Legends of Runeterra 101: Nasıl oynanır?

legends of runeterra jinx yasuo

Legends of Runeterra, Riot Games tarafından geliştirilmiş bir dijital kart oyunudur. Bu oyun hakkında bilmen gereken her şeyi burada bulabilirsin.

Legends of Runeterra oyununun League of Legends şampiyonlarına farklı bir gözle bakmanı sağlayacağını söyleyebilirim. Şimdilik (bu yazı yazılırken) yeni bir heyecan ve yeni bir soluk olduğunu unutmamak gerek. Oyunun geliştirileceğini, daha farklı eklemeler yapılabileceğini ve en önemlisi adından söz ettireceğini bilmelisin.

Legends of Runeterra: A-Z Bilmen Gerekenler

Legends of Runeterra hakkında bilinen tüm bilgileri bir araya getirmeye çalıştım. Vereceğim iyi haber ise şu olacak, oyun resmi olarak yayınlandıktan sonra çeşitli rehberleri yine burada bulabileceksin. Dolayısıyla bir yandan League of Legends, diğer yandan Teamfight Tactics ve öte taraftan Legends of Runeterra ile uğraşmış olacağım. Şimdi seni oyun hakkındaki bilgilerle baş başa bırakıyorum.

runeterra haritası

1. Başlangıçta 318 kart ve 6 farklı bölge

Legends of Runeterra macerasına 318 kart ve 6 farklı bölge ile başlayacak. Hikaye doğrultusunda ilerleyecek olan oyna daha sonradan bölgeler eklenip eklenmeyeceğini kestirmek şimdilik mümkün değil. Fakat benzer bölgelerden farklı kartların çıkabileceğini söylemek mümkün. Her şey Runeterra haritası üzerinden ilerleyeceği için haritayı iyi kontrol etmek gerek.

 • Demacia – Büyülü Güç
 • Freljord – Buzun Metaneti
 • Ionia – Çelikten Fırtına
 • Noxus – Topyekun Savaş
 • Piltover ve Zaun – Makineler ve Kargaşa
 • Shadows Isles (Gölge Adalar) – Ölüm ve Kurban

2. Başlangıçta 24 şampiyon

Legends of Runeterra, ağabeyi olarak sayılabilecek League of Legends’tan 24 şampiyonu alarak ilk başlangıcı yapacak. Bu şampiyonların her birisi özel yeteneklere sahip olacak ve bu özel yetenekler geldikleri bölgeyle uyumlu olacaklar. Ayrıca çeşitli kombinasyonlar ile çok daha özel etkiler ve yetenekler elde edilebilecek. Bu nedenle kartların her birini iyi bir şekilde anlamak gerekecek.

 • Demacia: Lucian, Fiora, Lux ve Garen
 • Freljord: Braum, Ashe, Anivia, Tryndamere
 • Ionia: Zed, Shen, Yasuo ve Karma
 • Noxus: Draven, Darius, Katarina ve Vladimir
 • Piltover & Zaun: Ezreal, Heimerdinger, Jinx ve Teemo
 • Shadow Isles: Elise, Hecarim, Thresh ve Kalista

3. Kart paketleri olmayacak

Bu tür kart oyunlarında rastgele kart almak oldukça faydalı olsa bile parayı yatırıp öne geçmenin imkanlı hale gelmesi genelde sinir bozucu bir durumdur. Legends of Runeterra bu ezberi biraz bozacak. Oyuncular, oyunu oynadıkça rastgele kartlar kazanacaklar. Mağazadan gerçek parayla satın alınabilecek kartlar Wildcard adını taşıyacaklar. Bu kartlar uygun nadirlik seviyesine göre farklı kartların yerine kullanılabilecek.

 • Common Wildcard
 • Rare Wildcard
 • Epic Wildcard
 • Champion Wildcard

legends of runeterra wildcard

4. Kart satın alımı sınırlı olacak

Her hafta mağazadaki Wildcard stoku güncellenecek. Dolayısıyla Wildcard satın almak istesen bile bunun belirli bir sınırı olacak. Burada temel amaç ise oyuncuların bir koleksiyonu anında tamamlamasına engel olmak diyebilirim. Bu tür kart oyunlarında koleksiyonu tamamlamak çok önemli olsa bile metaya uyum sağlamayı unutmamak gerek. Bu sistem sadece metaya bağımlı kalmayı engelleyecek.

Legends of Runeterra’da altın veya oyun içi ödüllerle alınabilecek Wildcard türü kartlara ek olarak farklı bir kart elde etme sistemi daha olacak. Bu League of Legends’tan tanıdık gelebilecek kristal sistemiyle benzer diyebilirim. Her bölgenin özel görev yolunu takip ederek kazanacağın kristaller doğrultusunda kart sahibi olabileceksin. Ayrıca haftalık hazineden sana düşen payların içinde yine kristaller yer alacak.

5. Hazine günü olacak

Hazine günü adından anlaşılabileceği gibi belirli ödüller kazanabileceğin bir gün olacak. Bu günde kazanacağın hazine oyunu oynadıkça gelişecek. Geliştirdiğin hazineyi diğer oyuncularla aynı günde olmak şartıyla açabileceksin. Her sandığın içinden çıkacak kart sayısı seviyesine göre belirlenecek. Özellikle 10. seviye olduğun zaman hazinenin içerisinden bir şampiyon alman kesin olacak.

Legends of Runeterra içerisinde sadece Wildcard satın alarak veya kristallerle kart toplayarak koleksiyonu genişletmek mümkün olmayacak. Aynı zamanda belirli bir bölgeye odaklanarak günlük görevler ve haftalık hazine aracılığıyla ödüller elde edilebilecek. Oyunu oynamak ve günlük görevleri yapmak sana tecrübe puanı kazandıracak. Bunun sayesinde koleksiyonu genişletme şansın olacak.

legends of runeterra region road

6. Bölge seçimi yapılabilecek

Legends of Runeterra içerisinde seçmiş olduğun bölgeye odaklanma şansın olacak. Kazandığın tecrübe puanını bu bölge için harcayarak kendini geliştireceksin. Ayrıca, bölge seçimi tek seferlik bir seçim olmayacak. Daha sonra farklı bir bölge seçerek ona odaklanmayı düşünebilirsin. Oyunda her şeyin bir sinerjisinin olduğunu unutmamalısın. Bölge seçerken buna dikkat etmen çok önemlidir.

Her bölgenin kendine özgü bir niteliğinin olduğunu söyleyebilirim. Örneğin, Noxus kartları daha çok agresif oyun stili üzerine kurulu kartları içerir. Bu bölgenin kartları genelde daha çok saldırı gücüne ve daha az cana sahiptirler. Genelde her zaman hasar vermekle ilgilenirler. Diğer bölgelerin ise kendilerine özgü nitelikleri vardır. Bunları öğrenmek strateji geliştirmek için çok önemlidir.

7. İki farklı bölgeden kartlar seçilebilecek

Bölge kombinasyonu konusunda çok fazla seçeneğe sahip olabileceksin. Tekrar Noxus üzerinden ilerlersek, yapman gereken bu bölgenin gücüne güç katmak veya güçsüz yanlarını olağanüstü bir kombinasyon ile kapatmak olmalıdır. Birçok bölgenin kendine özgü sinerjileri (bunlara çeşitli rehberlerle değineceğim) vardır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak iki farklı bölgeye odaklanabilir ve elini güçlendirmeyi başarabilirsin.

İki bölgeden seçebileceğin şampiyonların birbiriyle ittifak kurmasını ve daha iyi özelliklere ulaşmasına yardımcı olabileceksin. Bu senin için büyük bir avantaj olacak çünkü rakiplerine bu şekilde üstünlük kurabileceksin. Ancak iki bölge sistemini aklından çıkarmaman gerekir. İki bölge kombinasyonlu ile farklı şampiyonları bir araya getirerek çok farklı kombinasyonlar gerçekleştirebilirsin.

legends of runeterra deck building

8. Nötr kartlar olmayacak

Birçok dijital kart oyununda çeşitli taraflar, bölgeler, ittifaklar ve klanlar gibi farklılıklar vardır. Ancak bunların içinde her bir şeyden uzak kalmış nötr karakterler olur. Legends of Runeterra dünyasında nötr kartlar olmayacak. Her bir kart belirli bir bölge ile etkileşim içerisinde olacak. Bu nedenle uygun kombinasyon geliştirirken yine bölge özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekecek.

Daha önce belirttiğim gibi her kart belirli bir bölgeye ait olacak. Bu nedenle bir kartın aynı anda iki farklı bölgeye ait olması söz konusu olmayacak. Ayrıca deste oluştururken iki farklı bölgeyi bir araya getirmek mümkün olabileceği gibi tek bölgeden yapılacak seçimlerle ekstra güçlü bir kombinasyon oluşturmak söz konusu olacak. Stratejine en uygun seçimi bu şekilde yapabileceksin.

9. Şampiyonlar maç içerisinde seviye atlayabilecek

Bunun çok ilginç bir sistem olduğunu söyleyebilirim. Seçtiğin bir şampiyon çeşitli mini görevleri yerine getirdiği zaman seviye atlayabilecek. Atladığı seviyeyle birlikte yeni özellikler kazanacak. Örneğin Elise, seviye atladığı zaman Spider Queen Elise olacak ve çağırdığı örümcekler çok daha güçlü hale gelecek. Bu durumun benzerini hemen hemen tüm şampiyonlarda görebileceksin.

Bir şampiyon seviye atladığı zaman o şampiyonun elinde yer alan diğer kopyaları da seviye atlamış olacak. Diyelim ki elinde 2 tane Elise var; oynadığın Elise kartına seviye atlatman durumunda elinde yer alan diğer Elise kartı da seviye atlamış olacak. Dolayısıyla hamle yapmaya çalıştığın zaman ekstra güçlü hamleler yapma başarısı elde edebileceksin.

10. Aynı anda üç farklı kopyaya sahip olunabilecek

Şimdi bu kısmı iyi anlamak gerektiğini düşünüyorum. Toplam 40 karttan oluşan destenin içerisinde aynı şampiyondan en fazla 3 tane bulundurma şansın olacak. Aynı zamanda bir destenin içerisinde maksimum 6 şampiyon kartı kullanabilecek olduğunu unutmaman gerekecek. Dolayısıyla seçim yaparken doğru şekilde karar vermen çok önemli olacak.

Her ne kadar elinde bir şampiyona ait üç farklı kopyayı bulundurabilecek olsan bile aynı anda sadece bir tanesini oynama şansın olacak. Diğer kopya bir büyü kartına dönüşecek ve farklı bir etkiye sahip olacak. Ancak oynadığın kart ortadan kaldırıldığı zaman onu orijinal haliyle tekrar oynayabilirsin. Her şampiyonun büyü etkisinin farklı olduğunu unutmamalısın.

legends of runeterra spell chain

11. Bir oyuncu saldırırken diğeri savunacak

Legends of Runeterra dünyasında sırayla hamle yapıldığını unutmamak gerek. Bir turda, bir oyuncu saldırırken diğer oyuncu savunmada olacak. Saldıran tarafta olduğun zaman kart oynayabilecek ve saldırı gerçekleştirme şansına sahip olabileceksin. Savunan tarafta olduğun zaman yine kart oynayabilecek ama karşındaki rakibin hamlesini savunmaya yönelik bir hamle yapman gerekecek.

Bir oyuncu saldırı hamlesi yapmak için kart oynadığında savunan taraf bir kart oynayabilecek veya turu pas geçebilecek. Bu nedenle farklı stratejiler uygulama şansın olacak. Örneğin, mana biriktirip sıra sana geldiğinde çok daha büyük bir saldırı planı yapabileceksin. Burada hangi hamleyi yapacağın elindeki desteye ve kartların birbirlerine yönelik uyumuna bağlı olacak.

12. Saldırılar soldan sağa doğru işleyecek

Maç içerisinde kartları yerleştirme durumun çok önemli olacak. En sol tarafa koyduğun kart ilk hamleyi yapacak olan kart olacak. Dolayısıyla şampiyon kartlarını oynarken dikkatli olman gerekecek. Çünkü bazı şampiyonlar çeşitli kondisyonlar yerine geldiğinde seviye atlayabilecek. Mesela Darius, karşı takımın canı 10 veya az olduğu zaman seviye atlar.

Bunu başarabilmek için önce karşı tarafa hasar vermen gerekecek. Bu nedenle sol tarafa hasar veren kartları koyarken daha sağ tarafa Darius’u yerleştirmen gerekecek. Sıra Darius’a geldiğinde seviye atlamış olacak ve özel yeteneği devreye girecek. Benzer durum diğer tüm şampiyonlar için geçerli olacağı için kartları yerleştirme sırana dikkat etmen gerekecek.

legends of runeterra warmother

13. Spell Mana sistemi olacak

Spell Mana sistemini iyi anlamak gerekir. Adından anlaşılabileceği gibi bu sistem büyü için kullanılabilecek mana miktarını depolayacak. Bu manaya sahip olmak için hamleleri es geçmek gerekecek. Rakibin tam olarak ne yaptığından emin olamadığın zaman turları es geçip Spell Mana biriktirmeyi düşünebilirsin. Tabi bunu yaparken stratejiyi iyi yakalaman gerekir.

Aynı anda sadece 3 manayı Spell Mana olarak biriktirebilirsin. Ayrıca biriken mana miktarını normal mana değerin ile bir araya getirip daha güçlü kartları kullanabilirsin. Örneğin, Freljord bölgesinden gelen Warmother’s Call büyüsünün kullanım bedeli 12 manadır. Bunu kullanabilmek için mutlaka Spell Mana sistemini kullanman gerekecektir.

14. Spell Keyword sistemi olacak

Legends of Runeterra içerisinde büyüler üç farklı kategoriye ayrılmıştır. Slow, Fast ve Burst olarak belirlenmiş olan bu kategorilerin etkileri birbirinden farklıdır. Slow kategorisinde yer alan bir büyüyü kullandığın zaman rakibe hamle şansı tanımış olursun. Fast kategorisinde yer alan bir büyüyü kullandığın zaman yine rakibine hamle şansı tanımış olursun.

Fakat, bunların aksine Burst kategorisinde yer alan büyüler anlık etkiye sahiptirler. Rakibinin bu büyülere karşılık verme şansı yoktur. Oynadığın zaman büyünün etkisini hemen görmüş olursun. Örneğin, Mushroom Cloud adını taşıyan büyü kartı Burst kategorisinde yer alır ve rakibin destesindeki kartlardan bazılarına Poison Puffcap ekler.

15. Keyword niteliklerine dikkat etmek gerekecek

Keywords sistemi sadece büyü kartları için geçerli olmayacak. Aynı zamanda şampiyon kartları ve normal kartlar için bu sistem işleyecek. Ancak dikkate alınması gerekecek çok fazla Keyword niteliği olacak. Bazılarını özet olarak aşağıya ekliyorum. İleride daha fazlasını görebilmek mümkün olabilir. Kartları uygun şekilde kullanmak istiyorsan Keyword uyumluluklarına dikkat etmen gerekecek.

 • Allegiance: Sadakat ile ilgilidir. Bu kartı kullandığın zaman elindeki en iyi şampiyon kartı onun bölgesiyle eşleştiğinde sadakat etkisi devresi girecektir.
 • Barrier: Kartın alacağı bir sonraki hasarı yok sayacak. Tek bir tur geçerlidir.
 • Can’t Block: Oynanan bu birlik rakibin saldırılarını engellemek için kullanılamayacak.
 • Challenger: Hangi rakip birliğin saldırıları karşılayacağını seçebilirsin.
 • Double Attack: Saldırırken engelleyici karttan önce ve onunla aynı anda saldırı gerçekleştirir.
 • Drain: Hasar verir ve aynı zamanda Nexus canı elde eder.
 • Enlightened: Maksimum 10 manaya sahip olduğunda devreye girer.
 • Elusive: Sadece Elusive olan birlik tarafından engellenebilir.
 • Ephemeral: Bu birlik saldırdığı zaman veya tur sonunda ölür.
 • Fearsome: Üç veya daha fazla saldırıya sahip rakipler tarafından engellenebilir.
 • Fleeting: Tur sonunda Fleeting niteliğine sahip kartlar elden çıkarılır.
 • Frostbite: Bir birliğin gücünü o tur için 0 yapar. Bu güç ardından değişiklik gösterebilir.
 • Last Breath: Bir birlik öldüğünde devreye girer.
 • Lifesteal: Bu birlik tarafından verilen hasar aynı miktarda Nexus canını iyileştirir.
 • Nexus Strike: Bu etki, bir birlik rakibin Nexus’una saldırdığında devreye girer.
 • Obliterate: İlgili kart tamamen kaldırılır. Last Breath etkisini engeller.
 • Overwhelm: Hedefi öldüren hasar miktarını Nexus’a yansıtır.
 • Quick Attack: Engelleyici devreye girmeden önce saldırır ama sadece saldırı turunda etki gösterir.
 • Recall: Bir birliği desteye geri çağırır ve onun tüm etkilerini kaldırır.
 • Regeneration: Her tur başlangıcında canları tamamen yeniler.
 • Slow: Slow niteliğine sahip büyüler mücadele dışında kullanılabilirler.
 • Strike: Bir birlik hasar verdiğinde devreye girer.
 • Support: Bir destek birliğiyle saldırmak onun sağında yer alan birliğe güçlendirme ekler.
 • Stun: Bir birliğin tur boyunca saldırı veya savunma yapmasını engeller.
 • Tough: Saldırılardan bir birim daha az hasa alır.

16. Mobil uyumlu olacak

Legends of Runeterra, hem PC’de hem mobil platformlarda oynanabilir bir oyun olacak. Aynı zamanda cross-play desteği sunacak. Kapalı beta gibi sürümlerin PC’de yayınlanacağını söyleyebilirim. Açıkça söylemek gerekirse aslında bu oyun başlangıçta mobil için geliştirilmişti. Daha sonradan PC platformuna dahil edilerek çift platformda geliştirme gerçekleştirilmiştir.

2020 yılında geçiş yapılacak kapalı beta ile birlikte arkadaş listesi oluşturmak ve arkadaşlarla mücadele etmek mümkün hale getirilecek. Ayrıca deste kodlarının oyun içinde ve oyun dışında paylaşılması söz konusu olacak. Aynı zamanda topluluk sitelerine API desteği sunulacak ve ekstra projeler ortaya çıkarılabilecek. Tüm bu gelişmeler için blogumu yakından takip etmeye devam edebilirsin.

legends of runeterra jinx yasuo

Legends of Runeterra: Betaya nasıl kayıt olunur?

Oyun hakkında toplayabildiğim bilgiler şimdilik bunlardan ibaret. Legends of Runeterra, 2020 yılının başlangıcında kapalı betaya geçiş yapacak ve 2020 yılında resmi olarak yayınlanmış olacak. Ayrıca, klasik League of Legends oyunu gibi her ay dengeleme güncellemeleri alacak. Dolayısıyla her şeyi yakından takip etmek gerekecek.

Legends of Runeterra oyununa ön kayıt yaptırmak istiyorsan Legends of Runeterra resmi sitesine giderek bunu kolayca gerçekleştirebilirsin. Bu sayede erken erişim avantajı elde edebilirsin. Böylece oyunu oynamaya erkenden başlayabilir, kendini geliştirebilir, mekaniklere alışabilir ve aynı zamanda deste oluşturma konusunda ekstra deneyim elde edebilirsin.

Legends of Runeterra beta sürümüne ulaşabilmek için Riot Games üyeliğine sahip olman gerekir. Daha önce bir League of Legends üyeliğin varsa bu üyeliğini kullanarak ön kayıt yaptırabilirsin. Resmi siteyi ziyaret ettikten sonra “Oynamak için ön kayıt ol” butonuna tıklayarak ön kaydını gerçekleştirebilirsin. Ön kayıt yaptırdığın zaman “Ay Şaşkını Poro” kazanmış olursun.

 1. Legends of Runeterra resmi sitesini ziyaret et.
 2. “Oynamak için ön kayıt ol” butonuna tıkla.
 3. Riot Games veya var olan League of Legends hesabın ile giriş yap.
  • Bir Riot Games veya League of Legends hesabın yoksa yeni bir tane oluşturabilirsin.
 4. Giriş yaptıktan sonra “Durumunu kontrol et” sayfasına erişip buradan durumunu kontrol edebilirsin.

legends of runeterra poro

Legends of Runeterra nasıl oynanır?

Aslında bu kısmı ayrı bir başlıkta ele almam çok daha doğru olurdu ama girişi burada yapmak istiyorum. Legends of Runeterra diğer toplanabilir dijital kart oyunlarına benzer özellikler taşır. Sadece League of Legends dünyasını işin içine dahil ederek temayı değiştirmiştir. Bu oyunu oynayabilmek için içinde yer alan temel terminolojiyi ve Keyword (anahtar kelime) sistemini anlamak gerekir.

1. Legends of Runeterra turları

Legends of Runeterra oyununda temel hedefi rakibin Nexus’unu yıkmaktır. Bu 20’den başlayan bir can olarak sunulur ve ekranın sol tarafında gözükür. Elinde kullanabileceğin dört kartla başlarsın ve bunları herhangi bir kartla değiştirmeyi tercih edebilirsin. Oyunda ilk hamleyi yapan sen olursan saldıracak taraf rakibin olur. Her turda şu detaylarla karşılaşırsın:

 1. Her oyuncu bir kart çeker, saldıran ve savunan taraf değişir. Bir önceki turda saldıran taraf durumdaysan bir sonraki turda savunan taraf olursun. Savunan taraf ilk hamleyi yapma hakkına sahiptir. Bir önceki turdan kalan harcanmamış mana Spell Mana olarak dönüştürülür.
 2. Oyuncular kart oynarlar ve öncelik iki oyuncu arasında sürekli değişkenlik gösterir.
 3. Saldıran oyuncunun savaş alanına birim ekstra birim ekleme avantajı vardır. Savunan taraf ise hasar engelleyicileri savaş alanına koyar. Her iki oyuncu Fast ve Burst büyüler kullanma şansına sahiptirler. Hamleler tamamlandığında hasar uygulanır.
 4. Her iki oyuncu hamlesini bitirip, seçilen birimler görevlerini yerine getirdikten sonra tur sona erer.

2. Legends of Runeterra mana sistemi

Oyuna 1 mana ile başlarsın. Birim ve büyü oynamak için mana tüketirsin. Sahip olduğun mana miktarı ekranın sağ tarafında gösterilir. Her turun sonunda 1 mana kazanırsın ama aynı zamanda saldıran ve savunan taraf değişmiş olur. Bu turda saldıran taraf olman durumunda bir sonraki turda savunan taraf olursun. Bunun her tur sonunda geçerli olacağını unutmamalısın.

 • Tur sonunda çok fazla manaya sahipsen bunun bir miktarını Spell Mana olarak dönüştürebilirsin.
 • Bir turda saldırdıktan sonra daha fazla büyü oynama şansın vardır.
 • Her iki oyuncu turu pas geçtiği zaman yeni bir tur başlamış olur.

3. Legends of Runeterra şampiyonlar ve müritler

Legends of Runeterra içerisinde kullanabileceğin iki farklı birlik türü vardır. İlki en güçlüler arasında yer alan şampiyonlar, ikincisi ise onların yılmaz destekçileri olan müritlerdir. Her birinin ayrı saldırı ve savunma gücü vardır. Bu birlikler rakip Nexus’a saldırmak için veya kendi Nexus’unu savunmak için kullanılabilirler. Şampiyonlar ve müritler arasındaki en önemli farklılık seviye atlama durumundadır.

 • Bazı şampiyonların ve müritlerin türleri vardır. Bunlara kartın üst kısmından ulaşabilirsin.
 • Örneğin, Super Queen Elise kartının üst kısmında “Spider” yazar. Bu onun türünü gösterir ve bu kart diğer “Spider” türü kartları etkileme şansına sahiptir.

4. Legends of Runeterra şampiyonların seviye atlaması

Her bir şampiyonun kendine özgü özel bir yeteneği vardır. Bunlar genellikle seviye atlanıldığı zaman ortaya çıkarlar. Her bir şampiyonun seviye atlama koşulu farklıdır. Bu nedenle her kart için ekstra farklı bir strateji geliştirmek önemlidir. Bir şampiyona seviye atlatman durumunda onu çok daha güçlü hale getirirsin ve en önemlisi elinde yer alan ve aynı olan diğer kartları etkilersin.

 • Elise örneğinden devam edebilirim. Elise, tur başında kendi tarafında üç veya daha fazla örümcek olması durumunda Super Queen Elise’e dönüşür.
 • Garen ile örnek verebilirim. Gören, rakibe iki kez saldırması durumunda seviye atlar.

5. Legends of Runeterra büyüleri

Legends of Runeterra içerisinde büyüleri farklı bir biçimde ele almak gerekir. Çünkü bunlar farklı bir mekanizma ile çalışırlar. Büyüler hem normal mana hem de bir önceki turlardan elde edilmiş Spell Mana ile kullanılabilirler. Özet bir şekilde belirtmek gerekirse oyunda dört farklı büyü türü vardır. Her büyü türü birbirinden farklı şekilde işlev gösterir:

 • Fast: Bu türdeki büyüler her zaman kullanılabilirler. Bu büyülere diğer Fast ve Burst büyü türleriyle karşılık verebilmek mümkündür.
 • Slow: Sadece mücadele dışında kullanılabilirler. Rakipler bu büyülere karşılık verebilirler.
 • Burst: Bu türdeki büyüler her zaman kullanılabilir. Bu büyülere karşılık verebilmek mümkün değildir. Çünkü anlık olarak etki gösterirler.
 • Fleeting: Bu büyü türü sadece tur sonuna kadar elde tutulabilir.

Burada yer alan bilgilerin bir kısmı ve görseller Cam Shea imzasını taşıyan IGN yazısından ve Dave Irwin imzasını taşıyan Rock Paper Shotgun yazısından elde edilmiştir.

Bu rehber sayesinde Taktik Savaşları içerisinde ekonomi yönetiminde iyi olabileceğini umut ediyorum. Rehberi beğendiysen aşağıdan puan verebilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap