

Challenger aşaması neden çok farklıdır?

Her nerede araştırmasını yaparsan yap Challenger aşamasında yer alan oyuncuların sana sunacağı önerilerin ortak bir paydası vardır. Bu seviyedeki oyuncular genel olarak lig atlayabilmeyi belirli becerilerle bağdaştırmayı denerler. Aslında haklıdırlar çünkü belirli beceriler olmadan Challenger aşamasına yükselmek çok kolay sayılmaz.

Challenger seviyesinde yer alan oyunculara göre bu seviyelerde “yapılan hatanın veya hataların bedeli çok hızlı bir biçimde” ödetilir. Yani bu seviyede olmak istiyorsan çok daha az hata yapman gerekir. Bu seviyelerde oyuncular “görevlere ve kazanmaya odaklı” olarak oynarlar. Yani bu seviyede olmak istiyorsan bireysel takılmayı bir kenara bırakmalısın. Bu iki öneriyi dikkate alarak oyununu oynarsan günün birinde kendini Challenger aşamasındaki oyunculardan birisi olarak görebilirsin.

Challenger aşamasındaki oyuncuların normal oyunculardan farkı nedir?

Bu kısmı iyice okumanı öneririm çünkü seni Challenger aşamasına yükseltecek bilgilerin tamamı burada yer almaktadır. Eğer burada yer alan bilgileri en iyi şekilde özümsemeyi başarırsan kısa zaman içerisinde kendini geliştirip bir anda Challenger aşamasına ulaşmayı başarabilirsin. İşini kolaylaştırması için adım adım gitmeni öneririm.

Pratik Faktörü

 • Son vuruş: Son vuruş kabiliyetin çok düşükse bu seviyeye çıkabilmenin bir yolu yok demektir. Öncelikle bu becerini geliştirmeye çalışmalısın. Son vuruş becerilerini geliştirmek için bol bol botlarla oynamalısın.
 • Beceri atışları: Beceri atışlarını isabet ettiremiyorsan bu seviyeye çıkamazsın. Beceri atışlarının hedefini bulmasını sağlamak durumundasın. Beceri atışlarını geliştirmek için ARAM oyun türünde bol bol oyun oynamalısın.
 • Şampiyon mekaniği: Her şampiyonun mekaniği farklıdır. Eğer kullandığın veya kullanacağın şampiyonun oyun mekaniğine hakim değilsen belirli bir seviyeden yukarısına erişemezsin. Şampiyon mekaniğini iyileştirmek için özel oyunlar kurup bol bol antrenman yapmalısın.
 • Kaçınma: Beceri atışlarından kaçabilmek oynadığın şampiyonu en iyi şekilde kontrol edebilmek anlamına gelir. Bunu yapamıyorsan bu seviyelerde çok fazla tutunamazsın. Kaçınma becerilerini geliştirmek için ARAM oyun türünde bol bol oyun oynamalısın.

Şans Faktörü

 • Takım arkadaşları: İstersen çok üst düzey seviyelerde oyna ama takımına gelen oyunculardan gerekli desteği alamazsan oyun kazanamazsın. İyi takım arkadaşlarıyla bir araya gelebilmek için şansa ihtiyacın vardır. Takım arkadaşları açısından sıkıntı yaşamak istemiyorsan en az senin kadar iyi olan bir arkadaşınla sıralamaya girmelisin.
 • Sağlam bağlantı: Oyunu çok iyi oynayabilirsin ama bağlantın yeteri kadar iyi değilse oyundan düştüğün an tüm galibiyet planın sekteye uğrar. Bağlantı konusunda sıkıntı yaşamamak istiyorsan arka planda bir şey indirmemeli veya daha iyi bağlantıya sahip olmalısın.
 • Kaliteli koordinasyon: Takım arkadaşların çok iyi olsa bile onlarla iletişim kuramazsan oyun içerisinde devamını getiremezsin. Oyun içerisinde devamını getirebilmek için mutlaka takım arkadaşlarınla koordinasyonunun kaliteli olması gerekir. Koordinasyon becerilerini geliştirmek için oyunda bol bol ping kullanmalı ve gerekirse mikrofon kullanmalısın.

Bilgi faktörü

 • Görev zamanları: Oyunda hangi görevin ne zaman çıkacağını ve takım halinde onu ne zaman alman gerektiğini bilmediğin sürece Challenger aşaması senin için bir hayal olarak kalabilir. Görev zamanları konusunda bilgilerini yükseltmek istiyorsan daha fazla profesyonel maç izlemeli ve daha fazla oyun oynamalısın.
 • Oyun stili zamanlaması: Oyunda sürekli agresif veya sürekli pasif olamazsın. Ne zaman agresif ve ne zaman pasif oyun stiline sahip olman gerektiğini iyi bilirsen Challenger seviyesine çıkman bir o kadar kolay olur. Oyun stili zamanlaması konusunda kendini geliştirmek istiyorsan daha fazla profesyonel maç izlemelisin.
 • Karşı oyun bilgileri: Bu bir sır değil ama yine de söylemek gerekir. Bazı şampiyonlar bazı şampiyonlara karşı koridor aşamasında aşırı üstündürler. Bu şampiyonlar konusunda bilgi sahibi olursan en azından işin teorik kısmını atlatmış olursun. Karşı oyun bilgisi konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan araştırma yapmaya inanmalı ve eğitici kaynaklardan faydalanmayı denemelisin.

Esneklik faktörü

 • Rol esnekliği: Challenger aşamasında olmak istiyorsan dediğim dedik şeklinde oyunlara giremezsin. Temel rolüne ek olarak birkaç rolde daha oynayabilmen gerekir. Rol esnekliğini iyileştirmek istiyorsan daha fazla oyun oynamalısın.
 • Şampiyon esnekliği: Challenger aşamasında olmak demek hemen hemen tüm şampiyonlarda normal seviyede oynayabilmek ama güçlü bir şampiyon havuzuna sahip olmak demektir. En iyi oynadığın şampiyonlarının sayısının fazla olması bu yolculukta işini kolaylaştıracaktır. Şampiyon esnekliğini iyileştirmek istiyorsan botlara karşı oyunlarda veya özel oyunlarda daha farklı şampiyonlarla oynamalısın.
 • Uyumluluk: Her takım kompozisyonunda aynı taktiği uygulaman söz konusu değildir. Kuşatma taktiği uygulayacak bir takımda yer alıyorsan buna uyum sağlayabilme sıkıntısını yaşamamalısın. Uyumluluk açısından sıkıntı yaşamak istemiyorsan metaya uygun en son taktikler konusunda bilgi sahibi olmalı ve eğitici kaynaklardan faydalanmayı denemelisin.

Challenger nasıl olurum?

Yukarıdaki bilgilerden yararlandıktan sonra yavaş yavaş Challenger olma serüvenine başlayabilirsin. Bu senin için biraz uzun bir yolculuk olacaktır. Arkadaşlarına ne kadar iyi olduğunu göstermek için ihtiyacın olacak tek şey Challenger apoletini takmaktır. Bu apoleti takmak kolay olmasa bile doğru adımlar ve doğru tekniklerle bunu başarabilirsin.

Olabildiğince maç atmalısın

“Bronze” aşamasından başlamak üzere seviyeni hızlı bir biçimde yükseltmenin en etkili yolu sık sık maç atmaktır. Sık sık maç atarak oyun içerisindeki becerilerini geliştirmeyi başarabilirsin. Bu konuda sana roket hızıyla gelişim göstermeni sağlayacak ipuçları sunamam. Zaten okuyarak veya izleyerek yeteneklerini geliştirme şansın yoktur. Sadece öğrenirsin ve pratik yaparak onları geliştirebilirsin.

League of Legends’ta olabildiğince maç atarak her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi başarabilirsin. Bu sayede yeteneklerin ve oyun bilgin gelişir. Yeni şampiyonlar, yeni stratejiler, yeni eşya dizilimleri ve yeni teknikler öğrenmeyi başarabilirsin. Bunların hepsini çeşitli rehberlerden de öğrenebilirsin ama söylediğim gibi pratik yapmadığın sürece edindiğin bilgiyi kullanabilme şansına hiçbir zaman sahip olamazsın.

Görevlere odaklanmalısın

League of Legends çok skor alanı ödüllendiren tarzda bir oyun değildir. Sürekli skor almaya çalıştığın müddetçe oyunda kaybetmeye mahkum olursun. Skor sayının yüksek olması elbette gurur verici bir şeydir ama maç kazanmak için yeterli değildir. Maç kazanmak istiyorsan oyundaki görevleri eksiksiz bir biçimde yerine getirmeye çalışmalısın.

İyi oyuncular maç sırasında sürekli skor elde etme gibi bir amaca sahip olmazlar. Bu oyuncular kule almaya çalışırlar, minyon skorlarının iyileştirirler, kendi orman kamplarını korurlar, ejderha gibi önemli görevlerin peşinden giderler. Turnuvaları takip ettiğin zaman bunu çok daha iyi anlayabilirsin. Bazen maçlar 30 dakikaya yaklaşsa bile tek skor alınmadığını görebilirsin. Çünkü takımlar görevlerin peşinden giderek güçlenmeye çalışırlar.

Takımını galibiyete taşıyıp oyun sonunda lig puanı kazanan oyunculardan birisi olmak istiyorsan takımın için her şeyi yapmaya çalışmalısın. Koridorun ittirilmesi gerekiyorsa hedefin bu olmalıdır. Kulelere hasar vermen gerekiyorsa önceliğin bu olmalıdır. Harita kontrolünü ele geçirmen gerekiyorsa buna odaklanman gerekir. Maç içerisinde takımın peşinden gittiği görev ne ise ona katkıda bulunmaya çalışmalısın.

Gereksiz oyuncularla başa çıkmalısın

“Mid or feed” diyen gereksiz oyuncularla sık sık karşılaştığını tahmin edebiliyorum. Bu oyuncular son derece moral bozucudurlar ama maç sistemi bir şekilde onlarla aynı takımda yer almanı sağlayabilir. Özellikle en alt lig aşamalarında bunlardan yığınla bulabilirsin. Challenger olmak istiyorsan rakiple uğraştığın kadar bu oyuncularla da uğraşman gereklidir.

Bu oyuncular ikiye ayrılırlar. Bazıları gerçekten deneyimsizdir ve ne yapacağını bilmiyordur. Bazıları ise “troll” olarak adlandırılan ve başkalarını sinirlendirerek, başkalarına köstek olarak eğlendiğini sanan kişilerdir. Oynayacağın şampiyonun adını yazdığında ilk o şampiyon yasaklanabilir. Seçtiğin rolü üstüne basa basa söylemene rağmen gidip o rol başkası tarafından seçilebilir.

Tüm bunlara hazırlıklı olmasın. Oyunda her rolle ilgili bilgi sahibi olmalısın. Hiçbir şekilde bu baş ağrılarıyla muhatap dahi olmadan maçına bakmalısın. Sakin kaldığın sürece oyuna yön vermeyi başarabilirsin. Yüksek lig aşamalarına çıkmaya başladığın zaman bu gereksiz oyuncularla karşılaşma şansın çok daha az olacaktır. Çünkü yüksek seviyelerde her puan oldukça değerlidir.

Yeni şeyler öğrenmeye çalışmalısın

Oyununu iyileştirmenin en iyi yolu her zaman yeni bir şeyler öğrenmektir. Bunun en etkili yolu ise profesyonel oyuncuların yayınlarını izlemektir. Challenger seviyesinde oynayan bir oyuncunun maçlarını izleyerek senden daha iyi oyuncuların neler yaptığını öğrenebilirsin. Challenger seviyesindeki oyuncuların yayınları oyun bilgilerini geliştirmek için muazzam bir fırsattır.

Elbette yayınlarında türlü türlü şaklabanlıklar yapan oyunculardan söz etmiyorum. Yetenekleri iyi olan ve temel prensibi başkalarına bir şeyler öğretmek olan oyuncuları izlemeyi tercih etmelisin. Bu oyuncuları oynarken izlemek kullandıkları şampiyonlara yönelik yeni bilgiler ve yeni teknikler öğrenmen anlamına gelecektir. Fırsatını bulduğun zaman bu tür oyuncuların yayınlarını izleyerek bir iki bir şey kapmaya çalışmalısın.

League of Legends’ta Challenger aşamasına ulaşmak istiyorsan bunun formülü yukarıdaki gibidir. Challenger aşamasına ulaşma konusunda daha farklı önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşabilirsin.

Yorum Yap