Leona Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Leona nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Leona rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Leona ipuçları.

Bu yazı Leona nasıl oynanır sorusuna, Leona build, Leona rün ve Leona counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Leona Sezon 9 Build

Leona‘nın destek rolünde maç kazanma oranı %49 seviyesinde, seçilme oranı %7 seviyesinde ve yasaklanma oranı %3 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir destek şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Leona için eşya seçimleri konusunda tank eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması kolay olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Leona – Benzer Şampiyonlar
Alistar Sion Amumu Rammus Malphite

Leona Rün (Rune)

Leona için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Leona için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Azim ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Artçı Şok seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Azim) Rün (İlham) Nitelik

Leona Eşyalar (Item)

Leona eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Leona Yetenekler

Bu kısımda en iyi Leona sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak W yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve Q yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 8 > 10 > 12 > 13

(W) 3 > 4 > 5 > 7 > 9

(E) 2 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih hedefin canını zaman içerisinde azaltan ve can iyileştirme becerisini zayıflatan Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Leona nasıl oynanır?

Leona ile oynamak istiyorsan favori koridorunun destek rolü olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi uygulama, mücadele başlatma, tank olabilme ve anlık hamlelerden kaçınma nitelikleriyle öne çıkan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu işlevsel hasar gereksinimi karşılar.

Leona özellikle oyunun erken ve evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda bu şampiyon etkinliğini korur. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Güneş Işığı

Bu şampiyonun güçlü olmasını sağlayan temel yetenektir. Leona bir yeteneğini rakibe isabet ettirdiğinde onu işaretler ve takım arkadaşlarından herhangi birisi bu işareti patlatarak ekstra hasar vermeyi başarır.

Bu yetenekten maksimum verim almak için ilk olarak takım arkadaşının söz konusu işareti patlatmasını beklemeli ve ardından tekrardan rakibe bir işaret koymaya çalışmalısın.

Q – Şafak Kalkanı

Aktif hale getirdiğin zaman bir sonraki basit saldırında rakibe sersemletme etkisi uygularsın. Güçlü bir yetenek olduğunu söylemeye gerek yoktur ama doğru kombinasyonları gerçekleştirmen durumunda bu yetenek fazlasıyla işe yaramaktadır.

Rakibin bir totem yerleştirdiği zaman Basit Saldırı-Q-Basit Saldırı kombinasyonu ile hızlı bir biçimde totemi ortadan kaldırmayı başarabilirsin.

W – Tutulma

Bu yetenek bu şampiyonun dayanıklılığına dayanıklılık katan bir yetenektir. Basit bir biçimde yeteneği aktif hale getirdiğinde ekstra zırh ve büyü direnci elde etmiş olursun.

Kazandığın kalkan patladığında ise etrafında birliklere büyü hasarı verebilirsin ama sahip olduğun ekstra nitelikler birkaç saniye daha aktif bir biçimde kalırlar. Dolayısıyla bu yeteneği her mücadelede kullanmaya özen göstermelisin.

E – Ufuk Kılıcı

Bu şampiyonun işlevselliğini kat kat yükselten yetenektir. Bu yeteneği kullanarak rakiple arandaki mesafeyi bir çırpıda azaltmayı başarabilirsin. Böylece rakip birlikleri beklenmedik anda sersemletmeyi başarabilirsin.

Özellikle koridor aşamasında hasar takası gerçekleştirmeye çalışırken bu yetenek fazlasıyla işe yaramaktadır. Yeri geldiğinde takım mücadeleleri başlatma veya takımının mücadelelerden kaçmasını sağlama konusunda da etkin olabilmektedir.

R – Güneş Patlaması

Eşsiz bir yetenek olduğunu üzerine basa basa söylemek gerekir. Alan hasarı veren, rakibi yavaşlatan ve aynı zamanda onları sersemleten farklı bir mekanizması vardır. Takım savaşlarını genelde bu yetenekle başlatırsın.

Uygulanan kombinasyonlarla rakip birlikleri bertaraf etmek oldukça kolay olabilmektedir. Aynı zamanda rakiplerden kaçarken onları durdurmak için yine bu yetenekten faydalanabilirsin.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Leona rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

Yorum Yap