League of Legends 9.7 yama analizi

League of Legends 9.7 yama analizi sayesinde yapılan değişikliklerin özetini ve aynı zamanda mevcut metaya etkisini öğrenebilirsin.

Burada yer alan bilgiler kapsamlı yama notlarını içermez. Yama analizi ile yapmak istediğim gelen değişikliklerin metaya ve oyuna etkisini anlatmaktır. Bu yamanın tüm detaylarına elbette resmi sitedeki 9.7 yama notları sayfasından ulaşabilirsin.

Not: Yeni yama ile değişmiş olan meta şampiyonları incelemek istersen 9.7 meta şampiyonlar listesi kısmına göz atabilirsin.

LoL 9.7 rollerde dikkat edilmesi gerekenler

League of Legends 9.7 yamasının rollerde çok büyük değişikliklere imza atmadığı kesin. Dikkatli olman gereken nokta rollerde hangi tür şampiyonların daha kullanılabilir olduğunu bilmek. Bunu başarırsan dereceli oyunlarda daha kolay sıra yükselebilirsin.

Üst koridorda durum ne?

Üst koridorda meta hala oldukça geniş ve seçim yapılabilecek çok farklı şampiyonlar var. Singed ve Dr. Mundo gibi tank şampiyonları seçebilir veya Kled ve Hecarim gibi dalış şampiyonlarına yönelebilirsin. Ayrıca Vladimir ve Lissandra gibi yetenek gücü şampiyonlarını kullanabilirsin.

Üst koridorda dikkat etmen gereken tek durum rakibin öne geçmesine izin vermemektir. Yapılan baskınlarda sadece bir skor bile verirsen maçı riske atmış olursun. Bu nedenle agresif oyun yerine güvenli oyunu tercih ederek minyon dalgası kaçırmamaya çalışmalısın.

Orta koridorda ve ormanda durum ne?

Orta koridor için çok fazla söylenecek bir şey yok. Özellikle haritayı kolayca gezebilecek şampiyonların öncelikli olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında Zed gibi bire bir mücadeleleri kazanabilen şampiyonlar hala geçerli bir tercih durumda.

Orman için önemli olan tamamen baskın potansiyeli. Koridorlara kolayca baskı uygulayabilen ve bunu olabildiğince erken gerçekleştirebilen şampiyonlar önemli. Hecarim ve Jarvan IV gibi şampiyonların bu kadar popüler olmasının asıl sebebi bu.

Alt koridorda durum ne?

Alt koridorda her şey dengeli durumda. Oyunların süresi yavaş yavaş 30 dakika ve üzerine çıktığı için ikincil rün tercihinde Büyücülük (Sorcery) yerine İlham (Inspiration) çok daha sağlıklı bir seçim olmaya başladı. Koridor aşamasında kolaylık için bu artık kaçınılmaz diyebilirim.

LoL 9.7 buff ve nerf değişiklerinin etkisi

League of Legends 9.7 yaması ile şampiyonlarda, rünlerde ve eşyalarda bir takım dengeleme değişiklikleri yapıldı. Yapılan tüm değişiklerin etkilerini kısa bir şekilde özetlemeye çalıştım. Bunlara dikkat edersen bir sonraki yamaya kadar işini kolaylaştırmış olursun.

Şampiyonlar

Şampiyonlar açısından bol buff içeren bir yama olduğunu söyleyebilirim. Gerekli olan nerf her zamanki gibi hedefini bulmuş durumda. Bazı şampiyonların seçilme oranlarında değişiklik yaşanmasını beklediğimi söylemeliyim.

Azir (buff): Çok ufak değişiklikler aldı. Bu değişikliklerin çok büyük etki göstermesini beklememelisin. Bu şampiyon kaldığı yerden yoluna devam edecek.

Cho’Gath (buff): Bekleme süresinde yapılan saniyelik azaltma onu çok fazla etkilemeyecek. Sadece biraz daha sinir bozucu olacak. Koridor aşamasında biraz dikkatli olman gerekebilir.

Dr. Mundo (buff): Bu şampiyonda çok güzel değişiklikler yapıldı. Q yeteneği daha çok can yakacak ve E yeteneği biraz daha güç sunacak. Yapılan bu değişiklikler sonrasında onun daha sık tercih edilen bir şampiyon olmasını bekliyorum.

Garen (buff): Gelen yeni değişiklikler bu şampiyonun oyun sonuna daha kolay taşınmasını sağlayacak. Mevcut durumundan daha iyi olmasını beklemiyorum çünkü karşı seçim yapmak hala çok kolay.

Kayle (nerf): Yenilendiğinden beri aşırı güçlü olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle bir dizi yeni nerf aldı. Bir dizi nerf almasına rağmen mekaniği sayesinde etkinliğini korumaya devam edecek.

Leona (buff): Oyun sonuna geçişi artık daha sancısız olacak. Bekleme süresi azaltma eşyaları ile E yeteneğini kısa sürede tekrar kullanabilme şansını elde edecek.

Lissandra (nerf): Son dönemdeki popülerliğin bedelini ödeyerek nerf aldı. Q yeteneğine yapılan nerf onun kullanılabilirliğini epey bir düşürecek. Dereceli maçlarda bu şampiyondan uzak durmalısın.

Morgana (nerf): Gelen nerf tamamen orta koridordaki halini etkileyecek. Destek rolünde oynuyorsan endişe duymanı gerektirecek bir şey yok. Bu şampiyon kaldığı yerden etkinliğini göstermeye devam edecek.

Pyke (buff): Aldığı buff onu biraz daha rahatlatacak. Alt koridorda onu çok daha sık göreceğimizi düşünüyorum. Bu hazırlıklı olsan çok iyi edersin.

Rumble (buff): İlginç bir buff olduğunu söyleyebilirim. Temel hedef ise onu çok daha gezici bir şampiyon haline getirmek. Belki orta koridorda daha sık görebileceğimiz bir şampiyon olacak.

Sylas (nerf): Ben daha uzun süre etkili olmasını bekliyordum ama gelen değişiklikler tam tersini işaret ediyor. Hemen hemen her noktadan nerf yediğini söyleyebilirim. Dereceli maçlarda onu kullanmaktan olabildiğince uzak durmanı öneririm.

Urgot (nerf): Hala çift rolde tercih edilebilen güçlü bir şampiyon konumunda. Gelen nerf daha çok orman bölgesindeki halini etkileyecek ama şampiyonun etkinliğini sürecek.

Rünler

Rünler açısından Gözyuvarı Koleksiyonu, Hayalet Poro, Zombi Totemi, Biç Devir, Tahrip, Aşırı Büyüme ve Mükemmel Avcı rünlerinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler elbette oyuna etki edecek ama hangi şampiyonda ne şekilde tercih edildikleri önemli olacak.

Gözyuvarı Koleksiyonu (denge): Aşırı popüler bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Yapılan değişiklikler aynı sıradaki diğer rünlere güç dağılımı sağladı.

Zombi Totemi (denge): Totem temizleme ile yük biriktirecek. Resmi açıklama yeterli: “Totem kırmak, artık şampiyonlara yönelik isabet hasarı sağlamıyor; bunun yerine değişken kuvvet yükleri biriktiriyor. Azami yüke ulaşıldığında fazladan değişken kuvvet veriyor.”

Hayalet Poro (denge): Süresi dolan totemler Hayalet Poro çıkaracak. Resmi açıklama yeterli: “Totemlerin bir hayalet poro çağırıyor ve porolar, süreleri dolduğunda değişken kuvvet yükleri sağlıyor. Azami yüke ulaşıldığında fazladan değişken kuvvet veriyor.”

Biç Devir (buff): Üst düzey rekabetçi maçlarda kendisinin çok fazla gözükmediğini söyleyebilirim. Oyunun aşırı uzaması durumunda etkili olabilecek bir rün. Fazlasını beklememek gerek.

Tahrip (buff): Bu yama ile çok daha kullanılan bir rün haline gelecek. Önceden kullanıyorsan kullanmaya devam etmelisin. Çünkü eskisinden daha iyi durumda olacaksın.

Aşırı Büyüme (buff): Tanklar için daha iyisi olamazdı. Ekstra can çok kıymetli. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Seçim yapılırsa biraz etki gösterecek.

Mükemmel Avcı (buff): Bu buff pek yeterli olmayacak ve kullanımı belirli şampiyonlarla sınırlı olmaya devam edecek. Alternatif bir şey düşünmek mümkün değil.

Eşyalar

Eşyalar açısından Efsun: Yanardöver, Kara Mühür ve Aklın sonu eşyalarında dengeleme değişikliği yapıldı. Bu eşyalarda yapılan değişiklikler onların kullanım oranını etkileyecek. Daha fazlasını beklememek gerek.

Efsun: Yanardöver (buff): Basit bir buff diyebilirim. Tank olan ormancılar artık daha rahat kamp temizleyecekler. Böylece değişik türde ormancı görmek mümkün olacak.

Kara Mühür (nerf): Pek bir şey kaybetmeyecek ama build oluştururken artık iki kez düşünmek gerekecek. En azından iade bedelini göz önünde bulundurmak söz konusu olacak.

Aklın Sonu (buff): Gelen bu yenileme tarzı değişiklikler eşyanın kullanım düzeyine doğrudan etki edecek. Tam olarak ne olacağını kestirmek güç olsa bile saldırı hızı odaklı şampiyonların epey işine yarayacak.

League of Legends 9.7 yaması ile gelen değişiklikler hakkında neler düşünüyorsun? Düşüncelerini yorum yaparak dile getirebilirsin. Güncellemeye yönelik hazırlanan bu özet hoşuna gittiyse bana destek olmak için bunu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap