League of Legends 9.9 yama analizi

League of Legends 9.9 yama analizi sayesinde yapılan değişikliklerin özetini ve aynı zamanda mevcut metaya etkisini öğrenebilirsin.

Burada yer alan bilgiler kapsamlı yama notlarını içermez. Yama analizi ile yapmak istediğim gelen değişikliklerin metaya ve oyuna etkisini anlatmaktır. Bu yamanın tüm detaylarına elbette resmi sitedeki 9.9 yama notları sayfasından ulaşabilirsin.

Not: Yeni yama ile değişmiş olan meta şampiyonları incelemek istersen 9.9 meta şampiyonlar listesi kısmına göz atabilirsin.

LoL 9.9 rollerde dikkat edilmesi gerekenler

League of Legends 9.9 yaması bir takım etkili değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu yama için dikkat etmen gereken nokta rollerde hangi tür şampiyonların daha kullanılabilir olduğunu bilmektir. Bunu başarırsan dereceli oyunlarda daha kolay sıralama yükselebilirsin.

Üst koridorda durum ne?

Bu yamada doğrudan üst koridoru ilgilendiren önemli değişiklikler oldu. Özellikle Hecarim için gelen dengeleme değişikliği onu potansiyel olarak zayıflatacak diyebilirim. Kennen ise artık baskınlarda çok daha işlevsel bir hale geldi.

Oyundaki birçok noktayı etkileyen en önemli değişiklik ise Yampiri Yengeç için geldi. Özellikle başlangıç seviyesindeki şampiyonların ormancı arkadaşlarına yardım ederken çok fazla zorluk yaşamayacaklar. Çünkü artık Yampiri Yengeç çok daha geç çıkacak.

Üst koridoru etkileyen bir değişiklik Artçı Şok için geldi. Artık tam anlamıyla tank olan şampiyonlarda daha fazla işe yarayacak. Bazı build seçeneklerinin değiştiğini göreceğiz. Bu değişiklik tank şampiyonların metaya uyumluluk konusunda daha az problem yaşamasını sağlayacak.

Ormanda durum ne?

Yampiri Yengeç değişikliği ormancı şampiyonları doğrudan ilgilendiren bir değişiklik oldu. Artık daha geç çıkacak ve bu tam olarak 3. seviyeye denk gelme anına bağlı olacak. Dolayısıyla oyunun erken evresindeki düellolara pek gerek kalmayacak.

Yapılan bu değişiklik aynı zamanda 2. seviye olunca baskın deneyen şampiyonların gücünü biraz azaltacak. Bu etkili değişiklik ile metada kendine yer bulamayan bazı şampiyonlar ön plana çıkacak. Özellikle yüksek seviyelerde Master Yi gibi şampiyonları görmek mümkün olabilir.

Orta koridorda durum ne?

Yampiri Yengeç değişikliği bu bölgeyi de etkileyecek. Kısaca söylemek gerekirse artık başlangıç düellolarına pek gerek kalmayacak. Bu durum kontrol tarzı oynayan büyücü şampiyonların ön plana çıkmasını sağlayacak.

Orta koridorda seçimlerin artık takım odaklı olacağını söylemek mümkün. Özellikle Orianna ve Cassiopeia gibi şampiyonların kullanımında artış olabilir. Tank şampiyonların popüler olmaya başladığı bu dönemde orta koridorda trend bu şekilde olacak.

Alt koridorda durum ne?

Alt koridor şampiyonlarının bir kısmı uzun bir süredir İlham yetenek ağacından en iyi şekilde faydalanıyordu. Riot Games artık bunun bir bedelinin olması gerektiğine karar verdi diyebilirim. Artık bu yetenek ağacını tercih eden şampiyonlar biraz daha zayıf kalacaklar.

Artçı Şok için getirilen değişiklikler tank olan destek şampiyonlarının seçilmesini kolaylaştıracak. Bu nedenle sinerji yakalama anlamında tanklarla iyi olan şampiyonların daha fazla seçileceğini söylemek mümkün diyebilirim.

LoL 9.9 buff ve nerf değişiklerinin etkisi

League of Legends 9.9 yaması ile şampiyonlarda, rünlerde ve eşyalarda bir takım dengeleme değişiklikleri yapıldı. Yapılan tüm değişiklerin etkilerini kısa bir şekilde özetlemeye çalıştım. Bunlara dikkat edersen bir sonraki yamaya kadar işini kolaylaştırmış olursun.

Şampiyonlar

Şampiyonlar açısından bol buff içeren bir yama olduğunu söyleyebilirim. Tank şampiyonlarını ön plana çıkaran ve belirli şampiyonların oyuna tutunmasını sağlayan değişiklikler geldi. Bazı şampiyonların seçilme oranlarında değişiklik yaşanması muhtemel.

Aatrox (denge): Değişiklik anlamında bu yamanın yıldızıydı. Artık mücadelelerden geri kaçmayacak hale geldi. Fakat dalış becerilerinde zayıflama yapıldı. Pasif yeteneği artık otomatik saldırılarda değil fiziksel hasar verildiğinde harekete geçecek.

Blitzcrank (denge): Pasif yeteneği düzenlendi. Özel yeteneğinin bekleme süresi azaltıldı ve kullanım şekli değiştirildi. Daha önceki haline nazaran hasar miktarı azaltıldı. Aynı zamanda kendisinde ve bazı kostümlerde görsel iyileştirme yapıldı.

Rakan (denge): Taban can, zırh, büyü direnci ve büyü direnci artış miktarı yükseltildi. Taban saldırı hasarı azaltıldı. W yeteneğinin ileri sıçrama hızı yükseltildi. Özel yeteneğinin etkileşim süresinde düzenleme yapıldı. Dereceli oyunlar için daha güçlü hale geldiğini söyleyebilirim.

Soraka (denge): Bu şampiyonun amacı süreklilik sağlayacak bir şekilde rakibi rahatsız etmektir. E yeteneğinde yapılan bir önceki değişiklikler onu çok güçlü hale getirmişti. Bu yama ile birlikte potansiyel gücü E yeteneğinden Q yeteneğine kaydırıldı.

Tahm Kench (denge): Pasif yeteneğinin bonus hasarı düzleştirildi. Q yeteneğinin yavaşlatma etkisi ve etki mesafesi yükseltildi. W yeteneği tüm seviyelerde standart bekleme süresine getirildi. E yeteneğinin iyileştirme becerisi ve kalkan miktarı yükseltildi. R yeteneğinin etki mesafesi azaltılırken bekleme süresi artırıldı.

Kindred (denge): Gelen bu değişiklik doğrudan Yampiri Yengeç ile ilgili olduğunu anlamak gerek. Artık işaretlerin ilki 3 dakika 15 saniye sonra çıkmış olacak. Bu şampiyonla oynayan oyuncuların oyun stillerini uygun şekilde değiştirmeleri gerekecek.

Shaco (denge): Yapılan bu değişikliği nerf veya buff olarak nitelendirmek mümkün değil. Onu bir kalite güncellemesi olarak görmek gerek. Bu şampiyon artık kendini daha iyi hissedecek çünkü Arayıcı Mercek, W yeteneğini doğrudan harekete geçirmeyecek.

Akali (nerf): Bu değişikliğin çok büyük etki göstereceğini söylemek doğru olmaz. W yeteneğinde yapılan değişiklikle yeteneği süresi uzatılırken erken evrede bekleme süresi yükseltildi. Tüm bunlara ek olarak görünmezlik bozulduğunda W yeteneğinin ek süresi azaltıldı.

Hecarim (nerf): Q yeteneğinin ek hasarı azaldı. E yeteneğinin asgari ve azami hasarı ileri seviyelerde azaldı. Son yamaların gözde yıldızlarından biri olan bu şampiyona getirilen bu nerf kimseyi şaşırtmamalı. Popülerliğinde biraz azalma olacağını söyleyebilirim.

Jarvan IV (nerf): Taban can miktarı, mana miktarı ve mana yenileme miktarı azaltıldı. W yeteneğinin kazandırdığı kalkan miktarı azaltıldı; artık her seviyede aynı oranda kalkan sağlayacak. Ek olarak, E yeteneğinin bekleme süresi artırıldı.

Kennen (nerf): E yeteneğinin sağladığı ek dirençler kaldırıldı ve özel yeteneğe eklendi. Yapılan bu değişiklikle onun baskınlarda ve mücadele başlatmada çok daha güçlü olacağını söyleyebilirim. Ancak koridor aşamasındaki etkinliğinin biraz kırılacağını tahmin etmek zor değil.

Morgana (nerf): Çok farklı bir şey beklememek gerekirdi. E yeteneğinin bekleme süresi artırıldı. Kalkan gücü azaltıldı. Uzun bir süredir en iyi şampiyonlar arasında yer alan bu şampiyonun gücü yavaş yavaş kırpılmaya başlandı. Özellikle destek rolünde gücü biraz azaldı.

Rek’Sai (nerf): Uzun süredir gündemi meşgul etmesinin ardından gelene bu değişikliklere şaşırmamak gerek. Taban saldırı gücü ve saldırı gücü artış miktarı düşürüldü. Güçlendirilmiş Q yeteneğinin bekleme süresi artırıldı. E yeteneğinin minimum hasarı azaltıldı.

Darius (buff): Bu değişiklik koridor aşamasını biraz daha güçlendirecek. Q yeteneğinin iyileştirme miktarı ve hasar miktarı artırıldı. Doğru kullanıldığı zaman bu şampiyon artık çok daha yüksek koridor sürekliliğine sahip olacak.

Ekko (buff): Taban saldırı hasarı artırıldı. İleri seviyeler için E yeteneğinin kullanım maliyeti azaltıldı. Gelen bu değişikliklerin çok büyük bir etki yapacağını söylemek mümkün değildir. Kullanım miktarında bir miktar kıpırdama olacaktır.

Lissandra (buff): İleri seviyeler için W yeteneğinin hasar miktarı yükseltildi. Daha geniş açıdan bakarsak bu değişiklik aslında hiçbir anlam ifade etmiyor. Çünkü daha önceki yamalarda gelen değişiklikler onun canını epey acıttı ve toparlaması mümkün değil.

Maokai (buff): Çok büyük değişiklikler olacağını beklemek doğru değil. Q yeteneğinin taban hasar miktarı yükseltildi. Tank şampiyonların metaya yeniden merhaba demesinin ardından gelen bu değişiklik aslında onu hayata döndürmeye yönelik bir çözüm diyebilirim.

Shen (nerf): Taban saldırı hızı oranı yükseltildi. E yeteneğinin hasar miktarı artırıldı. Bunlar çok ufak değişiklikler gibi gözükebilir. Yapılan aslında her tanka dokunduk bu şampiyonu es geçmeyelim demenin farklı bir yüzü. Büyük atılımlar beklemek doğru olmayacaktır.

Sylas (buff): W yeteneğinin taban hasar miktarı yükseltildi. Son yamalarda gelen değişikliklerle neredeyse oynanamaz hale getirilmişi demek çok doğru olmaz ama gerçekten kötü durumdaydı. Bu değişiklik biraz olsun yüzünün gülmesini sağlayacak.

Volibear (buff): W yeteneğinin bonus saldırı hızı miktarı artırıldı. Artık kampları daha hızlı temizleyecek ve mücadelelerde daha fazla avantaj elde edecek. Özellikle ormancı oyuncular bu değişiklikten çok hoşlanacaklar ama üst koridor için benzer düşünceye sahip değilim.

Rünler

Rünlerde Artçı Şok ve Sihirli Pabuçlar rünlerinde önemli değişikliker oldu. Bu değişiklikler elbette oyuna etki edecek. Etkinin ne seviyede olacağını ise yapılan seçimler ve diğer destekleyici unsurlar belirleyecek. Şimdilik çok ufak bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim.

Artçı Şok (denge): Bu rün tank şampiyonlar için artık çok daha kabul edilebilir bir rün olacak. Bununla birlikte tank olmayan şampiyonlarda artık kullanılmadığını göreceğiz. Bunun sebebi artık bonus zırh, büyü direnci ve candan güç alacak olmasıdır.

Sihirli Pabuçlar (nerf): Bu ründe yapılan değişiklik alt koridorda İlham yetenek ağacını tercih eden şampiyonları biraz üzecek. Tam anlamıyla bir dizginleme yapıldığını söyleyebilirim. Artık alt koridor şampiyonlarında bu rünü kullanmak epey bir risk almak anlamına gelecek.

Eşyalar

Bu yamada Avcı İksiri ve Manaveren/Muramana eşyalarında değişiklik yapıldı. Bu eşyalarda yapılan değişiklikler onların kullanım oranını etkileyecek. Daha fazlasını beklememek gerek.

Avcı İksiri: Pek bir anlam ifade etmiyordu ve kaldırdı. En azından Riot Games böyle düşünüyor. Orman metasının mevcut durumu düşünüldüğünde pek ihtiyaç olmadığını hemen hemen herkes görebilir. Çok büyük bir kayıp olmayacak.

Manaveren/Muramana: Çok önemli bir değişiklik çünkü hasar miktarı artırıldı. Bu eşyadan güç alan şampiyonlardan en önemlisi kim tahmin ediyor olmalısın. Ezreal artık çok daha acımasız bir şekilde hasar verebilecek. En azından önceki haline göre durum böyle olacak.

League of Legends 9.9 yaması ile gelen değişiklikler hakkında neler düşünüyorsun? Düşüncelerini yorum yaparak dile getirebilirsin. Güncellemeye yönelik hazırlanan bu özet hoşuna gittiyse bana destek olmak için bunu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap