League of Legends Sezon 8 dereceli rehberi

League of Legends’ta rekabet dolu oyunlara daldığın zaman aklınıza gelecek en önemli şey kazanmak olacaktır. Birçok oyuncu ilk aşamada hemen “Elmas” -Diamond- ligine ulaşmaya çalışarak arkadaşlarının yükselmesine yardımcı olmayı amaçlar. Ancak Elmas ligine çıkabilmek düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Maçlar sırasında kaybeden taraf olmanız durumunda sinirlenirsin ve hataların nedeniyle hep başkalarını suçlarsın. Bu kısır döngü her seferinde başladığınız noktaya geri dönmene neden olur. Bazen ise başladığın yere dönmek yerine çok daha gerilere düşmek gibi senaryoyla karşı karşıya kalırsın.

Sezon 8 dereceli rehberi

“Elmas” ligine ulaşabilmek çok kolay değildir. Oyuncuların sadece %5’i bu lige çıkabilmekte ve pek çok oyuncu bu ligin yanına dahi yaklaşmayı başaramamaktır. Kendinizi başarısız oyuncular arasına sokmamaya çalışın. Sezon 8 henüz başlamışken sıralama elde etmeye çalışmak iyi bir fikir olabilir ama bunu nasıl yapacağınızı bilmelisiniz.

Kaybetme serisine nasıl son vereceksin? Hangi şampiyonu seçmelisin? Oyununu nasıl geliştireceksin? “Elmas” ligine gerçekten çıkmak istiyor musun? O zaman yoğun çaba sarf etmen gerektiğini bilmelisin. Tabi önceden belirli konularda bilgi sahibi olman gerekmektedir.

League of Legends dereceli aşamalarını anlamak

“Elmas” ligine çıkmak istiyorsan ilk yapman gereken dereceli basamak sistemini anlamaktır. Oyunda mevcut durumda 7 tane lig bulunmaktadır. “Bronz, Gümüş, Altın, Platin ve Elmas” ligleri ilgi alanına girmesi gereken aşamalardır. Öncelikle bu aşamalara ulaşmalı ve daha sonra çok daha yukarıları hedef olarak belirlemelisin.

Her ligin kendi içerisinde beş farklı bölmesi vardır. Bu bölmelere V’ten I’e kadar sıralanır. Bir oyuncunun yer alabileceği en düşük lig ve kümesi “Bronz V” olabilir. Üstelik burası “tırmanılması en zor alan” olarak bilinir. “Bronz” ligi aynı zamanda oyuncular arasında “Elo Hell” olarak adlandırılır. Yani burası bir bakıma oyunun cehennem katıdır.

Burada dikkate değer olan durum tüm bu basamaklara ek olarak gizli bir ikinci dereceli basamağının bulunmasıdır. Bu ikinci basamak eşleştirme sistemine ait skordur. Seni uygun oyuncularla eşleştiren sistem tam olarak bu tabanda işe yaramaktadır. Çünkü eşleştirme rakamı karşındaki rakibin seviyesini de belirleyecektir. Her ne kadar bu rakam ile bulunduğun küme arasında net bir bağlantı olmasa bile eşleştirme rakamı yüksek olan birisinin düşük kümede yer almasına imkan yoktur.

Maç atlama konusunda uzman olmak

Çift basamaktan oluşan sistemi anlayarak tırmanış maceran içerisinde çeşitli manipülasyonlar gerçekleştirebilirsin. Bu manipülasyonlar doğrultusunda hayalini kurduğun kümeye ulaşabilmen mümkündür. Bu hedefte ilk olarak edinmen gereken beceri “atlama” veya “kaçınma” olarak bilinen eşleştirmeleri es geçme becerisidir.

Bir oyuncunun kümeler arasında yukarıya doğru tırmanmasını sağlayacak en önemli araç atlama becerisidir. Oyunlardan atlamak lig puanı kaybetmenize neden olacak ama “MMR” olarak bilinen eşleştirme rakamına etki etmeyecektir. Her oyun başına elde ettiğiniz lig puanı “MMR” derecen ile bağlantılıdır. Birkaç puandan feragat ederek basamaklarda aynı “MMR” derecesinde kalmayı başarabilirsin.

Kafan çok fazla karışmasın. Bir ligden yukarıya çıkabilmek için “100 lig puanına” veya “LP’ye” ihtiyacın vardır. Her oyun kazandığında “MMR” değerine bağlı olarak belirli bir miktar “LP” elde edersin. Normalde oynayıp kaybedeceğin maçlarda yine “MMR” değerine bağlı olarak “LP” kaybedersin ancak eşleştirmeleri atlama yoluyla çok daha az “LP” kaybı yaşarsın.

Elinizin altında OP.GG gibi takım arkadaşlarının istatistiklerini gösteren araçlar olduğu sürece bir oyunun oynamaya değer olup olmadığını görebilirsin. Takımın çok kötüyse veya oyunu kazanma konusunda kendinize güvenmiyorsan eşleştirmeyi atlamalı ve “MMR” dereceni muhafaza etmelisin.

“Elmas” ligine çıkmak için faydalı ipuçları

Lig basamakları ve atlamanın gücü hakkında yeterli bilgiye sahip olduğuna göre artık maçın içerisine geçiş yapabilirsin. League of Legends’ın bireysel bir oyun olmadığını takım tabanlı bir oyun olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Takım arkadaşların iyi iş çıkartıyorsa sen onlara ayak uydurup oyun kazanabilirsin. Takım arkadaşların kötü performans ortaya koyuyorsa onları aşağı çekecek hareketler yapmak, galibiyet ile kaybetme arasındaki farkın belirlenmesini sağlayacaktır.

Bir takım arkadaşın problem yaşıyorsa ona destek olmalısın. Gerekirse koridor değiştirmelisin, gerekirse koridoru terk etmesini söylemelisin, gerekirse pasif oynamasını istemelisin, gerekirse ormancı rolündeki oyuncunun o koridora ağırlık vermesini istemelisin. Oyun içerisinde moral açısından takım arkadaşlarına yardımcı olmak demek onlarla kavga etmemek demektir. Ne kadar az kavga o kadar fazla kazanma şansı anlamına gelmektedir.

Bu gerçeği biliyor musun? Oyun içerisinde sürekli başkalarına kızan ve onlara hakaret eden oyuncular çok daha fazla oyun kaybetmektedirler. Takım arkadaşlarının sinirlenmesine engel olmaya çalışırken bazı durumlarda bu sinir olayını kendi lehine kullanabilirsin. Örneğin, rakip bir oyuncu sürekli hata yapıyorsa onun üzerine oynayarak takımıyla kavgaya tutuşmasını sağlayabilirsin. Böylece zihinsel olarak avantajı tamamen ele geçirebilirsin.

Yaptırım durumu söz konusu olsa bile herkesin görebileceği sohbet kısmından karşıdaki oyuncuyu sinirlendirecek şeyler söylemek işe yarayabilmektedir. Elbette hakaret boyutuna varan şeyler söylememelisin. Sadece şaka yapmaya çalışmalısın veya rakip oyuncudan skor aldığınız zaman “merhaba” demelisin. Sizden gelecek en ufak kelime dahi karşıdaki oyuncuyu çıldırtmaya yetecektir.

Açık olmak gerekirse takımının yardımı olmadan “Elmas” ligine falan çıkmanın hesabını yapmamalısın. Bu oyunda takım mücadelesi en önemli unsurdur. Takımında yer alan oyunculardan herhangi birisi kızmaya başlarsa en iyi oyununu ortaya koyamayacak olduğundan bu konuya ekstra özen göstermelisin.

Yeteri kadar oyun bilgisine sahip değilsen League of Legends’ta lig tırmanma gibi bir hayale kapılmamalısın. Oyunda her şeyi bildiğinizi düşünmemelisin. Sürekli öğrenecek yeni şeylerin olacaktır. Totemleri nereye koymalısınız? İşte bu soru oyununun çok daha kaliteli olmalısını sağlayacak önemli bir sorudur. Oyun kalitenizi yükseltmek istiyorsan sürekli yeni içerikler okumalı veya videolar izlemelisin.

League of Legends’ta oyun nasıl kazanılır?

League of Legends’ta oyun kazanıp üst liglere tırmanmak istiyorsan önceliğin yukarıdaki atlama manipülasyonu konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısınız. Daha sonra ise aşağıdaki 8 başlıktan oluşan ipuçlarını değerlendirebilirsin. Bunların her birisi sana oyununu geliştirme konusunda yardımcı olacaktır. Oyununu ne kadar fazla geliştirirsen istediğin lig sıralamasına erişmeye bir o kadar yakın olursun.

1. Metayı Öğrenmek

League of Legends için meta denilen kavram takımın için en ideal kompozisyon anlamını taşımaktır. Bu belirli bir şampiyon, belirli bir eşya, belirli bir büyü veya belirli bir rol olabilmektedir. Meta Riot Games‘in oynanış ekibi tarafından belirlenen bir şeydir. Her zaman neyin güçlü neyin güçsüz olduğunu takip etmelisin.

Metayı başarılı bir şekilde takip etmek istiyorsan bu siteyi düzenli olarak takip etmelisin. Sihirdar Okulu olarak meta kısmında gelen her güncellemeye yönelik en ideal şampiyonları bulabilirsin. Takım analizleri kısmında ise önemli turnuvalarda takımlar tarafından seçilen kompozisyonların metaya uygunluğu konusunda bilgi sahibi olabilirsin.

Burada yer alan bilgilerden faydalanmak istiyorsan metayı öğrenmek zorundasın. Seni en üst lige çıkarabilecek en başarılı rehberleri okuyabilir veya taktikleri uygulayabilirsin ancak meta şampiyonları kullanmıyorsan, en doğru eşyaları almıyorsan veya yanlış rolde sonuç almaya çalışıyorsan hiçbir anlamı olmayacaktır. Metanın içerisinde üst koridorda tank kullanmak varsa ve sen tam tersini yapıyorsan hedeflediğin lige çıkmayı asla başaramazsın.

Her ne kadar belirli şampiyonları kullanıp onlara bağlı kalmak iyi bir şey olsa bile daima en doğru yöntem olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Bugünlerde Gangplank ve Ornn gibi şampiyonlar üst koridorda vazgeçilmez olsalar bile yarın gelebilecek bir güncelleme ile bu şampiyonların adından bile söz edilmeyebilir. Her zaman metaya hazırlıklı olmak gerekmektedir.

Diğer taraftan, dereceli oyunlar sevdiğin şampiyonları oynayabileceğin bir alan değildir. Teemo oynamayı çek seviyor olabilirsin ancak sürekli onunla oynamaya çalışmak metayı es geçmek ve kendini avantajsız duruma getirmek demektir. Teemo ile mükemmel ötesi oynarken Gangplank ile ortalama bir oyun ortaya koyabilirsin. İlkinde kendine ikincisinde ise takımına iyilik yaparsın.

Metaya bağlı kalarak kazanma şansını yükseltirsin ve hedeflediğin gibi “Elmas” ligine çıkmayı başarabilirsin. Mevcut metayı takip edebilmek için her zaman profesyonel maçları izlemeye çalışmalı, Sihirdar Okulu gibi adresleri takip etmeli veya çeşitli analiz sitelerinden faydalanmaya çalışmalısın.

2. Kaybetme Serisinde Bırakmak

League of Legends’ta kaybetmek kaçınılmazdır. Her oyunu kazanamazsın. Dünyanın en iyi oyuncusu olsan bile bu kural geçerlidir. Belirli bir kaybetme serisi yakaladığın zaman hemen oynamayı bırakmalısın. Çünkü gelecekteki maçları kaybetme olasılığın çok daha yüksek olacaktır.

Bir kaybetme serisinin içerisinde olduğun zaman zihinsel olarak kendine zarar vermeye başlarsın. Daha fazla hata yaparsın, daha fazla sinirlenirsin, etrafına daha fazla saldırırsın ve sonunda kızarak meşhur “Rage Quit” deyimini yerine getirmiş olursun. Hatalarla başa çıkmak ve gün içerisinde kaybedilen ilk oyundan sonra toparlamak kolaydır. Ancak belirli bir kaybetme serisinin içerisinde yer aldığın zaman oradan çıkabilmek çok kolay olmayacaktır.

Kaybetme serisinden çıkmanın en iyi yolu ara vermek ve farklı bir oyun oynamaktır. Belki biraz garip gelebilir ama nefes egzersizleri yapmayı dahi deneyebilirsin. Önemli olan zihinsel olarak kendini toparlaman ve konsantrasyon açısından problem yaşamadan oyuna geri dönebilmektir.

3. Harita Kontrolünü Öğrenmek

Harita kontrolü oyunları kazandırır. Bunu anlatabilmek bu kadar basittir. Eğer profesyonel oyunları izlerseniz harita kontrolünü sağlamak için verilen mücadelenin ne olduğunu görebilirsiniz. Oyunun ilk dakikalarından itibaren oyuncular yoğun bir biçimde harita kontrolü sağlamak için uğraşırlar ve ilk altınlarını buraya harcarlar.

League of Legends’ta en önemli hedef harita kontrolüdür ve bunu en iyi şekilde kullanmak gerekmektedir. Oyunda oynadığınız pozisyon ne olursa olsun takımınızın harita kontrolüne alacağınız “Totem” -Ward- eşyaları ile atkı sağlamalısınız. Düşük liglerde ve kümelerde bu eşyalar çok sık kullanılmaz ve genelde pahalı görülürler. Ancak Platin seviyesine ulaştığınız zaman bunların ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Her ne kadar saldırı veya savunma konusunda size doğrudan katkı sağlamasalar bile bu eşyalar oldukça güçlüdürler. Harita kontrolü sayesinde rakip hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsin ve bu oyunda bilgi ekstra güç demektir. Bu nedenle sahip olduğunuz “Totem” eşyalarını çok iyi bir biçimde kullanabilirsin. Üst koridorda oynuyorsan ve alınan “Ejderha” -Dragon- için yaklaşık 4 dakika varsa gidip orada “Totem” kullanmanın hiçbir manası olmayacaktır.

Oyundaki değerli hedeflerin yer aldığı bölgelerde harita kontrolünü sağlamak önemlidir. Özellikle rakip ormanda harita kontrolü sağlayarak büyük bir avantaj ele geçirmen mümkündür. Rakibin harita kontrolüne engel olabilmek önemli bir ek taktiktir. Bu sayede rakibin takım arkadaşlarını ve seni takip etmesini zorlaştırmayı başarabilirsin.

Potansiyel “Totem” bölgelerinde ana bölgeye geri dönüş yapmaya çalışmamalısın. Rakip bunu fark ettiği anda haritada yer alan çeşitli görevleri rahat bir biçimde tamamlama fırsatına sahip olacaktır. Örneğin alt koridorda potansiyel bir görüş alanında ana bölgeye geri dönüş yaparsanız rakip hemen “Ejderha” almaya yönelecek veya alt koridordaki kuleyi yıkmayı hedefleyecektir. Taktiksel bir hamle değilse bu fırsatı rakibe sunmak gibi bir hata yapmamalısın çünkü bu tür hatalar yaparsan “Elmas” ligine çıkabilmen pek mümkün olmayacaktır.

4. Alt Liglerde Saldırgan Şampiyon Kullanmak

“Bronz” ve “Gümüş” gibi alt liglerde takımındaki en iyi oyuncu olma şansına sahip olabilirsin. Kazanma ve oyunu taşıma şansını yükseltmek istiyorsan doğrudan saldırgan şampiyonlara göz atmalısın. Bu seviyelerde saldırgan şampiyonlar diğer şampiyonlara göre çok daha fazla iş yapabilmektedirler. Saldırgan şampiyonlarla 1’e 1, 1’e 2 ve hatta 1’e 3 gibi senaryolarda ayakta kalabilme şansınız çok daha yüksektir.

Alt liglerde takımında yer alan oyuncuların “hareketsiz kalması” -AFK- veya oyundan çıkması çok yüksek olasılıktır. Bu durumda birçok oyunu 4’e 5 gibi senaryoda oynama olasılığın da yüksek demektir. Bu çok sinir bozucu olsa bile bu durumla başa çıkabilirsin. Yapabileceğin en iyi şey saldırgan bir şampiyon seçip rakiplerine göz açtırmamaktır.

Alt liglerde savunması güçlü şampiyonlarla oynamayı tercih edersen yeteri kadar hasar veremezsin ve oyuna etki edemezsin. Ne kadar iyi olursan ol oyunu taşıyamazsın. Alt liglerde saldırgan şampiyon kullanmak bu nedenle çok önemlidir. Bir üst lige veya liglere çıkmak istiyorsanız şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın.

5. Üst Liglerde Savunması Güçlü Şampiyon Kullanmak

“Bronz” ve “Gümüş” gibi düşük liglerden çıktıktan sonra artık oyunun gerçek liglerine geldiğine emin olabilirsin. Bundan sonra oyunların çok daha zor olacaktır. Üst liglerde mücadele edebilmek için saldırgan şampiyon taktiğini geride bırakıp savunması güçlü bir şampiyon seçmeye çalışmalısın. Bu değişiklik senin doğal olarak çok daha temkinli oyun oynamana ve takımınla birlikte hareket etmene neden olacaktır.

Savunması güçlü şampiyonlar saldırgan şampiyonlara göre çok daha az skor elde edebilecek olsalar bile hayatta kalma şansları çok daha yüksektir. Buna ek olarak savunma yönü güçlü şampiyonlar oyunda tank olarak kullanırlar ve bu şampiyonların kalabalık kontrol etkisi yetenekleri oldukça özeldir. Bunları takım savaşlarında iyi bir biçimde kullanarak takım arkadaşlarına destek olabilirsin. Eğer bir şampiyonla sürekli kaybediyorsan bu durumda başka bir savunma şampiyonu alman gerektiğini bilmelisin.

6. Ara Verme Zamanını Bilmek

League of Legends’ta oyun kazanmak seni fazlasıyla mutlu edebilecektir. Üst üste 3 oyun kazanmak hedeflediğin “Elmas” ligine yakın olduğunu düşündürecektir. Ancak aynı zamanda üst üste 3 oyun kaybetmek demek sana her şeyin sonu gibi gelebilecektir. Bu tür kaybetme serilerine girişlerde hemen kendine hakim olmalı ve ara vermelisin.

Kaybetme serilerini yönetme becerisi iyi oyuncu ile kötü oyuncu arasındaki en önemli farklılıktır. İyi oyuncular sinirlenmeye başladıkları zaman oyunu bırakırlar ve farklı şeyler yapmaya başlarlar. Kötü oyuncular ise kazanabilme umuduyla yeniden maçlara girip hem kendi oyunlarını hem başkalarının oyunlarını mahvederler.

Kaybetmeye başladığın zaman ne yapmalısın? Kesinlikle eski oyunlarını kontrol etmeli, analizler yapmalı ve neyin yanlış gittiğini görmeye çalışmalısın. Oyunları kaybetmek senin hatan mı? Şampiyon seçimin mi hatalı? Takımında yer alan bir başka oyuncu yüzünden mi kaybettin? Bunların hepsini gözden geçirmelisin.

Yaptığın incelemeler sonucunda hatanın sende olduğunu anladıysan mevcut stratejini değiştirmeli veya oyuna biraz daha fazla ara vermelisin. Oyunları kaybetmek kesinlikle senin hatan değilse bu durumda stratejine bağlı kalmaya devam etmelisin. Ancak rehberin hemen başında belirtildiği gibi “maç atlama” taktiğini en iyi şekilde kullanma konusunda kendini geliştirmen gerektiğini de unutmamalısın. Sürekli başkaları yüzünden kaybediyorsan bu durumda maç öncesinde takımını iyi analiz etmiyorsun demektir.

7. Ormancıyı Takip Etmek

League of Legends’ta çok iyi bir oyuncu olmak istiyorsan altın kural rakip “Ormancı” -Jungler- oyuncuyu takip etme becerisine sahip olmaktır. Onun haritada nerede olduğunu bildiğin sürece oyununu çok daha farklı bir boyuta taşıyabilirsin. Harita kontrolüne önem vermen durumunda onu takip etme işini biraz daha kolay hale dönüştürebilirsin. Koridorda oynuyorsan hamle yapmadan önce rakip “Ormancı” oyuncunun sana olan uzaklığının ne olduğunu bilmelisin. Böylece takım savaşı başlatmak veya hasar takasına girmek için en doğru zamanı belirlemeyi başarabilirsin.

Rakip “Ormancı” oyuncuyu haritanın diğer kısmında gördüysen kendi koridorunu olabildiğince ittirmeyi düşünebilirsin. Ancak bu oyuncu sana yakın bir yerlerdeyse koridoru ittirmek yapacağın en son şey olmalıdır. Sürekli olarak bu oyuncunun haritadaki konumunu takip ederek ne zaman saldırgan ne zaman savunmaya yönelik bir taktik uygulaman gerektiğine karar verebilirsin.

9. İletişimi Güçlendirmek

League of Legends hızlı gelişen bir oyundur ve takımınla iletişim kurabilmek çok kolay olmayabilir. Çok yüksek ihtimalle takımındaki her oyuncu kendi bildiğini okuma konusunda çok daha istekli olacaktır. İşin kötü tarafı takım halinde hareket etmeyen oyuncularla dolu bir ekibin içerisinde “hareketsiz kalacak” oyuncuların olma olasılığı çok daha yüksektir.

Bu problemi ortadan kaldırabilmek için yapabileceğin en iyi şey akıllı sinyallerden faydalanmaktır. Sinyalleri kullanarak takımınla iletişimini güçlendirmeyi başarabilirsin. Birçok durumda sinyaller kendini anlatmanın en kolay yoludur. Bu sinyaller sayesinde takım arkadaşlarına ne yapacağını veya rakibin ne yapmaya çalıştığını anlatabilirsin. Tamamen yabancı kişilerle oynadığın zaman iletişim oyunu kazanmak için rakiple arandaki en büyük fark olacaktır.

İletişimi güçlü kılmak için sinyalleri kullanmak çok iyi bir seçim olsa bile bazı oyuncular bunu kötüye kullanabilmektedir. Sürekli haritaya sinyaller yağdıran oyuncular oyunu kaybetmene sebebiyet verebilecektir. Bu tür davranışlar takımındaki oyuncuları sinirlendirebilecek olduğundan oyunu kazanma şansını da düşürecektir. Sinyal yağdıran bir oyuncuyla karşılaşman durumunda bir şekilde bunları görmezden gelmeye çalışman gerekecektir.

Ekstra: Kontrol Listesi

Dereceli oyunlarda maceraya atılmadan önce oyun öncesi bir kontrol listesi oluşturmalısın. Bu kontrol listesi oyunda daha iyi performans gösterebilmek için ihtiyaç duyacağın bir listedir. Bu liste başta çok amaçsız gibi görünebilir ama bu listeye ayak uydurarak alacağın galibiyetle sonrasında bu rehbere hak verebilirsin. Oyunun iyileştirmek istiyorsan bu liste her zaman yanında olmalıdır:

  • Ping ne durumda?
  • Bilgisayarda herhangi bir şey indiriyor musun?
  • Kullanacağın ekipmanlarda şarj, bağlantı veya kablo temassızlığı gibi problemler var mı?
  • Zihinsel olarak oynamaya hazır mısın?
  • Oyun için yeteri kadar vaktin var mı?
  • Konsantrasyon kaybı yaşamamak için yeteri kadar su tükettin mi?

Bu kontrol listesini her oyundan önce kontrol etmek senin yararına olacaktır. Hızlı bir biçimde her bir maddeyi kontrol edip oynayıp oynamama kararını verebilirsin. Bu listede en önemli madde birinci maddedir. İnternet bağlantın çok iyi değilse kesinlikle oyundan uzak durmalısın.

“Elmas” ligine çıkabilmek için ihtiyacın olan her şey artık elinin altındadır. Hazırlıklı olmak ve pratik yapmak sana yardımcı olabilecek en önemli etkenlerdir. League of Legends’ın rekabetçi dünyasında var olabilmek için bu maddelerin her birisine ayak uydurmaya çalışmalısın. Özellikle meta, atlama manipülasyonu ve harita kontrolü konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın.

Söz sırası sende!!! Bu rehberin “Elmas” ligine çıkmak isteyenlere yardımcı olabileceğini düşünüyor musun? Düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap