League of Legends’la ilgili bu bilgileri hiç duydun mu?

League of Legends yıllardır varlığını sürdüren çok büyük bir oyun. Arkasında yer alan kitle ve geliştirici ekibi her geçen gün oyunun daha iyi olması için çaba göstermekte. Beta sürecini saymazsak oyunun yaklaşık 8-9 yıldır bizimle birlikte olduğunu söyleyebilirim.

Aradan geçen bunca zaman içerisinde oyunda olanları bir bilsen belki bu topluluğun içerisinde yer almak konusunda bu kadar tereddüt etmezsin. Biliyorum küfür dolu oyunculardan, oyunu bırakıp giden kendini bilmezlerden ve bilerek karşı takımı besleyenlerden hoşlanmıyorsun. Ancak tüm bu olumsuzlukların yanında olumlu olanları hiçe saymamak gerek.

League of Legends’la ilgili ilginç bilgiler

League of Legends‘la ilgili bu bilgileri sağda solda elbet bir yerde duymuş olabilirsin ama bazılarını duymadığından eminim. Bazılarını öğrendikten sonra çok şaşıracağını düşünüyorum. Hazırsan başlayalım, seni League of Legends ile ilgili en ilginç bilgilerle tanıştıracağım.

2016 Dünya Şampiyonası’nda kırılan rekoru biliyor musun?

2016 Dünya Şampiyonası‘nı belki hatırlarsın. Hatırlamıyorsan sana yardımcı olayım. Bu büyük organizasyonda Yorick baştan sona yasaklıydı. Kore takımları turnuvaya damga vurdular ve ilk üç sırayı aldılar. SK Telecom T1 şampiyon, Samsung Galaxy ikinci oldu, ROX Tigers ile H2k-Gaming ikinciliği paylaştı.

Ancak turnuvayla ilgili ilginç olan bilgi bunlar değil. İlginç olan bu turnuvada 181,762 tane minyon birliğinin katledilmiş olması. Belki bu sayının üzerine çıkılan daha pek çok turnuva olabilir ama şimdilik kimse Sneaky‘nin rekorunu kırabilmiş değil: rekabetçi bir oyunda toplam 690 son vuruş!

League of Legends’ın ilk şampiyonu sence kim?

Soru gayet basit. Bu oyun için geliştirilen ilk şampiyonun kim olduğunu tahmin edebilir misin? Oyunda yer alan şampiyonlara şöyle bir bakarak bir tahminde bulunabilirsin. Bu şampiyonu aslında tahmin etmek çok güç değil.

League of Legends‘ın ilk geliştirilen şampiyonu aslında yayınlanan 18. şampiyon. Yani zehirleriyle ünlü çılgın bilimci Singed. Her ne kadar geliştirilen ilk şampiyon olsa bile Singed oyuna betadan sonra eklendi. Neden mi? İşte bunun cevabını bilmiyorum.

1 milyon 969 bin 87’de 1 ne anlama geliyor?

1 milyon 968 bin 87… Bu sayısının ne anlama geldiğini biliyor musun? Birazdan öğreneceksin ama ilk aklına gelen yani aktif oyuncu rekoru falan değil. Bu bir rekor sayılır mı? Bundan emin değilim ama çok büyük bir başarı diyebilirim.

2016 Dünya Şampiyonası‘nda gerçekleştirilen Pick’Em etkinliğine 1 milyon 968 bin 87 kişi katıldı. Bu etkinlikte oyuncular maç sonuçlarını tahmin ettiler. İşin ilginç tarafı sadece 1 kişi turnuvada gerçekleştirilen maçların sonuçlarını baştan sona doğru tahmin etti. Kendisine kostümlerden oluşan 65 dolarlık bir paket hediye edildi.

Oyun tarihinin en ucuz kostümü hangisi?

Bunu tahmin etmek çok zor değil. Hiç uzatmadan söyleyeyim. League of Legends tarihinin en ucuz kostümü ile en pahalı kostümü aynı kostüm. Nasıl oluyor diye merak ediyor musun? Cevabını birazdan bulacaksın.

1 Nisan 2010 yılında Riot Games bir şampiyon duyurdu ama bu şampiyon büyük bir şakaydı. Urf, 1 Nisan şakası olarak duyuruldu ama aynı zamanda bir kostüm olarak mağazada yerini aldı. Fiyat etiketi ilk gün tam tamına 5000 RP‘ydi! Yanlış okumadın, 5000 RP! Bir hafta sonra ise kostümün fiyatı 50 RP‘ye düşürüldü. Bu kostümün satışından elde edilen gelirler su aygırlarının avcılardan korunmasını sağlayan bir kuruluşa verildi.

5’te 5 şansının 1500’de 1 olduğunu biliyor muydun?

Oyunun resmi verilerine göre bir maçta 5’te 5 yaşanma olasılığı 150’de 1‘dir. Ancak bu rakamı kişisel olarak ele aldığında senin 5’te 5 yapma şansın 1500’de 1‘dir. Kızma, ben demiyorum. Bunu oyunun rakamları söylüyor ve bunların hepsi ortalama rakamlar.

Belki merak ediyorsundur. Bu bilgiyi de paylaşmış olayım. Oyunda en çok 5’te 5 yapılan şampiyon Master Yi. İkinci sırada Jinx, üçüncü sırada ise Katarina var. Dördüncü kim dersin? Öğrenirsen mutlaka yorum yaparak paylaşmanı isterim.

Hareketsiz kalma konusunda kimse Brezilya’yı geçemez!

League of Legends‘ta oynanan tüm maçlarda en fazla hareketsiz kalan oyuncu normal oyunlarda yer alır. Tüm maçların %10‘nunda hareketsiz kalan bir oyuncu bulunmaktadır. Burada rekor ise Brezilya‘ya aittir ve bu rekoru kimseye kaptırmaya niyetleri yoktur. Brezilya sunusunda oynanan maçların %11‘inde hareketsiz kalan oyuncu vardır.

En çok alınan kostüm kime ait?

League of Legends‘ta en çok alınan kostümlerde ilk iki sırada ücretsiz kostümler yer almaktadır. Yaklaşık 330,000 kişi Avrupa ve Amerika sunucularında Riot Games‘in YouTube kanalını beğenenlere verilen Unchained Alistar kostümüne sahiptir. 320,000 kişi ise Riot Games‘in Facebook sayfasını beğenen kişilere verilen Riot Girl Tristana kostümüne sahiptir.

4 milyar 294 milyon 967 bin 295 saat bir anlam ifade ediyor mu?

Bu rakam League of Legends‘ın popülerliğini gösteren önemli bir rakamdır. 2017 yılında gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası‘nda izleyiciler toplamda 4 milyar 294 milyon 967 bin 295‘lik bir izleme kaydetmişlerdir. Rakam çok büyük ve League of Legends‘ın ne denli büyük bir e-spor organizasyonu haline dönüştüğünü buradan anlayabilirsin.

Twitch’in en çok izlenen oyunu sence hangisi?

Bence bu soru oldukça kolay. Elbette League of Legends! Toplamda 88 milyon saatlik bir izlenme ile zirvede yer alan oyun rakiplerine bu konuda hiçbir şans tanımamaktadır. League of Legends‘ın popülerliğini sorgulamak istiyorsan ilk olarak bu rakamdan başlaman gerek.

League of Legends’la ilgili bildiğin daha farklı ilginç bilgiler var mı? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap