LoL 8.24 meta şampiyonlar listesi

8.24 yamasına göre en iyi şampiyonların kimler olduğunu merak ediyor musun? Verilere dayalı olarak oluşturulmuş bu listeyi inceleyebilirsin.

Bu liste tamamen 8.24 yamasına ve tekli dereceli maçlara (solo queue) göre oluşturulmuştur. Burada yer alan şampiyonları kullanarak lig tırmanma işini kolaylaştırmış olursun. Tam listeye göz atmadan önce mutlaka diğer meta şampiyonları incelemeni öneririm.

8.24 yaması en iyi üst koridor şampiyonları

8.24 yamasına göre en güçlü ve en iyi üst koridor şampiyonları kazanma oranları ve seçilme oranlarına göre diğer şampiyonlara göre çok daha iyi durumdadırlar. Seçim tercihlerini bu şampiyonlardan yana kullanırsan maçlarda çok daha rahat edebilirsin.

5. Garen

Garen oynaması kolay olan bir şampiyondur. Üst koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %7 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %3 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Garen‘in maç kazanma oranı %53 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %89 oranında üst koridorda, %7 oranında ise orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Üst koridorda rakibin Lissandra, Karthus veya Viktor almışsa Garen‘den uzak durmalısın.

4. Karthus

Karthus oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Üst koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %1 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %32 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Karthus’un maç kazanma oranı %54 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %40 oranında orta koridorda, %32 oranında alt koridorda, %16 oranında orman bölgesinde, %13 oranında ise üst koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Üst koridorda rakibin Pyke, Yorick veya Malphite almışsa Karthus‘tan uzak durmalısın.

3. Yasuo

Yasuo oynaması zor olan bir şampiyondur. Üst koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %6 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %42 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Yasuo‘nun maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %56 oranında orta koridorda, %28 oranında üst koridorda, %11 oranında alt koridorda, %6 oranında ise orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Üst koridorda rakibin Jax, Zed veya Talon almışsa Yasuo‘dan uzak durmalısın.

2. Urgot

Urgot oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Üst koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %8 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı %14 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Urgot‘un maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %90 oranında üst koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Üst koridorda rakibin Pyke, Olaf veya Malzahar almışsa Urgot‘tan uzak durmalısın.

1. Jax

Jax oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Üst koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %10 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı %21 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Jax‘in maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %54 oranında üst koridorda, %44 oranında ise orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Üst koridorda rakibin Pyke, Teemo veya Vladimir almışsa Jax‘ten uzak durmalısın.

8.24 yaması en iyi orman şampiyonları

8.24 yamasına göre en güçlü ve en iyi orman şampiyonları kazanma oranları ve seçilme oranlarına göre diğer şampiyonlara göre çok daha iyi durumdadırlar. Seçim tercihlerini bu şampiyonlardan yana kullanırsan maçlarda çok daha rahat edebilirsin.

6. Kayn

 Kayn oynaması zor olan bir şampiyondur. Orman bölgesinde tercih edilme oranı yaklaşık %10 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %9 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Kayn‘ın maç kazanma oranı %50 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %98 oranında orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Orman bölgesinde rakibin Ekko, Fiddlesticks veya Shaco almışsa Kayn‘dan uzak durmalısın.

5. Shaco

 Shaco oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Orman bölgesinde tercih edilme oranı yaklaşık %5 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %6 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Shaco‘nun maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %93 oranında orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Orman bölgesinde rakibin Twitch, Jax veya Udyr almışsa Shaco‘dan uzak durmalısın.

4. Evelynn

Evelynn oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Orman bölgesinde tercih edilme oranı yaklaşık %5 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %14 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Evelynn‘in maç kazanma oranı %50 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %100 oranında orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Orman bölgesinde rakibin Rammus, Ivern veya Udyr almışsa Evelynn‘den uzak durmalısın.

3. Master Yi

 Master Yi oynaması kolay olan bir şampiyondur. Orman bölgesinde tercih edilme oranı yaklaşık %9 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %7 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Master Yi‘nin maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %93 oranında orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Orman bölgesinde rakibin Jax, Shaco ve Pantheon almışsa Master Yi‘den uzak durmalısın.

2. Kha’Zix

 Kha’Zix oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Orman bölgesinde tercih edilme oranı yaklaşık %13 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %10 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Kha’Zix maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %99 oranında orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Orman bölgesinde rakibin Shaco, Warwick ve Wukong almışsa Kha’Zix‘ten uzak durmalısın.

1. Jax

 Jax oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Orman bölgesinde tercih edilme oranı yaklaşık %7 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %21 seviyesindedir. Bu yamaylaya birlikte Jax‘in maç kazanma oranı %53 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %54 oranında üst koridorda, %44 oranında ise orman bölgesinde tercih edildiği unutulmamalıdır. Orman bölgesinde rakibin Nunu, Rammus veya Taliyah almışsa Jax‘ten uzak durmalısın.

8.24 yaması en iyi orta koridor şampiyonları

8.24 yamasına göre en güçlü ve en iyi orta koridor şampiyonları kazanma oranları ve seçilme oranlarına göre diğer şampiyonlara göre çok daha iyi durumdadırlar. Seçim tercihlerini bu şampiyonlardan yana kullanırsan maçlarda çok daha rahat edebilirsin.

4. Neeko

 Neeko oynaması ortalama zorlukta olan bir şampiyondur. Orta koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %5 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %40 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Neeko‘nun maç kazanma oranı %50 olmuştur.

Bu şampiyon bu yamayla birlikte çıkarıldığı için henüz net bir koridor verisi yoktur. Benzer şekilde bu şampiyonla ilgili net bir karşı seçim verisi bulunmamaktadır.

3. Cassiopeia

 Cassiopeia oynaması zor olan bir şampiyondur. Orta koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %7 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %8 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Cassiopeia‘nın maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %78 oranında orta koridorda, %14 oranında üst koridorda, %6 oranında ise alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Orta koridorda rakibin Malphite, Lucian veya Diana almışsa Cassiopeia‘dan uzak durmalısın.

2. Karthus

 Karthus oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Orta koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %3 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %32 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Karthus‘un maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %40 oranında orta koridorda, %32 oranında alt koridorda, %16 oranında orman bölgesinde, %13 oranında ise üst koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Orta koridorda rakibin Zilean, Gangplank veya Kassadin almışsa Karthus‘tan uzak durmalısın.

1. Kassadin

 Kassadin oynaması ortalama zorlukta olan bir şampiyondur. Orta koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %7 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %25 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Kassadin‘in maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %93 oranında orta koridorda, %6 oranında ise üst koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Orta koridorda rakibin Pantheon, Lucian veya Riven almışsa Kassadin‘den uzak durmalısın.

8.24 yaması en iyi alt koridor şampiyonları

8.24 yamasına göre en güçlü ve en iyi alt koridor şampiyonları kazanma oranları ve seçilme oranlarına göre diğer şampiyonlara göre çok daha iyi durumdadırlar. Seçim tercihlerini bu şampiyonlardan yana kullanırsan maçlarda çok daha rahat edebilirsin.

3. Miss Fortune

 Miss Fortune oynaması kolay olan bir şampiyondur. Alt koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %12 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %1 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Miss Fortune‘un maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %98 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Alt koridorda rakibin Karthus, Yasuo veya Heimerdinger almışsa Miss Fortune‘dan uzak durmalısın.

2. Draven

 Draven oynaması zor olan bir şampiyondur. Alt koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %7 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %13 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Draven‘ın maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %96 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Alt koridorda rakibin Yasuo, Karthus veya Kog’Maw almışsa Draven‘dan uzak durmalısın.

1. Lucian

 Lucian oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Alt koridorda tercih edilme oranı yaklaşık %30 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %32 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Lucian’ın maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %94 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Alt koridorda rakibin Ashe, Karthus veya Twitch almışsa Lucian‘dan uzak durmalısın.

8.24 yaması en iyi destek şampiyonları

8.24 yamasına göre en güçlü ve en iyi destek şampiyonları kazanma oranları ve seçilme oranlarına göre diğer şampiyonlara göre çok daha iyi durumdadırlar. Seçim tercihlerini bu şampiyonlardan yana kullanırsan maçlarda çok daha rahat edebilirsin. Şampiyonların yanında yer alan rakamlar sıralama için onlara vermiş olduğum puanlardır.

6. Leona

 Leona oynaması kolay olan bir şampiyondur. Destek rolünde tercih edilme oranı yaklaşık %10 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %4 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Leona’nın maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %97 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Destek rolünde rakibin Brand, Zilean veya Sona almışsa Leona‘dan uzak durmalısın.

5. Blitzcrank

 Blitzcrank oynaması kolay olan bir şampiyondur. Destek rolünde tercih edilme oranı yaklaşık %8 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %4 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Blitzcrank‘ın maç kazanma oranı %51 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %97 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Destek rolünde rakibin Alistar, Sona ve Braum almışsa Blitzcrank‘ten uzak durmalısın.

4. Alistar

 Alistar oynaması kolay olan bir şampiyondur. Destek rolünde tercih edilme oranı yaklaşık %10 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %12 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Alistar‘ın maç kazanma oranı %50 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %98 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Destek rolünde rakibin Sona, Brand veya Vel’Koz almışsa Alistar‘dan uzak durmalısın.

3. Zyra

 Zyra oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Destek rolünde tercih edilme oranı yaklaşık %7 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %5 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Zyra‘nın maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %94 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Destek rolünde rakibin Sona, Xerath ve Fiddlesticks almışsa Zyra‘dan uzak durmalısın.

2. Thresh

 Thresh oynaması zor olan bir şampiyondur. Destek rolünde tercih edilme oranı yaklaşık %23 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %12 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Thresh‘in maç kazanma oranı %50 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %98 oranında alt koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Destek rolünde rakibin Brand, Zyra veya Sona almışsa Thresh‘ten uzak durmalısın.

1. Brand

 Brand oynaması orta zorlukta olan bir şampiyondur. Destek rolünde tercih edilme oranı yaklaşık %8 civarındadır. Dereceli oyunlarda ise yasaklanma oranı ortalama %13 seviyesindedir. Bu yamayla birlikte Brand‘in maç kazanma oranı %52 olarak değişmiştir.

Bu şampiyonun %83 oranında alt koridorda, %12 oranında ise orta koridorda tercih edildiği unutulmamalıdır. Destek rolünde rakibin Zyra, Vel’Koz veya Sona almışsa Brand’den uzak durmalısın.

8.24 yamasına göre en iyi şampiyonlar için verilere dayalı olarak benim sıralamam bu şekildedir. Senin tercihlerin değişik olabilir. Dilersen yorum yaparak kendi sıralamanı veya yaptığım sıralamaya yönelik önerilerini paylaşabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

You may also like...

Yorum Yap