League of Legends’ta profesyonel oyuncu nasıl olunur?

League of Legends’ta yeteri kadar iyiysen bir profesyonel oyuncu olabileceğini biliyor muydun? Genci veya yaşlısıyla bu oyunu oynayan herkesin aklında bir şekilde profesyonel oyuncu olmak vardır. Belki bu alanda çok para kazanıldığını dahi düşünebilirsin ama gerçeği öğrendikten sonra kararını değiştirebilirsin.

Profesyonel oyuncu tanımını çok iyi yapman gerekmektedir. Bir şeylere başlamadan önce doğru şeyi isteyip istemediğinden emin olmalısın. Kısaca bahsetmem gerekirse profesyonel oyuncu tam zamanlı olarak rekabetçi ortamdaki maçlara katılan ve bunun için ödeme alan oyuncu demektir.

Profesyonel oyuncu nasıl olunur?

Her şeyi bir kenara bırakarak pek çok kişinin zihninde oluşmuş olan yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. Profesyonel oyuncu ile başarılı oyun yayıncısı olmak arasında çok ciddi farklılık vardır. Bu ikisini aynı şey değildir. Profesyonel oyuncu olmak iyi bir yayıncı olmanı sağlayacak ufak bir basamak görevi görür.

Twitch veya YouTube gibi platformlarda yayın açıp yeteneklerini ve becerilerini göstermek için profesyonel oyuncu olmana gerek yoktur. Profesyonel oyuncu yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmek için firmalardan veya sponsorlardan para alarak oyun oynar ve sürekli turnuvalara katılır. Başarılı yayıncı ise kazancını bağışlardan, reklamlardan veya ortaklık programlarından elde eder.

Yayıncılar nasıl para kazanır?

Profesyonel oyuncuların aksine yayıncıların en önemli nitelikleri kitlelere daha fazla hitap edebilmektir. Kitlelere yeni bir şeyler sunmayan veya bir şeyler öğretemeyen yayıncıların başarılı olma şansları oldukça düşüktür. Yayıncı hitap ettiği kitleye ne kadar fazla değer katarsa abonelikler, bağışlar, ortaklık programları ve reklam gelirleriyle bir o kadar fazla kazanç sağlar.

League of Legends yayıncılarının en sık kullandıkları platform Twitch‘tir. Yayıncılar burada öncelikli olarak abonelik yoluyla gelir elde ederler. Standart dağılıma göre abonelik gelirlerinin %50‘si Twitch‘e, %50‘si ise oyuncuya gider. Çok fazla izleyiciye sahip olan yayıncılar ise bu dağılım üzerinde pazarlık yapabilme şansına sahip olurlar.

League of Legends yayıncılarının iki en önemli gelir kaynağı bağışlardır. Burada her yayıncının günlük bağış hedefleri vardır. Günlük 100 TL bağış alabilmek ideal bir hedef olarak görülür ama çok daha fazlasını yapabilmek mümkündür. Örneğin, Fortnite yayıncısı SpaceLyon‘a yapılan 30.000$‘lık bağış tüm zamanların en yüksek Twitch bağışıdır.

League of Legends yayıncılarının üçüncü en önemli gelir kaynağı reklam gelirleridir. Bu gelirler genelde sponsorluk şeklinde olur. Bir firma ürününü tanıtması için yayıncıyla anlaşır ve karşılığında yayıncıya belirli bir miktar ödeme yapar. Twitch ve YouTube canlı yayın reklamlarına sahip olsa bile reklam engelleyiciler nedeniyle buralardan yeteri kadar gelir elde edilemez.

Yayın yaparak fark edilebilme

League of Legends yayını yaparak sadece gelir elde etmiş olmazsın. Aynı zamanda başkaları tarafından fark edilebilirsin. Bu başkalarının arasında profesyonel takımların kaşifleri de yer alır. Yeteri kadar iyiysen ve yeteri kadar hayran kitlesine sahipsen kendini çok geçmeden rekabetçi ortamda bir profesyonel takımın bayrağını taşırken bulabilirsin.

Dürüst olmak gerekirse dünyanın en iyi oyuncusu olsan dahi kendini göstermeyi başaramadığın sürece fark edilme olasılığın yoktur. Kendini göstermeyi başarırsan profesyonel oyunculuğa geçiş yapabilme şansını yükseltmiş olursun. League of Legends tarihine bakarsan pek çok başarılı yayıncının profesyonel oyunculuğa geçiş yaptığını fark edebilirsin.

Profesyonelliğe doğru: Hedef belirleme

Profesyonel oyuncu olmak istiyorsan ilk olarak elbette hedef belirlemen gerekir. Hedef belirleme aşamasında aslında oyun seçmek de vardır. Nitekim bu yazının konusu League of Legends olduğu için bu kısmı es geçebilirsin. Ancak oyun seçerken dikkat etmen gereken durum keyif aldığın bir oyun tercih etmektir.

Hedefin profesyonel oyuncu olmak ise öncelikli olarak dünyanın her yerine seyahat edebilmeyi göze alman gerekir. İcabında bir turnuvaya katılabilmek için dünyanın öbür ucuna gitmen gerekebilir. Bu tür bir adım atmayı göze alamayacak durumdaysan şansını başarılı bir yayıncı olmaya çalışmakta değerlendirmelisin.

Birazdan farklı bir başlık altında profesyonel oyunculuk ile profesyonel yayıncılık arasındaki gelir farkına değinmiş olacağım. Özet geçmem gerekirse oyun tarihinde bir yere sahip olma gibi bir hedefe sahip değilsen profesyonel oyunculuğu falan düşünmemelisin. Bu tür bir hedefe sahipsen o zaman ikinci adıma, bol bol pratik yapmaya geçiş yapabilirsin.

Profesyonelliğe doğru: Pratik yapma

Bu kesişen küme gibi bir şeydir. Profesyonel oyuncu veya başarılı bir yayıncı olmak istiyorsan bol bol pratik yapmalısın. Burada temel fark profesyonel oyunculukta çok daha ciddi maçlar oynayacak olmandır. Yayıncı olman durumunda ise pratiği belirli bir düzeyde sınırlı tutman mümkün olacaktır.

Yayıncılık ile pratiğin ne alakası var? Bu tarz bir soruya sahipsen belirteyim. Kimse “Bronz 5” seviyesinde yer alan bir oyuncuyu izlemek istemez. Seviyeni yükseltmek için bol bol pratik yapmalı ve oyunculuğunu geliştirmeye çalışmalısın. Aksi taktirde çok sık izlenen yayıncılar arasında yer almayı başaramazsın.

Pratik yapmak belirli ölçüde her şeyin üstesinden gelmene yardımcı olur. Oyuna yönelik stratejiler, son vuruş denemeleri, yeni şampiyonları tanıma gibi çok farklı konularda pratik yaparak daha iyi oyuncu olmaya çalışabilirsin. Biraz garip olsa bile hedefin ne olursa olsun mevcut profesyonel oyuncuların yayınlarını izlemeye çalışmalısın.

Profesyonelliğe doğru: Dikkat çekme

Profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsan dikkat çekmek zorundasın. Bunun için yayın yapmaya başlaman gerekir. Twitch‘te düzenli olarak yayın yaparak, YouTube‘ta kendine özgü bir kanal oluşturup videolar hazırlayarak insanlara değer verip değer kazanmaya çalışabilirsin.

Tüm bunları yaparken her iki platformda da görünürlüğünü yükseltmeye çalışman gerekir. Böylelikle sosyal medya hesaplarında daha fazla takipçiye sahip olmayı başarabilirsin. Hitap ettiğin kitle nerede yer alıyorsa orada yer almak zorundasın.

Profesyonel bir ekibe dahil olmak istiyorsan ilk olarak yerel profesyonel takımları takip etmeye başlamalısın. Bu ekipler genellikle yeni oyuncular aradıkları zaman çeşitli deneme ve eleme duyuruları yaparlar. Profesyonel oyuncu olmak istiyorsan bu denemelerde veya elemelerde kendini test etmelisin.

Profesyonelliğe doğru: Yerel turnuvalar

Ulusal başarın yoksa uluslararası başarı beklememelisin. Yerel başarın yoksa ulusal başarı da beklememelisin. Bu nedenle profesyonellik yolculuğa başlamak için ilk olarak yerel turnuvalara katılmalısın. Buralarda alacağın başarılar sayesinde bir üst düzeyde bulunan takımlara geçiş yapabilirsin.

Sürekli olarak yerel turnuvalara katılırsan burada yer alan oyuncularla ve takımlarla bağlantılar kurabilirsin. Bu bağlantılar ileride daha tanınan bir oyuncu olmana yardımcı olabilirler. Bunun dışında, başka takımlarda başarılı olamıyorsan kendi takımını oluşturarak kendini göstermek için farklı bir yol deneyebilirsin.

Profesyonel oyunculuk çok para kazandırır mı?

Bu sorunun cevabı duruma göre değişir. Profesyonel oyunculuğun kazançlı olduğu nokta profesyonel takımın seviyesiyle ilgilidir. Ulusal düzeyde başarılarda takımın alacağı pay ile oyunculara verilen paya dikkat etmen gerekir. Uluslararası düzeyde başarılarda ise ciddi anlamda para kazanabilirsin.

Bu açıdan bakacak olursak aslında profesyonel yayıncı olmak profesyonel oyunculuktan çok daha kazançlı bir iştir. Yayınlarda elde edeceğin gelirler pek çok farklı kanala göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte sürekli baskı altında olup rekabetçi maçları düşünmek ve sürekli üst düzey oyuncularla maç yapmanı gerektirecek bir durum yoktur.

Amacın hayatını geçindirmek için oyun oynayarak para kazanmak ise hedefin profesyonel oyunculuk değil kesinlikle profesyonel yayıncılık olmalıdır. Amacın adını duyurmak, büyük başarılar elde etmek ve tanınan biri olmak ise bu durumda profesyonel oyunculuğu tercih etmelisin. Hangi yolu seçersen seç mutlaka oynadığın oyunda başarılı olabilmek için bol bol pratik yapmalısın.

League of Legends’ta profesyonel oyuncu olmak için ne gibi niteliklere sahip olmak gerekir? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Yorum Yap