League of Legends 9.8 yama analizi

League of Legends 9.8 yama analizi sayesinde yapılan değişikliklerin özetini ve aynı zamanda mevcut metaya etkisini öğrenebilirsin.

Burada yer alan bilgiler kapsamlı yama notlarını içermez. Yama analizi ile yapmak istediğim gelen değişikliklerin metaya ve oyuna etkisini anlatmaktır. Bu yamanın tüm detaylarına elbette resmi sitedeki 9.8 yama notları sayfasından ulaşabilirsin.

Not: Yeni yama ile değişmiş olan meta şampiyonları incelemek istersen 9.8 meta şampiyonlar listesi kısmına göz atabilirsin.

LoL 9.8 rollerde dikkat edilmesi gerekenler

League of Legends 9.8 yaması bir takım etkili değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu yama için dikkatli olman gereken nokta rollerde hangi tür şampiyonların daha kullanılabilir olduğunu bilmek. Bunu başarırsan dereceli oyunlarda daha kolay sıra yükselebilirsin.

Üst koridorda durum ne?

Üst koridorda tank rolündeki şampiyonlar hala ön planda. Ancak taşıyıcı rolüne bürünebilen şampiyonların koridorda daha fazla hakimiyet kurduğunu görmek gerek. Her ne kadar birkaç tank eşyasında değişiklik yapılsa bile yüksek rekabetçi maçlarda pek bir şey değişmeyecek.

Her ne kadar Yenilmez rünü biraz daha güçsüz hale getirilse bile üst koridordaki belirli şampiyonlar için hala en uygun seçenek durumunda. Urgot için yapılan değişiklikler onu epey bir yaralayacak. Kayle değişiklikleri ise şampiyonun hızını bir nebze olsun kesebilecek.

Orta koridorda ve ormanda durum ne?

Orta koridor için çok fazla söylenecek bir şey yok. Birkaç yamadır değişmeyen bir durum söz konusu. Alt koridora gitme konusunda sıkıntı yaşamayan şampiyonlar ön planda. Ahri, Talon ve Taliyah gibi şampiyonların biraz daha rahat edeceklerini söyleyebilirim.

Orman bölgesinde devir artık tank devri. Amumu başta olmak üzere Rammus, Sejuani ve Zac oldukça güçlendi. Orman bölgesinde tank oynamak istemiyorsan üzülmene gerek yok hala Master Yi, Jax ve Vi gibi seçeneklere sahipsin.

Alt koridorda durum ne?

Alt koridorda dengeler biraz değişmiş durumda. Bu yama ile birlikte tank şampiyonların ön plana çıkacağını tahmin etmek zor değil. Bu nedenle tank öldürmede avantajlı olan şampiyonlara dikkat etmek gerek. Burada meta çok değişken. Bu nedenle dikkatli olmak gerek.

Destek şampiyonları açısından durumun farklı olduğunu düşünmemelisin. Tank, büyücü ve işlevsel şampiyonlara kadar birçok şampiyon destek rolünde oynanabilir durumda. Ön plana çıkanların ise koridorda daha aktif olan şampiyonlar diyebilirim.

LoL 9.8 buff ve nerf değişiklerinin etkisi

League of Legends 9.8 yaması ile şampiyonlarda, rünlerde ve eşyalarda bir takım dengeleme değişiklikleri yapıldı. Yapılan tüm değişiklerin etkilerini kısa bir şekilde özetlemeye çalıştım. Bunlara dikkat edersen bir sonraki yamaya kadar işini kolaylaştırmış olursun.

Şampiyonlar

Şampiyonlar açısından bol buff içeren bir yama olduğunu söyleyebilirim. Tank şampiyonlarını ön plana çıkaran ve belirli şampiyonların oyuna tutunmasını sağlayan değişiklikler geldi. Bazı şampiyonların seçilme oranlarında değişiklik yaşanması muhtemel.

Amumu (buff): Pasif yeteneği ve Q yeteneği güçlendirildi. Pasif yeteneğin artık çok daha işlevsel olacağını söyleyebilirim. İşin asıl kritik noktasının ise Q yeteneği olduğuna dikkat etmek gerek. Bekleme süresi açısından çok sıkıntı yaşamadığı için sık sık baskın yapmak mümkün olacak.

Camille (buff): Gelen bu güçlendirme iyi ama çok büyük değişikliklere neden olmayacak. Bunu bir tür toparlanma olarak görmek gerek. Geçtiğimiz yamalarda yapılanlardan sonra pek bir şey beklemek doğru değil. Sadece üst koridorda daha uygun bir tercih olacak.

Cassiopeia (buff): Bir önceki yamalarda getirilen bir nerf için geri adım oldu. E yeteneğinin mana bedeli yavaş yavaş azalacak. Tam olarak mevcut metanın şampiyonu olmasa bile özellikle E yeteneğinden güç almaya çalışan build seçenekleri için kullanışlı olacak.

Fiora (buff): Gelen bu mükemmel güçlendirmeler oyuncuları epey sevindirecek. Bu şampiyonu sevmeyenler için ise üzgünüm. Ayrıca tank eşyalarında yapılan değişiklikleri iyi okumak gerek. Artık her koşulda dalış yapma şansının olmayacağını düşünüyorum.

Gnar (buff): Bekleme süresi açısından aldığı ufak güçlendirme oldukça işe yarayacak. Artık takım savaşlarında başlangıç ve ilerleyen dönem dahil olmak üzere iki kez özel yetenek kullanabilir hale geldi. Ama metaya uyum konusunda hala çeşitli problemleri var.

Jhin (buff): Gelen güçlendirmeler özel yeteneğini ve tuzaklarını ilgilendiriyor. Özel yeteneği artık çok daha fazla hasar verecek. Gelen tüm değişikliklerin olumlu olduğunu söylemek mümkün. Fakat kullanılabilirlik açısından şampiyondan çok büyük bir sıçrama beklememelisin.

Kayle (nerf): Sana çıkış yok. Üst üste üçüncü yama oldu ve hala gücünden bir şeyler koparılıyor. Üst koridorda artık çok daha dikkatli oynamak gerekecek. Arakçı ile oluşturulan build artık çok işlevsel değil. Bu değişiklikler bu şampiyonu seven oyuncuları epey üzecek.

Kayn (buff): Muazzam güçlendirmeler aldı diyebilirim. Artık çok daha hareketli bir şampiyon durumunda. Bekleme sürelerinin azaltılmış olması hamlelerde daha fazla sonuç elde edebilmek anlamına gelecek. Tek dikkat edilmesi gereken potansiyel gücün gerçek güce dönüştürülmesi.

Master Yi (buff): Gerek olup olmadığı tartışılacak bir güçlendirme oldu. Özel yeteneği aktifken artık birimlerin içinden geçebilecek. Zaten çok güçlü durumdaydı. Artık çok daha güçlü olmasını beklemek hayalcilik olur. En sık tercih edilen şampiyonlardan biri olmaya devam edecek.

Nautilus (buff): Uzun bir süredir kendisinden haber alınamıyordu. Yeni güçlendirmelerle kendini bulacak. Pasif yeteneğinde ve Q yeteneğinde yapılan değişiklikler gerçekten can yakacak. Artık koridor aşamasında yeni bir rakibin var diyebilirim.

Ornn (buff): Gelen bu değişiklikleri yok sayabilirsin. Güçlendirme olduğu doğru ama dereceli oyunlarda bunun etkisini çok görmeyebilirsin. Ancak yapılan değişiklikler yüksek rekabetin olduğu maçlarda epey bir hissedilecek. Durum tamamen bundan ibaret.

Renekton (buff): Her ne kadar taban niteliklerinde yapılan güçlendirmeler iyi olsa bile animasyon noktasına dikkat etmek gerek. Q yeteneğinde yapılan değişiklikler onu daha iyi bir takım oyuncusu yapacak. Kısacası adından epey bir söz ettirecek diyebilirim.

Sejuani (buff): W yeteneğinde yapılan güç artırma değişikliği oldukça önemli. Bu şampiyonun artık çok daha iyi noktada olacağını söyleyebilirim. Özellikle Efsun: Yanardöver eşyasının biraz daha güçlendirilmiş olması bu şampiyon için önemli değişiklikleri beraberinde getirecek.

Singed (buff): Can yenileme güçlendirmesi çok etkili olmasa bile W ve E yeteneklerine yapılan güçlendirmeler bu şampiyonu çok farklı bir noktaya çıkaracak. Bu yamada oldukça dikkat etmen gereken bir şampiyon dersem abartmış olmam. Özellikle W yeteneğinden kurtulma şansın artık pek yok.

Trundle (buff): Çok büyük değişiklikler olacağını beklemek doğru değil. Bir takım güçlendirmeler alsa bile eski günlerini mumla aramaya devam edecek. Tek artı tank şampiyonların metaya biraz daha fazla yaklaşması diyebilirim.

Zed (nerf): Bu yamada gücü azaltılan iki şampiyondan biri oldu. Q yeteneğinde hasar kaybı söz konusu. W yeteneğinde ise bekleme süreleri yükseltildi. Yapılan değişiklikler onun oynanış durumuna epey etki edecek. Eskisi kadar güçlü olmadığı kabul edilmesi gereken bir gerçek.

Rünler

Rünlerde tek değişiklik Son Darbe rününde oldu. Bu değişiklik elbette oyuna etki edecek. Etkinin ne seviyede olacağını ise yapılan seçimler ve diğer destekleyici unsurlar belirleyecek. Şimdilik çok ufak bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim.

Son Darbe (denge): Bu rün düşük cana sahip şampiyonları indirme hevesinde olan her şampiyonun işine yarar. Bonus hasarının yükseltilmiş olması ekstra faydalı olacak. Rakibi avlamaya çalışan bir şampiyon oynuyorsan tercih sebebin olabilir. Bunun dışında kayda değer bir şey yok.

Eşyalar

Bu yamada Bilgewater Palası, Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Dikenli Yelek, Çivili Zırh, Hextech Silahkılıç, Efsun: Yanardöver ve Fırtınabiçen eşyalarında değişiklik yapıldı. Bu eşyalarda yapılan değişiklikler onların kullanım oranını etkileyecek. Daha fazlasını beklememek gerek.

Bilgewater Palası/Mahvolmuş Kralın Kılıcı: Birleşme bedeli ve beraberinde toplam bedeli yükseltildi. Bu doğrudan onunla bağlantılı olan Mahvolmuş Kralın Kılıcı eşyasını da etkiledi. Artık elde edilmesi çok daha güç olacak. Daha farklı bir durum söz konusu değil.

Dikenli Yelek/Çivili Zırh: Çok önemli bir değişiklik çünkü yapılan 2 saniyelik değişiklik muazzam bir etkiye sahip. Tank şampiyonlar artık biraz daha ön plana çıkacak ve bu eşyanın kullanım oranında artış yaşanacak. Belki bu değişiklik tank metasının habercisi olabilir.

Efsun: Yanardöver (buff): Basit bir buff diyebilirim. Tank olan ormancılar artık daha rahat kamp temizleyecekler. Böylece değişik türde ormancı görmek mümkün olacak. Bu değişiklikler önceki yamada vardı ama oyuna tam olarak uygulanmamıştı. Artık tüm değişiklikler geçerli.

Fırtınabiçen (buff): Pasif bir eşyaydı ama artık kaderini değiştirme vakti. Sadece tek bir şampiyonda etkili durumdaydı. Getirilen bu yeni güçlendirmelerle diğer şampiyonlar için de iyi bir eşya olması planlanıyor. Evdeki hesap çarşıya uyar mı uymaz mı onu bilemem.

Hextech Silahkılıç (buff): Bilgewater Palası eşyasında yapılan değişikliğin yansıması. Tamamen aradaki farkı dengelemek için yapılan ufak bir düzenleme diyebilirim. Birleştirme bezeli ufak bir miktar azaltıldı. Başka bir şey yok. Fiyatı için değiştirileceğini hiç düşünmüyorum.

League of Legends 9.8 yaması ile gelen değişiklikler hakkında neler düşünüyorsun? Düşüncelerini yorum yaparak dile getirebilirsin. Güncellemeye yönelik hazırlanan bu özet hoşuna gittiyse bana destek olmak için bunu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap