League of Legends 9.10 yama analizi

League of Legends 9.10 yama analizi ile gelen değişikliklerin özetini ve aynı zamanda mevcut metaya etkilerini öğrenebilirsin.

Burada yer alan bilgiler kapsamlı yama notlarını içermez. Yama analizi ile yapmak istediğim gelen değişikliklerin metaya ve oyuna etkisini anlatmaktır. Bu yamanın tüm detaylarına elbette resmi sitedeki 9.10 yama notları sayfasından ulaşabilirsin.

Not: Yeni yama ile değişmiş olan meta şampiyonları incelemek istersen 9.10 meta şampiyonlar listesi kısmına göz atabilirsin.

LoL 9.10 rollerde dikkat edilmesi gerekenler

League of Legends 9.9 yaması bir takım etkili değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu yama için dikkat etmen gereken nokta rollerde hangi tür şampiyonların daha kullanılabilir olduğunu bilmektir. Bunu başarırsan dereceli oyunlarda daha kolay sıralama yükselebilirsin.

Üst koridorda durum ne?

Bu yamada en önemli değişiklik hiç kuşkusuz Riven için gelen bir dizi nerf oldu. Yeteneklerine dengeli bir dokunuş gerçekleşmiş gibi gözükse bile işin doğrusu Riven’ın gücü biraz azaltıldı. Çünkü kalkanından yoksun olacağı için koridorda kalma şansı biraz azalmış olacak.

Sylas üst koridora yerleşmeye devam edecek. Belki ilk öncelik olmayacak ancak onu burada çok daha sık görebileceğiz. Doğru oyuncunun elinde bu şampiyonun durdurulamaz noktaya ulaşabileceğinizi unutmamak gerekir. Şimdi bir şampiyon öğrenmek istiyorsan bu kesinlikle Sylas olmalı.

Üst koridorda popülerliğini artıran bir diğer şampiyon ise Darius diyebilirim. Onun güçlenmesine izin verirsen oyunu tek başına sırtlayıp götürebileceğini bilmelisin. Dolayısıyla erkenden hamlelerine karşı cevaplar verebilmen gerekir.

Ormanda durum ne?

Yampiri Yengeç değişikliği sonrasında buranın biraz daha dengeli geliştiğini söyleyebilirim. Özellikle daha çok farm yapma odaklı şampiyonların kullanılacağını tahmin etmek çok zor değil. Bir şampiyon seçmek istiyorsan çarpışmalarda ayakta kalabilen Rengar gibi şampiyonlara yönelebilirsin.

Rün Feryadı eşyasında yapılan ufak değişiklik yetenek gücü şampiyonlarının biraz daha öne çıkmasını sağlayacak. Karthus, Evelynn, Nidalee ve Elise gibi şampiyonların kullanım oranlarında artış olacağını unutmamak gerek.

Ormancılardan beklenen 2. seviye sonrasındaki müdahale anlayışı artık geride kaldı. Bu şampiyonların 3. seviye ve 6. seviye gibi daha belirgin noktalarda maça müdahale etmesi söz konusu olacak. Bu durum suikastçılardan tanklara kadar geniş bir şampiyon havuzu oluşturacak.

Orta koridorda durum ne?

Orta koridor artık beceri odaklı şampiyonlara emanet. Özellikle Akali ve Sylas gibi şampiyonların daha fazla ön planda olduğu bir yama ile karşı karşıyayız. Oyunda üstünlük kurabilmek istiyorsan bu şampiyonlara öncelik vermelisin.

Bunu bir kenara bırakacak olursak, oyunun erken evresinde avantajı eline geçirmek isteyen oyun tarzının orta koridorda etkinliğini sürdürdüğünü unutmamak gerekir. Tek dikkat etmen gereken nokta agresif oyun stilinin sana uygun olup olmadığıdır.

Alt koridorda durum ne?

Guinsoo’nun Hiddeti eşyasında yapılan değişiklik oldukça önemli. Bu eşyadan güç alan Vayne ve Kai’Sa gibi şampiyonlar artık biraz daha geri planda olacaklar. Ancak bu şampiyonların çok farklı build seçeneklerine sahip olmaları işleri biraz kolaylaştıracak.

Canbiçen eşyasına getirilen ufak güçlendirme onu çok daha tercih edilebilir bir eşya yapacak. Belki tekrardan popüler seçeneklerden biri olduğunu görebiliriz. Bir süredir farklı build seçeneklerinin denendiği Jhin gibi şampiyonlarda bu eşyayı görmeye başlayabiliriz.

Destek rolü açısından en büyük etkiyi Yuumi yapacak. Bu şampiyonun henüz çok yeni olması nedeniyle ilk birkaç hafta onun maçlara damga vurmasını beklemek daha doğru olacak. Can yenilemeden kalkan kazandırmaya kadar pek çok becerisi olduğunu unutmamak gerek.

Nişancı şampiyonlar için belirgin bir şekilde kendini gösterecek olan eşya değişiklikleri tercih edilen destek şampiyonlarının çeşitliliğine etki edecek. Destek şampiyonları artık oyun kurucu olmak yerine önleyici hareket etmek zorunda kalacaklar.

LoL 9.10 buff ve nerf değişiklerinin etkisi

League of Legends 9.10 yaması ile şampiyonlarda, rünlerde ve eşyalarda bir takım dengeleme değişiklikleri yapıldı. Yapılan tüm değişiklerin etkilerini kısa bir şekilde özetlemeye çalıştım. Bunlara dikkat edersen bir sonraki yamaya kadar işini kolaylaştırmış olursun.

Şampiyonlar

Şampiyonlar açısından bol buff içeren bir yama olduğunu söyleyebilirim. Birçok şampiyonun güçlendirme alması elbette oynanabilirlik açısından çeşitli farklılıklar yaratacak. Bu açıdan bazı şampiyonların seçilme oranlarında değişiklik yaşanması muhtemel.

Brand (buff): Açıkçası Riot Games’in ne yapmak istediğini kestirebilmiş değilim. Bu şampiyonda yapılan değişiklik onu destek rolünden yeniden orta koridora kaydıracak bir değişiklik oldu. Artık bir karar verilmesi gerek: Bir şampiyon birden fazla rolde kullanılabilmesi yasak mı?

Caitlyn (buff): W yeteneğine eklenen tam kafadan hasar oranı bu şampiyonun erken evrede biraz daha etkin olmasını sağlayacak. Meta açısından çok büyük bir değişiklik olmayacak ancak bu yamadaki diğer değişiklikler düşünüldüğünde bu şampiyonun biraz daha öne çıkacak.

Fiora (buff): Ufak bir güçlendirme oldu ancak son derece kullanışlı olduğunu bilmek gerek. Teknik olarak bir buff olsa bile daha fazlasını söylemek mümkün değil. Bu şampiyon her zamanki etkinliğini korumaya devam edecek. Çünkü yapılan değişikliğin büyük bir anlamı yok.

Graves (buff): Q yeteneğinin hasar miktarı ileri seviyelerde daha güçlü olacak. Çok büyük bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün değil. Bazı noktalarda belki ufak tefek etkileri olabilir. Bunun dışında şampiyonun aynı potansiyelini koruyacağını söyleyebilirim.

Master Yi (buff): Özetle, E yeteneğindeki saldırı gücü gitti, yerine özel yeteneğine ekstra hareket hızı eklendi. Buna ek olarak Q ve W yeteneklerinin kullanım gecikmeleri kaldırıldı. Tümünü bir arada değerlendirirsek eskisinden çok daha güçlü olacağını söyleyebilirim.

Soraka (buff): Q yeteneğinin hareket hızı yükseltildi. Söylenebilecek tek şey bu olsa gerek. Bu şampiyonun artık çok daha zor öldürüleceğini söyleyebilirim. Koridor aşamasında onunla mücadeleye girecek herkesin bunu hesaba katması gerekecek.

Tryndamere (buff): E yeteneğinin bekleme süresi yükseltildi ve yetenek gücü oranı azaltıldı. Bu değişiklik ile bu şampiyonun biraz daha hareketlilik kazanacağını söyleyebilirim. Yetenek gücü azaltma değişikliğini çok büyük bir şey olarak görmek doğru olmayacaktır. Kaldığımız yerden devam.

Xin Zhao (buff): Q yeteneğinin bekleme süresi azaltıldı. Bu ona erken ve orta evrede biraz avantaj sunacak. Ancak değişikliğin oyun değiştiren bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün değil. Oynanış açısından biraz daha iyi durumda olacak diyebilirim.

Riven (nerf): Bu yamanın en acımasız değişikliği diyebilirim. E yeteneğinin bekleme süresi yükseltildi. Bu bile tek başına yeterli diyebilirim. Q yeteneğinde yapılan değişiklik E yeteneğindeki değişikliğin yanında devede kulak kalır. Üzgünüm ama Riven artık pek iyi seviyede olmayacak.

Vayne (nerf): Yorumlaması zor bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim. Takım savaşlarında ve birebir veya ikiye iki mücadelelerde oyun yapabilme şansının azaldığını söyleyebilirim. Her ne kadar güç dengesine yönelik bir değişiklik olsa bile biraz acımasız oldu diyebilirim.

Shaco (denge): Klasik kalite güncellemesi. Teoride şampiyonu kontrol etmek çok daha kolay olacak. Ortaya çıkan kopyanın artık daha tahmin edilebilir olması oynanışı birazcık etkileyecek. Bu şampiyonla oynarken özel yeteneği kontrol etmekte zorlanıyorsan bu değişiklik sana yardımcı olacaktır.

Zyra (denge): Klasik kalite güncellemesi. Bitkiler artık birçok şampiyon tarafından tek bir hamleyle ortadan kaldırılamayacak. Bunun kalite güncellemesi olduğunu düşünürsek farklı bir etki beklememek gerekir. Bu şampiyon oynanış açısından aynı seviyede olmaya devam edecek.

Rünler

Rünlerde Yenilmez rününde önemli değişikliker oldu. Bu değişiklikler elbette oyuna etki edecek. Etkinin ne seviyede olacağını ise yapılan seçimler ve diğer destekleyici unsurlar belirleyecek. Şimdilik çok ufak bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim.

Yenilmez (nerf): Bu rünün gerçek hasar ve can yenileme değerleri düşürüldü. Uzun bir süredir beklenen bir müdahale olmasını bir kenara bırakacak olursak birçok şampiyonu etkileyecek diyebilirim. Buna rağmen söz konusu etkinin çok yüksek olmasını beklememek gerekir.

Eşyalar

Bu yamada Can Biçen, Guinsoo’nun Hiddeti, Avcı Tılsımı ve Rün Feryadı eşyalarında değişiklik yapıldı. Bu eşyalarda yapılan değişiklikler onların kullanım oranını etkileyecek. Daha fazlasını beklememek gerek.

Canbiçen (buff): Eşyanın saldırı gücü yükseltildi. Bunun ufak bir değişiklik olduğunu düşünebilirsin. Ancak birçok şampiyonda bu eşyanın tercih edilmeye başlayacağını düşünmek zor değil. Özellikle Guinsoo’nun Hiddeti eşyasında yapılan değişikliklerden sonra çok şey değişebilir.

Guinsoo’nun Hiddeti (nerf): Bu eşya belirli şampiyonların bir tehditten çok bir probleme dönüşmesine neden oluyordu. “Bir De Yer Vurur” özelliğinin etki sıklığı azaltıldı. Buna ek olarak eşyanın zırh ve büyü delme nitelikleri yükseltildi. Eşyalar açısından alt koridorda kartlar yeniden dağıtılacak.

Avcı Tılsımı (buff): Bu yetenekte yapılan değişikliğin oyuna çok büyük etki edeceğini söylemek mümkün değil. Kendinle beraber yanında yoldaşların varsa bunlar yakma etkisi uygulamaya başlayacaklar. Bunun en çok Elise gibi şampiyonların işine geldiğini bilmelisin.

Rün Feryadı (buff): Basit bir şekilde fiyatı düşürüldü. Bu özellikle yetenek gücü ormancı şampiyonların işine yarayacak. İsim isim vermek gerekirse Evelynn, Karthus, Nidalee ve Elise gibi şampiyonların çok daha etkili olmaya başlayacağını söyleyebilirim.

League of Legends 9.10 yaması ile gelen değişiklikler hakkında neler düşünüyorsun? Düşüncelerini yorum yaparak dile getirebilirsin. Güncellemeye yönelik hazırlanan bu özet hoşuna gittiyse bana destek olmak için bunu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

You may also like...

Yorum Yap