League of Legends hesabı satın almak güvenli mi?

League of Legends hesabı satın almak veya satmak konusunda tereddütler yaşıyorsan bu konuda çok haklı olduğunu söyleyebilirim. Bunun sebebi yasal olarak aslında hesap almanın veya satın almanın geçerli bir zeminin bulunmamasıdır. Riot Games kullanım şartları içerisinde bunu net bir biçimde ifade eder.

Her ne kadar hesap satın almak veya satmak oyun kurallarına göre yasak olsa bile pek çok oyuncu bu işlemi gerçekleştirir. Özellikle hesap satın alacak kişinin aklında bu işlemin güvenli olup olmadığına yönelik bir takım sorular vardır. Açıkça ifade etmek gerekirse hesap satın almak fazlasıyla riskli bir iştir.

League of Legends hesabı satın almak

League of Legends hesabı satın almak istiyorsan hayatın her alanında çeşitli riskler olduğu gibi burada da olduğunu bilmelisin. Seni herhangi bir şekilde hesap almaya yönlendirecek bilgiler paylaşmayacağım. Yapacağım tek şey League of Legends hesabı satın alman durumunda potansiyel olarak karşına çıkabilecek olan durumlara yönelik seni bilgilendirmektir.

Riot Games’e göre hesap satmak veya almak

En baştan belirttiğim gibi Riot Games‘in hesap satışı veya alımıyla ilgili tavrı çok net. Kullanım Şartları kısıma göz atarsan eğer burada yer alan “Hesap Satışları” ibaresinde neyin ne olduğunu çok daha net bir biçimde görebilirsin. Aşağıdaki uzun alanı okumak istemiyorsan kısaca özet geçebilirim: Hesaplar kişiye özeldir, devredilemez, paylaşılamaz ve satılamaz.

Yasal olarak buraya kadar her şey tamam. Hesap alıp satamıyoruz hatta arkadaşımıza ödünç dahi veremiyoruz. Ancak kağıt üstündeki durum ile uygulamadaki durumun biraz farklı olduğunu söylemeliyim. Oyuncular hesap almaya ve satmaya risklerini tamamen göze alarak tam gaz devam ediyorlar.

Risk 1 – Hesabın kalıcı olarak yasaklanması

Bir League of Legends hesabı alacaksan en büyük risk tam olarak budur. Hesabını nereden alırsan al, Riot Games hesabı satın aldığını öğrenirse hesabın kalıcı olarak yasaklanır. Güvenilir olmayan kişilerden veya sitelerden alınan hesaplarda bu risk her zaman vardır.

Ancak burada bir ayrım yapmak gerekir. Bireysel bir kişiden alacağın hesap yasaklandığı zaman hesabına artık güle güle diyebilirsin. Fakat yıllardır hesap satışı yapan siteler bu riski minimum seviyeye indirmenin yolunu çok bulmuşlardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, eğer satın aldığın hesap, hesap satın alma nedeniyle yasaklandıysa sana yenisini verirler.

Risk 2 – E-posta adresinin değiştirilmesi

Bu tam anlamıyla bir dolandırıcılık hamlesidir. Güvenilir olmayan birisinden hesap satın alımı gerçekleştirirsen bu durumla karşılaşma olasılığın çok ama çok yüksektir. Tek yaptıkları hesabı sana satıp parayı aldıktan sonra hesabın e-posta adresini değiştirmektir.

İşin en kötü yanı ise bu riski ortadan kaldırmanın neredeyse imkansız olmasıdır. Karşı tarafa olan güvenle ilgili bir durum olduğundan teknik olarak dahi yapılabilecek bir şey yoktur. Hesabı satın aldıktan sonra Riot Games destek birimine bile ulaşsan sana verecekleri cevap yukarıdaki kullanım koşullarında yazanlardır.

Risk 3 – Şifrenin değiştirilmesi

Bu ciddi anlamda beceri gerektiren bir dolandırıcılık hamlesidir. Yapılan ise kağıt üzerinde fazlasıyla basittir. Bir kişi hesabı sana sattıktan sonra hızlı bir biçimde Riot Games destek ekibine ulaşıp “hesabının çalındığını” belirtir ve hesabı kurtarma evresini başlatmış olur.

Bu evreden başarılı bir biçimde çıkacak olan satıcı veya dolandırıcı Riot Games destek ekibini ikna etmesi durumunda hesabını geri alacaktır. Senin elinde ise hiçbir şey kalmayacaktır. Çünkü kullanım şartları gereği yine senin yapabileceğin hiçbir şey yoktur.

Risk 4 – Hesapta istenilen şampiyonların bulunmaması

Bu bir bakıma minimum düzeydeki bir risktir. Hesap satışı yapacak kişi hesabında yer alan tüm şampiyonların ne olduğunu sana söyler ve sen ona göre satın alım yaparsın. Ancak hesapta istediğin şampiyon yoksa oturup onu satın almak için gereken “Mavi Öz” miktarını toplamakla uğraşırsın.

Ne alaka? Aklından bu soru geçiyor olabilir ama şöyle söyleyebilirim. Baştan açılmış bir hesapta seviye 30 olana kadar toplanabilecek “Mavi Öz” miktarı ile zaten seviye 30 olan bir hesapla toplanabilecek “Mavi Öz” miktarı arasında çok büyük fark vardır. Yeni hesap daha kolay rakiplerle eşleşmek anlamına gelir ve oyun kazandıkça daha fazla “Mavi Öz” biriktirebilirsin.

Risk 5 – Hesap adının tam bir saçmalığı andırması

Bu risk de minimum düzeyde olan bir risktir. Hesap satışını yapacak kişi hesabıyla ilgili tüm bilgileri sana verse bile hesap adını gizlemeye özen gösterebilir. Bu tür bir durumda alacağın hesabın adının ne olduğunu bilmen mümkün değildir. Gerçekten yüz kızartıcı bir şeyler yazıyorsa ne olur?

Çok net biçimde söyleyebilirim, hesabın uygunsuz isim kullanımdan dolayı yasaklanır. Üstelik hesap adı kişinin yansıması olduğundan farklı bir izlenime sahip olabilirsin. Hesap satışıyla uğraşan kişiler genellikle klasik kalıpları kullanırlar.

Risk bana ait – hesap satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tekrar, tekrar ve tekrar söyleyeceğim. Burada yazdıklarım hiçbir şekilde hesap satışını veya hesap satın alımını desteklemeye yönelik değildir. Sana olağan tüm riskleri anlatmaya çalıştım ama hala bir hesap satın almak istiyorsan riskler tamamen sana ait demektir.

Tüm risklerine rağmen bir League of Legends hesabı satın almak istiyorsan aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsin. Bunlara dikkat ettiğin sürece en azından kendini dolandırıcılıktan korumuş olursun. Ancak Riot Games seni yakaladığında yapabileceğin hiçbir şey yoktur.

  • Hesap satın alacağın kişiye asla güvenmemelisin.
  • Hesabı satın aldıktan sonra tüm bilgileri hızlı bir biçimde güncellemeye çalışmalısın.
  • Kişilerden hesap satın almak yerine hesap satışını bir iş haline getirmiş yerlerden hesap almaya çalışabilirsin.
  • Dolandırıcılık yöntemlerine maruz kalmak istemiyorsan kişinin tüm yasal bilgilerinin kayıtlı olduğu yerlerden hesap satın almalısın.
  • Hesap fiyatlarına aşırı dikkat etmelisin. Kimse ederi çok fazla olan bir hesabı düşük miktardan satmaya çalışmaz.

Son olarak yine tekrar edeceğim. Hesap satın alımı yapmamalısın. Bunu yaparsan hesabının günün birinde yasaklanabileceğini bilmelisin. Bunu yaparsan bir gün hesabının elinden alındığını görebilirsin. Tüm riskler bana ait diyorsan benim söyleyebileceğim hiçbir yok demektir.

League of Legends’ta hesap satın almak isteyenlere herhangi bir uyarın veya tavsiyen var mı? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Yorum Yap